venisk

Windows 10 Εντυπώσεις

Recommended Posts

Το μεγαλο ΜΠΑΜ εγινε για εμας με τα MULTI GPU setups. Μαλιστα θα πρεπει να πουμε ενα μεγαλο ευχαριστω στην MICROSOFT.

Αν δεν το εχετε καταλαβει, οταν παιζεις παιχνιδι στα WINDOWS 10 η μνημη του SLI παει σε άθροισμα.

Αυτό ισχύει για το sli ή και για το cf?

Και εγώ είδα τεράστια διαφορά στο mordor, watch dogs, unity, dying light. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο.

Αλλά θεώρησα ότι οι drivers της amd ήταν καλύτεροι για windows 10.

Επίσης είδα στο msi afterburner το συνολικό vram που χρησιμοποιείται να έχει πέσει πάρα πολύ.

Γενικά είσαι σίγουρος ότι ισχύει?

Δηλαδή όλα αυτά τα παιχνίδια που δούλευαν με afr, ξαφνικά δουλεύουν αλλιώς?

Μιας και δεν πρόκειται για dx12 παιχνίδια

Edited by Oikopedofagos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μερικα screens

Watch Dogs (χωρις κανενα patch)

gfx sets

View image: Watch Dogs 2015 08 26 07 01 01 883

View image: Watch Dogs 2015 08 26 07 01 21 551

in game

View image: Watch Dogs 2015 08 26 07 02 16 137

View image: Watch Dogs 2015 08 26 07 02 25 507

View image: Watch Dogs 2015 08 26 07 02 36 085

Middle of Mordor (full patches)

gfx sets

View image: Shadow Of Mordor 2015 08 26 07 04 22 942

View image: Shadow Of Mordor 2015 08 26 07 04 48 925

in game

View image: Shadow Of Mordor 2015 08 26 07 05 37 128

View image: Shadow Of Mordor 2015 08 26 07 06 05 346

BF IV (full patches)

gfx sets ( προσεχτε το 200% resolution scaling που σημαινει οτι το 1920x1080 γινεται (1920χ2) x (1080χ2) -> 3840 x 2160 ή 4Κ

View image: bf4 2015 08 26 07 27 48 130

in game

View image: bf4 2015 08 26 07 21 00 814

AC Unity (1080p + Ultra + Nvidia sets + x8MSAA) (χωρίς κανένα patch)

gfx sets

View image: ACU 2015 08 26 07 08 21 211

in game

View image: ACU 2015 08 26 07 09 49 710

Αυτο που θελω να σας μεταφερω περα απο το νουμερο της μνημης που αναγραφεται το οτι με αυτα τα gfx settings σε Windows 7 δεν μπορουσα καν να παιξω απο το stuttering. Τωρα σε Windows 10 παιζουν κανονικα. Βεβαια μιλαμε για καταστασεις ακραιες.

Kαποια αποτελεσματα απο Titan X και 980Τi που βρηκα στο youtube με αναλογα sets:

MORDOR (4K+ULTRA)

GTX TITAN X -> http://postimg.org/image/lu6ycmyq1/

LORDS OF THE FALLEN (4K + ULTRA)

GTX TITAN X -> http://postimg.org/image/91qdkqhf9/

SLI 970 GTX με win 10 -> http://postimg.org/image/kc0tmze5j/full/

AC UNITY (1080P + X8MSAA + ULTRA)

GTX 980TI -> http://postimg.org/image/cianytw2b/ ( Τερμα η μνημη της 980TI)

SLI 970 GTX με win 10 -> http://postimg.org/image/l8lzo9ymr/full/

Εαν τα games στα windows10 χρησιμοποιουν το dirext 12 library ενδεχεται καποιες απο τις λειτουργιες του να λειτουργουν χωρις να πρεπει το game να γραφτει εξολοκληρου σε directx 12.

Δεν μιλαμε για νεες υφες αλλα για τον τροπο που χρησιμοποιει την μνημη των multigpu.

-> ΑLERT : http://www.guru3d.com/files-details/geforce-355-80-windows-10-hotfix-driver-download.html

  • Excessive virtual memory consumption for SLI configurations running Windows 10

Δοκιμαζω να δω αποτελεσματα... -> Δεν αλλαξε κατι με την μνημη. Ισχύουν τα παραπανω!

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Μου έχουν φέρει έναν υπολογιστή με Windows 7 του οποίου όμως ο σκληρός παρουσίασε πρόβλημα και τον αλλάξαμε. Τώρα είναι χωρίς λειτουργικό. Σκεφτόμουν επι της ευκαιρίας να του περάσουμε τα 10άρια. Αν κατεβάσω το νέο iso, την έκδοση 10586 δηλαδή, κάνω κατευθείαν εγκατάσταση, και βάλω το κλειδί των Windows 7 όταν το ζητήσει, θα γίνει η ενεργοποίηση ή θα μου ρίξει άκυρο; Τονίζω ότι ο υπολογιστής είχε εξαρχής Windows 7, δεν έγινε ποτέ αναβάθμιση σε 10, και έχω κατεβάσει το καινούριο iso.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ρίξει άκυρο γιατί το κλειδί κάνει μόνο για τα windows 7, θέλει όλη την διαδικασία για να ενεργοποιηθούν, δλδ πρέπει να βάλεις τα 7 και να κάνεις upgrade στα 10 :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ρίξει άκυρο γιατί το κλειδί κάνει μόνο για τα windows 7, θέλει όλη την διαδικασία για να ενεργοποιηθούν, δλδ πρέπει να βάλεις τα 7 και να κάνεις upgrade στα 10 :)

Ατυχία δηλαδή, αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω.

