MetallicGR

Υπερυπολογιστής φτιαγμένος με 192 PS3

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Υπερυπολογιστής φτιαγμένος με 192 PS3]http://www.hwbox.gr/images/news_images/linux.jpg[/NEWS_IMG] Εξαιρετικά ευφυής σύνθεση από τον φυσικό Gaurav Khanna.

Η αρχή έγινε το 2007, όταν ο φυσικός Gaurav Khanna αγόρασε 16 κονσόλες PlayStation 3, τις οποίες ήθελε να χρησιμοποιήσει για την μελέτη των μαύρων τρυπών. Όπως ο ίδιος δήλωσε, δεν είχε πρόσβαση σε κάποιο άλλο ισχυρό μηχάνημα, ενώ η απόφαση πάρθηκε γνωρίζοντας πως ο Cell επεξεργαστής της IBM που ζούσε στα σωθικά του PS3 "έκανε για τη δουλειά". Στο cluster που έφτιαξε, εγκατέστησε Fedora Linux κάτι που του έδωσε τη δυνατότητα να εξομοιώσει την σύγκρουση δύο μαύρων τρυπών με το project να κεντρίζει γρήγορα την προσοχή του Υπουργείου Άμυνας των ΗΠΑ.

Συγκεκριμένα το 2010 του ζητήθηκε να κατασκευάσει ένα cluster αποτελούμενο από 1760 PS3 κονσόλες για την κυβέρνηση και ως αντάλλαγμα, ο ίδιος και οι συνεργάτες του έλαβαν δωρεάν 176 συνολικά κονσόλες που τις "πάντρεψαν" με τις 16 που είχαν από πριν. Το εν λόγω setup του καθηγητή αναμένεται να μεγαλώσει ακόμα μέσα στο έτος αφού ο ίδιος και η ομάδα του θέλουν να προσθέσουν 220 ακόμα PS3, ενώ στο επόμενο project, ο φυσικός θα στήσει έναν υπερυπολογιστή συνδέοντας κάρτες γραφικών μεταξύ τους.

[img_alt=Υπερυπολογιστής φτιαγμένος με 192 PS3]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture40893.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Όποιος μου πει γιατί πράγμα τις θέλω, κερδίζει μία.

ΥΓ1. Δεν είναι για bitcoin, ούτε ποτέ δούλεψαν για νόμισμα.

ΥΓ2. Κάποιος να διορθώσει την "τυχαία ερώτηση" του registration και να βάλει 2015, γιατί αυτή είναι η χρονολογία που έχουμε τώρα και όχι 2014 που έπρεπε να "μαντέψω" για να αποδεχθεί το registration.

IMG_20150203_181557.jpg

IMG_20150203_181645.jpg

IMG_20150203_181557.jpg

IMG_20150203_181645.jpg

IMG_20150203_181557.jpg

IMG_20150203_181645.jpg

IMG_20150203_181557.jpg.0951b5dff45814e6

IMG_20150203_181645.jpg.8c29966733297268

Edited by aris
Link to comment
Share on other sites

Όποιος μου πει γιατί πράγμα τις θέλω, κερδίζει μία.

ΥΓ1. Δεν είναι για bitcoin, ούτε ποτέ δούλεψαν για νόμισμα.

ΥΓ2. Κάποιος να διορθώσει την "τυχαία ερώτηση" του registration και να βάλει 2015, γιατί αυτή είναι η χρονολογία που έχουμε τώρα και όχι 2014 που έπρεπε να "μαντέψω" για να αποδεχθεί το registration.

[ATTACH=CONFIG]40957[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]40958[/ATTACH]

[MENTION=3782]chris2005dim[/MENTION] we are outdated man :D

Ευχαριστούμε για το 2014 [MENTION=14539]aris[/MENTION]! :T:

Δικά σου τα καρτόνια? Τι τα κάνεις?

Ασφάλεια δικτύων?

Link to comment
Share on other sites

@chris2005dim we are outdated man :D

Ευχαριστούμε για το 2014 @aris! :T:

Δικά σου τα καρτόνια? Τι τα κάνεις?

Ασφάλεια δικτύων?

Ναί, δικές μου είναι. Έχω και μερικές άλλες, αλλά βαριόμουν να τις φωτογραφίσω.

