Κοζανίτης

Αναβάθμιση GPU, ιδέες;

Recommended Posts

¨Εχω την Evga GTX 560Ti FPB, καλή καρτούλα, τριών χρονών τώρα, απλώς σκέφτομαι τώρα που μάζεψα και κάνα ευρώ να την αντικαταστήσω.

Η οθόνη μου είναι μια SAMSUNG S24B350H 1080p 2ms

Καμία ιδέα;

Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 350 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι πολυ προφανεις οι επιλογες που εχεις

970 και 290x

θα επαιρνα την 290x γιατι ετσι

ισχυει βεβαια οτι ειναι λιγακι overkill για την αναλυση σου

Link to comment
Share on other sites

Είδα και την Vapro-X, σε τι διαφέρει από τη Tri-X?

Ένα πραγματάκι που δεν μου κολλάει είναι η κατανάλωση ρεύματος που πάει έως 300 Watt ενώ η Nvidia βρισκεται στα 120

Θα εκτοξευθεί ο λογαριασμός ή μπα; Σόρρυ αν είναι λίγο χαζή ερώτηση..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή και η VaporX. Ο λογαριασμός θα ανέβει αν αφήνεις ανοιχτό το pc 24/7 για καμμιά 10ρια χρόνια. Μετά από τόσο καιρό θα μπορείς να πεις οτι σου κόστισε κάτι παραπάνω η AMD, που φυσικά δεν έχει κ πολλή σημασία να το συζητάμε καν.

Link to comment
Share on other sites

Είδα comparison μεταξύ 970 και 290 και 290Χ και η 970 βγάζει περισσότερα fps.

Δεν νομίζω να φτάσω τα 3,5GB Vram στα 1080p

Επίσης μπορείτε να μου εξηγήσετε τι παίζεται ακριβώς με αυτό το μισό γίγα?

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν η κάρτα πάει να χρησιμοποιήσει πάνω από 3,5 ή σε τυχαία χρήση; Πχ 1,5-2

Link to comment
Share on other sites

θεματα με driver αντιμετωπιζουν και οι δυο εταιριες συχνα, απλα μεγεθυνονται τα της amd. πριν 10-15 χρονια μπορει να υπηρχαν με ati περισσοτερα.

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την ιδια (περιπου γιατι ειχα την 448) με την δικια σου και πηγα σε used 290 tri-x εδω και καμια εβδομαδα..αριστη υλοποιηση , αθορυβη σχετικα και με πολυ καλα temps..

Σε 1080 ειμαι κ γω..

Ουτε θεματα με drivers ουτε τπτ (omega 14.12)..βεβαια εσυ δινεις μεχρι 350 οποτε πας για καινουργια οχι βεβαια πως η μεταχειρο ειναι ασχημη επιλογη( αν εχει κ εγγυηση )..

Link to comment
Share on other sites

Την έχω την 290 Tri-X από πέρυσι τον Μάρτιο!

Φοβερή κάρτα, θερμοκρασίες με oc στα 1300 / 1600 μέχρι 60 βαθμούς και δεν ακούγεται (εκτός και αν πας του ανεμιστήρες στο 100% που και πάλι θα ακούγονται απλά και όχι πολύ).

Πρόβλημα με drivers δεν έχω δει εδώ και καιρό (γενικά και οι 2 εταιρίες κάνουν την μακακία τους που και που βλέπε black screen - AMD και κάψιμο καρτών - NVIDIA με τον 312 driver αν θυμάμαι καλά?). Tri-X και από εμένα! Εκτός και αν μπορείς να πάρεις την Vapor-X που είναι καλύτερη! Sapphire Radeon R9 290 4GB Tri-X OC Vapor-X (11227-04-40G) | Skroutz.gr

290_Trix_Car2_678x452.jpg

Link to comment
Share on other sites

( 1300 24/7; Nice! Τι ASIC; )

Το μέγιστο που πήγε χωρίς artifacts ήταν 1350 / 1625 με ρεύμα +0,137 (τέρμα δηλαδή στο sapphire trixx) και θερμοκρασία στο monster bench μέγιστη 68 με τους ανεμιστήρες με profile ανάλογα την θερμοκρασία να ανεβαίνουν.

Στο 100% ακούγεται σαν αεράκι, είναι τέλειο μιλάμε το σύστημα ψύξης και μην ξεχνάμε ότι το pcb της είναι το μαμά, δεν είναι custom όπως στην Vapor-X!

Εννοείται όχι 1300 24/7 αλλά το έχω στα 1200/1450 24/7 με +0,100 ρεύμα για σταθερότητα και είναι αθόρυβη!

asic1.jpg

asic1.jpg

asic1.jpg

asic1.jpg.b30cd7e3e36d00c538ff5878502d02

Link to comment
Share on other sites

Yup την ξέρω την υλοποίηση, αρκετά αθόρυβη ( αν και η μπλε είναι ακόμα πιο αθόρυβη! ) και δροσερή ;)

Απλά τα clock σου είναι στο high side - δεν είναι "τυπικά" :T:

Link to comment
Share on other sites

Όταν την πήρα κόστιζε 500+ (την πήρα 465 από φίλο που έχει μαγαζί στην Κατερίνη) και η Vapor-X δεν υπήρχε στην αγορά και βγήκε 5 μήνες μετά!

Δεν άντεχα και άλλο με την 6200TC που είχα ξεμείνει και με το που έφτασε Ελλάδα, παίζει να ήμουν μέσα στους πρώτους 10 που την πήραν!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now