MetallicGR

Ποιο χαρακτηριστικό θα θέλατε να έχει το επόμενο Τροφοδοτικό σας;

Ποιο χαρακτηριστικό θα θέλατε να έχει το επόμενο Τροφοδοτικό σας;  

48 members have voted

  1. 1. Ποιο χαρακτηριστικό θα θέλατε να έχει το επόμενο Τροφοδοτικό σας;

    • Efficiency
      20
    • Ισχύς
      1
    • Τιμή
      3
    • Modularity
      6
    • Ποιότητα κατασκευής
      17
    • Εμφάνιση
      1
    • Μεγάλος Ανεμιστήρας
      0


Recommended Posts

To PSU - ελληνιστί Τροφοδοτικό - αποτελεί την καρδιά του υπολογιστή μας και όχι άδικα. Η σπουδαιότητα που έχει το συγκεκριμένο υποσύστημα του PC είναι κρίσιμη καθώς είναι υπεύθυνο για τη - σωστή - τροφοδοσία των υπόλοιπων υποσυστημάτων μας, όπως η κάρτα γραφικών, η μητρική, οι μνήμες και οι σκληροί δίσκοι.

Οι απαιτήσεις σε ισχύ διαφέρουν από σύστημα σε σύστημα, γι' αυτό και είναι πιο σοφό να σκεφτούμε λίγο περισσότερο πριν προβούμε σε αγορά τροφοδοτικού. Εάν θέλετε, μπορούμε να πούμε πως η αγορά τροφοδοτικού αποτελεί μια επένδυση σε κάτι πιο μόνιμο και να μην θεωρηθεί ως κάτι αναλώσιμο, όπως μπορεί να γίνει γι'άλλα parts του υπολογιστή μας. Διαλέγουμε κάτι βάση των τωρινών μας αναγκών και του δίνουμε και ένα περιθώριο για το μέλλον σε περίπτωση που σκεφτόμαστε για παράδειγμα να του προσθέσουμε και 2η κάρτα γραφικών. Το τροφοδοτικό μας μπορεί να μας συνοδεύσει και στο επόμενο μας PC χωρίς να χρήζει αναβάθμισης μιας και η κατανάλωση σε όλα τα υπόλοιπα parts πέφτει σιγά σιγά.

Βάση όλων των παραπάνω, θα θέλαμε σε αυτό το Poll να μας πείτε ποιο χαρακτηριστικό θα θέλατε πιο πολύ να έχει το επόμενο σας τροφοδοτικό και για να το κάνουμε λίγο πιο ενδιαφέρον να μας πείτε πιο μοντέλο/μάρκα έχετε τώρα.

Για να αγγίξουμε τον παλμό του μέσου καταναλωτή, και για δούμε πιο χαρακτηριστικό θεωρείτε πιο αναγκαίο, θα αφήσουμε μόνο μια επιλογή ανά χρήστη.

[img_alt=Ποιο χαρακτηριστικό θα θέλατε να έχει το επόμενο Τροφοδοτικό σας;]http://www.hwbox.gr/members/3682-albums489-picture34276.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα κατασκευής

Τι να τα κάνω τα υπόλοιπα όταν μου πουλάει αριθμούς με χαμηλής ποιότητας υλικά? Όταν λέω ποιότητα κατασκευής εννοώ μέσα-έξω..το τροφοδοτικό δίνει ζωή στο hardware μας και το μεγαλύτερο ποσοστό δεν δίνει σημασία σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τιμή από εμένα...ότι και να λέμε όσο και να συζητάμε...η τιμή είναι για εμένα το πιο βασικό όταν κοιτάς να αγοράσεις κάτι.

Όλοι κάνουμε θυσίες και σκεφτόμαστε την τσέπη μας πριν αγοράσουμε κάτι και ας χάσουμε από κάποιο άλλο χαρακτηριστικό.

This is my point of view.

