Recommended Posts

itxbanner_1.jpg

Χαιρετώ το forum. Ας ξεκινήσουμε το project ITX Architecture.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους χορηγούς για αυτό το build Cooler Master Hellas και ASRock Hellas.

Μια εικόνα για να έχετε μια ιδέα στο τι θέλω να φτιάξω.

itx.jpg

Το build είναι σε πολύ αρχικό στάδιο και έχω παραγγείλει κάποια εργαλεία και κομμάτια που θα χρειαστώ. Όταν τα παραλάβω θα πρέπει να σχεδιάσω αρκετά κομμάτια για να εκτυπώσω με τον 3D εκτυπωτή μου. Έχω ήδη εκτυπώσει κάποια δοκιμαστικά αντικείμενα που έχω σχεδιάσει, αλλά μέχρι να δοκιμάσω την εφαρμογή στο υπόλοιπο hardware τίποτα δεν είναι τελικό.

Παρακάτω είναι μερικές δοκιμαστικές εκτυπώσεις

20150129_0011.jpg

20150130_0031.jpg

20150122_003.jpg

20150118_004.jpg

Αρκετά πράγματα θα καλυφθούν στο τέλος. Τα χρώματα του build είναι μαύρο, λευκό και μπλε.

Θα ενημερώνω συχνά με την εξέλιξη του build.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Άλλο Level με 3D εκτυπωτή! Θα δούμε Ελληνικό Version από TUF Mobo Cover? :D

Καλή αρχή man! :T: Ποιόν 3D εκτυπωτή έχεις? @voudas Check !

Ναι κάτι σαν 3D printed TUF cover θέλω να κάνω για την ASRock mobo.

Ξεκίνησα να το σχεδιάζω με φωτογραφία κάτοψης της μητρικής, αλλά θα πρέπει να κάνω μετρήσεις με το ψηφιακό μου παχύμετρο στην ίδια την μητρική όταν με το καλό έρθει. (Και με το CPU waterblock τοποθετημένο)

Ο 3D εκτυπωτής είναι ένας Felix 3.0 Dual head που συναρμολόγησα εγώ.

Τρομερός εκτυπωτής για όποιον ενδιαφέρεται και το DIY kit βγαίνει πολύ πιο φθηνά από το έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μικρό update, αλλά έχω και ευχάριστα νέα να μοιραστώ.

Η Bitspower είναι ένας ακόμα χορηγός-υποστηρικτής για το build.

3307787008_aaeda3d7c5.jpg

Θα μου στείλει 16 από αυτά τα ωραία και ποιοτικά fittings με μπλε o-ring με σημαντική έκπτωση.

BP-DWWP-C48--1024X768.jpg

Ο σχεδιασμός γενικά προχωράει και έχω παραγγείλει και ότι άλλο θα χρειαστώ από υδρόψυξη από highflow.nl

Έχω πλέον εκτυπώσει τα 2 fan grill/panel και η μια πλευρά αρχίζει να παίρνει την τελική της μορφή

20150205_002.jpg

20150205_006.jpg

Στην τρύπα θα μπει ένα από τα κλασσικά anti vandal switch

41b%2B20NvhnL._SX300_.jpg

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την εφαρμογή

20150205_005.jpg

20150205_004.jpg

Πάνω από το reservoir θα μπει το slim slot loading DVD drive και 3 SSD. Όταν σχεδιάσω το panel τους θα ανεβάσω φωτογραφία.

20150205_007.jpg

Περιμένω αρκετό υλικό για να συνεχίσω. Η επόμενη ενημέρωση ελπίζω να είναι και με καλύτερη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα μικρό update όσο περιμένω για μητρική και τροφοδοτικό.

Ήρθαν τα πράγματα από Bitspower και HighFlow.

DSCN0044.jpg

DSCN0059.jpg

Το ψυγείο είναι τιτανοτρισμέγιστο, αλλά νομίζω είναι η σωστή επιλογή γιατί είναι σχετικά μικρό σε μήκος και το όλο κουτί θα είναι σχεδόν κυβικό. Είναι τόσο παχύ γιατί θα είναι το μοναδικό ψυγείο για CPU και GPU.

Τα fittings είναι απλά υπέροχα. Είχα χρησιμοποιήσει μερικά bitspower fittings στο προηγούμενο build μου και νομίζω είναι μονόδρομος ειδικά για αυτό το build. Είναι πολύ low profile και θα φαίνονται ωραία οι κοντινές συνδέσεις με το panel από plexi που θα γίνονται όλες οι ενώσεις. Ακόμα και τα μπλε o-ring είναι υπέροχα.

