tical

Low budget (gaming) pc

Recommended Posts

Γεια σας , ειμαι νεο μελος και δεν γνωριζω σχεδον τιποτα απο pc build.

Το budget ειναι αρκετα μικρο για gaming pc (γι αυτο και το gaming το εβαλα σε παρενθεση) , ειναι πανω κατω στα 400 ε.

Θελω να παιζω ανετα κανα dota 2 ,lineage ,lol κλπ .. ισως και κανα far cry 3, call of duty κλπ .

Το pc που εβγαλα με λιγο ψαξιμο ειναι αυτο :

Χωρίς τίτλο.jpg

Ισως αργοτερα βαλω και μια ακομα ιδια ram..

Θα μπορω να παιξω ανετα τα games που εγραψα και τι θα μπορουσα να αλλαξω χωρις να ξεφυγω ;

Χωρίς τίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

57fd08fcd34f2_.jpg.af47109333d2dce18ac94

Link to comment
Share on other sites

Με τα αγγλικα δεν το εχω τοσο αρα δεν μπορω να καταλαβω τι γραφει στο review.. Ετσι το τροφοδοτικο αλλαζει μιας που ειναι στα ιδια λεφτα, τα 450 w θα ειναι αρκετα ;

Αν λες αυτη τη καρτα : MSI RADEON R7 250Χ 2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.514547) η τιμη δεν εχει μεγαλη διαφορα και ετσι ισως μπορω να την αλλαξω.. Ποιες οι διαφορες η μια απο την αλλη ;

Eπισης διαβασα οτι οι amd θελουν και extra συστημα ψυξης γιατι αυτο που εχουν πανω κανει αρκετο θορυβο και δεν ψυχουν καλα το cpu.. Στον συγκεκριμενο θα χρειαστει απο την αρχη ή θα μπορουσα να παρω αργοτερα, επισης θα χρειαστω και αλλη ram ;

Edited by tical
Link to comment
Share on other sites

καλυτερη σε ολα

AnandTech | Bench - GPU14

το τροφοδοτικο ειναι απειρως καλυτερο σε ποιοτητα και δεν εχεις το φοβο να σου ψησει τα παντα

τα watt ειναι αρκετα

135-150 το συστημα σου με μια gtx 680 σε κατασταση ηρεμιας και πληρη φορτο στον επεξεργαστη

συν το πολυ 90-100 watt της καρτας σε φορτο

απο εδω http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm

και εδω http://www.legitreviews.com/powercolor-radeon-r7-250x-1gb-video-card-review_137172/10 δοκιμασμενο με πιο ενεργοβορο επεξεργαστη

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Μην πας σε FX4300. Αν θες κάτι σε Χ4 καλύτερα καμιά APU ή athlon X4 860.

Επίσης προφανώς όχι green δίσκο.

Γιατι να μην παω σε 4300 ; Στις ιδιες τιμες περιπου ειναι αυτοι AMD A10 5800K 3.8GHZ BLACK EDITION BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559634) . AMD A8 5600K 3.6GHZ BLACK EDITION BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559636) .. εγω θα διαλεγα τον Α10 η γνωμη σου ;

Ειδα και για δισκο παω σε αυτον SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.301911)

Link to comment
Share on other sites

να προτεινω κ εγω κατι?

γιατι δεν πας στο διπυρηνο g3258 με την 250x? (που κλοκαρει συμπαθητικα ακομα και με την εργοστασιακη ψυκτρα)

με μια z97 μητρικη να εχεις και μελλον αναβαθμισης

ειδικα dota2, l2, lol το πολυ 2 πυρηνες χρησιμοποιουνε

επισης κουτι θα πηγαινα στο http://www.hwbox.gr/news-cases/36443-bitfenix-neos-pc-case.html λογω υπαρξης φιλτρων σκονης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα δεν θα ηθελα 2πυρηνο.. παντως καλη η προταση σου για τη μητρικη επιδη κοιτας και το μελλον.. θα το σκεφτω παντως γιατι το pc θα φτιαχτει σε 1-2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο budget που δεν θα εχει προβλημα πουθενα!!!

Ξερω οτι καποιοι ισως να μην συμφωνουν αλλα με αυτο θα παιζεις απροβληματιστα το 90% των παιχνιδιων

Καλο θα ηταν στο κοντινο μελλον να παρεις αλλη μια μνημη ιδια...

860k.jpg

860k.jpg

860k.jpg

860k.jpg.b3e2d52db0986b6f6cc48e9fb0ce195

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ωραια τα λετε και συμφωνω στις προτασεις σας αλλα παιδια το budget που θα διαθεσω δεν νομιζω να ειναι πανω απο 450 ε .. Αν γινετε οι προτασεις να ειναι απο 400 μεχρι 450 max, δεν θα μπορεσω να διαθεσω παραπανω λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ωραια τα λετε και συμφωνω στις προτασεις σας αλλα παιδια το budget που θα διαθεσω δεν νομιζω να ειναι πανω απο 450 ε .. Αν γινετε οι προτασεις να ειναι απο 400 μεχρι 450 max, δεν θα μπορεσω να διαθεσω παραπανω λεφτα.

