tave

Χτένες για sleeved καλώδια

Recommended Posts

Ξέρει κάνεις που μπορώ να βρω χτένες για sleeved καλώδια?

'H τουλάχιστον πως ακριβώς λέγονται για να ψάξω σε ebay κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και το e-shop του Ε22 cable combs.

Επίσης μπορείς να κάνεις και πλέξιμο (lacing) με κλωστή ή πετονιά, γιατί οι χτένες φαίνονται ότι και να κάνεις και "αραιώνουν" τα καλώδια.

Κάτι σαν αυτές σου κάνει;

11004077_10206097960074465_1412638077_n.jpg

Τις παραπάνω τις έφτιαξα εγώ. Αν αποφασίσεις τελικά και θες αρκετές μπορούμε να μιλήσουμε μέσω pm. Έχω αρκετά χρώματα και όλα τα μεγέθη (24, 8, 6, 14pin κλπ)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μου έχουν ξεμείνει αρκετά, οπότε αν είσαι Αθήνα πέρασε να πάρεις.

Πρόσεχε όμως γιατί άλλα είναι τα χτένια και άλλα τα γένια :P

Τι εννοώ. Αν έχεις βάλει sleeve απο MDPC ή sleevemodding σου κάνουν αυτά που έχω. Αν έχεις αρτάνι ή κάποιο έτοιμο kit απο NZXT, bitfenix, ή corsair sleeved cables δε σου κάνει και θέλει προσοχή στην επιλογή καθώς τα δεύτερα θέλουν πιο μικρές οπές.

Αυτά που σου έδειξε ο [MENTION=1144]Spirosssss[/MENTION] είναι ίδια με αυτά που έχω. Ετοιμάζεται και v2 βέβαια :)

20150304_123513.jpg

20150304_123513.jpg

20150304_123513.jpg

20150304_123513.jpg.73d832e2197208ef48ce

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

Τα καλώδια που θα βάλω είναι της Bitfenix. Τα κλασσικά κόκκινα sleeved.

Γενικά αξίζουν οι χτένες ή θα φαίνονται άσχημα?

@karmen1983 Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα.. Thanks πάντως!

Edited by tave
Link to comment
Share on other sites

Ασχημα δε φαίνονται σίγουρα. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις τα extensions της bitfenix που μοιάζουν με ύφασμα. Οπότε δε σου κάνουν οι χτένες :)

Αν είναι με sleeve και μπορείς να μετρήσεις τη διάμετρο και να πιάνει τα 3,2mm τότε σου κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Ασχημα δε φαίνονται σίγουρα. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις τα extensions της bitfenix που μοιάζουν με ύφασμα. Οπότε δε σου κάνουν οι χτένες :)

Αν είναι με sleeve και μπορείς να μετρήσεις τη διάμετρο και να πιάνει τα 3,2mm τότε σου κάνουν

Τα καλώδια δεν τα έχω πάρει ακόμα. Περιμένω πρώτα το κουτί.

Αλλά θα πάρω αυτά -> BITFENIX 6-PIN PCIE EXTENSION 45CM - SLEEVED RED/BLACK - ΚΑΛΩΔΙΟ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ (PER.640845)

Σε αυτά δεν μπαίνουν?

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι πολύ λεπτά :)

Δεν παίζει δηλαδή να βρω κάτι για αυτά?

Επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει τέτοια καλώδια, χρειάζονται χτένες ή τζάμπα ψάχνω?

Link to comment
Share on other sites

20150304_133606.jpg



Για να σου φύγει η απορία να ακριβώς πώς θα είναι με τα Bitfenix sleeved καλώδια και τις χτένες απο E-shop (εμένα με ικανοποιήσανε κατά 90 %)
Σε κουτί Corsair 780T Μαύρο.>>Κλίκ στην εικόνα :friendly_wink:

20150304_133606.jpg

20150304_133606.jpg

20150304_133606.jpg.639ba888f0d7466faceb

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH=CONFIG]42391[/ATTACH]

Για να σου φύγει η απορία να ακριβώς πώς θα είναι με τα Bitfenix sleeved καλώδια και τις χτένες απο E-shop (εμένα με ικανοποιήσανε κατά 90 %)

Μια χαρά είναι! Δεν θέλω κάτι παραπάνω. Αλλά χτένες στο e-shop που βρήκες? Αν μπορείς στήλε ένα λινκ

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει δηλαδή να βρω κάτι για αυτά?

Επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει τέτοια καλώδια, χρειάζονται χτένες ή τζάμπα ψάχνω?

είχα σχεδιάσει κάποια στιγμή και για τέτοιου είδους καλώδια "χτένια" για κάποιο Ελληνικό κατάστημα αλλά τελικά δε το προχώρησε ο ιδιοκτήτης.

Στο εξωτερικό υπάρχουν βέβαια αλλά δε ξέρω το κόστος πόσο θα είναι να τα φέρεις.

Ενδεικτικά

E22 - Product Details

Edited by karmen1983
Link to comment
Share on other sites

E22 BLACK 6 SLOT CABLE COMB (SMALL) 3MM - ACCESSORIES (PER.642511)

E22 BLACK 8 SLOT CABLE COMB (SMALL) 3MM - ACCESSORIES (PER.642510)

E22 BLACK 24 SLOT CABLE COMB (SMALL) 3MM - ACCESSORIES (PER.642509)

και γενικά ψάξε εκεί μεσα έχει πολλύ πράμα ανάλογα τί θές.

έχει και άσπρα διάφανα κάτσε και αφιέρωσε χρόνο και ψάξε ...κυκλοφορούν και σε κάποια άλλα καταστήματα (ελλάδα) θέλει ώρα και ψάξιμο

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω για αρχή τα καλώδια σκέτα και μετά βλέπουμε!

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια!

Edited by tave
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο τις δικές μου σε μπλε sleeved της corsair έτοιμα που είναι ακόμα πιο λεπτά από τα bitfenix και σε δικά μου sleeved που τα είχα πλέξει με πετονιά.

DSCN0158.jpg

DSCN0160.jpg

Στα δικά μου έχει πολύ καλή εφαρμογή, αλλά πάλι όπως βλέπεις οι αποστάσεις μεταξύ καλωδίων είναι πάλι μεγαλύτερες από το πλέξιμο-δέσιμο.

Για να καταλάβεις τι εννοώ σκέψου ότι όλες οι χτένες είναι μεγαλύτερες από τα βύσματα (connector). To 24-pin ας πούμε έχει 5,1 εκατοστά μήκος περίπου και οι χτένες είναι 5,8 cm τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους!!

Επειδή ψάχνω και εγώ το ίδιο θέμα για τα καλώδια, βρήκα αυτό εδώ: Wire Wraps - Ensourced Custom Accessories

Από ότι φαίνεται, πρέπει να κάθονται καλύτερα από τις Ε22 χτένες

Ωραία αλλά έχουν κάτι έξοδα Αποστολής Φαρμάκι αστα να πάνε ...δέν ξέρω εάν το είδες :) !

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4328]gska[/MENTION]

Θα σου πρότεινα να στείλεις ένα πμ στον [MENTION=5077]GregEl[/MENTION]

Θα σου φτιάξει ακριβώς ότι θες.. Το αποτέλεσμα σε εμένα ήταν τουλάχιστον τέλειο και σε τιμή το 1/3 από αυτά που θα δώσεις για Ε22 κτλπ.

Θα ανεβάσω και φωτό από το αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now