DSCN0060.jpg

DSCN0061.jpg

Εξασκούμαι στο να βγάζω καλύτερες φωτογραφίες και ναι ξέρω πρέπει να καθαρίσω τα waterblocks...

DSCN0067.jpg

DSCN0073.jpg

DSCN0077.jpg

DSCN0078.jpg

Οι φωτογραφίες είναι καλύτερες λόγω της καινούργιας κάμερας, αλλά νομίζω θα βγουν ακόμα καλύτερες όταν φτιάξω σωστό light box

DSCN0080.jpg

Αυτά για τώρα. Στο επόμενο update θα έχω καλύτερο φωτισμό και θα έχω εκτυπώσει το 3.5" HDD cage, αλλά μέχρι να παραλάβω μητρική και τροφοδοτικό δεν μπορώ να προχωρήσω πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Update time :)

Έφτιαξα την βάση από λευκό plexiglass 5mm

DSCN0092.jpg

DSCN0098.jpg

DSCN0100.jpg

Μερικές λεπτομέρειες εφαρμογής του ψυγείου και του reservoir.

DSCN0104.jpg

DSCN0108.jpg

DSCN0109.jpg

Σχεδιάζω 2 κάθετα panel. Το ένα θα βιδώνει στο ψυγείο και στην βάση και το άλλο θα στηρίζει το reservoir όταν θα γεμίζω το loop.

DSCN0111.jpg

DSCN0113.jpg

Ήρθε η μητρική και το τροφοδοτικό από τους χορηγούς και το o-ring cord από e-bay. Όπως υποσχέθηκα φωτογραφίες με καλύτερο φωτισμό :)

DSCN0129.jpg

DSCN0133.jpg

Δύο macro φωτογραφίες για να καταλάβετε το υπέροχο φινίρισμα των heat sink.

DSCN0134.jpg

DSCN0135.jpg

PSU time :)

DSCN0142.jpg

DSCN0143.jpg

Πολύ καλό φινίρισμα και στο τροφοδοτικό και πολύ ωραία κατασκευή, τόσο ωραία που λυπάμαι ότι δεν θα φαίνεται πολύ στο τέλος. Τα καλώδια στην παρακάτω φωτογραφία θα κοπούν στο σωστό μέγεθος και θα περαστούν paracord sleeves χωρίς heat shrink.

DSCN0145.jpg

Καιρός για περισσότερους ελέγχους εφαρμογής και μετρήσεις

DSCN0146.jpg

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εφαρμογή του τροφοδοτικού ανάμεσα στους κύβους.

DSCN0148.jpg

DSCN0149.jpg

DSCN0151.jpg

Καλή εφαρμογή, αλλά το αριστερό στην φωτογραφία κομμάτι του 3D printed cover θα είναι ένα χιλιοστό πιο λεπτό. Αυτό το cover είναι μόνο για δοκιμές και μετρήσεις και δεν έχει καμία σχέση με το τελικό.

DSCN0154.jpg

Και όπως υποσχέθηκα η θέση του HDD. Σε ύψος είναι πάρα πολύ καλά. Ίσως θέλει ελάχιστη αλλαγή η θέση της μητρικής ώστε να περνάει το riser cable.

DSCN0161.jpg

Επίσης ο δίσκος δεν θα είναι στην άκρη, αλλά θα προσαρμοστεί ανάλογα με τους κύβους που θα ενώνουν τα panel.

DSCN0162.jpg

Και τέλος η θέση χωρίς τον δίσκο. Πιθανότατα τα τοποθετήσω ανάποδα τον δίσκο και η βάση της GPU θα βιδώνει στο κάτω μέρος του δίσκου. Ο ίδιος ο δίσκος είναι βιδωμένος στο cage από το πλάι.

DSCN0163.jpg

Αυτά για τώρα. Ελπίζω να σας άρεσε το update και να μην είμαι ο μόνος που νομίζω ότι οι φωτογραφίες είναι καλύτερες.

Σχεδιάζω τα panel στήριξης και όταν είναι αρκετά έτοιμα θα ανεβάσω το επόμενο update.

Stay tuned!

Link to comment
Share on other sites

Worrynot για τις φωτογραφίες! Είναι πολύ καλές! Με τι τραβάς?