Link to comment
Share on other sites

efficiency σε συνδυασμο με τιμη φυσικα οπως ολα τα καταναλωτικα αγαθα

efficiency γιατι ειναι συνονυμο της ποιοτητας κατασκευης στα psu

και γιατι οταν προτιμησα το τιμη over efficiency ειχα θεματα

Link to comment
Share on other sites

Τιμή από εμένα...ότι και να λέμε όσο και να συζητάμε...η τιμή είναι για εμένα το πιο βασικό όταν κοιτάς να αγοράσεις κάτι.

Όλοι κάνουμε θυσίες και σκεφτόμαστε την τσέπη μας πριν αγοράσουμε κάτι και ας χάσουμε από κάποιο άλλο χαρακτηριστικό.

This is my point of view.

turbo-x και άγιος ο θεός; :P

Link to comment
Share on other sites

turbo-x και άγιος ο θεός; :P

Για απλή χρήση...γιατί όχι? Και των 10? έχω βάλει σε μηχάνημα που το άξιζε γιατι δεν θα είχε διαφορά με ένα των 50?

Δεν με κατάλαβες καλά όμως.

1.Εδώ θα δείς 19 1000άρια τροφοδοτικά από 159? μέχρι 288,14?.

2. Όλα επώνυμα.

Μέσα σε ένα φάσμα 129.14? (που θα μπορούσες να τα κάνεις έναν ωραιότατο SSD ή να τα αποταμιεύσεις για να μην αλλάζουμε το θέμα) έχεις να δείς 19 τροφοδοτικά ίδιας απόδοσης - με πολύ μικρές διαφορές αφού είναι όλα "A Brand" - που πάνω κάτω τα περισσότερα είναι βασισμένα στην ίδια πλατφόρμα με μοναδικές βαρβάτες διαφορές a.το efficiency (πραγματικά πόσα ??? θα γλιτώσεις σε έναν χρόνο από αυτό;) και στο εάν είναι modular ή semi-modular ( και που είναι semi-modular τι διαφορά έχει από τα modular αφού έτσι και αλλιώς για να ξεκινήσει το PC πρέπει να συνδέσεις επάνω το 24-Pin και το 4/8-Pin;).

Εάν γουστάρεις τα Corsair ή τα Cooler Master πάω πάσο...αλλά πρακτικά τι διαφορά θα έιχες από αυτό των 159? για να τρέξεις απροβλημάτιστα πχ 2 κάρτες σε SLI?

Link to comment
Share on other sites

Για απλή χρήση...γιατί όχι? Και των 10? έχω βάλει σε μηχάνημα που το άξιζε γιατι δεν θα είχε διαφορά με ένα των 50?

Δεν με κατάλαβες καλά όμως.

1.Εδώ θα δείς 19 1000άρια τροφοδοτικά από 159? μέχρι 288,14?.

2. Όλα επώνυμα.

Μέσα σε ένα φάσμα 129.14? (που θα μπορούσες να τα κάνεις έναν ωραιότατο SSD ή να τα αποταμιεύσεις για να μην αλλάζουμε το θέμα) έχεις να δείς 19 τροφοδοτικά ίδιας απόδοσης - με πολύ μικρές διαφορές αφού είναι όλα "A Brand" - που πάνω κάτω τα περισσότερα είναι βασισμένα στην ίδια πλατφόρμα με μοναδικές βαρβάτες διαφορές a.το efficiency (πραγματικά πόσα ??? θα γλιτώσεις σε έναν χρόνο από αυτό;) και στο εάν είναι modular ή semi-modular ( και που είναι semi-modular τι διαφορά έχει από τα modular αφού έτσι και αλλιώς για να ξεκινήσει το PC πρέπει να συνδέσεις επάνω το 24-Pin και το 4/8-Pin;).

Εάν γουστάρεις τα Corsair ή τα Cooler Master πάω πάσο...αλλά πρακτικά τι διαφορά θα έιχες από αυτό των 159? για να τρέξεις απροβλημάτιστα πχ 2 κάρτες σε SLI?

