venisk

Windows 10 Εντυπώσεις

Recommended Posts

Ερώτηση : όσοι έχεται αναβαθμιστή τόσο γρήγορα ?? πώς με usb tool ? περιμένω και εγώ σε ένα Λάπτοπ που έχω με γνήσια 7αρια (64bit) με service pack 1 και όλες τίς τελευταίες αναβαθμίσεις και ακόμα καμία ένδειξη (έχω κάνει κράτηση κανα 2ήμηνο έχει εικονίδιο κανονικά ξέρω οτί αργούν αλλά είπα να ρωτήσω)

Με εδιαφέρει για clean Install οπότε μήπως είναι καλύτερα να μήν περιμένω να κατεβάσω το ISO και να κανω clean Install με το USB tool ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να έχω το ISO τους, πρέπει να βρω και να σώσω το serial με το produkey tool;; H MS δεν σου δίνει επιλογή να κατεβάσεις ISΟ;

Στο λάπτοπ της γυναίκας ο π@π@ροOEM έχει δώσει 32αρια για 4γίγα μνήμη. Αν κάνω το update που λογικά θα είναι 32άρια πάλι, πάρω το serial και μετά περάσω φρέσκα 64ρια, θα τον πάρει τον κωδικό;

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και στα 7/8.1 οταν ειχες απο χ86 δεν μπορουσες να το βαλεις σε χ64, κατι αναλογο θα ισχυει και τωρα.

Η αληθεια ειναι πως και μενα δε μου αρεσε που τα εκανα upgrade πανω απο τα 8.1, αλλα, σε πρωτη φαση θελω

να δω πως παει η τελικη εκδοση και μετα με καποιο tool θα βρω το κλειδι και θα κανω καθαρη εγκατασταση για να

απαλειψω καθε κινδυνο κρασαρισματος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να έχω το ISO τους, πρέπει να βρω και να σώσω το serial με το produkey tool;; H MS δεν σου δίνει επιλογή να κατεβάσεις ISΟ;

Στο λάπτοπ της γυναίκας ο π@π@ροOEM έχει δώσει 32αρια για 4γίγα μνήμη. Αν κάνω το update που λογικά θα είναι 32άρια πάλι, πάρω το serial και μετά περάσω φρέσκα 64ρια, θα τον πάρει τον κωδικό;

Οταν πας να κανεις upgrade αρχιζει και κανει download τα windows ακριβως οπως ειναι μεσα στο dvd τους αλλα εσυ δεν το βλεπεις καπου αυτο,γιαυτο κανε το εξης....Μολις ολοκληρωθει το download μην κανεις upgrade αμεσως ασε το παραθυρο ανοιχτο....πηγαινε στον C\ και ενεργοποιησαι το show hidden files and folders...εκει θα δεις εναν φακελο με ονομα ($windows) περιπου στα 5.6gb μεσα στον φακελο αυτον θα δεις ακομα εναν φακελο που λεει (windows) εκει ειναι τα win 10 που θελεις.Κανε τα περιεχομενα του φακελου αυτου ISO IMAGE και στην συνεχεια περασετα σε usb με το rufus usb tool.

Αφου τελειωσει το rufus tool την διαδικασια μπορεις να κανεις upgrade....Μολις ολοκληρωθει το upgrade και ενεργοποιηθουν τα windows ανοιξε το produkey tool για να παρεις το key σου,αποθηκευσε το καπου.....Μετα εισαι ετοιμος για clean install απο το usb σου....θα σου ζητησει key...βαλε αυτο που αποθηκευσες...Εισαι ετοιμος μεγεια σου τα νεα γνησια win 10 :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω κάποια άλλη RTM έκδοση, δεν θα δεχτεί το serial που έκανα exprot από το upgrade;

Αλλη windows 10 rtm εκδοση εννοεις?εγω ξερω οτι το νεο win 10 serial key και το windows dvd που κατεβαινει στον C βασιζεται πανω στην αρχικη εκδοση των windows (7-8-8.1 και του hardware) που χρησημοποιησες οταν εκανες το upgrade.

Δδλ αν εχεις 7αρια home 32bit θα σου δωσει 10αρια home με το αντιστοιχο key.Απο 10αρα rtm key σε άλλa windows 10 don't know τι παιζει αν εννοεις αυτο.

