Thanos1

Ερωτήσεις πάνω στην χρήση Θερμοαγώγιμης πάστας NT- H1 Noctua ...

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους ,

επειδή πρόκειτε να δέσω ένα νέο σύστημα ( socket 1150 , i7 4790K ) και θα χρησιμοποιήσω custom ψύκτρα ( Noctua U14S ) με την περιεχόμενη θερμοαγώγιμη

πάστα NT - H1 , θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για την καλύτερη μέθοδο της εφαρμογής πάστας αλλά και την σωστή ποσότητα ??

H εταιρία κατασκευής προτείνει την μέθοδο του μπιζελιού στο κέντρο της cpu με διάμετρο 4-5mm ... αυτή μάλλον θα χρησιμοποιήσω ( χωρίς καθόλου επαφή χεριών

πάνω στην cpu μόνο πίεση απο την ίδια την ψύκτρα με βίδωμα εναλλάξ στην βάση ... ) το θέμα μου είναι μήπως βάλω λιγότερο απ' ότι πρέπει και μετά έχω

προβλήματα με την θερμοκρασία και μπώ σε μιά διαδικασία μπάσε - βγάλε ...

Δηλαδή πώς να υπολογίσω με το μάτι την σωστή ποσότητα ??

A μην ξεχάσω .. πείτε και κανά αξιόπιστο πρόγραμμα για να τσεκάρω θερμοκρασίες ??...

Link to comment
Share on other sites

H εταιρία κατασκευής προτείνει την μέθοδο του μπιζελιού στο κέντρο της cpu με διάμετρο 4-5mm ... αυτή μάλλον θα χρησιμοποιήσω ( χωρίς καθόλου επαφή χεριών

πάνω στην cpu μόνο πίεση απο την ίδια την ψύκτρα με βίδωμα εναλλάξ στην βάση ... ).

self-explanatory

Σε μέγεθος μεγάλου κόκκου ρυζιού.

2:05

[video=youtube;Q2p6Hk4IfqI]

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά με το "μπιζέλι" είσαι μια χαρά και απλώνει σωστά χωρίς αέρα ανάμεσα. Στην πράξη, αν το πρώτο πάτημα δεν είναι τέρμα κάθετο, μπορεί να πάει μονόπαντα το άπλωμα.

ΟΟΟΟοοοπότε: μέθοδος γραμμής. Μια λεπτή κάθετη γραμμή πάνω στο IHS χωρίς να φτάνεις στις άκρες. Κάπως έτσι δηλαδή

3039764b_vbattach125796.jpeg

λεπτή (για να μην είναι too much) , συνεχόμενη (για να μην μείνει αέρας) και όχι μέχρι τις άκρες (γιατί θα ξεράσει).

Και με "κάθετο" προσανατολισμό, γιατί έτσι είναι βαλμένοι οι πυρήνες από κάτω :)

P.S. coretemp/realtemp για το άλλο που ρωτάς.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους ,

επειδή πρόκειτε να δέσω ένα νέο σύστημα ( socket 1150 , i7 4790K ) και θα χρησιμοποιήσω custom ψύκτρα ( Noctua U14S ) με την περιεχόμενη θερμοαγώγιμη

πάστα NT - H1 , θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για την καλύτερη μέθοδο της εφαρμογής πάστας αλλά και την σωστή ποσότητα ??

H εταιρία κατασκευής προτείνει την μέθοδο του μπιζελιού στο κέντρο της cpu με διάμετρο 4-5mm ... αυτή μάλλον θα χρησιμοποιήσω ( χωρίς καθόλου επαφή χεριών

πάνω στην cpu μόνο πίεση απο την ίδια την ψύκτρα με βίδωμα εναλλάξ στην βάση ... ) το θέμα μου είναι μήπως βάλω λιγότερο απ' ότι πρέπει και μετά έχω

προβλήματα με την θερμοκρασία και μπώ σε μιά διαδικασία μπάσε - βγάλε ...

Δηλαδή πώς να υπολογίσω με το μάτι την σωστή ποσότητα ??

A μην ξεχάσω .. πείτε και κανά αξιόπιστο πρόγραμμα για να τσεκάρω θερμοκρασίες ??...

[MENTION=14242]Thanos1[/MENTION] δεν θα έχεις προβλήματα με την θερμοκρασία είτε βάλεις πολύ λίγο είτε βάλεις περισσότερο.

