spider220075

Είναι θεμιτή η αλλαγή Device ID από Riva Tuner;

Recommended Posts

Οι παλιοί σίγουρα θα μπορέσουν να με διαφωτίσουν σχετικά με το πρόβλημα.

Έχω 2 Quadro FX3450, 256MB GDDR3, NV41 πυρήνας, με τις οποίες είχα ανεβάσει μερικά σκορ στο Hwbot πριν λίγο καιρό. Ψάχνοντάς τες με το Riva Tuner, είδα ότι μπορεί να τους αλλάξει το Device ID και να τις κάνει να φαίνονται ως Quadro FX1400, 6800XT, 6800LE, 6800GS και απλές 6800.

Είναι θεμιτό και αποδεκτό να ανεβάσω σκορ με τον τρόπο αυτό; Το δέχεται το Hwbot;

Link to comment
Share on other sites

Όπως το διάβασα - χωρίς να ξέρω - νομίζω δεν είναι θεμιτό. [MENTION=461]George_o/c[/MENTION] & [MENTION=23]Stelaras[/MENTION] τι λέτε και εσείς οι προφέσορες?

Οι άλλοι που έχουν ανεβάσει σε αυτές τις κατηγορίες που λές..έχουν τις κανονικές κάρτες ή και αυτοί

παίξαν με τα ID ή δεν ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι που έχουν ανεβάσει σε αυτές τις κατηγορίες που λές..έχουν τις κανονικές κάρτες ή και αυτοί

παίξαν με τα ID ή δεν ξέρουμε?

Δεν μπορώ να καταλήξω σε ασφαλές συμπέρασμα γιατί ελάχιστα αποτελέσματα συνοδεύονται από φωτογραφίες. Σε ένα μόνο βρήκα φώτο με FX3450, το οποίο το έχει ανεβάσει στην κατηγορία της FX1400. Πολλά επίσης είναι ελλιπή, δεν έχουν ούτε CPU-Z ούτε GPU-Z ανοιχτά στο screenshot.

Τα ονόματα των χρηστών που έχουν παίξει είναι σχεδόν τα ίδια από κατηγορία σε κατηγορία. Μόνο ένας δεν έχει ζητήσει πόντους για τα σκορ του.

Σε όλα τα σκορ στο GPU-Z τα ID αλλάζουν κανονικά, π.χ. 6800XT = 10DE-00C3, 6800GS = 10DE-00C0. Στα περισσότερα όμως, στο πεδίο subvendor γράφει Nvidia (όπως οι quadro) και όχι το όνομα κάποιου τρίτου κατασκευαστή.

Σίγουρα αυτά είναι ενδείξεις ...αλλά όχι αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now