Ρε τρελό αγόρι τι τροφοδοτικά μου δείχνεις, μόνο ακραία τροφοδοτικά των 100W ή 1000W αγοράζεις, δεν έχει ενδιάμεσα; Και μόνο sli κάνεις; Σε ένα φυσιολόγικο σύστημα π.χ. i5-FX/ssd/8gb/gtx960-280X θα κοίταζες 1000W ή θα έβαζες turbox ;

Σε ένα τέτοιο π.χ. σύστημα που έχω και είναι on 16 ώρες την ημέρα, θα έβαζες κάτι τυχαίο; Εγώ πάντως έβαλα ένα cm B600 γιατί το βρήκα σε καλή τιμή. :P

Link to comment
Share on other sites

@ GoriLLakoS

επρεπε να σου βγαλω screenshot απο hwinfo σε pc με τροφοδοτικο 20αρικου 450 watt, non-oc(μονο μνημες)συστημα, με a88xm-a retail και a10-6790k, ΧΩΡΙΣ dedicated gpu

θα εβλεπες 11.4-11.5volt στο 12v rail με prime95 και θα τρομαζες (και με πολυμετρο)

οι μνημες περνουσαν ΩΡΕΣ memtest86+ στα 2400 0 errors, και παντα μπλε οθονες στο dota2, στον firefox, και τυχαια ξαφνικα power-off

αλλαγη τροφοδοτικου->καρφωτα 2400 οι μνημες και ποτε ξανα μπλε οθονες

πιο αναλυτικα εφυγε αυτο ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΔΟ

και ηρθε αυτο

κινδυνευεις να καψεις το pc για απλη χρηση, για 20 ευρω?

απο τοτε που τα εζησα αυτα... ποτε ξανα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μη μπορεις να ψηφισεις >2 επιλογες?

Tricky ε??? Θέλουμε να δούμε ποιο από τα χαρακτηριστικά σε απασχολεί περισσότερο, που έχει την νο1 σπουδαιότητα για εσένα. Αμα είχαμε >2 επιλογές τότε τα αποτελέσματα δεν θα ήταν ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα efficiency γιατι ο τιτλος λεει για το "επομενο" κι οχι "γενικα" οπως απανταται σχεδον ολοι. Το xfx μου δοξα το ιπταμενο μακαρονοτερας απο ποιοτητα κατασκευης ειναι παρα πολυ καλο οποτε αυτο που θα μ εκανε να το αλλαξω ειναι το efficiency και μονο αυτο.

Γενικα κοιταω πρωτα ποιοτητα κατασκευης σε αναλογια με τιμη, μετα ισχυς (γιατι απο 500-550-600 κλπ σ ενα νορμαλ pc δεν θα δεις διαφορες).Να ειναι τουλαχιστον bronze και αν μεσα σ ολα αυτα ειναι και modular ακομη καλυτερα! Οσο για τα looks και fans ουτε καν.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται "Ποιότητα κατασκευής" :)

επρεπε να σου βγαλω screenshot απο hwinfo σε pc με τροφοδοτικο 20αρικου 450 watt, non-oc(μονο μνημες)συστημα, με a88xm-a retail και a10-6790k, ΧΩΡΙΣ dedicated gpu

θα εβλεπες 11.4-11.5volt στο 12v rail με prime95 και θα τρομαζες (και με πολυμετρο)

οι μνημες περνουσαν ΩΡΕΣ memtest86+ στα 2400 0 errors, και παντα μπλε οθονες στο dota2, στον firefox, και τυχαια ξαφνικα power-off

αλλαγη τροφοδοτικου->καρφωτα 2400 οι μνημες και ποτε ξανα μπλε οθονες

πιο αναλυτικα εφυγε αυτο ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΔΟ

και ηρθε αυτο

κινδυνευεις να καψεις το pc για απλη χρηση, για 20 ευρω?

