tical

Low budget (gaming) pc

Recommended Posts

Μιας που μου ετυχε κατι και δεν εχω παρει ακομα το pc θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις..

1) Η μητρικη που μου προτεινατε (asus a88xm-plus) εχει τη δυνατοτητα υποστηριξης/αναγνωρισης του επεξεργαστη (athlon x4 860k , kaveri) ή θα πρεπει να βαλω αλλον πρωτα (παλιοτερης γενια πχ richland/trinity) και να κανω καποιο bios update για να τον υποστοριξει/αναγνωρισει ;

2)Υπαρχει πιθανοτητα να ξεπερασω το αρχικο budget που ειχαμε πει (κοντα στα 450-460ε) και σκευτομαι να βαλω την VGA ASUS R9 270 R9270-DC2OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.513644) , θα υπαρχει διαφορα σε σχεση με την 260χ ; Επισης το τροφοδοτικο θα ειναι οκ αν βαλω την 270 ή θα πρεπει να επιλεξω καποιο αλλο ;

Επισης οταν με το καλο μασω τα χρηματα να με περιμενετε και παλι για τελευταιες ερωτησεις/βοηθεια/υποδηξεις ..

Ευχαριστω εκ των προτερων και παντα φιλικα Τολης.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ρυθμο που πας τιποτα δεν εχει σημασια και οτι και να λεμε θα μενουν στον αερα.

Οταν με το καλο εχεις μαζεμενα τα χρηματα, τοτε κανε την ερωτηση σου και προχωρα

στην παραγγελια, γιατι διαφορετικα ολο και θα το τρεναρεις και ολο θα αλλαζουν και οι

τιμες και ολο κατι καινουργιο θα σου τυχαινει. Ετσι δεν παιρνεις νεο συστημα αλλα μονο

αναβαθμισεις κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα εχω καποιο μερος των χρηματων και περιμενω καποια χρηματα που θα τα παρω απο μερα σε μερα .. (το max μεχρι το πασχα). Με τα χρηματα που περιμενω θα μπορω σιγουρα να παρω την ηδη υπαρχων συνθεση αλλα υπαρχει πιθανοτητα να παρω +40-50ε και ετσι θα μπορω να παρω την ιδια συνθεση με την 270 , γι αυτο ομως ρωταω αν χρειαζονται και αλλα χρηματα και για τροφοδοτικο που δεν ξερω αν θα τα εχω .

Επειδη θελω να κανω τη παραγγελια με το που παρω τα χρηματα (βαρεθηκα με το ηδη υπαρχων συσταμα/βαρεθηκα να περιμενω) θελω να ξερω απο πριν τι μου γινεται, πιστευω να με καταλαβαινετε , τωρα δεν πιστευω οι τιμες μεχρι το πασχα(max) να αλλαξουν δραματικα . (για +-10 θα τα βρω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεσαι κουραστικος, στο λεω καλοπροαιρετα.

Εσυ εχεις την περισσοτερη ψυχολογικη κουραση παρα εμεις. Κανε υπομονη να τα μαζεψεις πρωτα ολα τα λεφτα

και μετα βουρ για τις ερωτησεις και την παραγγελια σου. Ειναι δυσκολο αλλα ετσι θα εισαι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εδω ειμαι και παλι .. :)

Λοιπον παιδια πηρα τα χρηματα και αυτη τη στιγμη εχω 470ε , στην αρχικη συνθεση (470) με +50-70ε (που θα τα εχω μεχρι τη μεγαλη βδομαδα λογικα,ρωταω απο τωρα γιατι ανοιξε η δουλεια αλλα και να ξερω ποσα ακομα χρειαζομαι) τι συμφερει να βαλω extra ; Εγω λεω να παω για καρτα την asus 270 που προανεφερα και ενα καλυτερο τροφοδοτικο (πχ αυτο http://www.e-shop.gr/psu-super-flower-golden-green-hx-series-450w-sf-450p14xe-p-PER.811707 ή αυτο http://www.e-shop.gr/psu-corsair-cx500-80-plus-bronze-certified-500w-p-PER.549204 ή κατι αλλο στην ιδια τιμη)και αργοτερα αφου θα το εχω στη κατοχη μ βαζω ακομα μια 4αρα ραμ .. εσεις τι λετε ;

