Wizard!

Τα προβλήματα που έχω με τα Windows 8.1

Recommended Posts

Πόσα frame είπες κερδιζεις στο μηχάνημά σου; . Για ότι αφορά την δική μου μετάβαση στα 8 , δεν υπάρχει καμία περίπτωση . Δεν έδωσα ενα σκασμό ευρό για να κάνω το pc μου ταμπλέτα , είναι προσβολή για τους power users .

Γιατί έβαλες 7 και δεν έμεινες στα xp? Τα ίδια λέγατε πριν 6 χρόνια τα ίδια θα λέτε και για τα 10 κλπ σε λίγο καιρό κάθε φορά τα ίδια :) Δεν θα βάλω τα 7 για να σου αποδείξω ότι είναι καλύτερα μπορείς να δεις

Επίσης ποια ταμπλέτα που κολλάει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, αλλά δεν έχει κατάλληλα ports για τις οθόνες μου και θα πρέπει να αγοράζω καλώδια κι adapters...

Πρέπει να το δοκιμάσεις όμως γιατί μόνο η κάρτα σου δεν ξεκινάει από sleep.

Εφόσον δεν μπορεί να γίνει σωστό troubleshooting είμαστε άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε..

Τι σημαίνει σωστό troubleshooting Σπύρο?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον από τα xp πέρασα στα vista και ξανά πίσω στα xp μέχρι να βγούνε τα 7 επειδή τα vista ήταν άθλια .

Δεύτερον αν αλλάζεις λειτουργικό μόνο για να κερδίσεις κάποια fps στο battlefield μάλλον πρέπει να ασχοληθείς με κονσόλες και οχι με Pc .

Τρίτον για τα περί ταμπλέτας , είπα πως δεν μασάω την καραμέλα της microsoft για δήθεν εννοποιημένη εμπειρία χρήσης γιατι και η ιδια η MS όπως είδες κι εσύ απο τα preview ξαναγυρνά στο κλασικό start των 7 , το οποίο σημαίνει οτι καταλαβε τα λάθη της και προσαρμόζεται . Πάντως μην ξεχνάς την κλασική πλέον θεωρία που θέλει καλά windows κάθε δυο εκδόσεις (δυστηχώς ισχύει ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον από τα xp πέρασα στα vista και ξανά πίσω στα xp μέχρι να βγούνε τα 7 επειδή τα vista ήταν άθλια .

Συμφωνώ αν και με τα vista δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί ούτε εκείνο το pc μου δεν ζοριζόταν ιδιαίτερα αλλά γενικά ήταν άθλια από κάθε άποψη

Δεύτερον αν αλλάζεις λειτουργικό μόνο για να κερδίσεις κάποια fps στο battlefield μάλλον πρέπει να ασχοληθείς με κονσόλες και οχι με Pc .

Έχεις να μου προτείνεις κάποια κονσόλα αντίστοιχη με το pc στην υπογραφή μου ώστε να βλέπω τα ίδια γραφικά στα 1600p ? Εκτός αυτού τα windows 8.1 είναι πολύ ποιο smooooth απο τα 7 ότι και αν κάνεις, δοκίμασε τα χωρίς να είσαι τόσο απόλυτος και μετά έλα και πες μου ήταν γτπ μέχρι τότε όμως δεν δέχομαι τίποτα, τα παιχνίδια ήταν απλά ένα παράδειγμα!

