Christopher

Αναβάθμιση Pc - Απόψεις για parts

Recommended Posts

Καλό απόγευμα σε όλους! Θέλω να αναβαθμίσω το pc μου και θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η βοήθεια σας. Έχω επιλέξει μερικά parts για την αναβάθμιση μου και θα ήθελα την γνώμη σας!

Αρχίζουμε!

Για κάρτα γραφικών: VGA :: nVidia GeForce GTX 970 Strix OC 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5) - Visionstudio.gr

Από το λίγο ψάξιμο που έκανα σε διάφορα sites βλέπω πολύ καλές αξιολογήσεις χρηστών για την συγκεκριμένη και φαίνεται να καλύπτει πλήρως ό,τι θέλω από μία κάρτα. Εσείς τι πιστεύετε?

Κάτι που θέλω να ρωτήσω είναι αν οι κατασκευαστές έχουν τόση μεγάλη διαφορά μεταξύ τους καθώς βρήκα την ίδια κάρτα (gtx nvidia 970) και σε gigabyte και σε msi! (η συγκεκριμένη που έβαλα είναι ASUS). Δεν μπορώ να καταλάβω τι το διαφορετικό έχουνε. Είναι καμία από τις 3 γρηγορότερη αλλά πχ πιο θορυβώδης κλπ?

Για κουτί: Sharkoon T28 | Skroutz.gr

Για Cpu: Intel Core i5-4670K Box | Skroutz.gr

Πόση διαφορά θα δω συγκριτικά με αυτόν : Intel Core i5-4690K Box | Skroutz.gr

Για Cpu ψύχτρα : COOLER :: Cpu Cooler Arctic Freezer Xtreme Rev.2 for Intel and AMD Socket 775 / 939 / 1150 / 1156 / 1366 / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1 / FM2 / FM2+ - Visionstudio.gr

Δεν νομίζω να θέλω να πάω σε υδρόψυξη αφού δεν έχω σκοπό στο άμεσο μέλλον να κάνω OC. Παρόλα αυτά, θέλω μια πολύ καλή λύση στο θέμα της ψύξης του cpu.

Μητρική δεν έχω βρει ακόμα και θα ήθελα σίγουρα τις προτάσεις σας και εδώ! Ποια θα ταίριαζε σε ένα τέτοιο σύστημα?

Γενικά θα ήθελα να ταιριάζουν τα εξαρτήματα μεταξύ τους για την αποφυγή, όσο το δυνατόν, bottleneck..

Διαθέσιμο budget : 800-900 ευρώ.

ΥΓ: Αν τυχόν μου περισσέψουν λεφτά, θα το σκεφτόμουν και μια αγορά ram. Τώρα έχω corsair xms3 6gb. Θέλω εδώ και καιρό να βάλω άλλα 2 GB, οπότε σκεφτόμουν να έπαιρνα μία των 2χ4 GB.

Τα μόνα εξαρτήματα που θα μείνουν ίδια είναι:

Τροφοδοτικό : 750 W Thermaltake Toughpower

Ποντίκι & πληκτρολόγιο

Οθόνη έχω μία 23αρα LG.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο post!

Link to comment
Share on other sites

Gaming σύστημα Χριστοφορε; SSD έχεις;

Εγώ κάπου εδώ θα πήγαινα σε αυτό το budget

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41955&cat=3&sub=385&pmanuf=undefined&sort=3&step=4

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=39958&cat=2&sub=384&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=38723&cat=5&sub=136&pmanuf=0&sort=3&step=3

http://www.e-shop.gr/be-quiet-shadow-rock-slim-p-PER.641401

άψογα parts όλα τους με μπόλικη "ζωή" μέσα τους, για τι αναλύσεις που μιλάς. Και μνήμες αν μιλάμε για gaming, ok θα είσαι με τα 6GB για την ώρα :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Gaming σύστημα Χριστοφορε; SSD έχεις;

Εγώ κάπου εδώ θα πήγαινα σε αυτό το budget

MOTHERBOARD :: Asus Socket 1150 Z97-PRO Gamer GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

PROCESSOR :: Intel Core i5 4690K 3.5 GHz Quad Core Socket 1150 88W Box (BX80646I54690K) - Visionstudio.gr

VGA :: ATI Radeon R9 290 DirectCU II 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (R9290-DC2-4GD5) - Visionstudio.gr

BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (PER.641401)

άψογα parts όλα τους με μπόλικη "ζωή" μέσα τους, για τι αναλύσεις που μιλάς. Και μνήμες αν μιλάμε για gaming, ok θα είσαι με τα 6GB για την ώρα :)

Ναι gaming το σύστημα κυρίως!