Κοιτα λιγο την συνθεση που εχω κανει (konmarin) κοστιζει 465,00 ευρω πιο κατω δεν αξιζει να πας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για το χρονο σου , πριν ειδα ειχες αλλη συνθεση στα 550 ε τωρα που βλεπω αυτη ειναι πιο κοντα στα λεφτα που θα μπορουσα να διαθεσω αλλα τωρα εβαλες ενα απο τα πιο φθηνα τροφοδοτικα που λογικα δεν θα κανει και τη δουλεια του τοσο καλα ..

κοιτα αυτο και πες μου

Χωρίς τίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

57fd08fdd9b0c_.jpg.9b0f62aa0718b17d656a2

Link to comment
Share on other sites

^ άψογο είναι - αλλά χαλαρότερες μνήμες, με την ξεχωριστή gpu σου δεν θα παίζουν πουθενά ρόλο, και 1600άρες σου κάνουν.

Επίσης κάτι τέτοιο http://www.e-shop.gr/be-quiet-system-power-7-400w-p-PER.640574 σου φτάνει και σου περισσεύει.

Link to comment
Share on other sites

^ άψογο είναι - αλλά χαλαρότερες μνήμες, με την ξεχωριστή gpu σου δεν θα παίζουν πουθενά ρόλο, και 1600άρες σου κάνουν.

Επίσης κάτι τέτοιο BE QUIET! SYSTEM POWER 7 400W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.640574) σου φτάνει και σου περισσεύει.

Αρα αν βαλουμε αυτο το τροφοδοτικο που λες με αυτη KINGSTON HX316C10FB/4 4GB DDR3 1600MHZ HYPERX FURY BLACK SERIES - ΜΝΗΜΗ RAM (PER.550866) δεν θα εχει διαφορα στην αποδοση ; ετσι κερδιζω και ενα 20αρικο που θα μου χρειαστει να παρω και καποιο καλωδιο διοτι εχω monitor που εχει μονο vga υποδοχη.. (Acer v193HQ)

Link to comment
Share on other sites

Yup πρακτικά το ίδιο σύστημα θα είναι και θα έχει εξοικονομήσει 16 από το psu και κάτι ψηλά από τα MHz των μνημών. Βλέπω κοιτάζεις Kingston που για τις fury πάει 39κάτι για 1600, 40κάτι για 1866 και 45κάτι για τις 2400, οπότε πήγαινε για τις 1866 ξερωγω...

Για την οθόνη, θα έχει adaptor η κάρτα γραφικών, μην ιδρώνεις.

Κατά τα άλλα τα parts που έχεις διαλέξει είναι ένα και ένα killer value :T:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτη την συνθεση νομιζω οτι εισαι τουμπανο!!!

Και μην ακουσεις κανενα ξερολα απο εκει για "intel"

παραθετω βιντεο για την αποδοση του:

Σωστο console killer-value for money και πολλα τσαμπα παιχνιδια!!!

ps4-xbox one sucks to the bone!!!

860k.jpg

860k.jpg

860k.jpg

860k.jpg.7118f1ba282890581fe06835e181505

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτη την συνθεση νομιζω οτι εισαι τουμπανο!!!

Και μην ακουσεις κανενα ξερολα απο εκει για "intel"

παραθετω βιντεο για την αποδοση του:

Σωστο console killer-value for money και πολλα τσαμπα παιχνιδια!!!

ps4-xbox one sucks to the bone!!!

[ATTACH=CONFIG]40199[/ATTACH]

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο και τις προτασεις σας , εως τωρα καταληγω εδω.. και αργοτερα βαζω μια ιδια μνημη και πιστευω ειμαι οκ, ισως και μια ψυχτρα.

Edited by tical
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβαση (στο google αν γραψετε asus radeon r7 260x problems θα δειτε οτι γραφουν πολλοι για black screens και freezaresmata) οτι αυτη η καρτα γραφικων που λεω να παρω παρουσιαζει προβληματα λεω να παω σε ιδια αλλα αλλης εταιριας.. Σε ποια απο τις 2 λετε να παω ή λετε να μην εχω προβλημα με την asus ;

1) XFX AMD RADEON R7 260X R7-260X-CNF4 CORE EDITION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.519768)

2) MSI RADEON R7 260X 2GD5 OCV1 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.514549)

Επισης η xfx λεει οτι θελει min watt 500 .. ισχυει κατι τετοιο η δεν θα εχω προβλημα με αυτο το τροφοδοτικο που ειπαμε ;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβαση (στο google αν γραψετε asus radeon r7 260x problems θα δειτε οτι γραφουν πολλοι για black screens και freezaresmata) οτι αυτη η καρτα γραφικων που λεω να παρω παρουσιαζει προβληματα λεω να παω σε ιδια αλλα αλλης εταιριας.. Σε ποια απο τις 2 λετε να παω ή λετε να μην εχω προβλημα με την asus ;