Έτσι και αλλιώς όταν σφύξεις τις βίδες, θα κάτσει παντού η ίδια ποσότητα θερμοαγώγιμης.

Από την εμπειρία μου ή NT-H1 είναι ιδιαίτερα σκληρή (εκτός αν ήταν χαλασμένες οι δικές μου)

και μάλλον θα πρέπει να κόψεις ένα κομματάκι από σακούλα και να το απλώσεις εσύ με το δάχτυλό

σου ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή.

Εάν είχες κάποια άλλη θερμοαγώγιμη βλέπε Arctic Ceramique ή Arctic Sivler που είναι σαν τζατζικάκι :P

θα μπορούσες απλά να βάλεις μια κουκίδα σε μέγεθος ριζιού και με την μύτη της σύριγγας να το έκανες

λίγο δεξιά και λίγο αριστερά και μετά με το βίδωμα της ψύκτρας θα καθόταν παντού.

Μην ανησυχείς όμως. Για να έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες θα πρέπει να κουμπώσεις λάθος την ψύκτρα.

Τα CPU δεν παθαίνουν τίποτα ακόμα και χωρίς θερμοαγώγιμη :T:

Εάν μετά το απο πάνω video και αυτά που σου είπα δεν είσαι σίγουρος, μπορείς να βάλεις έναν κόκο ριζιού

από την NT-H1 να βιδώσεις το cooler και καπάκι να το ξαναβγάλεις για να δείς εάν απλώθηκε καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

@Thanos1 δεν θα έχεις προβλήματα με την θερμοκρασία είτε βάλεις πολύ λίγο είτε βάλεις περισσότερο.

Έτσι και αλλιώς όταν σφύξεις τις βίδες, θα κάτσει παντού η ίδια ποσότητα θερμοαγώγιμης.

Από την εμπειρία μου ή NT-H1 είναι ιδιαίτερα σκληρή (εκτός αν ήταν χαλασμένες οι δικές μου)

και μάλλον θα πρέπει να κόψεις ένα κομματάκι από σακούλα και να το απλώσεις εσύ με το δάχτυλό

σου ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή.

Εάν είχες κάποια άλλη θερμοαγώγιμη βλέπε Arctic Ceramique ή Arctic Sivler που είναι σαν τζατζικάκι :P

θα μπορούσες απλά να βάλεις μια κουκίδα σε μέγεθος ριζιού και με την μύτη της σύριγγας να το έκανες

λίγο δεξιά και λίγο αριστερά και μετά με το βίδωμα της ψύκτρας θα καθόταν παντού.

Μην ανησυχείς όμως. Για να έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες θα πρέπει να κουμπώσεις λάθος την ψύκτρα.

Τα CPU δεν παθαίνουν τίποτα ακόμα και χωρίς θερμοαγώγιμη :T:

Εάν μετά το απο πάνω video και αυτά που σου είπα δεν είσαι σίγουρος, μπορείς να βάλεις έναν κόκο ριζιού

από την NT-H1 να βιδώσεις το cooler και καπάκι να το ξαναβγάλεις για να δείς εάν απλώθηκε καλά! :)

Aυτό με το ξαναβγάλσιμο της ψύκτρας για να δείς το άπλωμα το διάβασα και σε κάποια σελίδα .. αλλά αν την επατοποθετήσεις ξανά πάνω δεν θα έχεις πρόβλημα με αέρα ( φυσαλίδες ) ?? ... εκτός απο την πάστα που δίνει η εταιρία με την συσκευασία έχω ένα σωληνάριο Arctic Silver 5 είναι καλύτερη ??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά με το "μπιζέλι" είσαι μια χαρά και απλώνει σωστά χωρίς αέρα ανάμεσα. Στην πράξη, αν το πρώτο πάτημα δεν είναι τέρμα κάθετο, μπορεί να πάει μονόπαντα το άπλωμα.

ΟΟΟΟοοοπότε: μέθοδος γραμμής. Μια λεπτή κάθετη γραμμή πάνω στο IHS χωρίς να φτάνεις στις άκρες. Κάπως έτσι δηλαδή

3039764b_vbattach125796.jpeg

λεπτή (για να μην είναι too much) , συνεχόμενη (για να μην μείνει αέρας) και όχι μέχρι τις άκρες (γιατί θα ξεράσει).

