MetallicGR

Αυξάνεται η δημοτικότητα του Dota 2

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Αυξάνεται η δημοτικότητα του Dota 2]http://www.hwbox.gr/images/news_images/moba2.jpg[/NEWS_IMG] Σύμφωνα με στατιστικά που δημοσιεύτηκαν στο Game Industry, η εγκατεστημένη βάση του Dota 2 αυξήθηκε κατά 85% σε σχέση με το προηγούμενο έτος κάτι το οποίο σημαίνει ότι το δημοφιλές MOBA αριθμεί περί τα 43 εκατομμύρια installations παγκοσμίως.

Συγκεκριμένα έως το Φεβρουάριο το Dota 2 βρισκόταν στην κατοχή 42,9 εκατομμυρίων παικτών, ενώ σύμφωνα με υπολογισμούς το 34% των χρηστών του Steam έχουν κατεβάσει το παιχνίδι, το οποίο διατίθεται ως free download. Ακόμα το EEDAR αναφέρει ότι 8 εκατομμύρια παίκτες έχουν καταγράψει ο καθένας τουλάχιστον 140 ώρες στο παιχνίδι.

Ο αριθμός περισσότερων παικτών σε μια δεδομένη στιγμή αυξήθηκε κατά 54% σε σχέση με πέρσι και έφτασαν τα 1.26 εκατομμύρια. Τέλος, αύξηση κατά 81% παρουσίασε και ο μέσος ημερήσιος αριθμός χρηστών, ο οποίος σκαρφάλωσε στις 698.000.

[img_alt=Αυξάνεται η δημοτικότητα του Dota 2]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture42144.png[/img_alt]

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

ότι όταν φτάσεις σε ένα επίπεδο μετά είναι αδύνατον να παίξεις σωστό παιχνίδι δεν τους νοιάζει, το 82% τον παιχτών (δείγμα 23976 παίχτες) είναι κάτω από 4.5Κ rating τι να λέμε τώρα…

Edited by Enexomenos
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το μμρ ειναι οι παιχτες που γινονται σαν του λολ μπαινουν να παιξουν με το ταδε σκιν και δεν εχουν ιδεα σαν το λολ

Link to comment
Share on other sites

παιρνω support δεν εχω carry στο team γιατι ολοι εχουνε 0-5 και εγω ειμαι αφραγκος επειδη εχω παρει 500 χιλιαδες wards

παιρνω carry δεν εχω support και ολο το map ειναι μαυρο απο wards

παιρνω woods τρωω 500 gangs και το δεν υπαρχει αντιδραση ουτε ματια και στα 6 λεπτα εχουν πεσει 2 towers

ε αει @!#!! τραβατε στο λολ

Link to comment
Share on other sites

ότι όταν φτάσεις σε ένα επίπεδο μετά είναι αδύνατον να παίξεις σωστό παιχνίδι δεν τους νοιάζει, το 82% τον παιχτών (δείγμα 23976 παίχτες) είναι κάτω από 4.5Κ rating τι να λέμε τώρα…

Λίγο άκυρο ποστ.

Τι σημαίνει αυτό; οτι τι;

Εγω εχω 3.5κ mmr και μπορώ να πω ότι παίζω καλα παιχνίδια.

Επίσης παίζει ρόλο και το mode, για αυτο λεω λιγο άκυρο.

Εγω παίζω πολυ λίγο απο όλα οπως AR και CM , μια χαρά ειναι. Θα έλεγα οτι η εμπειρία παικτών απο το AP και τα ranked ειναι σε πολυ μεγαλύτερο επίπεδο. Επίσης εχω δει και τους παίκτες των 4-5κ mmr. Στα σόλο παιχνίδια τα ίδια ζώα πετυχαίνεις.

Ίσως να συμφωνήσουμε στο οτι θέλει μια μεγάλη αλλαγή το match making σύστημα. Ειναι τέρμα ηλίθιο να αποτελείτε ενα τιμ απο μια πεντάδα με δυο άτομα των 4.5κ μμρ και άλλους τρεις με 3κ μμρ για να ισοβαθμούν εμπειρικά με την αντίπαλη ομάδα που όλοι έχουν 3.7-3.9κ μμρ (τυχαία φανταστικά νούμερα αλλα αληθινό παράδειγμα.) δεν φταίει σε τίποτα η δυάδα που μπήκε να παίξει μαζι για να ανεβουν να παίζει με ζώα.