1) XFX AMD RADEON R7 260X R7-260X-CNF4 CORE EDITION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.519768)

2) MSI RADEON R7 260X 2GD5 OCV1 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.514549)

Επισης η xfx λεει οτι θελει min watt 500 .. ισχυει κατι τετοιο η δεν θα εχω προβλημα με αυτο το τροφοδοτικο που ειπαμε ;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Την XFX την έχω βάλει σε σύστημα γνωστού και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Τα θέματα που διάβασες ότι είχε η ASUS μάλλον έτυχαν ή ήταν πρόβλημα κάποιας συγκεκριμένης παρτίδας.

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το PSU που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Απλά οι κατασκευαστές βάζουν ένα minimum Wattage ώστε να είναι σίγουροι ότι και με ένα κακής ποιότητας PSU, οι κάρτες θα παίζουν μια χαρά. Αυτό που σε νοιάζει είναι τα Amps που βγάζουν οι +12V γραμμές των PSU :) Ένα καλής ποιότητας 430W βγάζει συνήθως περισσότερα amps στην 12άρα από ένα κακής ποιότητας 500W για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Την XFX την έχω βάλει σε σύστημα γνωστού και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Τα θέματα που διάβασες ότι είχε η ASUS μάλλον έτυχαν ή ήταν πρόβλημα κάποιας συγκεκριμένης παρτίδας.

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το PSU που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Απλά οι κατασκευαστές βάζουν ένα minimum Wattage ώστε να είναι σίγουροι ότι και με ένα κακής ποιότητας PSU, οι κάρτες θα παίζουν μια χαρά. Αυτό που σε νοιάζει είναι τα Amps που βγάζουν οι +12V γραμμές των PSU :) Ένα καλής ποιότητας 430W βγάζει συνήθως περισσότερα amps στην 12άρα από ένα κακής ποιότητας 500W για παράδειγμα.

Ισως και να ετυχαν ή ηταν καποια παρτιδα αλλα αν διαβασεις εδω : ASUS RADEON R7 260X R7260X-OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.513680) υπαρχουν 2 comments που λενε τα ιδια εκτος απο ολα τα αλλα που εχουν γραφτει σε ξενα site και η αγορα θα γινει απο το e-shop γι αυτο και φοβαμαι να μην εχω προβληματα . Αρα θα ειμαι ενταξει αν παω στην xfx και γενικα θα ειναι οκ ολο το συστημα με το συγκεκριμενο τροφοδοτικο ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τελικα αλλαξα γνωμη για τη καρτα και λογικα θα παω σε αυτο , σε κανα 2 βδομαδες αν δεν παει κατα στραβα..

Χωρίς τίτλο.jpg

Μια τελευταία ερώτηση. Εχω στο pc μου τωρα αυτο SONY OPTIARC AD-5240S DVD-RW BLACK BULK - ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ (PER.333190) , γινετε να το βαλω αντι να αγορασω ;

Θα μου πειτε 15 ευρο ειναι να παρω ενα νεο αλλα εχω φυγει αρκετα απο το αρχικο budget και γι αυτο ρωταω .. τουλαχιστον να γλιτωσω τα 15 . Επισης δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου , αντε μονο για κανα format η για κανα driver κτλ..

Χωρίς τίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

57fd0908b4468_.jpg.7c3dab915f704c91bc5dd

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τελικα αλλαξα γνωμη για τη καρτα και λογικα θα παω σε αυτο , σε κανα 2 βδομαδες αν δεν παει κατα στραβα..

[ATTACH=CONFIG]42016[/ATTACH]

Μια τελευταία ερώτηση. Εχω στο pc μου τωρα αυτο SONY OPTIARC AD-5240S DVD-RW BLACK BULK - ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ (PER.333190) , γινετε να το βαλω αντι να αγορασω ;

Θα μου πειτε 15 ευρο ειναι να παρω ενα νεο αλλα εχω φυγει αρκετα απο το αρχικο budget και γι αυτο ρωταω .. τουλαχιστον να γλιτωσω τα 15 . Επισης δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου , αντε μονο για κανα format η για κανα driver κτλ..

Ναι μπορείς να το βάλεις κανονικά στο νέο σου PC, no reason για καινούριο.

Μια χαρά είναι η σύνθεση :T:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι σκληρο-κουτι-ραμ μεταχειρισμενες να ψαξεις.Εγω βρηκα 30 ευρω 1 tb σκληρο.και 50 ευρω 8 gb ddr3 corsair στα 2000mhz...Θα αργησεις αλλα αξιζει τον κοπο.και δωσε αυτο το 30αρι -40αρι στην γραφικων...Υ.Γ να εχουν ολα εγγυηση κοιτα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now