MetallicGR

Intel Broadwell/Skylake LGA CPUs: Έρχονται μέσα στο Q2/Q3

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Broadwell: Desktop επεξεργαστές με 65W TDP]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/intel1.png[/NEWS_IMG] Μερικές ακόμη πληροφορίες για τους Desktop επεξεργαστές που ετοιμάζει η Intel για το 2015-2016.

Μέσα στους επόμενους μήνες, η Intel ετοιμάζει τους desktop επεξεργαστές της με την αρχιτεκτονική Broadwell και σήμερα, μέσω του VR-Zone, έρχονται στο φως νέες λεπτομέρειες από roadmap της εταιρείας για τα έτη 2015-2016. Σε αυτό βλέπουμε πως στα μέσα του δεύτερου τριμήνου (Μάιος) η Intel θα λανσάρει επίσημα στην αγορά τους desktop Broadwell CPUs στο LGA1150 socket, οι οποίοι θα έχουν TDP 65W, κάτι που θα χαροποιήσει τους enthusiasts και τους overclockers. Οι φημολογούμενοι Core i7-5770K και Core i5-5670K έρχονται να αντικαταστήσουν όχι τόσο τους Devilʼs Canyon, όσο τους αρχικούς Haswell επεξεργαστές και αναμένουμε επίσης μια σχετική αύξηση των επιδόσεων. Όπως προαναφέραμε, οι επεξεργαστές θα τοποθετούνται στο LGA1150 socket της Intel και θα συνεργάζονται αρμονικά με τα H97 και Z97 Express Chipsets.

Λίγο μετά τους Broadwell για desktops, η Intel θα λανσάρει τους Skylake-S (τρίτο τρίμηνο - Ιούλιο), οι οποίοι θα είναι ξεκλείδωτοι επεξεργαστές για desktop συστήματα και θα τοποθετούνται σε νέο socket και νέο chipset ενώ θα υποστηρίζουν DDR3 και DDR4 μνήμες. Το TDP τους αναμένεται αυξημένο στα 95W, Κάτι που ακολουθεί την "συνταγή" της Intel από τους Ivy Bridge (ο 3770K είχε TDP 77W και ο Haswell το αύξησε σε 84 με 88W).

Στο ίδιο roadmap εμφανίζονται όμως και άλλες πληροφορίες για την High End Desktop Πλατφόρμα της Intel, ή αλλιώς, την HEDT. Συγκεκριμένα βλέπουμε τους Broadwell-E οι οποίοι θα έρθουν στο πρώτο τρίμηνο του 2016 σε "packages" των 140W με τις "K" και "X" καταλήξεις όπως έχουμε συνηθίσει σε κάθε γενιά.

[img_alt=Intel Broadwell: Desktop επεξεργαστές με 65W TDP]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums321-picture40776.jpg[/img_alt]

[img_alt=Intel Broadwell: Desktop επεξεργαστές με 65W TDP]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums321-picture40777.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Damn...και σήμερα ένιωσα πως το σύστημα μου θέλει πέταμα επειδή έκανε να τα φορτώσει όλα και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω κανά 5λεπτο...δεν ξέρω τι να κάνω...Z97 ή X99?

Εντάξει, μην σας λέω μπούρδες! Με Q8400 είναι και 4GB Ram..με έναν SSD θα ήταν τέλειο...αλλά θέλω να το αλλάξω :P

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] τι λές?

4790Κ ή 5820?

Link to comment
Share on other sites

5820 φυσικά..καλά τα 4 πύρινα αλλά αν έχεις τα επιπλέον λεφτά δεν υπάρχει επαφή :)

Μεταξύ μας, 5930k, ποτέ δεν συμπαθούσα τα κουτσά πράγματα..βλέπε 970 :hehe: ή οποιονδήποτε επεξεργαστή της amd :hehe:

Link to comment
Share on other sites

+1 στα λεγόμενα του [MENTION=1118]venisk[/MENTION], αλλα θα έμενα στον 5820Κ ειδικά αν δεν πρόκειται να αξιοποίησης τα επιπλέον 12 pcilanes, και η διαφορά στην τιμή δεν ειναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

+1 στα λεγόμενα του [MENTION=1118]venisk[/MENTION], αλλα θα έμενα στον 5820Κ ειδικά αν δεν πρόκειται να αξιοποίησης τα επιπλέον 12 pcilanes, και η διαφορά στην τιμή δεν ειναι μικρή.