Πολύ καλή φάση το 3d printing αλλά είναι too damn expensive για να έχεις στο σπίτι! Πόσα νεφρά σου έδωσε ο θεός? :D

Λατρεύω τα mini συστήματα σαν αυτό.. Keep the updates comming! :D

Τα πλαστικά που εκτύπωσες θα τα τρίψεις? Πως σου φαίνεται η υφή των πλαστικών?

Link to comment
Share on other sites

Worrynot για τις φωτογραφίες! Είναι πολύ καλές! Με τι τραβάς?

Πολύ καλή φάση το 3d printing αλλά είναι too damn expensive για να έχεις στο σπίτι! Πόσα νεφρά σου έδωσε ο θεός? :D

Λατρεύω τα mini συστήματα σαν αυτό.. Keep the updates comming! :D

Τα πλαστικά που εκτύπωσες θα τα τρίψεις? Πως σου φαίνεται η υφή των πλαστικών?

Ναι ρε μια χαρά είναι οι φωτός! :) Και το update τιτανομέγιστο φαίνεται!! Πολύ όμορφα προχωράει! :T:

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Η φωτογραφική είναι η Nikon Coolpix L830. Την αγόρασα πρόσφατα και δεν το μετανιώνω. Nikon macros for the win!

Το 3D printing στο σπίτι ξεκινά από 500 ευρώ και αν είναι για λίγα πράγματα υπάρχει και το 3D Hubs, no νεφρά needed. :)

Τα πλαστικά έχουν 3 διαφορετικά φινιρίσματα. Το κάτω εξαρτάται από την επιφάνεια που χρησιμοποιείς στην εκτύπωση.

Αν βάλεις kapton ταινία ή γυαλί θα είναι glossy. Αν βάλεις χαρτοταινία (μπλε) θα είναι ματ.

Τα πλαϊνά είναι glossy και σε υφή είναι πολύ καλά. Στις φωτογραφίες φαίνονται κάπως γιατί το υλικό είναι λίγο διαφανές και οι τοίχοι είναι 20% γεμάτοι. Έτσι φαίνεται το μοτίβο του γεμίσματος και από έξω αν το φωτίσεις.

Φαίνεται και από επάνω το μοτίβο-κυψέλες. Αλλά η πάνω επιφάνεια είναι semi-gloss και λίγο ανάγλυφη και εμένα μου αρέσει.

Λίγο τρίψιμο-καθάρισμα στις γωνίες και τριγύρω θέλει συνήθως, αλλά εκτός αν θέλω να τα βάψω μετά, δεν τα τρίβω.

Κρατάω το 3D-printed look. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαλια οι φωτος, χαλια και η παπαρια που φτιαχνεις...

και για να μη ξεχασω οταν το τελειωσεις για να μη σου πιανει χωρο

θα σου στειλω πμ με τα στοιχεια μου να μου το στειλεις, εχω μπολικο εγω.

(και γ@μw τα project pal, keep it up)

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

Ήθελα να έχω κάνει περισσότερα, κυρίως sleeving πριν αναρτήσω update, αλλά έχει αρχίσει να παίρνει μορφή το build και σκέφτηκα να αναρτήσω μερικές φωτογραφίες.

Έκοψα 4 επιφάνειες ακόμα

DSCN0168.jpg

Πόσο θα ήθελα να έχω ένα desktop cnc σαν το shapeoko ή ένα laser cutter. Τέλος πάντων, για κόψιμο με το χέρι βγήκε καλό νομίζω.

DSCN0169.jpg

DSCN0171.jpg

Αυτό είναι και το κομμάτι που μου θυμίζει κάτι το αρχιτεκτονικό και έδωσα το όνομα στο build.

DSCN0172.jpg

Καθάρισα το ψυγείο και να σημειώσω ότι απογοητεύτηκα λίγο από την alphacool. Τα G1/4 πάσα δεν είχαν γίνει σωστά. Είχαν περάσει μόνο τον αρχικό σπειροτόμο (κολαούζο) και όχι τον τελικό. Ευτυχώς είχα παραγγείλει από Cold Zero δικούς μου σπειροτόμους για το routing panel.

DSCN0174.jpg

Το τροφοδοτικό είναι στη θέση του και βιδωμένο

DSCN0175.jpg

DSCN0176.jpg

DSCN0177.jpg

Για να γεμίσω το loop θα πρέπει να γυρίσω κατά 90 μοίρες όλη την κατασκευή.

DSCN0178.jpg

DSCN0179.jpg

Και κάτι ακόμα από τον 3D εκτυπωτή για να αφήσω το update και να ξεκινήσω το sleeving.