απο τοτε που τα εζησα αυτα... ποτε ξανα

οταν στο προηγουμενο noname τα τιναξανε οι πυκνωτες μετα απο 10 χρονια λειτουργιας(οχι συνεχομενης) και εχοντας πολυ μικρο budget λογω αλλων υποχρεωσεων που ειχαν προτεραιοτητα, ειχα σκοπο να παρω ενα καινουριο στην κατηγορια των 20-25 ? το οποιο ομως θα εχει καλες κριτικες. τελικα μη μπορωντας να βρω κατι θετικο στα φτηνιαρικα, μετα απο τρελο πολυωρο γκουγκλαρισμα και θελοντας να επιλεξω κατι φτηνο και αξιοπιστο, κατεληξα στο xilence της υπογραφης το οποιο ειχε 35 ?. στην αρχη πιστευα πως ηταν καλη επιλογη διοτι δεν ειχα βρει καποιο αρνητικο σχολιο για τα τροφοδοτικα της εν λογω εταιρειας, δυστυχως ομως οταν το εγκατεστησα και του εκανα ενα full stress test με gpu,cpu,dvds,hdds και fans να δουλευουν ολα ταυτοχρονα, ανακαλυψα κατι τρομακτικο! ειδα την η 12αρα να πεφτει στα 11.32 απο 11.97 που ηταν idle :o...παροτι ειχε πεσει τοσο χαμηλα η ταση, το συστημα για ενα περιεργο λογο εξακολουθουσε να ειναι ΣΤΑΘΕΡΟ! αργοτερα θελοντας να δω τα ορια αντοχης και ρισκαροντας το hardware, εκανα υπερχρονισμο στην cpu για να δω πως θα συμπεριφερεται ακομα και σε αυτο το σεναριο..το αποτελεσμα ηταν 11.2 ταση στην 12αρα αλλα εξακολουθουσε να ειναι σταθερο στο συντομο τεστ που του εκανα για 10 λεπτα φοβουμενος μην τα τιναξει με παραπανω στρες!!!

μετα ψαχνοντας να βρω για το τι μπορει να οφειλεται για την τοσο κακη αποδοση, αρχισα να σκαλιζω το τροφοδοτικο. ενα απο τα ευρηματα ηταν πως το τροφ/κο ηταν full εξοπλισμενο με πυκνωτες της chengx και στο πρωτευον κυκλωμα αλλα και στο δευτερευον!! πραγματικα η χειροτερη μαρκα που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει σε μια συσκευη οπως ειναι το τροφοδοτικο. θα μπορουσαν να εχουν χρησιμοποιησει πυκνωτες απο ταιβανεζικα brands οπως της teapo οι οποιοι ειναι φτηνοι και ποιοτικοι, αλλα δυστυχως οι τσιπηδες γερμανοι επελεξαν οτι πιο φτηνο υπαρχει!!

ευτυχως, οταν κανω rendering η gaming η ταση δεν πεφτει ποτε κατω απο τα 11.5-11.6 και παραμενει σταθερο απο τον απριλιο που το εχω....τωρα, αυτην την περιοδο το ιτσοπ εχει το bequiet στα 40κατι, αν υπηρχε περυσι που παρηγγειλα, θα το ειχα παρει χωρις δευτερη σκεψη..κλασεις ανωτερο!!

οταν με την πρωτη ευκαιρια μου δωθει η ευκαιρεια να το αλλαξω, θα παρω κατι ποιοτικο σε seasonic/super flower/fsp/hec για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...ποτε ξανα απο brand που δεν εχει ενεργο ρολο και τεχνογνωσια στην κατασκευη τροφ/κων που αναθετει σε αγνωστους και low end oems...

Link to comment
Share on other sites

Tricky ε??? Θέλουμε να δούμε ποιο από τα χαρακτηριστικά σε απασχολεί περισσότερο, που έχει την νο1 σπουδαιότητα για εσένα. Αμα είχαμε >2 επιλογές τότε τα αποτελέσματα δεν θα ήταν ξεκάθαρα.

Τι νοημα εχει να απαντησω τοτε την τιμη, αν η ποιοτητα του ειναι για το τζακι και η αποδοτικοτητα για τα υπογεια της ΔΕΗ ?

Ή τι να κανω το Modularity αν μου ανεβαζει στο ιδιο προιον την τιμη 30? πανω ?

