dragontech

Laptop με Windows 8.1 και HDD Docking Station

Recommended Posts

καλημερα σε ολους :)

για να μην ανοιγω νεο θεμα και επειδη το google δεν βοηθαει και τοσο πολυ, θα θελα να κανω μια ερωτηση με κατι το οποιο μου εχει σπασει τα νευρα,οποιος γνωριζει ας απαντησει παρακαλω.

πηρα νεο λαπιτοπι με win 8.1 και δεν θελει με την καμια να συνεργαστει με το hdd dock station...ουτε στην usb2 δουλευει αλλα ουτε και στην usb 3...οταν συνδεω την συσκευη κανει συνεχομενες επανασυνδεσεις(αυτη η λεξη μου ρθε :P) και ειμαι ορια προτου πιασω το σφυρι...

θα του περναγα επιτοπου τα 7 αλλα θελω να δωσω μια ευκαιρια στα 8 ;)

Link to comment
Share on other sites

Τότε έχω την εντύπωση πως δε δίνουν αρκετό ρεύμα/A οι USB σου. Δοκίμασε με high performance προφιλ στο power options. :)

δοκιμασα τα παντα...αν δεν ειχα δοκιμασει δεν θα ποσταρα εδω, απλα ρωτησα μηπως τα 8 εχουν καποιο θεματακι και μου ειχε διαφυγει.

ουτως η αλλως το καλωδιο μονο ντατα μεταφερει διοτι τροφοδοτειται απο εξωτερικη πηγη το hdd dock :)

πολυ φοβαμαι πως το dock δεν ειναι συμβατο με τα 8, αλλα τοσα χρονια ασχολουμαι με pc και πρωτη φορα βλεπω ενα τοσο περιεργο θεμα και δεν μου εχει ξανατυχει.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο μου φαίνεται να μην το υποστηρίζουν. Όλα είναι βέβαια πιθανά, ειδικά εάν πέσεις σε "δύστροπο" controller :P

δυστυχως αυτο πιστευω οτι ευθυνεται....το κακο ειναι πως εχει τους τελευταιους drivers+bios, οποτε ισως θα πρεπει να περιμενω μπας και βγαλουν καμια ενημερωμενη εκδοση...θα δοκιμασω με κανα live linux και θα δω..αν ευθυνονται τα 8, θα φυγουν με την μια xD

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατι παιζει με το καλωδιο(την επαφη της usb του) του dock και δεν μπορει να συνεργαστει για καποιον αγνωστο λογο με καμια απο τις usb του λαπτοπ...

βρηκα ομως λυση!!!

για εναν ανεξηγητο λογο, οταν συνδεω το καλωδιο πανω σε ενα hubακι που εχω, δουλευει μια χαρα σε ολες τις θυρες και μαλιστα χτυπαει 40αρια η usb2 :D

οσον αφορα το ντοκ και το καλωδιο, αυτο δεν μου το εχει ξανακανει ποτε σε κανενα pc!!

εχω 3 συστηματα σε λειτουργια και δουλευει σε ολα κανονικατα! επισης και σε αλλα pc που το ειχα κατα καιρους συνδεσει δουλευε και εκει μια χαρα...οποτε...θα το συνδεω στο hub(οταν το συνδεω στο λαπτοπ) και θα το εχω ετσι!

btw,τωρα που προσπαθω να φερω τα win 8.1 στα μετρα μου, φαινεται να πηγαινουν καλα και ισως δεν μπουν τα 7 τελικα :)

Link to comment
Share on other sites

Παρθένες USB σε λαπτοπ, κλασικό και αυτό! :hehe:

πραγματικα παρθενες,ειδικα στη μια θυρα δεν εμπαινε με τιποτα το βυσμα και αναρωτιομουν αν προσπαθουσα να το βαλω στην σωστη θυρα...χαχαχαχαχαχ :D

μα η πλακα ειναι πως οτι usb συσκευη εχω συνδεσει, παιζει κανονικοτατα στο λαπτοπ..μονο το ντοκ μας τα χαλασε xD

Link to comment
Share on other sites

Το είχα περάσει κ εγώ αυτό μια φάση με έναν απο τους εξωτερικούς μου με usb..απλά πατούσα αυτό και το έβρισκε..δεν ξέρω τον λόγο πάντως δούλευε :)

WMC2eSw.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως ο δισκος επεφτε σε μια συνεχομενη "λουπα" και συνδεοταν-αποσυνδεοταν εως και 2 φορες το δευτερολεπτο..δεν μπορουσε με τιποτα να επιτευχθει συνδεση!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα περάσει κ εγώ αυτό μια φάση με έναν απο τους εξωτερικούς μου με usb..απλά πατούσα αυτό και το έβρισκε..δεν ξέρω τον λόγο πάντως δούλευε :)

WMC2eSw.jpg

Ρε σου λέμε παρθένες οι USB; :hehe:

ΥΓ. Έχεις windows 7; OMG :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now