η συνθεση ειναι αυτη

42016d1425129169-low-budget-gaming-pc-xoris-titlo.jpg

χωρις το dvd-rw

42016d1425129169-low-budget-gaming-pc-xoris-titlo.jpg

42016d1425129169-low-budget-gaming-pc-xoris-titlo.jpg

42016d1425129169-low-budget-gaming-pc-xo

Edited by tical
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως τα χρηματα για να παρω τη παρακατω συνθεση, τη γνωμη σας περιμενω και αυριο ή τη δευτερα κανω τη παραγγελια.. Θελω να μου πειτε αν υπαρχει καποια προβλημα ή αν ειναι ολα οκ. Επισης αν υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδιο συνολο χρηματων κατα τη γνωμη σας πειτε μου. Σας ευχαριστω για τη βοηθεια που μου προσφερατε ως τωρα και ελπιζω να μην υπαρξει καποιο προβλημα με το νεο pc .

Χωρίς τίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

Χωρίς τίτλο.jpg

57fd091140a55_.jpg.5fd9c1d8944317106d3b4

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση σου είναι no fat και μου αρέσει.

Για +5 ευρώ βάλε ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ έναν τέτοιο HDD WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303039)

και στα προαιρετικά, με κάτι λιγότερο από 10 ευρώ παίρνεις gold και ποιοτικότερη μονάδα που θα σου κρατήσει για χρόνια PSU SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (SF-550P14XE) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.811708)

:)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο budget που δεν θα εχει προβλημα πουθενα!!!

Ξερω οτι καποιοι ισως να μην συμφωνουν αλλα με αυτο θα παιζεις απροβληματιστα το 90% των παιχνιδιων

Καλο θα ηταν στο κοντινο μελλον να παρεις αλλη μια μνημη ιδια...

[ATTACH=CONFIG]40189[/ATTACH]

με καποιες διορθωσεις, μπορει να γινει μια καλη προταση.

PSU EVGA 430W Power Supply 80 PLUS | Skroutz.gr

HDD, πολυ καλη η προταση του caution, αν την προλαβεις, χτυπατην.

αλλιως --> Western Digital Caviar Blue 500GB SATA ( WD5000AAKX ) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια ευχαριστω αυριο θα γινει η παραγγελια.. θα βαλω τον 1 τερα σιγουρα . τωρα για το τροφοδοτικο θα το δω αυριο .

Link to comment
Share on other sites

1 ΤΒ σιγουρα καλυτερα..!

τροφοδοτικα υπαρχουν αρκετα και καλα. επειδη δεν εχω παρακολουθησει την συζητηση απο την αρχη, δεν γνωριαζω αν τα κομματια θα τα αγορασεις απο το E-shop ή και απο αλλα καταστηματα.

επισης δεν ξερω αν στο μελλον θελησεις να αναβαθμισεις καποια κομματια και να πας σε κατι δυνατοτερο (=και πιο ενεργοβορο). θα προτεινω καποια PSU που ανετα σηκωνουν το συστημα που θα φτιαξεις, αλλα και αρκετα μεγαλυτερο..!!

CoolerMaster G450M | Skroutz.gr

XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Thermaltake Hamburg 530W | Skroutz.gr

για κατι που να κρατησει και καποιο δυνατοτερο συστημα (για μελλοντικη χρηση)..

Silverstone Strider Essential 600W Bronze | Skroutz.gr

Thermaltake TR2 600W Bronze | Skroutz.gr

XFX TS Series 550W (Bronze) | Skroutz.gr

Thermaltake Smart SE 630W | Skroutz.gr

Thermaltake TR2 600W Gold | Skroutz.gr (GOLD)

δυστυχως στο E-shop δεν βρισκω μικρα (κατω των 500W), φτηνα-καλα τροφοδοτικα.....!!