Δεν είχε αναφερθεί από την MS ότι σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση θα μπορείς να βάζεις το κλειδί του παλιού λειτουργικού και θα το δέχεται, προκειμένου να μην κάνεις άσκοπα την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ακούσει αυτό αλλά δεν είναι και εντελώς παράλογο αυτό που ζητάει η ms, έτσι κ αλλιώς μια φορά θα κάνεις την διαδικασία, την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να κάνεις format θα κάνεις εγκατάσταση κατευθείαν τα 10ρια και απλά θα κάνεις log in με το ms account σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ακούσει αυτό αλλά δεν είναι και εντελώς παράλογο αυτό που ζητάει η ms, έτσι κ αλλιώς μια φορά θα κάνεις την διαδικασία, την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να κάνεις format θα κάνεις εγκατάσταση κατευθείαν τα 10ρια και απλά θα κάνεις log in με το ms account σου.

Αυτό με την αναβάθμιση το καταλαβαίνω, αλλά το MS account που κολλάει; Έχω αναβαθμίσει αρκετούς υπολογιστές σε Windows 10 (δεν είμουν σίγουρος για την συγκεκριμένη λεπτομέρεια που ανέφερα στο αρχικό μήνυμα), και σε κανέναν δεν έχω βάλει ms account.

Link to comment
Share on other sites

Το ms account είναι το μέσο για να ενεργοποιήσεις τα 10 την επόμενη φορά που θα κάνεις format, θα σου ζητήσει να κάνεις log in έτσι κ αλλιώς. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος αλλά τόσο καιρό που έχω τα 10 έτσι το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ms accounts, ούτε έχω κιόλας, ούτε έχω ζητήσει από ιδιοκτήτες υπολογιστών να φτιάξουν λογαριασμό. Βασικά είμαι μεγάλος φαν των καθαρών εγκαταστάσεων, μετά από κάθε αναβάθμιση στο καπάκι κάνω φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση (σε συνεννόηση φυσικά με τους ιδιοκτήτες των υπολογιστών για να έχουν προνοήσει ως προς το χρόνο που θα μου πάρει για να τους επιστρέψω τον υπολογιστή, και για να έχουν πάρει backup τα αρχεία τους). Δηλαδή στην ουσία είναι σαν να εγκαθιστώ 2 φορές τα 10άρια (μία κατά την αναβάθμιση και μία κατά την καθαρή εγκατάσταση). Η ενεργοποίηση γίνεται κανονικά και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ λογαριασμό microsoft.

Edited by gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ms accounts, ούτε έχω κιόλας, ούτε έχω ζητήσει από ιδιοκτήτες υπολογιστών να φτιάξουν λογαριασμό. Βασικά είμαι μεγάλος φαν των καθαρών εγκαταστάσεων, μετά από κάθε αναβάθμιση στο καπάκι κάνω φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση (σε συνεννόηση φυσικά με τους ιδιοκτήτες των υπολογιστών για να έχουν προνοήσει ως προς το χρόνο που θα μου πάρει για να τους επιστρέψω τον υπολογιστή, και για να έχουν πάρει backup τα αρχεία τους). Δηλαδή στην ουσία είναι σαν να εγκαθιστώ 2 φορές τα 10άρια (μία κατά την αναβάθμιση και μία κατά την καθαρή εγκατάσταση). Η ενεργοποίηση γίνεται κανονικά και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ λογαριασμό microsoft.

Το επιβεβαιώνω ..όταν κάνεις Upgrade απο 7αρια σε 10αρια και ενεργοποιηθούν μετά σε Cleann Install δέν χρειάζεται ούτε MS Account ούτε Key ενεργοποιούνται κανονικά (παραβλέπουμαι την επιλογή να βάλουμαι Key και προχωράμε την εγκατάσταση όταν συνδεθούμαι με Νετ μετά απο 5-10 sec ενεργοποιούνται απο μόνα τους ).....αλλά....εάν αλλαχτεί κάτι στο Hardware ( δίσκος-ssd-GPU-Memory-Motherbord) και δεν θυμάμαι ποιό άλλο βασικό κομάτι Hardware λόγο κάποιον στοιχείων που καταγράφονται κατα την ενεργοποίηση (απο 7αρια σε 10αρια upgrade) τότε στο Clean Install Δέν θα ενεργοποιηθούν τα Windows.

Πρόσφατα μου έγινε σε Υπολογιστή που ενεργοποίησα απο 7αρια με Upgrade σε 10αρια....μετά απο περίπου 2 μήνες κανονικής λειτουργίας του έιχα θέμα με τον ssd του αλλάχτηκε με καινούργιο και μετά δέν "έπαιρνε" τα 10αρια με τίποτα...ακόμα ούτε με Kimspro ή άλλους Loaders (μια και αφού δέν ενεργοποιούνταν απο μόνα τους όπως ανέμενα)

- Μόνο εάν κρατήσεται το Key που είναι ενεργοποιημένα εξ αρχής τα 7άρια (με το ανάλογο software που σας βρίσκη το κλειδί ενεργοποίησης) μπορείται να ξανα ενεργοποιήσεται τα 10αρια μετά απο αλλαγή κάποιου Hardware κοματιού.

Αυτό διαπίστωσα μετά απο ανάλογο ψάξιμο εάν κάποιος έχει διαφορετικές πληροφορίες εάς μας διαφωτίσει :unconscious:

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now