Υποτιθεται οτι τα Polls τα βλεπουν και ανθρωποι εταιρειων και κινουντε καταλληλα, ειναι ισως ενα απο τα εργαλεια για το R&D τους

και φυσικα τζαμπα, ενω οι αποψεις ερχοντε απευθειας απο τον τελικο χρηστη. Γιατι να κανω τη δουλεια τους πιο ευκολη και να βγαλω

ενα αποτελεσμα το οποιο θα το χρησιμοποιησουν στο μαρκετινκ τους και θα το προωθησουν με τη καταλληλη τιμη μετα?

Κοντολογις:

Θελω το επομενο τροφοδοτικο μου να ειναι σε χαμηλοτερη τιμη απο τα σημερινα, με καλυτερο efficiency (οπως οριζουν οι καιροι),

semi-modular και αρκετη ισχυ για 2 VGAs (ασχετα αν δεν θα βαλω και 2η, ετσι για να υπαρχει). Εμφανιση δεν με ενδιαφερει, ανεμιστηρα

οσο πρεπει (ουτε 80αρη ουτε 200αρη, και να κλεινει οταν δεν χρειαζεται).

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελό αγόρι τι τροφοδοτικά μου δείχνεις, μόνο ακραία τροφοδοτικά των 100W ή 1000W αγοράζεις, δεν έχει ενδιάμεσα; Και μόνο sli κάνεις; Σε ένα φυσιολόγικο σύστημα π.χ. i5-FX/ssd/8gb/gtx960-280X θα κοίταζες 1000W ή θα έβαζες turbox ;

Σε ένα τέτοιο π.χ. σύστημα που έχω και είναι on 16 ώρες την ημέρα, θα έβαζες κάτι τυχαίο; Εγώ πάντως έβαλα ένα cm B600 γιατί το βρήκα σε καλή τιμή. :P

Δε με κατάλαβες καλά.

Πάρε την κατηγορία των 600W από 29.90? μέχρι και 169.90?. Το ερώτημα παραμένει το ίδιο με αυτό που έθεσα πιο πρίν.

Υπάρχουν τροφοδοτικά που είναι 80 Efficient (βλέπε το B2 της Coolermaster και τα VS της Corsair) αλλά δεν έχουν το Certification

για να μην πληρώνουν όλοι το καπέλο) και υπάρχουν και άλλα με Certification και με καπέλο. Τυχαίο παράδειγμα)

@ GoriLLakoS

επρεπε να σου βγαλω screenshot απο hwinfo σε pc με τροφοδοτικο 20αρικου 450 watt, non-oc(μονο μνημες)συστημα, με a88xm-a retail και a10-6790k, ΧΩΡΙΣ dedicated gpu

θα εβλεπες 11.4-11.5volt στο 12v rail με prime95 και θα τρομαζες (και με πολυμετρο)

οι μνημες περνουσαν ΩΡΕΣ memtest86+ στα 2400 0 errors, και παντα μπλε οθονες στο dota2, στον firefox, και τυχαια ξαφνικα power-off

αλλαγη τροφοδοτικου->καρφωτα 2400 οι μνημες και ποτε ξανα μπλε οθονες

πιο αναλυτικα εφυγε αυτο ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΔΟ

και ηρθε αυτο

κινδυνευεις να καψεις το pc για απλη χρηση, για 20 ευρω?

απο τοτε που τα εζησα αυτα... ποτε ξανα

Σε παλιό PC πάλι των 10-20? θα έβαζα. Αυτό που περιγράφεις είναι νέο σύστημα και μιλάς και για OC.

Θεωρώ όμως πως σε ένα PC γραφείου, και με το φτηνό τροφοδοτικό κάνεις την δουλειά σου.

Αλλά ασπάζομαι αυτό που γράφεις και είμαι μαζί σου στην σκέψη που περιγράφεις.

Τι νοημα εχει να απαντησω τοτε την τιμη, αν η ποιοτητα του ειναι για το τζακι και η αποδοτικοτητα για τα υπογεια της ΔΕΗ ?

Ή τι να κανω το Modularity αν μου ανεβαζει στο ιδιο προιον την τιμη 30? πανω ?

