MetallicGR

G-Sync vs FreeSync: Σε ποια τεχνολογία θα επενδύατε και γιατί;

G-Sync vs FreeSync: Σε ποια τεχνολογία θα επενδύατε και γιατί;  

52 members have voted

  1. 1. G-Sync vs FreeSync: Σε ποια τεχνολογία θα επενδύατε και γιατί;

    • Θα επενδύσω στο G-Sync
      2
    • Θα επενδύσω στο FreeSync
      9
    • Το σκέφτομαι σοβαρά για G-Sync
      0
    • Το σκέφτομαι σοβαρά για FreeSync
      8
    • Είμαι διστακτικός...
      4
    • Δεν μ' ενδιαφέρει καμία από τις δύο
      29


Recommended Posts

Το tearing είναι ένα θέμα που απασχολεί όλους τους PC gamers εδώ και αρκετά χρόνια. Είναι ένα ενοχλητικό φαινόμενο που συναντάται σε παιχνίδια FPS και στρατηγικής, και όποιο άλλο game τρέχει με υψηλά frames per second. Στην ουσία προκαλείται από τον "ασυγχρονισμό" των frames της κάρτας με τον ρυθμό ανανέωσης του monitor μας με τα γνωστά αποτελέσματα της "μετατόπισης" ορισμένων τμημάτων της εικόνας, ειδικά όταν ο χαρακτήρας του παιχνιδιού κινείται.

Οι NVIDIA και AMD προσφέρουν δύο διαφορετικές λύσεις στην αγορά, που όμως έχουν τον ίδιο τρόπο λειτουργίας και ονομάζονται G-Sync και FreeSync αντίστοιχα. Το πρώτο αποτελεί μια proprietary τεχνολογία και λειτουργεί μόνο με ειδικό hardware, κυρίως από πλευράς οθόνης. Το FreeSync βασίζεται στο ανοιχτό πρότυπο (Adaptive Sync της VESA) και δεν χρειάζεται την παρουσία εξειδικευμένου hardware για να λειτουργήσει, καθώς υποστηρίζεται από το DisplayPort 1.2a specification, ενώ η NVIDIA έχει υποσχεθεί την υποστήριξή του από τις κάρτες της στο μέλλον. Σε κάθε περίπτωση η αγορά ενός τέτοιου monitor στην ουσία μας περιορίζει σε έναν GPU vendor προς το παρόν, γι' αυτό και θα πρέπει να σκεφτούμε καλά πριν προχωρήσουμε στην αγορά.

Και ενώ τα πρώτα Monitor έχουν αρχίσει δειλά δειλά να κάνουν την εμφάνισή τους στην αγορά όπως η ROG Swift PG27AQ για το πράσινο στρατόπεδο, το ερώτημα που μένει είναι, εάν θα επενδύατε σε κάποια από τις δύο τεχνολογίες και εάν ναι ποιος θα ήταν ο λόγος;

[img_alt=G-Sync vs FreeSync: Σε ποια τεχνολογία θα επενδύατε και γιατί;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture41199.jpg[/img_alt]

[img_alt=G-Sync vs FreeSync: Σε ποια τεχνολογία θα επενδύατε και γιατί;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture41200.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

1ον δεν υπάρχουν ακομα της προκοπής panels σε GSYNC στην αγορα. Περιμενω το IPS (ΑΗVA) της BENQ με 1440p και 144hz με GSYNC

2oν To GSYNC και FREESYNC δεν πρεπει να πεφτουν κατω απο 50 fps/hz.

3oν Ζαχαρώνω το νεο ASUS 4K 60HZ με AHVA (8+2 bit panel) το οποιο εχει παρει κορυφαίες κριτικές σε αποδοση χρωμάτων / ταχύτητα στα 750 ευρω. Αλλα με την προϋπόθεση να κρατησω και το 1440p IPS που εχω για να παιζω τα βαρια games εκει.

http://www.skroutz.gr/s/3751901/Asus-PA279Q.html

reviews

https://pcmonitors.info/reviews/asus-pb279q/

http://www.prad.de/new/monitore/test/2015/test-asus-pb279q.html

Μεσα στο 2015 θα παρω ενα monitor αλλα θα εξαρτηθεί απο πολλά....

Βγηκε ο Συριζα παιδια και λεφτα υπαρχουν.... ας ειναι καλα ο Αλεξης!!!

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εγω, ισως θα παω σε free sync με μια LG Ultrawide σε καποια φαση φετος. Αφου πλεων ειναι embedded στο DP , θα έχει και πιο πολυ support. (και λιγοτερο κοστος). Οπως έδιξε και το leaked driver απο την Asus το module του Gsync στις οθονες μαλλων μονο για DRM ειναι, δεν χριαζετε (τουλαχιστον τωρα).

Link to comment
Share on other sites

Το διάστημα μεταξύ 30-60 fps είναι παρατηρήσιμο στο μάτι, τουλάχιστον το δικό μου, και με ενοχλούν πολύ τα "σκαμπανεβάσματα" και το tearing... Πιστεύω πως αμφότερες οι λύσεις είναι πολύ καλές, ειδικά όταν προσφέρουν smooth εμπειρία στα ~30fps.

Αν και η nVidia ήταν αυτή που "τράβηξε" την αγορά, ο κλειστός χαρακτήρας της με το special module που απαιτεί και το licencing ποτέ δεν με έπεισε, γι' αυτό προκύπτει και η χαμηλή διαθεσιμότητα.