SSD έχω ήδη, ναι! Τον M4 Crucial.

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου! Μόνο στην κάρτα θα σταθώ! Για 70 ευρώ λιγότερα η amd προσφέρει τα ίδια? Στέκομαι γιατί και σε κάποιον γνωστό μου που είπα ότι θα κάνω αναβάθμιση που είπε αμέσως nvidia gtx 970(την συγκεκριμένη που έχω βάλει) χωρίς άλλη σκέψη. Κι επειδή γνωρίζω την αιώνια διαμάχη μεταξύ amd vs nvidia (όπως αντίστοιχα ps4 vs xbox ) ,προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει!

6 GB RAM it is then!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 70 είναι μεγάλη διαφορά για μία κάρτα που παίζει στον +-3% από αυτή που έχεις επιλέξει και είναι και χωρίς bugs...

http://www.hwbox.gr/news-vga/39436-updated-memory-bug-stis-nvidia-geforce-gtx-970-gpus.html ;)

Κράτα τα 70 ευρώ, και κάπου ΠΟΛΥ παραπέρα πουλάς και τις ram σου και πας σε 2x8GB όταν αυτό σου είναι απαραίτητο. Και ο M4 είναι μια χαρά, οπότε έχεις συστηματάρα και με overclock βλέψεις. Η μόνη μου αμφιβολία είναι αν το κουτί παίρνει την ψύκτρα που σου πρότεινα, δες τις διαστάσεις με λεπτομέρεια και αν όχι, πηγαίνεις σε καμία ταπεινότερο Raijintek Themis.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ναι, 70 είναι μεγάλη διαφορά για μία κάρτα που παίζει στον +-3% από αυτή που έχεις επιλέξει και είναι και χωρίς bugs...

http://www.hwbox.gr/news-vga/39436-updated-memory-bug-stis-nvidia-geforce-gtx-970-gpus.html ;)

Κράτα τα 70 ευρώ, και κάπου ΠΟΛΥ παραπέρα πουλάς και τις ram σου και πας σε 2x8GB όταν αυτό σου είναι απαραίτητο. Και ο M4 είναι μια χαρά, οπότε έχεις συστηματάρα και με overclock βλέψεις. Η μόνη μου αμφιβολία είναι αν το κουτί παίρνει την ψύκτρα που σου πρότεινα, δες τις διαστάσεις με λεπτομέρεια και αν όχι, πηγαίνεις σε καμία ταπεινότερο Raijintek Themis.

Δεν το γνώριζα ότι οι 970 έχουν bugs! Να φανταστώ ότι ακόμα δεν έχουν διορθωθεί ε? Μάλιστα.

Οπότε θα μείνω ευχαριστημένος από αυτήν που έβαλες? Υπάρχει άλλη που να προσφέρει κάτι παραπάνω ? Ακόμα χωράει στο budget μου!

Οι διαστάσεις του κουτιού είναι 200x475x440 (ΠχΒχΥ) . Είμαι καλυμμένος?

Και οι δύο ψύχτρες μου αρέσουν. Τι διαφορές υπάρχουν όμως εκτός από το 10ρικο που είναι ασήμαντο?

Link to comment
Share on other sites

To "bug" της 970 δεν διορθώνετε, είναι από design της. Για άλλη κάρτα, κοιτάζεις GTX980/290x αλλά δεν θα στο πρότεινα, λόγω δυσανάλογου κόστους σε σχέση με το gain.

Για την bq δίνουν 161cm ύψος ενώ το case επίσημα 160cm... ίσως tight fit, ίσως και να μην την παίρνει, do your research :)

Link to comment
Share on other sites

To "bug" της 970 δεν διορθώνετε, είναι από design της. Για άλλη κάρτα, κοιτάζεις GTX980/290x αλλά δεν θα στο πρότεινα, λόγω δυσανάλογου κόστους σε σχέση με το gain.

Για την bq δίνουν 161cm ύψος ενώ το case επίσημα 160cm... ίσως tight fit, ίσως και να μην την παίρνει, do your research :)

Μάλιστα, κατάλαβα. Οπότε η R9 290 είναι μονόδρομος και το κλείνω. Απλώς θέλω να είμαι απόλυτα βέβαιος για την αγορά, δεν θα ήθελα να απογοητευτώ.