Όσο για το τι κάνω με αυτές, αν θες ξαναδοκίμασε. Κοντά έπεσες, αλλά πολύ γενικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναί, δικές μου είναι. Έχω και μερικές άλλες, αλλά βαριόμουν να τις φωτογραφίσω.

Όσο για το τι κάνω με αυτές, αν θες ξαναδοκίμασε. Κοντά έπεσες, αλλά πολύ γενικό.

Εντάξει λοιπόν...θα προσπαθήσω πάλι και θα είμαι πιο ειδικός.

Ευγενικά μπορώ να πώ πως δοκιμάζεις πόση δύναμη έχουν τα passwords ασύρματων δικτύων.

Χύμα μπορώ να σκεφτώ πως αφού το Bitcoin mining δεν είναι πλέον κάτι το κερδοφόρο,

χρησιμοποιείς πιθανόν Ubuntu για Cluster Computing και τρεχεις πολλαπλές κάρτες (πιθανόν σε

CUDA αλλά είδα και AMD μέσα, αλήθεια τρέχεις το oclHashcat?) και κάνεις brute force για κωδικούς (ίσως και CloudCracking).

Για να τις ποστάρεις δημόσια όμως, μάλλον το κάνεις ευγενικά σε μεγάλες εταιρίες και μετά

πας με ένα χαρτί A4 και όλους τους κωδικούς τους (σε τράπεζα?) και "προσφέρεσε" να τους

φτιάξεις την ασφάλεια του δικτύου σου.

Εάν ισχύει αυτό, λογικά έχεις κάποιο φορτηγάκι και έχεις και κάποια riser PCI-E που το καθένα

τους κοστίζει κανά 20άρικο γιατί 6 κάρτες δεν σου κάνουν και θέλεις περισσότερα hashes/sec

οπότε θέλεις 10 κάρτες. Η καρδιά του συστήματός σου πιθανόν είναι κάποιο απλό προϊόν της

Supermicro ή της TAYAN και τις 6 κάρτες τις έχει μεσα (ίσως να χωράει και 8 που ζεματάνε)στο ίδιο κουτί ενώ τις

άλλες 4 χύμα απ'έξω ενώ τα τροφοδοτείς όλα από 2-3 τροφοδοτικα΄που ανοίγουν όλα μαζί με ρελέ και είναι

τίποτα 2000αρα σε watt (στενόμακρα και άσχημα με 4-5-6 fanάκια απο πίσω να ακούγονται σαν τρελά).

Δώσε μου ένα ποσοστό μέχρι το 100% που έπεσα μέσα, αλλιώς διόρθωσέ με όπου κάνω λάθος.

Εάν το ποσοστό υπερβαίνει το 51% καλύτερα να αλλάξεις το username σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν...θα προσπαθήσω πάλι και θα είμαι πιο ειδικός.

Ευγενικά μπορώ να πώ πως δοκιμάζεις πόση δύναμη έχουν τα passwords ασύρματων δικτύων.

Χύμα μπορώ να σκεφτώ πως αφού το Bitcoin mining δεν είναι πλέον κάτι το κερδοφόρο,

χρησιμοποιείς πιθανόν Ubuntu για Cluster Computing και τρεχεις πολλαπλές κάρτες (πιθανόν σε

CUDA αλλά είδα και AMD μέσα, αλήθεια τρέχεις το oclHashcat?) και κάνεις brute force για κωδικούς (ίσως και CloudCracking).

Για να τις ποστάρεις δημόσια όμως, μάλλον το κάνεις ευγενικά σε μεγάλες εταιρίες και μετά

πας με ένα χαρτί A4 και όλους τους κωδικούς τους (σε τράπεζα?) και "προσφέρεσε" να τους

φτιάξεις την ασφάλεια του δικτύου σου.

