Christopher

Συχνότητα CPU

Recommended Posts

Λοιπόν, εχθές συναρμολόγησα το καινούριο μου pc και παρουσιάστηκε ένα θεματάκι. Η συχνότητα του επεξεργαστή είναι κάπως χαμηλή (?). Με το ai suite 3 και με το coretemp βλέπω συχνότητα 800 Mhz. Επιπλέον, ο αριθμός παίζει. Πριν από λίγο είδα 3800 MHz, τώρα πάλι 800. Γνωρίζει κανείς γιατί?

Έκανα format εχθές, έχω βάλει drivers ( ελπίζω όλους τους τελευταίους ). Τα εξαρτήματα είναι όλα καινούρια. Επεξεργαστή έχω τον i5-4690K και μητρική την Asus Pro Gamer.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν χρειάζεται, ο επεξεργαστής λειτουργεί σε χαμηλή συχνότητα για μειωμένη κατανάλωση και θερμοκρασία (speedstep). Όταν χρειάζεται ανεβαίνει 3500-3900MHz

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι κάτι το αναμενόμενο? Επίσης ο συγκεκριμένος cpu έχει turbo boost, όπως γράφεις κι εσύ, στα 3,9. Πάει μόνο του ή μπορώ κι εγώ κάπως να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο.

Πάει μόνο του.

Μπορείς να το ρυθμίσεις κιόλας να λειτουργεί στα 3,9 σε όλους τους πυρήνες αντί μόνο σε έναν μιας και το 3,9 είναι μέγιστη συχνότητα για ένα ενεργό πυρήνα. enhanced turbo ή κάπως έτσι θα είναι στο bios.

Πια asus pro gamer έχεις γιατί υπάρχουν 3ς εκδόσεις βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω ότι είναι H97.

Btw συμφωνώ με αυτά που πε το παιδί με το μωβ όνομα για το CPU. :shifty:

Δεν πείθω οτι ξέρω τι λέω με τέτοιο uber avatar ; :shifty:

Τέλος πάντων σωστά δουλεύει ο επεξεργαστής αν θες κάτι περισσότερο ψάξου στο bios. Έχει επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πείθω οτι ξέρω τι λέω με τέτοιο uber avatar ; :shifty:

Αρκετά θα έλεγα. :P

Ωραία! Σας ευχαριστώ και τους δύο!

Ναι έχω ψαχτεί αλλά θα το ξανακοιτάξω! :D

Όπου κολλήσεις εδώ είναι ο Νίκος να σε βοηθήσει! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now