Wizard!

Τα προβλήματα που έχω με τα Windows 8.1

Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή το βασικότερο για εμένα είναι το battlefied, καθώς όλες μου σχεδόν τις δουλειές (πελάτες, εκπαίδευση) τις κάνω σε VMs, έβαλα πάλι τα 8.1, αυτή τη φορά όμως βρήκα τρόπο και τα έβαλα κατευθείαν κι όχι ως αναβάθμιση από τα 8.0.

Κάποια προβλήματα δεν τα έχω συναντήσει (ακόμα..; ), αλλά κάποια άλλα παραμένουν.

Το σημαντικότερο όλων είναι πως αφού πέσει το μηχάνημα σε sleep, τις μισές φορές όταν το ανοίγω, δεν επανέρχεται η VGA. Το πρόβλημα είναι γνωστό, υπάρχει λύση, αλλά σε εμένα απλά μείωσε τις φορές που συμβαίνει, δεν το έλυσε. Δεν ξέρω αν πρέπει να ρυθμίσω και τίποτα στο BIOS. Gigabyte X79-UD3

If anyone is still following this thread, this is a common issue when using a graphics card (as almost off of us do nowadays). Anyway, I just bought one of these boards and had the same issue with my current card, a GTX 560 Ti, but applied a tried-and-true fix. The reason for the boot loop has to do with the Active State Power Management (ASPM) setting for the PCI bus. If enabled, the graphics card cannot draw current from the PSU quickly enough (some other device usually beats it to the punch), and the BIOS interprets the condition as a missing graphics card and responds with a reboot. However, the reboot does not actually resume the computer from S3 state, so when it reboots it is still asleep and the process repeats. I've had some vicious cycles where unplugging the computer didn't even help, and the only thing that stopped the loop was resetting the CMOS.

To disable ASPM, open the Power Options Control Panel, click Change plan settings, then Change advanced power settings. Next, expand PCI Express / Link State Power Management, and then change the setting to Off. If set to moderate or maximum, then ASPM is on and the computer will not resume from S3. There are plenty of articles that go into depth, but setting ASPM off instructs the BIOS to continue providing voltage to the PCI bus during the S3 state. Then, when resuming, the graphics card can draw current immediately thus preventing this issue.

BTW, this is why the Energy Efficient Ethernet (EEE) settings solves the problem for some while only partially solving it for others, or solves it for awhile, because EEE is the ASPM implementation for the LAN Link. Depending on the combination of the LAN device and graphics card, the BIOS timing with the supply voltages for the LAN Link and PCI Bus might happen to work, but it's only due to dumb luck.

Ένα άλλο που αντιμετωπίζω καθημερινά και για αυτό λέω ότι είναι ασυνεπή, είναι πως το πληκτρολόγιό μου, CM QF Pro red, έχει κάποιες λειτουργίες, όπως πχ το Mute. Αυτή η λειτουργία, δουλεύει απλά όποτε θέλει... Δεν έχει να κάνει με restart, αφού έχει τύχει να δουλέψει και μετά από λίγη ώρα να μην, όπως έχει τύχει να μη δουλέψει καθόλου, ή να δουλέψει κανονικά (ημερησίως).

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι πως καμιά φορά, αν η κύρια οθόνη μου είναι κλειστή (Display Port), αυτομάτως την ακυρώνει και μεταφέρει τα πάντα στη δευτερεύουσα. Αυτό ίσως να είναι και λογικό, αλλά το κάνει ακόμα κι όταν είναι standby λόγω screensaver/power managment. Αντίθετα, την άλλη που είναι στο DVI, δεν την ακυρώνει ποτέ ακόμα κι αν είναι εντελώς κλειστή. Η δυνατότητα να τις αλλάξω port υπάρχει, αλλά δε θέλω, γιατί θα πρέπει να βάζω adaptors.

Αυτά για την ώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το είχαμε ξαναπεί αλλά δοκίμασες κανένα άλλο bios? Έστω και παλιότερο δεν έχει σημασία, η gigabyte έχει προϊστορία με τα πολύ καλά και σταθερά bios...:hehe:

Στο πληκτρολόγιο τώρα άλλαξε θύρα usb μπας κ ξεκολλήσει το mute.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα αυτά τα είχα και με την προηγούμενη, Asus X79-Pro και για αυτό την είχα αλλάξει και πήρα την Giga. Άρα ούτε θέμα USB είναι, ούτε θέμα BIOS. Μάλιστα, στην GB από την πρώτη εγκατάσταση μέχρι σήμερα έχω αλλάξει 4 BIOS και δεν άλλαξαν τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα αυτά τα είχα και με την προηγούμενη, Asus X79-Pro και για αυτό την είχα αλλάξει και πήρα την Giga. Άρα ούτε θέμα USB είναι, ούτε θέμα BIOS. Μάλιστα, στην GB από την πρώτη εγκατάσταση μέχρι σήμερα έχω αλλάξει 4 BIOS και δεν άλλαξαν τα προβλήματα.

Εφόσον έχεις αποκλείσει το θέμα μητρική που ήταν το επικρατέστερο κατά την γνώμη μου το μόνο που μένει είναι να μην βάζεις το pc σου σε sleep mode..

Λέω επικρατέστερο γιατί όταν είναι σε sleep mode μόνο το bios μπορεί να φταίει για το αν ανοίξει το pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις αποκλείσει το θέμα μητρική που ήταν το επικρατέστερο κατά την γνώμη μου το μόνο που μένει είναι να μην βάζεις το pc σου σε sleep mode..

