venisk

Windows 10 Εντυπώσεις

Recommended Posts

Εγω χρησιμοποισα το tool και οταν παω να κανω upgrade μου λεει οτι επειδη εχω αγγλικα και αυτο που παω να βαλω ειναι ελληνικα δεν θα μου σωσει εφαρμογες και ρυθμισεις.Πως στο καλό κατεβαζω τα αγγλικα

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποισα το tool και οταν παω να κανω upgrade μου λεει οτι επειδη εχω αγγλικα και αυτο που παω να βαλω ειναι ελληνικα δεν θα μου σωσει εφαρμογες και ρυθμισεις.Πως στο διαολο κατεβαζω τα αγγλικα

Τα κατεβάζεις Online σε iso μορφή, burn σε dvd και κάνεις ένα καθαρό install και είσαι μια χαρά. :)

Τουλάχιστον εγώ έτσι το έκανα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, μόνο αυτό με το Word, που δεν το λες και πρόβλημα.

λέτε ένα re-install να στρώσει κάπως την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Πως στο καλό κατεβαζω τα αγγλικα

Κατέβασέ τα απο εδώ και εγκατέστησε τα κανονικά τα rtm είναι έτοιμα όμορφα :)

λέτε ένα re-install να στρώσει κάπως την κατάσταση?

Το office όχι τα windows..

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα στο lab να κανω upgrade και κρασαραν 8.1, ουτε το ενα επαιξε ουτε το αλλο μετα.

Ειχα κατεβασει τα 10 και πηγα να τα κανω κλιιν ινσταλλ, αλλα, νο κλειδακι... θα τα δοκιμασω

λιγακι να δω πως πανε πριν τα αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις πρώτα ένα upgrade install, και έπειτα μπορείς σε αυτό το PC να κάνεις clean install.

Πατάς ότι δεν έχεις key ( enter later ), αφήνεις ticked το "activate windows once online" και θα γίνουνε αυτόματα activated όταν έχεις internet μετά το clean install.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω upgrade πρωτα αλλα κρασαραν...

Οπως με τα 8 σε 8.1 ενα πραγμα... Τωρα πρεπει να ξαναβαλω

τα 8.1, να κανω οοοολα τα updates και μετα ξανα upgrade σε 10?

wtf...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω upgrade πρωτα αλλα κρασαραν...

Οπως με τα 8 σε 8.1 ενα πραγμα... Τωρα πρεπει να ξαναβαλω

τα 8.1, να κανω οοοολα τα updates και μετα ξανα upgrade σε 10?

wtf...

Δεν χρειάζεται να κάνεις όλα τα updates στα 8.1

Με το που περάσεις λογαριασμό microsoft κατευθείαν θα σου κατεβάσει τα 10.

Για πιο λόγο δεν κατεβάζεις με το tool κατευθείαν iso και να περάσεις κλειδάκι 8.1?

Link to comment
Share on other sites

Είχες όλα τα updates περασμένα στα 8.1 πρωτού ξεκινήσεις το upgrade ?

YES !

Δεν χρειάζεται να κάνεις όλα τα updates στα 8.1

Με το που περάσεις λογαριασμό microsoft κατευθείαν θα σου κατεβάσει τα 10.

Για πιο λόγο δεν κατεβάζεις με το tool κατευθείαν iso και να περάσεις κλειδάκι 8.1?

Τα ειχα ηδη ολα ενημερωμενα.

Δεν θελω να περασω λογαριασμο M$ στο pc.

Στο 1ο σκελος εχω ηδη πει παραπανω αν διαβασες, στο 2ο σκελος: τι ερωτηση ειναι αυτη τωρα... ?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το κακο και το γυρισα και σε M$ λογαριασμο... 3-4 restart και τιποτα.

Αρνειτε κατηγορηματικα, ετρεξα και το fix it προγραματακι χωρις αποτελεσμα.

Τωρα κατεβασα το τοολ της ΜΣ και πατησα να το κατεβασει και να το κανει

κατευθειαν εγκατασταση. 85% και περιμενω να δω το αποτελεσμα.