Για την bq έχεις δίκιο, βρήκα τελικά ότι ,όπως λες, το κουτί παίρνει max length cpu cooler 16 cm. Μετά από λίγο ψάξιμο στο google δεν βρήκα παράδειγμα που να χωράει το συγκεκριμένο κουτί τέτοιο μέγεθος. Η ψύχτρα που πρότεινε ο φίλος Gorillakos υστερεί πουθενά συγκριτικά με αυτήν που πρότεινες? Θα με καλύψει? Καθώς αυτή χωράει (159 mm ).

Τέλος το κουτί έχει 3 fans ( 2 μπροστά, 1 πίσω) αλλά δεν έχει άλλη θέση για να βάλω επιπλέον. Φαντάζομαι αρκούν για σωστό airflow, τα 4 θεωρούνται υπερβολή?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα. Οπότε η R9 290 είναι μονόδρομος και το κλείνω. Απλώς θέλω να είμαι απόλυτα βέβαιος για την αγορά, δεν θα ήθελα να απογοητευτώ.

Για την bq έχεις δίκιο, βρήκα τελικά ότι ,όπως λες, το κουτί παίρνει max length cpu cooler 16 cm. Μετά από λίγο ψάξιμο στο google δεν βρήκα παράδειγμα που να χωράει το συγκεκριμένο κουτί τέτοιο μέγεθος. Η ψύχτρα που πρότεινε ο φίλος Gorillakos υστερεί πουθενά συγκριτικά με αυτήν που πρότεινες? Θα με καλύψει? Καθώς αυτή χωράει (159 mm ).

Τέλος το κουτί έχει 3 fans ( 2 μπροστά, 1 πίσω) αλλά δεν έχει άλλη θέση για να βάλω επιπλέον. Φαντάζομαι αρκούν για σωστό airflow, τα 4 θεωρούνται υπερβολή?

H HYPER 212 EVO είναι πάντα τίμια, δοκιμασμένη και καλή επιλογή και με ΠΟΛΥ ευκολότερη εγκατάσταση από την bq. Απλά η δεύτερη, χωρίς να τις έχω συγκρίνει άμεσα πρέπει να αποδίδει λίγο καλύτερα (μεγαλύτερος ανεμηστήρας & αυξημένη μάζα), πάντως δεν θα απογοητευτείς με καμία από τις δύο.

Για το airflow, αν έχεις ένα fan να βάζει αέρα στο ~ύψος της gpu (μπροστά από τους μηχανικούς) και έναν να βγάζει στην νοητή προέκταση της ψύκτρας, είσαι σχεδόν πάντα ΑΝΕΤΟΣ σε single gpu συστήματα. Το σύστημα που σχεδιάζεις είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στο sweetspot. Από εδώ και πάνω σκας 200ευρω στο 200ευρω για οφέλη τις πλάκας (GTX980 και 4c8t cpu) και τα πράγματα χειροτερεύουν αν σκεφτείς για LGA2011-3. Κοντολογίς κάνεις άψογη αγορά imho και με αέρα για overclock στον επεξεργαστή που θα σε πάει ΕΥΚΟΛΑ και στις επόμενες gpu, χρόνια μετά.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Θα πάρω την hyper 212 evο. Βλέπω μπορώ να βάλω και 2ο fan πάνω της! Τέλεια!

Airflow:

Qzp6gAg.jpg

Νομίζω είναι ακριβώς ό,τι μου είπες. Μπροστά έχει 2 fans στο ύψος των μηχανικών και πίσω έχει έναν να βγάζει!

Για τα υπόλοιπα που λες όντως συμφωνώ, δεν θέλω να δώσω 600 ευρώ για gtx 980 και δεν χρειάζομαι 8 threads αφού δεν τρέχω και τις πιο απαιτητικές εφαρμογές στο pc!

Μια ένσταση για την κάρτα. Βρήκα και αυτήν εδώ με τα ίδια λεφτά!

Computer Parts :: Κάρτες γραφικών - VGA :: SAPPHIRE VGA PCI-E ATI R9 290 OC TRI-X (11227-00-40G), 4GB/512BIT, GDDR5, 2x DL

υπάρχει διαφορά?

