kostas_dls

PowerColor Devil 13 R9 290x

Recommended Posts

Είχα αγοράσει αυτό το θηρίο από τον περασμένο Σεπτέμβρη αλλά δεν το είχα δοκιμάσει γιατί είχα μείνει με ένα Corsair AX760i.

Ενώ λοιπόν είχα αποφασίσει να την πουλήσω τελικά πήρα ένα AX1500i (overkill το ξέρω αλλά έχω και την 290x lightning και σκέφτηκα μήπως έκαναν παρέα για λίγο).

Έβαλα το καινούργιο τροφοδοτικό και στην συνέχεια την κάρτα και άρχισα να τρέχω firestrike και valley..όμως στο δεύτερο μας τα χάλασε!

Δεν πρόλαβε να το ολοκληρώσει και το pc έκλεισε ανάβοντας το κόκκινο led στο τροφοδοτικό! Στην αρχή σκέφτηκα πως ήταν το τροφοδοτικό αλλά δοκιμάζοντας άλλες κάρτες όλα λειτουργούν μια χαρά..μόλις βάλω τον διάβολο και πατήσω το start ανάβει το κόκκινο led (τι θα άναβε με τον διάβολο..) και πάλι στο Corsair.

Ακούω απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο valley στο έκανε αυτό? Το λαμπάκι του τροφοδοτικού άναψε ίσως επειδή η μια από τις 2 κάρτες έσβησε από το benchmark..τις έκανες oc φαντάζομαι..Επίσης δεν γνωρίζω αν το benchmark είχε θέμα με τους διαφορετικούς χρονισμούς των καρτών.

Link to comment
Share on other sites

Για γράψε μας τι έχεις μέσα στο κουτί σου.

Έχεις κάνει oc στον επεξεργαστή?

Δοκίμασες ξανά να τρέξεις το test δεύτερη φορά και έκανε ξανά το ίδιο?

Το pc έσβησε ακαριαία ή πρώτα κόλλησε στο τεστ?

Όσο πιο αναλυτικά απαντήσεις τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω και στα υπόλοιπα αλλά το pc έσβησε ακαριαία και δεν ανοίγει από εκείνη τη στιγμή αν βάλω την Devil, με οποιαδήποτε άλλη κάρτα λειτουργεί μια χαρά.

Με το που πατήσω το start πάει να δώσει ρεύμα και σβήνει ακαριαία ανάβοντας το led..

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι παρέδωσε πνεύμα η κάρτα σου..εφόσον το τροφοδοτικό ανοίγει τις άλλες που έχεις βάλει δεν έχει θέμα.

4790k @4.8 - Cooler Master Nepton 280L

4.8 με πόσα volt? Ρίξε τον στα 4.5 και το ρεύμα και δοκίμασε ξανά..έχεις δώσει πάρα πολύ στον επεξεργαστή για 24/7 .

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι παρέδωσε πνεύμα η κάρτα σου..εφόσον το τροφοδοτικό ανοίγει τις άλλες που έχεις βάλει δεν έχει θέμα.

4.8 με πόσα volt? Ρίξε τον στα 4.5 και το ρεύμα και δοκίμασε ξανά..έχεις δώσει πάρα πολύ στον επεξεργαστή για 24/7 .

Με 1.3 είναι πολύ λες?

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι παρέδωσε πνεύμα η κάρτα σου..εφόσον το τροφοδοτικό ανοίγει τις άλλες που έχεις βάλει δεν έχει θέμα.

Όμως δεν θα έπρεπε να ανοίγει το σύστημα και απλά να μην έχω εικόνα? Γιατί κλείνει το τροφοδοτικό? Τι βλέπει?

Link to comment
Share on other sites

Με 1.3 είναι πολύ λες?

Κατέβασε 1.25 ή όσο λιγότερο μπορεί να δουλέψει στα 4.4-4.5ghz και μην ανέβεις παραπάνω, δεν κερδίζεις τίποτα για 200-300mhz που να αξίζει την αστάθεια του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε 1.25 ή όσο λιγότερο μπορεί να δουλέψει στα 4.4-4.5ghz και μην ανέβεις παραπάνω, δεν κερδίζεις τίποτα για 200-300mhz που να αξίζει την αστάθεια του συστήματός σου.

Δεν μου έχει κάνει το παραμικρό το σύστημα εκτός από αυτό που έγινε με την κάρτα..

Είναι σταθερό σε ότι και να έχω κάνει και στο AIDA64 ~75-80 βαθμούς.

Με 1.25 βγάζω σταθερά 4.7

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερα ξεχωριστά 8pin..

This is bad, αν έχεις ξεχωριστά καλώδια από το psu δεν παίζει να υπερφορτώνεις κάτι και έχω την εντύπωση ότι το κόκκινο led στο psu αυτό δεν πρέπει να ανάβει ΠΟΤΕ.