Το notification παντως που τσεκαρα, βγαζει το pc συμβατο. Πραγματικα δεν

μπορω να καταλαβω που στο καλο σκαλωνει και δεν την κανει την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα σε laptop update με το tool. όλα κομπλε κανενα θεμα ουτε με ντραιβερς ολο λειτουργουν ρολοι κ ενεγοποιημενα κανονικα. γτ όμως εχω ηταν windows 8.1 pro τωρα μπηκαν 10 home? :eek-new:

Link to comment
Share on other sites

Τελικο αποτελεσμα:

Αφου με το windows update δεν γινονταν σωστα η αναβαθμιση και κρασαραν τα windows 8.1

χωρις να εχω τη δυνατοτητα επαναφορας τους απο πουθενα και με κανενα τροπο, ειπα να

δοκιμασω με το tool που παρεχει η MS και αντι να φτιαξω bootable usb ή να κατεβασω το img,

να τρεξω κατευθειαν την αναβαθμιση.

Πραγματικα ετσι και εγινε, μπηκαν τα 10 Pro χωρις προβλημα. 2 restart, εγκατασταση συσκευων,

username και desktop. Μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει προβλημα σε οτι ρυθμιση εκανα. Να πω

οτι ειχα 8.1 Pro x64, και τωρα εχω 10 Pro x64. Μετα και την εγκατασταση προγραμματων θα

ξαναερθω να πω τις εντυπωσεις μου.

Παρατηρησεις:

1) Μου αρεσε που απο το tool μεσα, εχεις την επιλογη για να διατηρησεις αν θες προσωπικα αρχεια

και προγραμματα, ή, αλλιως, να κανεις καθαρη εγκατασταση και να τα διαγραψει. Προτιμησα το

2ο φυσικα χωρις σκεψη μιας και ειχα κρατησει οτι ηθελα αλλου. Το θεμα ειναι οτι στον C: εχει παρα

τ' αυτα, δημιουργηθει φακελος "windows.old". Η πρωτη σκεψη μου ηταν διαγραφη αλλα θα το κανω

αφου κανω img το pc αφου στησω τα προγραμματα.

2) Τα 8.1 ηταν ενεργοποιημενα κανονικα. Τα 10 δεν ειναι και ζητανε ενεργοιποιηση. Δοκιμασα να τα

κανω χειροκινητα αλλα πεταξε μηνυμα να δοκιμασω αργοτερα. Λογικα θα γινουν και μονα τους αφου

ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ.

We entered a new era ! With more productivity and less buggy I hope :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα free key originale για τα 10, το θέμα τώρα είναι, αναβάθμιση απο 7? dual boot? ή clean install?

Είμαι γενικώς του clean install αλλά σε περίπτωση που λέμε τώρα κάτι πάει στραβά βαριέμαι να ξαναπεράσω τα 7.

What say you?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρή εγκατάστασή, κανονικό format για όλους ανεξάρτητα από ποιο λειτουργικό ήταν, 7 ή 8.1..να κάνετε κανονικά format με το iso απο usb flashακι με το windows usb tool γράφουμε το iso στο usb..

Μην κάνετε upgrade τα λειτουργικά πάνω σε άλλο λειτουργικό 1000% θα βγάλει σύντομα κάποιο κουλό πάντα έτσι γινόταν κ πάντα έτσι θα γίνεται.

Τα έχω απο τον Ιανουάριο απο τότε που έχω ανοίξει αυτό το θέμα, το λειτουργικό από τον Απρίλιο και μετά που πέρασε κάποιες παιδικές ασθένειες απλά δεν παίζεται :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θέλω να το περάσω στο 24/7 PC με original 8.1 θα πρέπει ακόμα να περιμένω σύμφωνα με το παρακάτω;

Δεν θέλω να τα περάσω με flashάκι. Θέλω να γίνει αυτόματα.

w10fail.JPG

w10fail.JPG

w10fail.JPG

w10fail.JPG.a31967ffc52dd35925f5332fba04

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα upgrade,εφτιαξα DVD απο το ISO των windows 10 και θελω να κανω clean install αλλα διαβαζω οτι θελει key για να ξεκινησει το setup.Που θα βρω το key;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θέλω να το περάσω στο 24/7 PC με original 8.1 θα πρέπει ακόμα να περιμένω σύμφωνα με το παρακάτω;

Δεν θέλω να τα περάσω με flashάκι. Θέλω να γίνει αυτόματα.

[ATTACH=CONFIG]50412[/ATTACH]

Με κάνω quote γιατί είμαι και μαμώ...

How to force Windows to start downloading the Windows 10 update files | VentureBeat | Business | by Jeff Grubb && Emil Protalinski

Το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά. Τα κατεβάζω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now