Μαζί σας! Αλλά το κόστος όλης της πλατφόρμας έιναι πολύ χαμηλότερο για το S1150 απ'ότι το S2011-3!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους δεν αλλάζουν για μια φορά socket!!! :playful:

Μόλις εχθές κάναμε multi-thread test τον 5820 με τον 4770 σε MPI θέτοντας κάθε πυρήνα ως αυτόνομη μονάδα για να δούμε τιμές σε παράλληλη πολυεπεξεργασία... Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με την διαφορά τους, και ειδικότερα σε σχέση απόδοσης/κατανάλωσης.

Αλλά σίγουρα εάν μπορεί να διαθέσει κάποιος +90 ευρώ και δεν τον ενδιαφέρει η κατανάλωση σίγουρα προτείνεται ανεπιφύλακτα, αλλά καλώ είναι να κάνουμε λίγη υπομονή μέχρι την κυκλοφορία του 5770... κοντά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο απαιτητικά που με Q8400 κάνει δουλειά αλλά τώρα πια χρειάζεται 5820 ενώ και ο πιο απλός i5 μάλλον θα έκανε.. :shifty:

Πάντως για την είδηση εντύπωση μου κάνει που λέει unlocked και όχι Κ ή κάτι παρόμοιο. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

αρα τελικα τι ειναι το καλυτερο?

να παρεις Χ99 5820k η να περιμενεις για skylake ?

Με αυτήν την λογική δεν θα πάρεις ποτέ PC γιατί πάντα θα περιμένεις το επόμενο.

Με 1150 αλλάζεις σε Skylake και είσαι πάλι καινούριος συν ότι κάνει τα πάντα.

5820K εάν έχεις τα φράγκα...αλλιώς εάν το χρειαζόσουν τον 6 Core δεν θα ρωτούσες καν! :D

Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν την λογική δεν θα πάρεις ποτέ PC γιατί πάντα θα περιμένεις το επόμενο.

Με 1150 αλλάζεις σε Skylake και είσαι πάλι καινούριος συν ότι κάνει τα πάντα.

5820K εάν έχεις τα φράγκα...αλλιώς εάν το χρειαζόσουν τον 6 Core δεν θα ρωτούσες καν! :D

οχι βρε γοριλα με αυτη την εννοια αλλα με το πιο αξιζει περισσοτερο σε επιδοσεις κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σας! Αλλά το κόστος όλης της πλατφόρμας έιναι πολύ χαμηλότερο για το S1150 απ'ότι το S2011-3!

Τα πολλά λεφτά ειναι στης μνήμες 4x50 minimum, ενας 5820Κ ξεκινάει απο 390 και ενας 4790 στα 360, μια asus Χ99-Α καπου στα 250 και μια z97-pro στα 200, meta ειναι καθαρά θεμα τι θέλεις και ποσα euro μπορέσεις να διαθέσεις.

Σίγουρα το 1150 μπορεί να βγει πολυ ποιο οικονομικό απο το 2011-3.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκέφτηκα όλα με δική μου λογική και συγνώμη που δεν το είπα από την αρχή.

Z97 έχω και μάλιστα πολλές και πολύ καλές. Αλλά σκέφτομαι να πάω σε ASRock Mini Z97 και να

βάλω το CM Elite 110 για να μην πιάνει χώρο. CPU βρίσκεις και μεταχειρισμένο αρκετά φθηνότερο

και μπορείς στο μέλλον να βάλεις και 5790K. Μνήμες πάλι βρίσκεις από εδώ και απο εκέι πολύ φθηνότερες.

X99 δεν βγαίνει mini...έχω μεγάλη μητρική και μπορώ να βρώ και M-ATX.

CPU θα πρέπει να αγοράσω γιατί δεν παίζουν μεταχειρισμένα σε καλές τιμές.

Μνήμες θα πρέπει να αγοράσω και είναι ιδιαίτερα ακριβές.

Όπως και να'χει ο 5820 είναι πιο δυνατός αλλά για εμένα και απλός 4ΧΧ0 K ή Non K κάνει την δουλειά του και με το παραπάνω.