DSCN0183.jpg

DSCN0182.jpg

Ξεκινώ το sleeving και σχεδιάζω το κάλυμμα και την βάση της μητρικής για εκτύπωση.

Αυτά τα λίγα για τώρα. Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Link to comment
Share on other sites

Warning! Μajor update incoming!

Τελείωσα με το sleeving και έστησα το σύστημα με αέρα.

Τώρα περιμένω για το watercooling routing plate από Parvum Systems και σχεδιάζω λίγα ακόμα πάνελ.

Ξεκίνησα το στήσιμο έτσι

DSCN0199.jpg

Έβαλα τους 3 SSD, τον διακόπτη και πέρασα όλα τα καλώδια από το λεπτό άνοιγμα

DSCN0200.jpg

Είναι αρκετά στριμωγμένα, αλλά γενικά μου αρέσει το να μην υπάρχει ανεκμετάλλευτος χώρος.

DSCN0203.jpg

Οι δύο SSD από την μεριά του ψυγείου είναι Vertex 4 120GB και τους έχω σε raid 0 για OS drive. Ο τρίτος είναι 840 evo 250GB για games drive.

DSCN0204.jpg

Μπήκε και η μητρική στη θέση της

DSCN0205.jpg

Το IO shield της μητρικής δοκίμασα να το βάψω λευκό, αλλά τελικά αποφάσισα να εκτυπώσω ένα ενιαίο κομμάτι με την βάση

DSCN0206.jpg

Γενικά είναι καλή η εφαρμογή

DSCN0207.jpg

Λοιπόν, ηρεμήστε το καπάκι της μητρικής δεν είναι το τελικό!

DSCN0208.jpg

Θέλω σίγουρα να μην περνάει το 24-pin από το καπάκι, αλλά από το πλάι όπως και τα καλώδια Sata και τα υπόλοιπα. Το 8-pin θα το δέσω κάπως ώστε να έχει μια πιο οριζόντια διαδρομή.

DSCN0211.jpg

Μάλλον έχετε καταλάβει πόσο μου αρέσει το paracord

DSCN0213.jpg

Η μητρική είναι βιδωμένη με μία βίδα στο plexiglass και οι άλλες 3 βίδες πιάνουν μόνο την εκτυπωμένη βάση, αλλά η βάση είναι και κολλημένη με αυτοκόλλητα διπλής όψης στο plexiglass και γενικά είναι πάρα πολύ σταθερή. Το άνοιγμα πίσω δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να αλλάξω την ψύκτρα αργότερα χωρίς να βγάλω την μητρική από την θέση της.

DSCN0215.jpg

Έβαλα και το τροφοδοτικό και τον σκληρό δίσκο. Όλα τα καλώδια εκτός από την αντλία και τους ανεμιστήρες του ψυγείου είναι συνδεδεμένα.

DSCN0217.jpg

Τους σωλήνες τους έβαλα προσωρινά για να δω πόσο εύκολα περνάνε ανάμεσα από τα καλώδια.

DSCN0218.jpg

Ναι καλά βλέπετε το 24 pin είναι με επέκταση. Είναι μαζοχισμός, αλλά το έκανα για 2 λόγους. Ένας είναι για να μπορώ να το αποσυνδέω χωρίς να επηρεάζω πολύ την μητρική. (όταν θα κάνω leak test ας πούμε και θα θέλω να έχω μόνο την αντλία συνδεδεμένη) Και ο δεύτερος είναι ότι το stock 24-pin είναι με πολλά διπλά καλώδια και είναι σε 18+10 από την μεριά του τροφοδοτικού και θα είχα εφιάλτες αν προσπαθούσα να το κάνω με paracord. Φυσικά κόντυνα το αρχικό και με τα κομμένα κομμάτια έφτιαξα την επέκταση. Το τελικό συνολικό καλώδιο είναι πιο κοντό από το αρχικό. Happy days.

DSCN0219.jpg

Περιμένω ένα κομμάτι θολό plexiglass 2mm για να βιδώσω τον δίσκο και να το έχω σαν βάση για την GPU. Για τώρα όμως χαρτόνι μακέτας.

DSCN0221.jpg

Μπήκε και η κάρτα γραφικών στη θέση της. Δεν είναι δεμένη-βιδωμένη κάπου, αλλά με το pci-e riser και τα 6+8pin κάθεται αρκετά σταθερά.

DSCN0222.jpg

Και το σύστημα όπως είναι τώρα.

DSCN0224.jpg

DSCN0225.jpg

Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να σας άρεσε το update.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now