MetallicGR

Τα Synology DiskStations DS215j & DS115 βρίσκονται στην αγορά

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τα Synology DiskStations DS215j & DS115 βρίσκονται στην αγορά]http://www.hwbox.gr/images/news_images/general6.jpg[/NEWS_IMG] Τα δύο NAS βρίσκουν τελικά τον δρόμο τους στην αγορά.

Μετά από μια μικρή καθυστέρηση της Synology, που κανονικά έπρεπε να λανσάρει τα δύο DiskStations μέσα στο Q4 του 2014, τα DS115 και DS215j NAS είναι στον δρόμο τους για την αγορά. Ο DS115 διαθέτει 1 bay για δίσκο 3.5" και έναν 2.5" με μέγιστη χωρητικότητα 6TB. Εσωτερικά λειτουργεί ένας επεξεργαστής MARVELL Armada 375 88F6720 (FPU) στα 800 MHz συνοδευόμενος από μνήμη 512 MB DDR3. Το NAS καταναλώνει 5.3 watt όταν οι δίσκοι μπουν σε αδρανοποίηση ενώ σε πλήρη λειτουργία δεν ξεπερνά τα 13.4 watt. Παρέχει ταχύτητες ανάγνωσης που αγγίζουν τα 111 MB/sec και εγγραφής που ξεπερνούν τα 87 MB/sec.

Ο εν λόγω NAS διαθέτει και λειτουργία network video recorder για εγγραφή βίντεο από 10 ταυτόχρονες πηγές σε 720p στα 240FPS και χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα DiskStation Manager (DSM) 5.1. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τις επίσημες σελίδες των προϊόντων DS215j και DS115.

[img_alt=Τα Synology DiskStations DS215j & DS115 βρίσκονται στην αγορά]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture41041.jpg[/img_alt]

[img_alt=Τα Synology DiskStations DS215j & DS115 βρίσκονται στην αγορά]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture41207.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Αν και δηλωμένος qnapίστας οφείλω να υποβάλω τα σέβη μου...

The platform upgrade enables the DS215j to deliver average read speeds over 111 MB/sec and average writes over 87 MB/sec, a 19% gain in writing compared with its predecessor, while keeping its power consumption as low as 13.4 watts in full operation and 5.3 watts when hard drives hibernate
Link to comment
Share on other sites

Ρωτας -αν καταλαβα σωστα- για ποιο λογο να αγορασει καποιος NAS..?

μαλλον το εννοει σε σχεση με τις εναλλακτικες που υπαρχουν

και δεν εχει και αδικο

αλλα βγαινουν πιο ακριβα

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση και οι ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων είναι ίδιες τα τελευταία 2-3 χρόνια. Μέχρι ενός σημείου φτάνει ο δίσκος, και από εκεί και πέρα είναι επεξεργαστής και κάρτα δικτύου. Το έχω τονίσει σε review της Qnap. 5.3 Watts σε hibernation είναι OK, το θέμα είναι αν μπορεί να κατέβει στα 0.5 W όπως τα Qnap.

Τώρα σχετικά με το ερώτημα μου, γιατί να αγοράσει κανείς 1-bay NAS. Προφανώς δεν αξίζει τα λεφτά του και ακόμα και όλα τα features του software να πάρει δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει λόγω limitation σε αποθηκευτικό χώρο, ram, cpu power etc.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση και οι ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων είναι ίδιες τα τελευταία 2-3 χρόνια. Μέχρι ενός σημείου φτάνει ο δίσκος, και από εκεί και πέρα είναι επεξεργαστής και κάρτα δικτύου. Το έχω τονίσει σε review της Qnap. 5.3 Watts σε hibernation είναι OK, το θέμα είναι αν μπορεί να κατέβει στα 0.5 W όπως τα Qnap.

Τώρα σχετικά με το ερώτημα μου, γιατί να αγοράσει κανείς 1-bay NAS. Προφανώς δεν αξίζει τα λεφτά του και ακόμα και όλα τα features του software να πάρει δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει λόγω limitation σε αποθηκευτικό χώρο, ram, cpu power etc.

αυτο με την καταναλωση κατω του watt... δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κανείς να επιλέξει 1bay NAS over anything. Τα 2-4-6-8 bay NAS είναι πιο ακριβά, αλλά ένα σκέτο δίσκο δικτύου, όπως Seagate/WD πλέον βρίσκεις με λίγα λεφτά και δεν χρειάζεσαι όλα τα shinny πραγματάκια που δίνει το OS του NAS.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το DS115 για χρήση nvr 24/7 με δυο ip κάμερες στο γραφείο μου. Με σκληρό 2TB πιστεύω θα είμαι καλυμμένος για εγγραφές πολλών ημερών. Ίσως χρησιμοποιήσω τον υπόλοιπο χώρο του δίσκου για backup κάποιων αρχείων μου (αν και κάνω ήδη backup σε cloud).

Στην τιμή που βρίσκεις σήμερα το 115 (από 165 ? ) θεωρώ πως είναι οικονομική λύση για NVR με εύκολο UI, υποστήριξη με φόρουμ και αναβαθμίσεις λογισμικού.

Έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη λύση για NVR σύστημα ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μου κάνει, αλλά με τη μισή μνήμη , τη μισή επεξεργαστική ισχύ και χωρίς usb 3 και e-sata, πιθανώς θα ζοριστεί άσχημα στο μέλλον αν ζητήσω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απόκτησα το Synology DS215j πρίν 10 μέρες έβαλα 2 Cavian Red apo 2Τ τον καθένα και είμαι υπερ ευχαριστημένος.

Το έχω για αποθηκευτικό και streaming κατευθείαν σε μια LG tv που έχω άψογο στο streaming του (ακόμα και σε Full HD πλήρες υποστήριξη υποτίτλων)

έκανε update με το που το έστησα και το έχω βάλει με χρονοδιακόπτη να ανόιγει και να κλείνη τίς ώρες της ημέρας που το θέλω και όταν δεν το χρησιμοποιώ για αρκετή ώρα να μπαίνει σε Hibernation.Για το στήσιμο του μου πήρε 10-15 min. --- Α και πλήρες αθόρυβο (έχει mode Λειτουργίας του ανεμιστήρα του) το έβαλα στο cool ( cool - silent - manual) έχει και ούτε που καταλαβαίνω οτι υπάρχει σε απόσταση 1 μέτρο απο εμένα.

Και ταχύτητα εγγραφής είναι πάντα κολημένη απο 95-110 με σταθεροποίηση στα 105-110

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now