Τρίτον για τα περί ταμπλέτας , είπα πως δεν μασάω την καραμέλα της microsoft για δήθεν εννοποιημένη εμπειρία χρήσης γιατι και η ιδια η MS όπως είδες κι εσύ απο τα preview ξαναγυρνά στο κλασικό start των 7 , το οποίο σημαίνει οτι καταλαβε τα λάθη της και προσαρμόζεται . Πάντως μην ξεχνάς την κλασική πλέον θεωρία που θέλει καλά windows κάθε δυο εκδόσεις (δυστηχώς ισχύει ακόμη)

Εντάξει αυτό ήταν καθαρό marketing αλλά συμφωνώ αν χωρίσεις τα 8 από τα 8.1 ότι κάθε 2 λειτουργικά βγάζει κάτι καλό!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αν και με τα vista δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί ούτε εκείνο το pc μου δεν ζοριζόταν ιδιαίτερα αλλά γενικά ήταν άθλια από κάθε άποψη

Έχεις να μου προτείνεις κάποια κονσόλα αντίστοιχη με το pc στην υπογραφή μου ώστε να βλέπω τα ίδια γραφικά στα 1600p ? Εκτός αυτού τα windows 8.1 είναι πολύ ποιο smooooth απο τα 7 ότι και αν κάνεις, δοκίμασε τα χωρίς να είσαι τόσο απόλυτος και μετά έλα και πες μου ήταν γτπ μέχρι τότε όμως δεν δέχομαι τίποτα, τα παιχνίδια ήταν απλά ένα παράδειγμα!

Εντάξει αυτό ήταν καθαρό marketing αλλά συμφωνώ αν χωρίσεις τα 8 από τα 8.1 ότι κάθε 2 λειτουργικά βγάζει κάτι καλό!

Για ένα Pc των 5.000 euro όπως το δικό σου μάλλον δεν έχω να σου αντιπροτείνω κάποια κονσόλα άλλα φαντάζομαι

σε μια οθόνη 30 ιντσών που σημαίνει ότι η απόσταση θέασης στα games πρέπει να είναι στις 60 ίντσες τουλάχιστον

(δηλαδή 1.5 μέτρο) για να μην πάθεις επιληψία στο battlefield , δεν υπάρχει ορατή διαφορά απο τα 1600p στα 1080p

και μην μου πεις πως όταν βρίσκεσαι μέσα στον χαμό μιας μάχης μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ...

Link to comment
Share on other sites

Έλα παίξε bf4 στην 3014 με το pc μου και πες μου ότι δεν υπάρχει διαφορά και θα στα χαρίσω όλα! :hehe:

Θα το ήθελα πραγματικά γιατί θα το χρειαζόμουν ένα μηχάνημα σαν το δικό σου , άλλα τα Χανιά μου πέφτουν κομματάκι μακριά ...:lemo:

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει να δοκιμάσουμε χωρίς κοντρόλερ και με άλλη VGA, πράγματα που αποκλείστηκαν.

Σπύρο, να δοκιμάσω τι ακριβώς; Το πρόβλημα δεν το κάνει κάθε μέρα, το κάνει μία στις τόσες. Έχω χάσει ώρες για να στήνω 7, 8, πάλι 7, πάλι 8 κοκ.

Να ΔΟΥΛΕΨΩ χωρίς δεύτερη οθόνη, ή χωρίς τον RAID που έχει όλα μου τα data επάνω, είναι απλά ανέφικτο. Και η ουσία εδώ είναι, ότι αν δε δουλέψω, δε βγάζω κανένα συμπέρασμα. Ωραία, έβαλα άλλη VGA, έβγαλα τον RAID και κάνω boot... Μετά; Τι συμπέρασμα βγάζω; Αφήνω το pc έτσι για πόσο καιρό ώστε να δω τι φταίει; Αν δεν κάνω αντιγραφές, αν δεν ανοίξω τα VM που δουλεύω, αν δεν πέσει 3-4 φορές σε sleep να δω αν θα σηκωθεί ξανά, δε λέει κάτι.

Ο σκοπός του thread είναι περισσότερο για brainstorming παρά για troubleshooting. Να δω αν υπάρχει κάτι που δε σκέφτηκα, που δε δοκίμασα. Να πειραματίζομαι με άλλο hardware χωρίς να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου παράλληλα, απλά δεν είναι επιλογή.