Link to comment
Share on other sites

1 ΤΒ σιγουρα καλυτερα..!

τροφοδοτικα υπαρχουν αρκετα και καλα. επειδη δεν εχω παρακολουθησει την συζητηση απο την αρχη, δεν γνωριαζω αν τα κομματια θα τα αγορασεις απο το E-shop ή και απο αλλα καταστηματα.

επισης δεν ξερω αν στο μελλον θελησεις να αναβαθμισεις καποια κομματια και να πας σε κατι δυνατοτερο (=και πιο ενεργοβορο). θα προτεινω καποια PSU που ανετα σηκωνουν το συστημα που θα φτιαξεις, αλλα και αρκετα μεγαλυτερο..!!

CoolerMaster G450M | Skroutz.gr

XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Thermaltake Hamburg 530W | Skroutz.gr

για κατι που να κρατησει και καποιο δυνατοτερο συστημα (για μελλοντικη χρηση)..

Silverstone Strider Essential 600W Bronze | Skroutz.gr

Thermaltake TR2 600W Bronze | Skroutz.gr

XFX TS Series 550W (Bronze) | Skroutz.gr

Thermaltake Smart SE 630W | Skroutz.gr

Thermaltake TR2 600W Gold | Skroutz.gr (GOLD)

δυστυχως στο E-shop δεν βρισκω μικρα (κατω των 500W), φτηνα-καλα τροφοδοτικα.....!!

μαλλον δεν εψαξες αρκετα

PSU ANTEC VP450P - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.640150)

Link to comment
Share on other sites

ναι. γιατι βαζω κριτηριο, απο 80PLUS και ανω τροφοδοτικα....!!!!!

σου ειπα bro

δεν εψαξες αρκετα

Untitled.png

μια συμβουλη, κανε τα μαθηματικα, ψαξου, και ξεκολα απο τις ταμπελες

με την ενοια καλες ειναι, αλλα δεν ειναι το παν

οτι εχει 80 plus δεν σημαινει οτι ειναι και ποιοτικο τροφοδοτικο

edit: και η καινουρια εκδοση (αυτη στο eshop) εχει active pfc, ο μονος λογος που δεν εχει certification παιζει να ειναι ειτε οτι δεν ασχοληθηκαν ειτε οτι πρεπει να αλλαχτει το ονομα

Untitled.png

Untitled.png

Untitled.png.8af014a72ecf1c0596d516c77cb

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

σου ειπα bro

δεν εψαξες αρκετα

[ATTACH=CONFIG]44056[/ATTACH]

μια συμβουλη, κανε τα μαθηματικα, ψαξου, και ξεκολα απο τις ταμπελες

με την ενοια καλες ειναι, αλλα δεν ειναι το παν

οτι εχει 80 plus δεν σημαινει οτι ειναι και ποιοτικο τροφοδοτικο

edit: και η καινουρια εκδοση (αυτη στο eshop) εχει active pfc, ο μονος λογος που δεν εχει certification παιζει να ειναι ειτε οτι δεν ασχοληθηκαν ειτε οτι πρεπει να αλλαχτει το ονομα

αυτο ομως θα πρεπει να αναγραφεται στα τεχνικα χαρακτηριστικα που παραθετει το εκαστοτε καταστημα, που εχει το προιον. αν δεν το αναφερει, μπορει να σημαινει κι αλλα πραγματα, οπως π.χ. οτι δεν θελει να το προωθησει εναντι αλλων....!!

καλα κανεις και το αναφερεις..!

οσο για το 80Plus - Bronze -Silver... κλπ..! μπορει να μην ειναι πανακεια, αλλα ειναι ενας μπουσουλας για οσους δεν ξερουν, να παρουν ενα τροφοδοτικο, το οποιο θα βρισκεται μεσα σε καποια Standards και δεν θα ειναι DEER του κιλου.....!!!

αρα.., για να μπορεσει μια εταιρεια να πιασει αυτα τα στανταρ, θα πρεπει να βαλει και καποιας καλης ποιοτητας εξαρτηματα...!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now