Εάν ισχύει αυτό, λογικά έχεις κάποιο φορτηγάκι και έχεις και κάποια riser PCI-E που το καθένα

τους κοστίζει κανά 20άρικο γιατί 6 κάρτες δεν σου κάνουν και θέλεις περισσότερα hashes/sec

οπότε θέλεις 10 κάρτες. Η καρδιά του συστήματός σου πιθανόν είναι κάποιο απλό προϊόν της

Supermicro ή της TAYAN και τις 6 κάρτες τις έχει μεσα (ίσως να χωράει και 8 που ζεματάνε)στο ίδιο κουτί ενώ τις

άλλες 4 χύμα απ'έξω ενώ τα τροφοδοτείς όλα από 2-3 τροφοδοτικα΄που ανοίγουν όλα μαζί με ρελέ και είναι

τίποτα 2000αρα σε watt (στενόμακρα και άσχημα με 4-5-6 fanάκια απο πίσω να ακούγονται σαν τρελά).

Δώσε μου ένα ποσοστό μέχρι το 100% που έπεσα μέσα, αλλιώς διόρθωσέ με όπου κάνω λάθος.

Εάν το ποσοστό υπερβαίνει το 51% καλύτερα να αλλάξεις το username σου :)

Όχι. Τα ασύρματα δίκτυα και γενικώς το network security είναι βαρετά.

Στο hardware έχεις πέσει μόνο στο pci-e riser.

To σύστημα που τρέχουν είναι:

Asrock X79 Extreme 11

Xeon E5-2660

32 GB ECC-REG

7 x Asus Ares 5870x2

ή

7 x Sapphire 5970 Toxic

ή

7 x XFX 5970 Black Edition Limited

40 x Samsung 840 PRO 256

3 x Enermax Platimax 1500W

και πολλά spares.

αυτα.

Edited by aris
Link to comment
Share on other sites

...επομένως κυνηγάς και IOPs - άρα οι κάρτες ή που indexάρουn/hashάρουν κάτι μεγάλο και σύνθετο natively, ή που μοιράζουν flops κάτω από κάποιο virtual layer σε πολλούς χρήστες;

Link to comment
Share on other sites

...επομένως κυνηγάς και IOPs - άρα οι κάρτες ή που indexάρουn/hashάρουν κάτι μεγάλο και σύνθετο natively, ή που μοιράζουν flops κάτω από κάποιο virtual layer σε πολλούς χρήστες;

Είσαι πολύ κοντα. Βασικά τα SSD είναι πιό βασικά στην δουλειά που έκανα. 4Giops μπορούσα να τα πετύχω μόνο με το συγκεκριμένο SSD. Ευτυχώς που δεν χρειάζονταν native sata. Το pc αυτό το χρησιμοποίησα ένα μήνα το 2012 και από τότε το τρώει η σκόνη γιατί ήθελε 4~4.5 Kwh και δεν είναι εποχές για υπέρυπολογιστες...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ κοντα. Βασικά τα SSD είναι πιό βασικά στην δουλειά που έκανα. 4Giops μπορούσα να τα πετύχω μόνο με το συγκεκριμένο SSD. Ευτυχώς που δεν χρειάζονταν native sata. Το pc αυτό το χρησιμοποίησα ένα μήνα το 2012 και από τότε το τρώει η σκόνη γιατί ήθελε 4~4.5 Kwh και δεν είναι εποχές για υπέρυπολογιστες...

Με το σταγονόμετρο μας τα λές Αρήηηη....!

PS. Πότε θα βγάλεις αγγελίες τα πράγματα αυτά? :P

Link to comment
Share on other sites

Με το σταγονόμετρο μας τα λές Αρήηηη....!

PS. Πότε θα βγάλεις αγγελίες τα πράγματα αυτά? :P

Ποτέ. Θα το χρειαστώ σίγουρα στο μέλλον και το συγκεκριμένο πρόγραμμα λειτουργεί μόνο στο συγκεκριμένο hardware. Όσο για τα SSD, έχω βάλει μέχρι και στα παρτέρια της βεράντας, αλλά δεν τα πουλάω γιατί δεν θέλω να ξαναπεράσω ότι πέρασα για να μαζέψω όλα τα πράγματα. Το άσχημο είναι ότι δεν έβγαλα φράγκο από την όλη υπόθεση, οπότε αν κάποιος ξέρει κάποιο τρόπο για να χρησιμοποιήσω αυτό το hardware, ας προτείνει κάτι μπας και κάνω καμία απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

liquid flow simulations

Quantized FEM Computations

η ψαχνεις το π?

εισαι "φιλος" με τον fabrice bellard?

digital forensics?

μονο μην πεις κανενα folding home και με ξενερωσεις

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now