Υποτιθεται οτι τα Polls τα βλεπουν και ανθρωποι εταιρειων και κινουντε καταλληλα, ειναι ισως ενα απο τα εργαλεια για το R&D τους και φυσικα τζαμπα, ενω οι αποψεις ερχοντε απευθειας απο τον τελικο χρηστη. Γιατι να κανω τη δουλεια τους πιο ευκολη και να βγαλω ενα αποτελεσμα το οποιο θα το χρησιμοποιησουν στο μαρκετινκ τους και θα το προωθησουν με τη καταλληλη τιμη μετα?

Κοντολογις:

Θελω το επομενο τροφοδοτικο μου να ειναι σε χαμηλοτερη τιμη απο τα σημερινα, με καλυτερο efficiency (οπως οριζουν οι καιροι),

semi-modular και αρκετη ισχυ για 2 VGAs (ασχετα αν δεν θα βαλω και 2η, ετσι για να υπαρχει). Εμφανιση δεν με ενδιαφερει, ανεμιστηρα οσο πρεπει (ουτε 80αρη ουτε 200αρη, και να κλεινει οταν δεν χρειαζεται).

Βαγγέλη τα μπερδεύεις λίγο (πολύ) τα πράγματα. Το Poll αυτό έιναι του HwBox και όχι κάποιας εταιρίας.

Έχουμε και άλλα Poll τα οποία δεν έχουν να κάνουν με μια κατηγορία προϊόντων και δεν βοηθάνε καμία εταιρία.

Τα Poll μας αλλάζουν κάθε Δευτέρα και το θέμα τους έιναι ή κάτι Viral/Trending ή κάτι που είδαμε

στο forum από την προηγούμενη εβδομάδα.

Εάν νιώθεις πως βοηθάς κάποια εταιρία η οποία θα έπρεπε να δίνει "δωράκι" καλύτερα να μην ψηφίζεις τα Poll.

Όπως προείπα όμως, τα Poll είναι του HwBox και είναι μέρος του site μας όπως έιναι και οι ειδήσεις και τα reviews.

Εάν κάποια εταιρία παρακολουθεί θα πάρει δείγμα από ένα Hardware/Elitιστικό/Overclocking Forum το οποίο

ίσως αποτελεί μικρότερο κομμάτι από το 1% της αγοράς αλλά είναι trend maker. Συνεπώς η "υπεραξία" των

αποτελεσμάτων μπορεί να φτάνει το 5%.

Μην μιλάς για τσάμπα και ξετσάμπα...μην μπερδεύεις το HwBox Poll με το CoolerMaster Poll που έδινε και δώρα.

Τέλος, το συγκεκριμένο Poll είναι προϊόν ενός άλλους θέματος της προηγούμενης εβδομάδας που ειπώθηκε μια ωραία

απορία από κάποιον (δεν θυμάμαι ποιόν και πού) και είπαμε να το κάνουμε Poll.

Αποφασίσαμε (εγώ συγκεκριμένα) σε αυτό το Poll να μπορεί ο καθένας να ψηφίσει ένα πράγμα για να έχουμε ενα πιο καθαρό

αποτέλεσμα. Γιατί εάν το αφήναμε free με πολλές επιλογές, όλοι ΠΡΟΦΑΝΩΣ (μαζί και εγώ), θα επιλέγαμε τα πάντα καθώς όλοι

θα θέλαμε ένα Fully Modular 80+ Platinum PSU με χαμηλή τιμή, ωραία εμφάνιση και 10 χρόνια εγγύηση το οποίο μέσα θα έιχε τα καλύτερα υλικά!

Το ιδανικό θα ήταν να μπορείς να επιλέξεις με βαρύτητα τι ακριβώς κοιτάς και με ποιά σειρά για να μπορεί να βγαίνει το αποτέλεσμα

σε στατιστικά...δυστυχώς η VB δεν έχει τέτοια δυνατότητα και δεν νομίζω να υπάρχει πλατφόρμα που να το υποστηρίζει.

Βλέπεις τα αποτελέσματα του Poll τώρα?

Έχουν ψηφίσει 30 άτομα και οι 25 έχουν επιλέξει Efficiency και ποιότητα!