υγ. Για τα παιχνίδια, η συζήτηση consola ή pc για εμένα είναι ανύπαρκτη για άπειρους λόγους. Ο βασικότερος όμως, είναι ότι FPS χωρίς ποντίκι, απλά δεν υπάρχει. Αν παίζεις GTA ή ραλλάκια, μια χαρά είναι οι κονσόλες. Αν παίζεις FPS ή Strategy, είναι για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν ξυπνάει αν μείνει πολύ ώρα... Μιλάω για >1 ώρα σε sleep. Δεν το έχω μετρήσει, αλλά νομίζω πως αυτό είναι ένα pattern.

Πάντως το πρόβλημα υπάρχει, θα το βρεις σε πολλά forums και φυσικά συμβαίνει με nVidia, ATI, χωρίς RAID.

Φίλος με laptop ΗΡ παθαίνει το ίδιο, αλλά σε εκείνον δε βλέπει την NIC μετά το wake.

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιξα απο sleep την μια ήταν 2.5 ώρες κλειστό και την δέυτερη 4 ώρες! Θα συνεχισω και αύριο και αν κάτσει θα ενημερώσω! Με την Microsoft έχει επικοινωνήσει κανένας απ όλους αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ο υπολογιστής έκλεισε κανονικά.

Σήμερα, ήρθα από τη δουλειά και τον άνοιξα όπως κάθε μέρα.

Για κάποιο λόγο, δεν έβλεπε ούτε πληκτρολόγιο, ούτε ποντίκι...

Τα έβγαλα, τα έβαλα πάλι και παίζουν κανονικά.

Για αυτή την ασυνέπεια μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "μόνο σε εσένα συμβαίνουν" έχω βαρεθεί να το ακούω.

Τις περισσότερες φορές δε, διαπιστώνω ότι σε πολλούς συμβαίνουν, αλλά μόνο εγώ τα λέω.

Αν ψάξεις σε ξένα forums θα δεις ότι δεν είμαι ο μόνος.

Link to comment
Share on other sites

εβλεπα κ εγω απειρα τετοια micro bugs με τα 8.1

δεν τα κατεγραψα πουθενα ουτε εψαξα να τα λυσω, δεν θα κανω εγω τον debugger της ms

αγανακτησα και στον πρωτο μηνα τα εβγαλα. παλι εδω σταθερα στα 7.

το θεμα με εμενα ειναι οτι δεν θελω κατι καινουριο, ειμαι 100% καλυμενος με τα 7.

Οτι χρειαζομαι το εχω και δεν ειμαι διατεθημενος να αλλαξω τον τροπο μου με τον τροπο που νομιζει η μς οτι θα ειναι καλυτερος για εμενα.

Οποτε η επομενη αλλαγη θα ειναι σε σκετα linux οχι dual boot και vm (gabe θελοντος)

Link to comment
Share on other sites

Άμα δοκιμάσεις το Battlefield και παίζει ικανοποιητικά, σφύρα :P

πιστευω καποια στιγμη θα γινει και αυτο, ειδικα με το bf και το mantle

θα μπορουσα να πω και οτι στα 7 παιζεις bf ικανοποιητικα... αλλη ιστορια αυτο ομως ε?

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο έβγαλα την 7970 και την έδωσα. Παράγγειλα μια 970. Μέχρι να έρθει, έχω βάλει μια 3450 απάνω.

Μέχρι στιγμής, δεν έχει κάνει κάτι περίεργο με το sleep, έχει δουλέψει τέλεια.

Μένει να δούμε αν θα το κάνει με την 970.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα το κάνει γιατί νομίζω ότι το πρόβλημα είναι με τις κάρτες που παίρνουν επιπλέον τροφοδοσία (6pin/8pin) και δεν επανέρχονται μετά το sleep σωστά.

Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και με την 970 κάνει κάτι παρόμοιο.

Το καλό είναι πως εδώ σηκώθηκαν τα Win μετά το sleep, και είχα εικόνα, αλλά σκάει ο driver της nVidia και τον φορτώνει πάλι.

Σαφώς λιγότερο προβληματικό, αλλά η συμπεριφορά συνεχίζει να είναι εσφαλμένη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now