Οπότε βήμα 1, στήνεις τα πάντα εκτός κουτιού μπας και βραχυκυκλωνει κάτι και βήμα 2, ανοίγεις θέμα στο support forum της Corsair ρωτώντας μπας και ξέρουν αν είναι κάποια άκυρη ασυμβατότητα ή απλά έχει θέμα το PSU σου.

Link to comment
Share on other sites

This is bad, αν έχεις ξεχωριστά καλώδια από το psu δεν παίζει να υπερφορτώνεις κάτι και έχω την εντύπωση ότι το κόκκινο led στο psu αυτό δεν πρέπει να ανάβει ΠΟΤΕ.

Οπότε βήμα 1, στήνεις τα πάντα εκτός κουτιού μπας και βραχυκυκλωνει κάτι και βήμα 2, ανοίγεις θέμα στο support forum της Corsair ρωτώντας μπας και ξέρουν αν είναι κάποια άκυρη ασυμβατότητα ή απλά έχει θέμα το PSU σου.

Αυτό φοβάμαι και εγώ ότι δεν θα έπρεπε να ανάβει.. όμως με τις υπόλοιπες κάρτες είναι οκ! Μήπως αυτή που έχει μεγάλες απαιτήσεις δημιουργεί το πρόβλημα?

Επίσης υπάρχει περίπτωση να την άκουσε κάποια από τις εξόδους 8πιν του τροφοδοτικού?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβάμαι και εγώ ότι δεν θα έπρεπε να ανάβει.. όμως με τις υπόλοιπες κάρτες είναι οκ! Μήπως αυτή που έχει μεγάλες απαιτήσεις δημιουργεί το πρόβλημα?

Επίσης υπάρχει περίπτωση να την άκουσε κάποια από τις εξόδους 8πιν του τροφοδοτικού?

Σίγουρα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με άλλες εξόδους/καλώδια μπας και παίζει τίποτα με οριακές επαφές και εκεί. Πάντως το τροφοδοτικό σου θα έπρεπε να σηκώνει δύο τέτοιες κάρτες, οπότε από θέμα wattage είσαι ανετότατος.

Ακούγεται βαρετό I know, αλλά στήσ' τα πάνω στο χαρτοκούτι της μητρικής πριν πάρεις τον δρόμο των RMA γιατί μπορεί να είναι κάτι που πιέζεται, κανένα άκυρο standoff που κάνει την μητρική να ακουμπά κτλ κτλ. Βάλε απλά μητρική κάρτα μνήμες δίσκο (τα απολύτως απαραίτητα χωρίς άλλες κάρτες & συσκευές) και δοκίμασε εκτός κουτιού μπας και το πρόβλημα έρχεται από αλλού... εννοείται κόβεις και όλα τα overclocks όσο το ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο 1.25 4.7 λοιπον αν είσαι σίγουρος ότι εκεί είναι rock stable. Αλλιώς βαλτα όλα default να σιγουρευτείς ότι δεν είναι από το oc το πρόβλημα.

Είναι πράγματι rock stable εκεί.. η αλήθεια είναι ότι εκεί το είχα αλλά τελευταία το πήγα στα 4.8

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με άλλες εξόδους/καλώδια μπας και παίζει τίποτα με οριακές επαφές και εκεί. Πάντως το τροφοδοτικό σου θα έπρεπε να σηκώνει δύο τέτοιες κάρτες, οπότε από θέμα wattage είσαι ανετότατος.

Ακούγεται βαρετό I know, αλλά στήσ' τα πάνω στο χαρτοκούτι της μητρικής πριν πάρεις τον δρόμο των RMA γιατί μπορεί να είναι κάτι που πιέζεται, κανένα άκυρο standoff που κάνει την μητρική να ακουμπά κτλ κτλ. Βάλε απλά μητρική κάρτα μνήμες δίσκο (τα απολύτως απαραίτητα χωρίς άλλες κάρτες & συσκευές) και δοκίμασε εκτός κουτιού μπας και το πρόβλημα έρχεται από αλλού... εννοείται κόβεις και όλα τα overclocks όσο το ψάχνεις.

Θα προσπαθήσω αύριο να ασχοληθώ αλλά όπως είπες είναι βαρετό ειδικά μετά από τόσες αλλαγές με τις κάρτες!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάηκε η κάρτα δεν θα έπρεπε να λειτουργεί το σύστημα και απλά να μην έχω εικόνα?

Συνήθως έτσι δεν γίνεται? Γιατί να μην αφήνει και το υπόλοιπο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα τα εξής:

1) self test στο corsair - Μια χαρά λέει!

2) Άλλαξα εξόδους στο τροφοδοτικό..

3) Δοκίμασα το D button στην κάρτα (όπως μου ζήτησε ο τεχνικός από την powercolor) που έχει διαφορετικό bios.

Αποτέλεσμα κανένα!!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες έστω μια φορά τα default στο bios? Το oc όσο σταθερό κ αν είναι προκαλεί πολύ παράξενα προβλήματα μερικές φορές.

Για να είμαι ειλικρινής το ξέχασα.. θα το κάνω όμως και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now