Edited by Christopher
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο ψωμωμένο cooling σύστημα η Sapphire - λίγο πιο ψωμωμένο pcb η Asus συν το αισθητικό (χρωματικά) αν σε ενδιαφέρει.

You can't go wrong με καμία από τις δύο, παρ' το πάνω σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο aiflow θα είσαι μια χαρά.

Για τις κάρτες θα έπαιρνα την Αsus για το χρωματικό και τον επιπλέον χρόνο εγγύησης (3 ετη). Pcb είναι η actual κάρτα,

η asus κάτω από το καπό είναι έτσι

ASUS-R9290X-DC2-4GD5_50607_62405.jpg

ενώ η Sapphire πιο reference

sapphire-290-tri-x.jpg

και μάλλον η Asus διαλέγει λίγο καλύτερα κάποια components. Ναι μπορεί η Sapphire να είναι κάποιους βαθμούς πιο κρύα, αλλά το αισθητικό (σε σχέση με την μητρική) και τα της εγγύησης για εμένα θα αρκούσαν να πάω προς Asus.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ψύκτρα είναι και αυτή εδώ RAIJINTEK THEMIS - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (PER.811685) την έχω και μέχρι στιγμής βλέπω αρκετά ικανοποιητικές θερμοκρασιές + του ότι είναι αρκετά ύσηχη και αν θές να κάνεις όλο το σύστημα σε φάση κόκκινο μαύρο του πάει πολύ ^^

Σε κάρτα γραφικών είτε amd είτε nvidia αν πας πολύ καλές υλοποιήσεις έχει η gygabite. Σε gtx 970 δε, ίσως είναι η καλύτερη Gigabyte GeForce GTX970 4GB G1 Gaming (GV-N970G1 GAMING-4GD) | Skroutz.gr με άψογο fan system, με τα backplate της με τα ρυθμιζόμενα led της με όλα της :)

Και για case αν γουστάρεις να τα σκάσεις για κάτι καλό NZXT SOURCE 340 MIDI-TOWER BLACK WINDOW - ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.814713)

πολύ καλό και όμορφο και είναι μέσα σε πολλά περσινά top ten από sites-forums.

Full καλά λόγια έχω διαβάσει και για τα phanteks E-SHOP.GR: ΚΟΥΤΙΑ - CASES - Page 1

αλλά εκεί ξεφεύγεις αρκετά.

Καλές αγορές σε ότι κ αν αποφασίσεις :)

Edited by Yakubu
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !! Έστειλα προς παραγγελία την mobo/cpu και σε μερικές μέρες ακολουθεί και η κάρτα με το κουτί και ψύχτρα!

Να 'σαι καλά! :D

και την msi gaming μπορεις να παρεις, φοραει καλυτερες μνημες, της hynix.

Link to comment
Share on other sites

ναι ιδιες ειναι. τι προβληματα ειχε δηλαδη?

Άκουσα από γνωστο που εμπορεύεται πως γύρισε αρκετά μεγάλο ποσοστό για έντονο θόρυβο και κολήματα των ανεμιστήρων

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ψύκτρα είναι και αυτή εδώ RAIJINTEK THEMIS - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (PER.811685) την έχω και μέχρι στιγμής βλέπω αρκετά ικανοποιητικές θερμοκρασιές + του ότι είναι αρκετά ύσηχη και αν θές να κάνεις όλο το σύστημα σε φάση κόκκινο μαύρο του πάει πολύ ^^

Σε κάρτα γραφικών είτε amd είτε nvidia αν πας πολύ καλές υλοποιήσεις έχει η gygabite. Σε gtx 970 δε, ίσως είναι η καλύτερη Gigabyte GeForce GTX970 4GB G1 Gaming (GV-N970G1 GAMING-4GD) | Skroutz.gr με άψογο fan system, με τα backplate της με τα ρυθμιζόμενα led της με όλα της :)

Και για case αν γουστάρεις να τα σκάσεις για κάτι καλό NZXT SOURCE 340 MIDI-TOWER BLACK WINDOW - ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.814713)

πολύ καλό και όμορφο και είναι μέσα σε πολλά περσινά top ten από sites-forums.

Full καλά λόγια έχω διαβάσει και για τα phanteks E-SHOP.GR: ΚΟΥΤΙΑ - CASES - Page 1

αλλά εκεί ξεφεύγεις αρκετά.

Καλές αγορές σε ότι κ αν αποφασίσεις :)

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου αλλά νομίζω πως αποφάσισα ήδη!! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now