Αυτό μου λέει εμένα πως στο HwBox υπάρχουν γνώστες που το ψάχνουν το πράγμα πιο πολύ και νοιάζονται για την ουσία.

Εάν κάποιος παρακολουθεί το Forum θα δεί σε ειδήσεις όμως πως όταν βγήκαν τα RM της Corsair ή τα λευκά PSU των

NZXT/Super Flower όλοι απάντησαν βάση εμφάνισης και κανείς δεν μίλησε για υλικά ή τιμή ή efficiency.

Σε άλλο Forum αυτή η εικόνα μπορεί να είναι διαφορετική. Μπορεί να αγοράζουν κουτιά με παράθυρα

και να θέλουν ένα PSU με ωραίο χρώμα ή αυτοκόλλητο για να φαίνεται όμορφο (άσχετα εάν είναι στο πάτωμα και δεν

το βλέπει ποτέ κανέις :P )

Με πιάνς? Παραδείγματα σου γράφω από την δική μου οπτική γωνία και εννοείται εντελώς φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Δε με κατάλαβες καλά.

Πάρε την κατηγορία των 600W από 29.90? μέχρι και 169.90?. Το ερώτημα παραμένει το ίδιο με αυτό που έθεσα πιο πρίν.

Υπάρχουν τροφοδοτικά που είναι 80 Efficient (βλέπε το B2 της Coolermaster και τα VS της Corsair) αλλά δεν έχουν το Certification

για να μην πληρώνουν όλοι το καπέλο) και υπάρχουν και άλλα με Certification και με καπέλο. Τυχαίο παράδειγμα)

Ρε dude βλέπεις οτι στην κατηγορία που δίνεις έχει το σάπιο το Force στα 30? και μετά πάει 56? thermaltake/coolermaster. Σίγουρα το συγκεκριμένο δεν είναι οτι είναι 80%+platinum και το κρύβουν :P και το ξέρεις οτι αν πας να τραβήξεις πάνω από 200W μάλλον θα δεις πυροτεχνήματα ( P>0.9 ) οπότε τι νόημα έχει να κοιτάς αυτό το εύρος W. Σε pc γραφείου που το δυνατότερο που θα κάνει είναι flash games στο fb :shifty: , βάλε το Force των 17? στα "450W" και στα ίδια θα είσαι.

Και επειδή έχω καεί 2 φορές από τροφοδοτικά ακόμα και στο ίδιο σύστημα που θα έβαζες το force ή γενικά οποιοδήποτε σύστημα που θα έφτιαχνα όσο αρχαίο και να ήταν, μάλλον θα έκοβα 2 καφέδες και θα έβαζα το coolermaster elite series 500w στα 37?

:)

Link to comment
Share on other sites

@GoriLLakoS

δε καταλαβες τι ειπα βρε... δεν εννοουσα σε καμια περιπτωση οτι ειναι καποιας εταιρειας το poll,

απλα μεσω τετοιων poll πολλες εταιρειες βρισκουν πατηματα. Αυτο ειπα.

Πολλες φορες οι πανω απο μια απαντησεις οντως ειναι δικοπο μαχαιρι και συμφωνω. Προσωπικα

οταν εχω την ευκαιρια στις 5 απαντησεις δεν βαζω ποτε πανω απο 2, ακριβως για να ειναι πιο

αντικειμενικο το αποτελεσμα. Anyway, no hard feelings :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Seasonic x760 και είναι μια χαρά! Λένε οτι είναι ποιότικο...δεν είμαι ηλεκτρονικός για να ξέρω φυσικά, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με restart και μπλε οθόνες. Δεν το πήρα για λειτουργίες γραφείου φυσικά θα έπερνα σίγουρα κάτι ποιο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα κατασκευής...πάνω απ΄ολα.Εχω ένα enermax infinity 650w από το μακρινό 2007...8 χρόνων σχεδόν και ακόμη δουλευει απρόσκοπτα και σταθερά. Αναβαθμίσεις ένα σωρό, αλλά αυτό εκεί "σκυλι" επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now