Edited by John-X
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς..στο πίνακα ελέγχου στην επιλογή για τις γλώσσες σου έχει επιλογή για το πληκτρολόγιο και εκεί βάζεις πρώτα την γλώσσα εισαγωγής που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα pc που αναβάθμισα το avg is 2015 συνεχίζει και τρέχει κανονικά.

Σε clean install βγάζει πρόβλημα συμβατότητας και δεν κάνει εγκατάσταση.

Καμιά ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω ενα λαπτοπ με windows 7 σπασμενα το serial ομως υπαρχει κανονικα απο κατω. πως θα κανω clean installation? χρηιμοποιοντας το serial που δε χρησιμοποιεται αυτη τη στιγμη για να ειναι αυθεντικα?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα κ εγω τα 10αρια αλλα βλεπω οτι το συστημα αργει σε σχεση με τα 7, το πισι ειναι ενας q9300 με 8gb ram και ssd 128g

λογω ελειψης χρονου εκανα upgrade λετε να δω διαφορα με clean install? η να παω κατευθειαν πισω στα 7?

Link to comment
Share on other sites

εκανα upgrade λετε να δω διαφορα με clean install?

Δεν στέκει να πηγαίνουν πιο αργά από τα 7 με κανέναν τρόπο, κάνε κανονικό φορματ μάλλον κάτι δεν πήγε καλά στο upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέκει να πηγαίνουν πιο αργά από τα 7 με κανέναν τρόπο, κάνε κανονικό φορματ μάλλον κάτι δεν πήγε καλά στο upgrade.

στις 17 που θα γυρισω!

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σε Λάπτοπ -- Toshiba Satelite L750 ( i5 - 2.4Mhz ...Άν θυμαμαι καλά 4G μνήμη με ATI ξέχωρη κάρτα) σήμερα Upgrade από Win 7 Home 64bit σε Win 10 Home (ενεργοποιήθηκαν κανόνικά) την 2η φορα που έκανα εγκατάσταση την 1η στο 85% με πέταξε και έκανε επαναφορά στα 7αρια.

Μετά απο Clean Boot και απενεργοποίηση του Wi-Fi που είχα στο σπίτι σαν σύνδεση μόλις κατέβασα (με της Microsoft Tool) τα Win 10 η εγκατάσταση προχωρησε και έγινε κανονικά .

2 θέματα για αρχή μου έβαλε άλλο driver σε ασύρματη κάρτα δυκτίου με αποτέλεσμα να μην λειτουργή οπότε έκανα επαναφορά στον driver που δούλευε στα 7άρια και δουλεύει άψογα και στα 10άρια

Και επίσης δέν λειτουργή η απενεργοποίηση του καπακιού της οθόνης...τί θα κάνει δηλαδή όταν τήν ανοίγουμαι !! (απο τίς επιλογές ενέργειας) με αποτέλεσμα όπως και να κλείσω το Λάπτοπ εκείνο πάντα ενεργοποιήται μόλις ανοίξω την οθόνη οπότε θέλει προσοχή όταν το βάζω στην τσάντα του να μην το ξανα ενεργοποιήσω κατά λάθος

Αυτά για αρχή περισότερα εάν και εφόσων τίς επόμενες μέρες (σε γενικές γραμμές πολύ ποιό γρήγορα και ποιό "ελαφριά")

Τίς επόμενες μέρες θα περάσω και σε Clean Install εγκατάσταση μια και αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να περάσεις σε καθαρή εκγατάσταση απο γνήσια windows 7,8,8.1 σε ενεργοποιημένα Windows 10

1α κάνεις Upgrade για να έχεις ενεργοποιημένα κανονικα τα Win 10 σε Upgrade και μετά εφόσον κάνεις clean εγκατάσταση είσαι οκ πλέον (έτσι λένε τουλάχιστον αν και κυκλοφορούν και "άλλες Λύσεις")

Αλλά εγώ μια και έχοντας Γνήσια 7άρια είπα να ακολουθήσω την πεπατημένη (την οποία βέβαια η Microsoft) θα μπορούσε να διευκολήνη με κάποιο έξτρα software της απο την αρχή που θα μετέτρεπαι κατευθείαν το κλειδί απο τα 7αρια ή 8αρια σε κλειδί για 10αρια.

Υ.Γ. Οποιοι έχουν θέμα με Driver μια και δεν έχεις δυνατότητα να διαγράψεις πλέον τα Αυτόματα upgrade και εγκαταστάσεις που κάνει το Win Update η Microsoft έχει βγάλει ενα έξτρα software Tool ( Show or hide updates - Λέγεται )

http://www.ghacks.net/2015/07/27/microsoft-releases-tool-to-block-windows-10-updates/

και θα εξυπηρετήση Απόλυτα.

