kostas_dls

Asus gtx 980 strix

Recommended Posts

Περιμένοντας την Asus Rog Swift pg278q θα ήθελα να ρωτήσω αν τα 4gb της 980 που έχω αυτή τη στιγμή θα είναι αρκετά για 1440p και αναφέρομαι στους τίτλους που διψάνε για μνήμη.

Μέχρι τώρα ήμουν στα 1080..

Ευχαριστώ!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί έκανα 2 φορές sli και μια corssfire, και κατάλαβα ότι ο αριθμός στο fraps, των fps που παίζει ένα παιχνίδι, δεν έχει καμία απολύτως σημασία, είτε παίζεις με 45fps με μια κάρτα, είτε με 80 με 2 κάρτες δεν υπάρχει καμία διαφορά, δεν έχεις και τα όποια θέματα του sli κάθε εποχής με τα αντίστοιχα παιχνίδια.

Η δική μου λογική λέει κάθε χρόνο τη νεότερη κάρτα ώστε να μην χάνω όλο το πόσο που έδωσα στην προηγούμενη χρονιά και να έχω τα νεότερα feautures κάθε γενιάς τώρα 2πλές κάρτες και τέτοια είναι μόνο για αριθμούς σε benchmarks ή μεγαλύτερες αναλύσεις από 2k

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για τα προβλήματα του sli και ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με μία κάρτα αλλά σε κατάλληλο μόνιτορ 120-144 δεν βλέπεις διαφορά όταν του δίνεις τα κατάλληλα fps?

Τα 2 τελευταία μου μόνιτορ ήταν ένα iiyama 120αρι και ένα Eizo foris fg2421 του οποίου την θέση θα πάρει το rog.

Όταν ανέβηκα από τα 60 στα 120 είδα μεγάλη διαφορά και αισθάνεσαι όταν πέφτουν τα fps στα 45 που ανέφερες..

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ το καταλαβαίνεις και σε ενοχλεί πάρε άλλες 2 980 και κάνε tri-sli να έχεις 120fps, προφανώς αστειεύομαι, για μένα το πρόβλημα είναι ψυχολογικό, παίζε χωρίς το fraps απλό είναι :) Και επένδυσε αυτά τα 500 ευρώ που θέλει άλλη μια 980 σε κάτι πιο σοβαρό για το pc σου.

Παίζω online bf4 και πέφτουν τα fps σε μια χιονοθύελλα γύρω στα 45 από 70 και δεν καταλαβαίνω τίποτα αν δεν έβαζα το fraps δεν θα το καταλάβαινα ποτέ! :hehe:

Με εξαιρεση καποια 3A games γενικα θα μπορεις να εισαι αρκετα πανω απο 60fps με την 980.

Διδαξε τα πληθοι @venisk !!!

Προσπαθώ φίλε προσπαθώ για να μην πετάνε τα λεφτά τους!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να βρεις ένα παιχνίδι που να παίζει στη 980 κάτω από 50 fps στα 1440p εκτός αν ανοίγεις msaa φίλτρα και τέτοια! Αναλογικά πάντως και να το πάρεις ένα φίλτρο δεν αξίζει 500 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε και πολύ! Συμφωνώ ότι είναι δυσανάλογο τις περισσότερες φορές αλλα υπάρχουν και στιγμές που αξίζει..

Θα στο πω αλλιώς, αν είχες για πέταμα 550 ευρώ δεν θα συζητούσαμε θα την είχες πάρει ήδη, γι αυτό ας βρούμε κάτι που να χρειάζεσαι!

Σημερα πηρα την εν λογω οθονη αλλα θα την δοκιμασω με την 970..

Καλορίζικη, τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω αλλιώς, αν είχες για πέταμα 550 ευρώ δεν θα συζητούσαμε θα την είχες πάρει ήδη, γι αυτό ας βρούμε κάτι που να χρειάζεσαι!

Και όμως την παράγγειλα το μεσημέρι :)

Link to comment
Share on other sites

Παίζω online bf4 και πέφτουν τα fps σε μια χιονοθύελλα γύρω στα 45 από 70 και δεν καταλαβαίνω τίποτα αν δεν έβαζα το fraps δεν θα το καταλάβαινα ποτέ!

Ρίχνω ένα άκυρο στον εαυτό μου επειδή μπορώ με τις παρακάτω εικόνες :hehe: Ζορίζεται πολύ η 980 στην χιονοθύελλα..:hehe:

Χωρίς θύελλα..

XNAiwQT.jpg?1

Με θύελλα..

H5PVLhF.jpg?1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω 3 μέρες την οθόνη και είναι πολύ καλή.. Αλλα παρατήρησα ότι απο την δεύτερη μέρα η εικόνα της έγινε ακομη καλύτερη(και δεν οφείλεται στο ότι την συνήθισα). Δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο σε προηγούμενες και θα ήθελα να μου πείτε αν έχει τύχει σε εσάς..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

( Καμιά φορά αν μια οθόνη είναι αποθηκευμένη σε κρύο περιβάλλον μπορεί να δείξει ένα "break in" μετά από μια δυπ μέρα χρήσης. Αλλά συνήθως είναι ανεπαίσθητο... )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now