Αντίθετα η AMD με το freesync "ποντάρει" σε ένα κοινό standard, το adaptive sync αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο το experience είναι παρόμοιο με του G-sync. Όμως φέτος στη CES είδαμε πολλά δείγματα, παίζει να ήταν και παρόμοια σε αριθμό με τον αριθμό των Gsync οθονών :hehe:

Για μένα περιμένω να δω διαθεσιμότητα και ποικιλία freesync οθονών, θα ήθελα να επενδύσω σε κάποια :) Αν έχει μεγαλύτερη απήχηση, πιστεύω και η nVidia θα αναγκαστεί να αλλάξει την κλειστή πολιτική της.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα γινει για "ολους" και θα εχει ωριμασει οτι ειναι καλυτερο και με την καλυτερη σχεση τιμης αξιας...

Προς το παρον adaptive vertical sync απο nvidia (ο μονος λογος που οταν την ειχα αγορασει την προτιμησα απο την amd) και περιμενω να δω και το dynamic frame rate control της amd...

Link to comment
Share on other sites

Το διάστημα μεταξύ 30-60 fps είναι παρατηρήσιμο στο μάτι, τουλάχιστον το δικό μου, και με ενοχλούν πολύ τα "σκαμπανεβάσματα" και το tearing... Πιστεύω πως αμφότερες οι λύσεις είναι πολύ καλές, ειδικά όταν προσφέρουν smooth εμπειρία στα ~30fps.

Εαν διαβασεις reviews για GSYNC, FREESYNC και δεν συμμαζεύεται ολοι τους καταλήγουν οτι πρέπει να εισαι το λιγοτερο 45-50 fps/hz αλλιως το ματι αντιλαμβανεται την πτωση των HZ σε μεγαλο βαθμο.

SMOOTH 30 fps εμπειρία (λεμε τωρα) και τωρα εχεις με κλείδωμα στο half to refresh rate του 60hz.

Smooth εμπειρια ειναι:

1. rock stable 60 fps με vsync. (min=avg=max=60 fps)

2. GSYNC και φυγαμε για τα ψηλά.

Ολα τα αλλα ειναι μεσοβέζικα για να καλυφτούν γατακια με μονες 980gtx και 290 :very_drunk:

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

1ον δεν υπάρχουν ακομα της προκοπής panels σε GSYNC στην αγορα. Περιμενω το IPS (ΑΗVA) της BENQ με 1440p και 144hz με GSYNC

reviews

https://pcmonitors.info/reviews/asus-pb279q/

PRAD | Test Monitor Asus PB279Q

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] βλεπεις φιλε μου AHVA απο ΑUoptronics αγοραζει ο κοσμος οχι απο τυχαρπαστους στην Κορεα! Taiwan Power :D

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα

Δεν μ' ενδιαφέρει καμία από τις δύο

γιατι πολυ απλα δεν ειχε το να παν να -μπιπ- και να το ενσωματωσουν στους drivers

και οι 3 εταιρειες γραφικων

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

ψηφισα

Δεν μ' ενδιαφέρει καμία από τις δύο

γιατι πολυ απλα δεν ειχε το να παν να -μπιπ- και να το ενσωματωσουν στους drivers

και οι 3 εταιρειες γραφικων

Δεν είναι κάτι που γίνεται μονάχα σε επίπεδο drivers... Χρειάζεται hardware (scaller) εκ μέρους της οθόνης. Όσον αφορά τις GPUs, είναι ήδη έτοιμες να το υποστηρίξουν :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι που γίνεται μονάχα σε επίπεδο drivers... Χρειάζεται hardware (scaller) εκ μέρους της οθόνης. Όσον αφορά τις GPUs, είναι ήδη έτοιμες να το υποστηρίξουν :)

μ΄εφαγε το sensorship.....τεσπα

οπως και να εχει αν θελουν αυριο οι κατασκευαστες βγαζουν πανελακια 1080π με το hardware (scaller) που λες στην ιδια τιμη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ψηφίσω ακόμα, μάλλον επειδή είμαι καινούργιος εδώ, αλλά σκέφτομαι να πάρω FreeSync.

Αυτά που θέλω είναι:

--Να έχει μεταβλητά hz από 30 (ή ακόμα και από 24) μέχρι όσο γίνεται, γιατί παίζω Arma 3 που σε μερικά King of the hill πάιζεις με 30-40 frames όπου δέν θέλω να απενεργοποιείται το FreeSync

--Τουλάχιστον 2560x1440 αλλά μάλλον θα περιμένω για 4K, για να διακρίνω εχθρούς στα χιλιόμετρα στο Arma 3 :P

--και κυρτή

2oν To GSYNC και FREESYNC δεν πρεπει να πεφτουν κατω απο 50 fps/hz.

Νομίζω είναι λάθος αυτό που λες και εξηγώ το σκεπτικό μου:

Με μιά κανονική οθόνη τα frame εμφανίζονται σε ίσα διαστήματα, οπότε όταν σε μιά οθόνη στα 60hz είσαι στα 30-60fps μερικά frame εμφανίζονται 2 φορες στην οθόνη και μερικά 1 φορά στην οθόνη οπότε δεν είναι smooth και έχει stutter.

Με μια οθόνη με FreeSync κάθε frame αποτυπώνεται την στιγμή που είναι έτοιμο, έτσι σε μιά οθόνη στα 60hz όταν είναι 30-60fps κάθε frame εμφανίζεται το ίδιο χρονικό διάστημα οπότε είναι Smooth!

Edited by DancingDirty7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now