Κατεβάστε το Εδώ όποιος το θέλει : https://support.microsoft.com/en-us/kb/3073930

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την αίσθηση οτι η microsoft δίνει το ίδιο κλειδί σε όλους για ρίξτε μια ματιά σε τι τελειώνουν τα sn σας.

Home 8HVX7

Pro 6MT6Y

ΑΑ042 Education

6ΤΤ9Ζ Home

AA077 Pro (surface)

Ούτε καν.

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο pc με home και δυο με pro στο μαγαζί έχω τα ίδια κλειδιά.

Δεν έχω κοιτάξει ακόμα τα pro στο σπίτι.

Μήπως να μεταφερθεί σε ξεχωριστό νήμα να δούμε τι παίζει γενικά?

Edited by POWER1FM
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο γρήγορα με upgrade. Δουλεύουν καλύτερα με raid ή με SSD ή με file caching, δεν ξέρω αλλά είναι πιο γρήγορα αισθητά και σχεδόν σε όλα. Το upgrade δεν έγινε χωρίς ευτράπελα φυσικά. Ένα γενικό κόλλημα και επαναφορά συστήματος και μετά ξανά λήψη. Όταν με το καλό είδα το desktop των 10 o file explorer ήταν bugged (crash-restart) από το autodesk inventor για κάποιο λόγο (το έκανα unistall και ξεκόλλησε, ελπίζω τώρα που θα το ξαναβάλω να μην μουλαρώσει πάλι). Μάλλον κάτι που προσθέτει το πρόγραμμα στο δεξί κλικ του explorer έφταιγε. Μερικές εφαρμογές όπως spotify και lol launcher/patcher έπρεπε να τα κάνω ένα reset/reinstall. Ενεργοποιημένα κανονικά είναι. Ελπίζω να μην βρω άλλο πρόβλημα, γιατί η ταχύτητα αυτή μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα με upgrade σε laptop με Turion X2, ο οποίος ερχόταν με Vista, στον οποίο είχαν μπει τα 7 32 bit. :hehe:

Τα έβαλα και στον Kaveri με upgrade από 8.1 64 bit και είχα το θέμα με τον ήχο που είχε και ο [MENTION=14737]Lemonidas[/MENTION]. Ευτυχώς το έχω πάθει και μετά από coldboot οπότε θυμόμουν τι να κάνω. :hehe:

Τα έβαλα σπίτι στον 4770K με upgrade από 8.1 64 bit.

Σε κανένα σύστημα απολύτως κανένα θέμα. Super Happy! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβα το Σ/Κ και τα έβαλα και με upgrade και clean install. Απο πλευράς ταχύτητας τα ίδια με τα 7άρια μου. Δεν μου αρέσουν και ειδικά αυτό το EULA τους είναι για σφαλιάρες.

Σε κανένα χρόνο βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το alarm clock πώς ακριβώς δουλεύει; ανοίγει το pc μόνο του κ παίζει μουσικουλα; :hehe:

Εφαρμογή Αφύπνιση για Windows: Συνήθεις ερωτήσεις - Βοήθεια των Windows

Οι ειδοποιήσεις σας δεν θα ακούγονται όταν ο υπολογιστής σας είναι απενεργοποιημένος ή αδρανοποιημένος. Ωστόσο, αν ο υπολογιστής σας διαθέτει InstantGo, οι ειδοποιήσεις σας θα μπορούν να ακούγονται όταν ο υπολογιστής σας είναι σε κατάσταση αναστολής λειτουργίας.

Ορισμένοι υπολογιστές ενδέχεται να μεταβαίνουν αυτόματα από κατάσταση αναστολής λειτουργίας σε αδρανοποίηση μετά από ένα χρονικό διάστημα με σκοπό την εξοικονόμηση ενέργειας. Αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα να μην ακούγονται οι ειδοποιήσεις σας. Για να μην συμβεί αυτό, διατηρήστε τον υπολογιστή σας συνδεδεμένο σε παροχή ρεύματος AC.

Αν ο υπολογιστής σας δεν διαθέτει InstantGo, όταν προσθέτετε μια νέα ειδοποίηση θα βλέπετε μια προειδοποίηση που αναφέρει ότι οι ειδοποιήσεις θα ακούγονται μόνο όταν ο υπολογιστής σας είναι ενεργός.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now