venisk

Windows 10 Εντυπώσεις

Recommended Posts

Επίσημο link για κατέβασμα :)

Θα κάνετε κανένα benchmark μεταξύ των λειτουργικών 7/8.1/10 σε games, ssd, everyday performance eg , να δούμε αν υπάρχουν διαφορές? :P

Βολέψου με αυτό για gaming που βρήκα μόλις στο internet :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια,

Προσπαθησα να κανω clean install απο τα win 7 ultimate (τα ειχα αγορασει retail απο uk) αλλα δυστυχως δε μου αναγνωριζαν το cd key αφου φυσικα πρωτα δοκιμασα να τα κανω upgrade. Η λυση βρεθηκε με το Belarc οπου ειδα το key που ειχαν τα win 10 μετα το upgrade και το χρησιμοποιησα στο clean install και ολα κομπλε!! Το θεμα ειναι αν αυτο το key θα ισχυει και μετα αφου το upgrade το εκανα κατεβαζοντας τα windows και οχι μεσω του get windows 10. Απλα αναφερω τον παραπανω τροπο γιατι διαβασα πολλοι ειχαν αναλογο προβλημα απο win7 σε win10.

Link to comment
Share on other sites

Τελικο αποτελεσμα:

Αφου με το windows update δεν γινονταν σωστα η αναβαθμιση και κρασαραν τα windows 8.1

χωρις να εχω τη δυνατοτητα επαναφορας τους απο πουθενα και με κανενα τροπο, ειπα να

δοκιμασω με το tool που παρεχει η MS και αντι να φτιαξω bootable usb ή να κατεβασω το img,

να τρεξω κατευθειαν την αναβαθμιση.

Πραγματικα ετσι και εγινε, μπηκαν τα 10 Pro χωρις προβλημα. 2 restart, εγκατασταση συσκευων,

username και desktop. Μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει προβλημα σε οτι ρυθμιση εκανα. Να πω

οτι ειχα 8.1 Pro x64, και τωρα εχω 10 Pro x64. Μετα και την εγκατασταση προγραμματων θα

ξαναερθω να πω τις εντυπωσεις μου.

Παρατηρησεις:

1) Μου αρεσε που απο το tool μεσα, εχεις την επιλογη για να διατηρησεις αν θες προσωπικα αρχεια

και προγραμματα, ή, αλλιως, να κανεις καθαρη εγκατασταση και να τα διαγραψει. Προτιμησα το

2ο φυσικα χωρις σκεψη μιας και ειχα κρατησει οτι ηθελα αλλου. Το θεμα ειναι οτι στον C: εχει παρα

τ' αυτα, δημιουργηθει φακελος "windows.old". Η πρωτη σκεψη μου ηταν διαγραφη αλλα θα το κανω

αφου κανω img το pc αφου στησω τα προγραμματα.

2) Τα 8.1 ηταν ενεργοποιημενα κανονικα. Τα 10 δεν ειναι και ζητανε ενεργοιποιηση. Δοκιμασα να τα

κανω χειροκινητα αλλα πεταξε μηνυμα να δοκιμασω αργοτερα. Λογικα θα γινουν και μονα τους αφου

ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ.

edit: Εχοντας παντα ανοιχτο το συγκεκριμενο pc, ειδα σημερα το πρωι οτι ενεργοποιηθηκαν.

We entered a new era ! With more productivity and less buggy I hope :)

,,,,,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα πέρασα εχθές clean install όλα καλά φαίνονται.

Για τους ssd πρέπει να κάνουμε παρόμοιες ρυθμίσεις που κάναμε στα 7?