Λέω επικρατέστερο γιατί όταν είναι σε sleep mode μόνο το bios μπορεί να φταίει για το αν ανοίξει το pc σου.

Έτσι το είχα, αλλά με τις αυξήσεις στη ΔΕΗ, άλλαξα γνώμη. Είχα διαφορά 120? στο λογαριασμό από τότε που το έβαλα στο sleep. Ούτε να τον κάνω shutdown κάθε φορά που δεν τον χρησιμοποιώ γίνεται, γιατί λόγω του RAID controller, κάνει >1 λεπτό στο boot. Από τη στιγμή που έχει μια λειτουργία, δεν καταλαβαίνω γιατί να μη δουλεύει σωστά...

Έχεις τρέξει από cmd να μην μπαίνει σε hibernation;

Δε μπαίνει σε hybernation και είναι σωστά ρυθμισμένο. Sleep κάνει κι αυτό θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το λειτουργικό και κάποια προγράμματα, τα πάντα είναι στον RAID. Για να τον βγάλω, θα πρέπει να κάνω 500 αλλαγές.

Ο RAID δε φταίει, γιατί στα 7 δεν το έκανε. Θέμα driver του RAID? Μπορεί, αλλά είναι της Μ$, δεν έχει κάποιον δικό του, οπότε αν φταίει αυτό, δεν υπάρχει λύση.

Πάντως είναι βολικό να τα ρίχνουμε όλα στους drivers και στο BIOS, ενώ με τα 7 λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχει drivers για 8 ο controller σου?

Επίσης στο bios πέφτει το βάρος γιατί το sleep ξεκινάει από αυτό.

Για να λύσεις το πρόβλημά σου πρέπει να παιδευτείς αλλιώς άστο όπως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχει drivers για 8 ο controller σου?

Όχι, τα 8 έχουν drivers για τον controller μου.

Επίσης στο bios πέφτει το βάρος γιατί το sleep ξεκινάει από αυτό.

Αν ξεκινούσε από το BIOS δε θα το έκανε σε δύο μητρικές διαφορετικής εταιρίας και θα το έκανε και στα Windows 7.

Για να λύσεις το πρόβλημά σου πρέπει να παιδευτείς αλλιώς άστο όπως έχει.

Νομίζω ότι παιδεύομαι ήδη μήνες. Έβαλα και τα 8.1 όπως είπες, απευθείας κι όχι ως αναβάθμιση, αλλά όπως βλέπεις προβλήματα υπάρχουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σου χουν σπάσει τα νεύρα είναι λογικό ρε αλλά θα το βρούμε που θα πάει!

Στην asus δεν είχες βάλει απευθείας 8.1 αλλά το ότι δεν σου κάνει τίποτα στα 7 είναι πολύ περίεργο. Με τους drivers της amd τι γίνεται? Μπορείς να αφήσεις το pc για λίγο χωρίς drivers στην κάρτα και να δοκιμάσεις από το sleep να δεις αν στο κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αφήσεις το pc για λίγο χωρίς drivers στην κάρτα και να δοκιμάσεις από το sleep να δεις αν στο κάνει?

Νομίζω πλέον δε γίνεται. Τα 8.1 έχουν τους catalyst ενσωματωμένους και όχι όπως παλιά που έβαζαν έναν light driver. Αν δηλαδή τους κάνω uninstall & delete files, αμέσως μετά το reboot, βάζει μια έκδοση, νομίζω την 14.8.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αδελφέ ξανά windows 7 και περίμενε τα 9 μήπως και δεις προκοπή .....:anonymous: (το λέω με κάθε σοβαρότητα .)

9? χμμ..........Τι να την κάνει την σοβαρότητα χωρίς fps? Μου αρέσει και το like...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

9? χμμ..........Τι να την κάνει την σοβαρότητα χωρίς fps? Μου αρέσει και το like...:hehe:

Θέλεις fps με όλα αυτά τα προβλήματα και αν ναι πόσα fps νομίζεις οτί κερδίζεις με τα 8 και σε ποιά games σε ένα μηχάνημα όπως

του Wizard! ;..,:worked_till_5am:

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις fps με όλα αυτά τα προβλήματα και αν ναι πόσα fps νομίζεις οτί κερδίζεις με τα 8 και σε ποιά games σε ένα μηχάνημα όπως

του Wizard! ;..

Δεν έχω κανένα από τα προβλήματα του φίλου μου του Μάγου και από τα 7 έχουμε κ οι 2 περισσότερα fps παντού, τι να κάνουμε τώρα αφού στα 8 παίζουν καλύτερα τα νέα games όσοι θέλετε τα pc σας για browsing μείνετε στα 7! Βάλε τα και εσύ και ανακάλυψε το :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα από τα προβλήματα του φίλου μου του Μάγου και από τα 7 έχουμε κ οι 2 περισσότερα fps παντού, τι να κάνουμε τώρα αφού στα 8 παίζουν καλύτερα τα νέα games όσοι θέλετε τα pc σας για browsing μείνετε στα 7! Βάλε τα και εσύ και ανακάλυψε το :)

Πόσα frame είπες κερδιζεις στο μηχάνημά σου; . Για ότι αφορά την δική μου μετάβαση στα 8 , δεν υπάρχει καμία περίπτωση . Δεν έδωσα ενα σκασμό ευρό για να κάνω το pc μου ταμπλέτα , είναι προσβολή για τους power users .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now