mitsoshhp

Σύνθεση Mini ITX

Recommended Posts

Σκοπεύω να χτίσω ενα σύστημα mini-ITX και εχω καποιες απορίες και γενικα θελω να μου πειτε γνώμες η να προτείνετε κάτι καλύτερο.

CPU: Intel Pentium G3258

RAM: Corsair Vegeance 2x4gb @ 1600mhz

M.B: MSI Z97i AC

CASE: Corsair Obsidian 250D

PSU: Corsair CX500M ή Corsair VS450 (μεταχειρισμενο)

GPU: Palit GT430 (προσωρινά)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για cpu cooler. Πρόκειται να κανω OC οπότε θέλω κάτι καλύτερο από την stock ψύκτρα της Intel και είμαι ανάμεσα σε:

COOLERMASTER RR-GMM4-16PK-R1 GEMINII M4 - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (PER.806771)

RAIJINTEK PALLAS - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (PER.811689)

Cryorig C1 | Skroutz.gr

και γενικά αν έχετε να μου προτείνετε κατι καλύτερο.Θα δω διαφορές στις θερμοκρασίες; Έπισης εκτός απο την Coolermaster οι άλλες 2 δεν ξερω αν θα χωρέσουν λογο των μεγάλων ψυκτρών των μνημων.

Το VS θα με καλύψει σαν psu? Ειναι η φτηνοτερη σειρα της Corsair.. αλλα παραμενει corsair.

Ευχαριστω για τον χρόνο σας!!!

Edited by mitsoshhp
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τις LP Vegeance δεν θα έχεις θέματα με καμία από τι ψύκτρες, η C1 δε έχει πολύ εποπτικό site για τις διαστάσεις της.

Για το psu εννοείται ότι και τα δύο σου φτάνουν και σου περισσεύουν για σήμερα, απλά σκέψου τι κάρτα θα βάλεις κάπου παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το έφτιαξα το τεστερ και θα δω.. κατι αλλο. Ο cpu λεει στο memory specifications: ddr3 memory-1333. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Οτι δεν θα διαβάζει τις μνήμες στα 1600 ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now