Φιλε μου να σε ρωτησω εβαλες κανονικα τον κωδικο απο τα 7? Εμενα δε το ανγνωριζει και δεν τα κανει activate!
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα σημερα.Δεν χρειαζετε να βρεις key αφου στο δινει αμα κανεις upgrade.Εγω εκανα upgrade τα 8.1 pirated πριν κανω install αποθηκευω το κατεβασμενο windows dvd image σε iso και το περασα σε usb.Κανω install ενεργοποιουνται αποθηκευω το key με το produkey tool.Kανω format και clean install απο το usb βαζοντας το key που μου εδωσε...Ετοιμα και γνησιοτατα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χρόνο απλά θα σου ζητήσουν λεφτά ή κάποια συνδρομή, καμία εταιρεία δεν έγινε φιλανθρωπικό ίδρυμα απλά ψάχνει νέους τρόπους να βγάλει χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα εγκατέστησα ( διόρθωση: εγκαταστήθηκαν μόνα τους :P ) χθές. Ολα καλά μέχρι στιγμής, δεν έχει ανατιναχτεί τίποτα ... :) Ενα προβληματάκι είχα με τον ήχο στη αρχή - για κάποιο λόγο το σύστημα έκανε default πηγή ήχου τα ακουστικά ... και μέχρι να πάρω χαμπάρι γιατί δεν ακουγόταν τίποτα, πέρασε ένα 5λεπτό. Αλλά εκτός απο αυτό, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Dreamspark one love!Τσαμπέ από τη πρώτη μέρα.Γενικά πιο γρήγορα από τα 7 μου φαίνονται και δεν έχω κανένα θέμα με drivers,παιχνίδια,κλπ.Πολύ ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα κι εγώ μέσω dreamspark.

1. Έχω watermark που γράφει "Windows 10 Education". Μικρό το κακό.

2. Έχω θέμα με αναλύσεις άνω των 1920Χ1080. Αν βάλω 4Κ ανάλυση, τρέμουν τα παράθυρα των windows. Άλλες εφαρμογές είναι ανεπηρέαστες. Προφανές πρόβλημα με τους drivers της NVIDIA, θα φτιάξει υποθέτω. Τεχνικά, και που μας αφήνουν ανάλυση 4Κ/60Hz με GTX 770 που στα χαρτιά δεν την υποστηρίζει, θεούληδες είναι.

3. Στο Surface Pro 3 έκανε αναβάθμιση, όλα καλά, εκτός τα κουμπιά της Cortana. Στα μενού της, όλα είναι ανάποδα. Τα On είναι Off, τα Done/Cancel είναι ανάποδα, κτλ. Πατάς δηλαδή Cancel για Done και αντίστροφα. :P

Πολύ καλύτερα πάντως απ'ό,τι περίμενα. Είχα την εντύπωση πως θα τα βάλω και τρεις μέρες θα τρέχω. Ένα απόγευμα και αναβάθμισα και τα τρία συστήματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ότι στα 4k τρέμουν? Σε tv? Για πες γιατί με ενδιαφέρει επειδή σκέφτομαι να πάω προς τα κει :)

Αν με κάρτα NVIDIA (GTX 770 έστω, δεν ξέρω για νεότερες) βάλεις ανάλυση 4Κ με 60Hz refresh, τα παράθυρα των win τρεμοπαίζουν (κανένα άλλο). Ναι, σε TV, την χρησιμοποιώ για οθόνη εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χίλια βάσανα, τα εγκατέστησα και γω.

Οι περισσότερες λειτουργίες δεν ανταποκρίνονται. Το start button δεν ανταποκρίνεται στο αριστερό κλικ. Το windows update εξαφανίστηκε. Οι drivers της nVidia δεν λένε να μπουν. καμιά ένδειξη που να μου επιτρέπει να πάω στα παλιά καλά αγαπημένα 7.

Κοντολογίς, το απόλυτο αλαλούμ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως καλύτερα να δοκιμάσεις ένα clean install.

Γενικά σε πολύ κόσμο το migrate δεν ήταν πετυχημένο. Και σε μένα τα περισσότερα pre-installed apps (πχ groove music, weather, calculator) δεν ξεκινούν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now