Και με "κάθετο" προσανατολισμό, γιατί έτσι είναι βαλμένοι οι πυρήνες από κάτω :)

P.S. coretemp/realtemp για το άλλο που ρωτάς.

Εσύ δουλεύεις την μέθοδο της γραμμής ... την θεωρείς καλύτερη στο άπλωμα ??

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δουλεύεις την μέθοδο της γραμμής ... την θεωρείς καλύτερη στο άπλωμα ??

Yup, γραμμή για εμένα.

Είναι η πιο αποδοτική και failproof μέθοδος που μπορείς να δοκιμάσεις. Την NT-H1 έχε την σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (μην ήταν σε καμία αποθήκη και έχει παγώσει) και με μια λεπτή κάθετη γραμμή και τοποθετώντας την ψύκτρα "κάθετα" (ξαπλωμένο το tower) και σωστά ευθυγραμμισμένη στις δύο της βίδες (να μην την σέρνεις δεξιά αριστερά) θα έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Και με την ψύκτρα που διάλεξες, δεν είσαι να αλλάζει σε αέρα/ΑΙΟ για καιρό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μένω με αυτήν της συσκευασίας .... ή να ψάξω για καλύτερη ??

Nah - είναι ήδη από τις κορυφαίες αυτή που έρχεται με την ψύκτρα σου. Μένεις με την NT-H1 μέχρι να σου τελειώσει imo.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παίδες ...ευχαριστώ όλους για τις ταχύτατες και ουσιαστικές απαντήσεις ... εν καιρώ θα σας πώ και τα αποτελέσματα .. χαιρετώ .. καλό βράδυ ..

Link to comment
Share on other sites

Aυτό με το ξαναβγάλσιμο της ψύκτρας για να δείς το άπλωμα το διάβασα και σε κάποια σελίδα .. αλλά αν την επατοποθετήσεις ξανά πάνω δεν θα έχεις πρόβλημα με αέρα ( φυσαλίδες ) ?? ... εκτός απο την πάστα που δίνει η εταιρία με την συσκευασία έχω ένα σωληνάριο Arctic Silver 5 είναι καλύτερη ??

Όχι καλέ! Τι φυσαλίδες...η θερμοαγώγιμη είναι σαν γιαούρτι...δεν είναι υγρό...και όταν βιδώσεις την ψύκτρα...δύσκολα

να μείνει αέρας ανάμεσα..!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά ,

τελικά το έδεσα το σύστημα έβαλα ( Mobo : Asus Hero VII Z97 1150 socket - 4790K CPU - cooler NH-u14S με διπλά ανεμιστήρια - Μem : Corsair 16gb ddr3 sta 2400Mhz

- 1 Samsung 850 pro 256gb ) αλλά δεν έχω βάλει κάρτα γραφικών ακόμα ... έχω 2 ερωτήσεις για γνώμες ..

1) Στο παραπάνω σύστημα με 2 ανεμιστήρες ( pull - push ) και όχι υπερχρονισμένος ούτε ελαφρά - σε idle ή απλή χρήση η θερμοκρασία cpu παίζει μεταξύ 30 -

31 βαθμούς .. η θερμοκρασία είναι καλή ή θα έπρεπε να είναι πιό κάτω ; ( Σημείωση η ψύκτρα αυτή με την out of the box απόδοση του 4790Κ είναι

ποίημα ... )

2) Και για κάρτα γραφικών πιά απο τίς παρακάτω :

α ) VGA GIGABYTE GEFORCE GTX970 GV-N970G1 GAMING-4GD 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.516546)

β ) MSI VGA PCI X GTX 970 Gaming 4GB Million Edition - Κάρτες γραφικών (VGA)

και να πώ εδώ ότι στο pc για την ώρα το monitor 1080p ... αλλά είπα για 970 να είμαι λίγο καλυμένος σε περίπτωση που ανέβω λίγο παραπάνω είτε

μόνιτορ ή σύνδεση με HD TV ..

Link to comment
Share on other sites

Περί κάρτας τελικά αποφάσισα να πάω πρός MSI 970 Gaming 4GB ME Edition ...