Link to comment
Share on other sites

νταξ έχει και καλύτερα.... εγω μπαίνω γκαμε και ο αλλος πρωτη φορα γραφει στο τσατ στο 44 για να πει οτι δεν είχε πει μιςς το κεντρο.....

και δεν ηταν ρωσσος.....

Link to comment
Share on other sites

Ον τοπικ λιγο γιατί φεύγουμε κατά πολυ. Πιστεύω οι πιο πολύ εδώ πέρα που παίζουμε dota2 είμαστε παλιάς σχολής DotA αλλα αμα κάτσουμε και γραψουμε τι έχουμε δει όλα αυτα τα χρόνια άστο. Απλα θα χάσουμε χρόνο κα μαλλιά :P.

Παντως καλο ειναι αυτο. Το παιχνίδι ανεβαίνει σιγα σιγά. Αλλα ανεβαίνει. Φυσικά δεν μπορεί να πιάσει τα νούμερα του ΛΟΛ για αρκετούς λόγους, πολυ απο αυτοί είναι ευνοείτοι, αλλα το ότι εχει ανοδική πορεία αυτο είναι καλό.

Αν και πρέπει να πω ότι ενα μεγάλο τμήμα του παιχνιδιού εχει μείνει ακόμα πισω στην "κλασσική" έκδοση. Πχ ο yaphets και το συναφή του, κορεατες κινέζοι Φιλιππινέζοι, μεγάλα region του DotA δεν έχουν μπει ακόμα στο κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άκυρο ποστ.

Τι σημαίνει αυτό; οτι τι;

Εγω εχω 3.5κ mmr και μπορώ να πω ότι παίζω καλα παιχνίδια.

Επίσης παίζει ρόλο και το mode, για αυτο λεω λιγο άκυρο.

.

Χτύπησα νεύρο :P

περι solo rating

Δεν είναι άκυρο post και όσο και να μην μου αρέσει μπορεί το rank να μην έχει πάντα σχέση με τις ικανότητες του κάθε παίχτη (-ακραίο- βλέπε αγορασμένα 5Κ accounts) αλλά είναι μια ένδειξη, το steam θέλει όλοι να νικάνε, μια σε βάζει με ζώα και μια τα έχεις απέναντι, οπότε για να ξεκολλήσεις από το rank σου πρέπει να κάνεις την υπέρβαση να παίξεις καλύτερα και να βοηθήσεις την ομάδα σου να νικήσει (επειδή είτε είσαι Imba, είτε τους παρακινείς για def, push, smoke gang κτλ.) κάτι πρέπει να κάνεις σωστό, ναι σίγουρα δεν γίνεται να νικάς πάντα αλλά αν πας 50-50 μάλλον δεν έχεις κάποιο σοβαρό impact στο game.

Να πω ότι dota δεν είναι ποια ομάδα θα αποτύχει λιγότερο

Έχω ένα φίλο στα 3.2 με 3.7Κ όποτε βλέπω game του πάντα το ίδιο μοτίβο feed και fail, αρκετά παιχνίδια που θεώρει καλά ουσιαστικά είναι από τα άπειρο throw που γίνετε και από τις δυο ομάδες να καταλήγουν 50-50 και η νίκη να κρίνετε σε μια τυχαία και τυχερή στιγμή, χωρίς κάποια στρατηγική/σχέδιο, ότι νάνε όπου νανε.

Φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι το rank είναι απόλυτο αλλά άμα έχεις 2000 games και είσαι κολλημένος σε νίκες/ήττες 50-50 ε κάτι γίνετε λάθος.

Για μένα το πρόβλημα με το MM και το rank που είναι συνδεδεμένο με νίκες είναι και το γεγονός ότι όταν κάποιοι παίχτες παίζουν καλά και κάνουν την υπέρβαση μαζί ανεβαίνουν και τα noobs ή ακόμα χειρότερα τα ζώα που δεν θα έπρεπε, θα έπρεπε το rank να είναι συνάρτηση του ρόλου που παίζεις (carry, semi-carry, assist, initiator, roam και εγώ δεν ξέρω τι άλλο)με τα wards/deward/smoke/deaths/assists/kills αλλά είναι δύσκολο…

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now