Θα έβαζα K επειδή γουστάρω και επειδή μπορώ(δεν είναι μαγκιά αυτό, σοβαρά το λέω).

Και με το PC που έχω τώρα κάνω την δουλειά μου και με έναν SSD θα την κάνω πολύ καλύτερα.

Αλλά με έχει πιάσει να τα αλλάξω όλα τώρα επειδή είναι παλιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα σκέφτηκα όλα με δική μου λογική και συγνώμη που δεν το είπα από την αρχή.

Z97 έχω και μάλιστα πολλές και πολύ καλές. Αλλά σκέφτομαι να πάω σε ASRock Mini Z97 και να

βάλω το CM Elite 110 για να μην πιάνει χώρο. CPU βρίσκεις και μεταχειρισμένο αρκετά φθηνότερο

και μπορείς στο μέλλον να βάλεις και 5790K. Μνήμες πάλι βρίσκεις από εδώ και απο εκέι πολύ φθηνότερες.

X99 δεν βγαίνει mini...έχω μεγάλη μητρική και μπορώ να βρώ και M-ATX.

CPU θα πρέπει να αγοράσω γιατί δεν παίζουν μεταχειρισμένα σε καλές τιμές.

Μνήμες θα πρέπει να αγοράσω και είναι ιδιαίτερα ακριβές.

Όπως και να'χει ο 5820 είναι πιο δυνατός αλλά για εμένα και απλός 4ΧΧ0 K ή Non K κάνει την δουλειά του και με το παραπάνω.

Θα έβαζα K επειδή γουστάρω και επειδή μπορώ(δεν είναι μαγκιά αυτό, σοβαρά το λέω).

Και με το PC που έχω τώρα κάνω την δουλειά μου και με έναν SSD θα την κάνω πολύ καλύτερα.

Αλλά με έχει πιάσει να τα αλλάξω όλα τώρα επειδή είναι παλιά! :)

Σύμφωνα απόλυτα σε αυτά που λες.

Τα βλέπεις με πολύ σωστό τρόπο.;)

Εγώ προτείνω αυτή την μητρική (αλλά είναι Micro-ATX) http://www.e-shop.gr/asrock-z97m-oc-formula-retail-p-PER.528743

*Sorry αν βγήκα λίγο off-topic.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα απόλυτα σε αυτά που λες.

Τα βλέπεις με πολύ σωστό τρόπο.;)

Εγώ προτείνω αυτή την μητρική (αλλά είναι Micro-ATX) ASROCK Z97M OC FORMULA RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.528743)

*Sorry αν βγήκα λίγο off-topic.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου

Εγώ τούτη ASROCK Z97E-ITX/AC RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.528744) :D

Λέω να πετάξω το κουτί επάνω από το woofer των Z-5500 γιατί τώρα δεν χωράνε τα δίμετρα πόδια μου (ολόκληρος είναι 1.71-1cm) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά σκέφτομαι να πάω σε ASRock Mini Z97 και να

βάλω το CM Elite 110 για να μην πιάνει χώρο. CPU βρίσκεις και μεταχειρισμένο αρκετά φθηνότερο

Με έκανες και δάκρυσα ρε αλάνι. :'(....

Ήθελα να φτιάξω και εγώ παρόμοιο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τούτη ASROCK Z97E-ITX/AC RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.528744) :D

Λέω να πετάξω το κουτί επάνω από το woofer των Z-5500 γιατί τώρα δεν χωράνε τα δίμετρα πόδια μου (ολόκληρος είναι 1.71-1cm) :hehe:

Αν μπαίνει θέμα χώρου στην μέση τότε αλλάζει το θέμα.

Την έχει ένας γνωστός αυτή την μητρική με 4790Κ πάνω.

Και αυτός για θέμα χώρου πήγε σε αυτή.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου

Link to comment
Share on other sites

Με 1150 αλλάζεις σε Skylake και είσαι πάλι καινούριος συν ότι κάνει τα πάντα.

Nop, ο Skylake μπαίνει μόνο σε Socket 1151.

Μόνο τον Broadwell μπορείς να βάλεις σε μητρικές 1150 που τον υποστηρίζουν, οι πρώτες 1150 δεν παίρνουν Broadwell.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now