Περί θερμοκρασιών το Speccy της Piriform μου δίνει μέση θερμοκρασία cpu 32 ...αυτές οι θερμοκρασίες σε non - overcloaked κατάσταση για την Noctua U14S με διπλό ανεμιστήρα είναι καλές ?? ή θα έπρεπε να είναι χαμηλότερες ..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι 32 βαθμοί ωρέ :T:

Έτσι όπως βλέπω να ανταποκρίνεται ο 4790Κ , με την ρύθμιση στο BIOS ( EZ System Tuning : Normal ) δεν ξέρω αν θα τον ανεβάσω στα 4.6 Ghz ... χωρίς να είναι σε full load με 4.4 Ghz οι θερμοκρασίες είναι ωραίες ... δες και τα 2 παρακάτω screenshot της AIDA64 ...

http://Screenshot%20-%2029_4_2015%20%207_49_35%20mumu.png

http://Screenshot%20-%2029_4_2015%20%207_50_06%20mumu.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

για δείτε το παρακάτω screenshot και πείτε μου κατά τη γνώμη σας πρέπει να ασχοληθώ με ρυθμίσεις Voltages ( με τα φώτα σας βέβαια ... δεν έχω εμπειρία ..

μην το κάψω .. ) για να ρίξω τις θερμοκρασίες ή δεν υπάρχει λόγος ??

http://4790K_Latest_Temps.png

Link to comment
Share on other sites

1.24v με 35c idle είναι μια χαρά μην ασχολήσε! Στα ποσα τον έχεις?

Αυτή τη στιγμή με ενεργοποιημένο το XMP profile των μνημών ( δηλαδή τρέχουν στα 2400Mhz ) η CPU τρέχει αυτόματα στο turbo mode των 4790Κ δηλαδή 4.4Ghz .. και για να είμαι ειλικρινής θα σκεφθώ αν τον ανεβάσω παραπάνω ... ρωτάω για τις θερμοκρασίες μήπως κάποια στιγμή δοκιμάσω 4.6Ghz .. αλλά από την άλλη δέν ξέρω αν αξίζει να τον "ζορίσω" μειώνοντας την διάρκεια ζωής του απο την στιγμή που ο συγκεκριμένος είναι ήδη στο turbo mode πολύ γρήγορος .. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Dual Intelligent Processors 5 Way - 1.png

Γιά σας παίδες ... δοκίμασα το 5 way Optimization Dual Processors ( AI Suite 3 ) ... τονίζω ότι στον 4790k μου έχω την ΝΗ - U14s με Dual fan ... άν και θεωρητικά είμαι εντάξει απο πλευράς θερμοκρασιών .. ψάχνομαι γιατί μου έχει κάτσει η ιδέα ότι σε idle με αυτή την ψύκτρα και dual fan θα έπρεπε να ήμουν 25 με 30 βαθμούς .... ισχύει κάτι τέτοιο ή αδίκως ψάχνομαι ..

Dual Intelligent Processors 5 Way - 1.png

Dual Intelligent Processors 5 Way - 1.png

57fd0921c34f0_DualIntelligentProcessors5

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΦΩΣ και ψάχνεσαι άδικα.

Σε idle οι εντάσεις (ampere) των ρευμάτων είναι μικρές, οπότε και 30 να έχεις, και 40 να έχεις, δεν αλλάζει κάτι. Και επίσης, τι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχεις εκεί που μετράς; Βάλε ένα εύκολο +10 στην θερμοκρασία περιβάλλοντος που έχεις λόγω του ότι idle-ξεidle ο επεξεργαστής "σηκώνει" το λειτουργικό και κάθεται πάνω σε ένα socket που θερμαίνεται από το pcb της μητρικής, και ένα ακόμα +κάτι γιατί έχεις 500 στροφές σε idle, και όλα εξηγούνται.

Κοντολογίς, είσαι παραπάνω από μια χαρά. Είσαι άψογα.

Link to comment
Share on other sites

1: Το κουτί είναι κοντά σε ανοικτή μπαλκονόπορτα .. και η γενική θερμοκρασία του χώρου σύμφωνα με ένα θερμομετράκι που έχω στον τοίχο ( νομίζω σωστά δουλεύει .. ) είναι 25 βαθμοί ..

2 : Aν πρόσεξες στο screenshot τα Core Voltage και Core cache Voltage που χρησιμοποιoύνται είναι adaptive ... και ναί είμαι Χ44 και στο idle αλλά το core voltage αλλάζει ανάλογα με την χρήση ( adaptive ) ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now