Recommended Posts

( Αναμένουμε απάντηση για το 72 ή 120 L/Hour της αντλίας, το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκκαλο και τέτοια... :D )

ta kiti ema daskalai???

Link to comment
Share on other sites

ta kiti ema daskalai???

Θα φωνάξω τα παιδαρέλια τους σε μονομαχία... :hehe:

Πέραν της πλάκας, έχει ένα ενδιαφέρον η απάντηση για όσους σκέφτονται να επεκτείνουν την loop κάπου παρακάτω :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις εγγύηση, αν ανοίξεις την τάπα; :hmmm: Interesting, γιατί κάποιες άλλες εταιρίες έχουν τάπα αλλά δεν σε αφήνουν, ονόματα δεν λέμε.. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις εγγύηση, αν ανοίξεις την τάπα; :hmmm: Interesting, γιατί κάποιες άλλες εταιρίες έχουν τάπα αλλά δεν σε αφήνουν, ονόματα δεν λέμε.. :shifty:

Η δική μας μονάδα δεν είχε sticker στην τάπα.

Είδαμε κάποιες μονάδες στο internet να έχουν εκεί sticker αλλά και πάλι, τόσο από την διατύπωση στις οδηγίες όσο και από αναφορές για απαντήσεις στο facebook όσο και από την κοινή λογική (αφού σου δίνει dye bombs) μπορείς να ανοίξεις την τάπα και να κάνεις χρήση της εγγύησης αργότερα κανονικά.

Αρκεί να μην ραγίσεις κάτι σφίγγοντας η να μην βρουν μέσα βρομιές ξερωγω...

ΓκουχCoolerγκουχMaster; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Από διαθεσιμότητα πώς πάμε; (και για το 360 αδερφάκι επίσης)

To e-shop απ' ότι ξέρω έχει δώσει αρκετά κομμάτια - οπότε να ρίχνεις ματιές εκεί, για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο επιδοσεις !!! Φανταζομαι τι θα κανει με καλυτερα φανς...

Αν βαλεις το κοκκινο χρωμα και θες να το αλλαξεις σε αλλο καποια

στιγμη αργοτερα, τι υγρο βαζεις μεσα μετα? σου δινει τη δυνατοτητα

αυτη ? Επισης αν ειναι 120 L/Hour η αποδοση της, σηκωνει και vga?

Nicely done [MENTION=1152]caution[/MENTION] !!

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο επιδοσεις !!! Φανταζομαι τι θα κανει με καλυτερα φανς...

Αν βαλεις το κοκκινο χρωμα και θες να το αλλαξεις σε αλλο καποια

στιγμη αργοτερα, τι υγρο βαζεις μεσα μετα? σου δινει τη δυνατοτητα

αυτη ? Επισης αν ειναι 120 L/Hour η αποδοση της, σηκωνει και vga?

Nicely done [MENTION=1152]caution[/MENTION] !!

Αν θέλεις να αλλάξεις χρώμα η πιο δόκιμη λύση θα είναι γερό flushάρισμα με WFI και λευκό ξίδι, στέγνωμα, και ένα έτοιμο δοκιμασμένο υγρό π.χ. feser της αρεσκείας σου, για να μην μπλέκεις με χειροποίητα κοκτέιλ που μπορεί να σε αφήσουν εκτεθειμένο από corrosion inhibitor κτλ, μιας και μιλάμε για μία loop με "μπλεγμένα" μέταλλα.

Για το θέμα GPU, αν η απάντηση που μας έρθει είναι 120 L/Hour τότε σαφώς ναι, μία GPU μου φαίνεται μια χαρά προσθήκη σε τέτοια loop και στο internet βλέπω άτομα που το έχουν κάνει ήδη. Και για να είμαστε και ρεαλιστές αν μιλάμε για 1155 & 280/280x/970/980 μπορείς να μείνεις και με το ίδιο ψυγείο χωρίς καν τύψεις. Εξαιρώ τις 290x και τα ΑΜ3+ γιατί εκείνα θα το εκτιμούσαν το κάτι παραπάνω από πλευράς ψυγείου.

Αν πάλι μιλάμε για 72 L/Hour, ένα επιπλέον block και μέχρι εκεί. Αν μεγαλώσεις σωλήνες, προσθέσεις ψυγείο κτλ κτλ, θα αρχίσεις να χάνεις βαθμούς στο απότομο load με τέτοια ροή και "μακρουλή" λούπα imho.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις εγγύηση, αν ανοίξεις την τάπα; :hmmm: Interesting, γιατί κάποιες άλλες εταιρίες έχουν τάπα αλλά δεν σε αφήνουν, ονόματα δεν λέμε.. :shifty:

Γιατί το λές έτσι ρέι?

Υπάρχουν Pre-Filled που μπορείς να ανοίξεις την τάπα και άλλες που δεν μπορείς!

Εδώ η Raijintek έχει ένα Win-Win Product, το οποίο είναι αποδοτικό, είναι οικονομικό

αλλά έχει κάνει έκπτώσεις σε υλικά κατ'εμέ και σε ομορφία.

Πράγμα που στην VFM κατηγορία, δεν παίζει σχεδόν καθόλου ρόλο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λές έτσι ρέι?

Υπάρχουν Pre-Filled που μπορείς να ανοίξεις την τάπα και άλλες που δεν μπορείς!

CM seidon 120M, εκεί πήγαινε το σχόλιο για την απαγορευμένη τάπα.;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι έχει παίξει με τα πρώτα κομμάτια της παραγωγής ή με τα κομμάτια που δόθηκαν για review και testings ???

Εμένα η συσκευασία μου , γράφει κανονικά 120L/Hour

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι έχει παίξει με τα πρώτα κομμάτια της παραγωγής ή με τα κομμάτια που δόθηκαν για review και testings ???

Εμένα η συσκευασία μου , γράφει κανονικά 120L/Hour

Μας είπαν πως ήταν λάθος τα Specs επάνω στις πρώτες συσκευασίες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω , ότι τουλάχιστον στη δικιά μου , δέν υπάρχει το αυτοκόλλητο πάνω στην τάπα συμπλήρωσης υγρών ... που υπήρχε σε κάποιες (Warranty void if pealed).

Link to comment
Share on other sites

Είναι μιά πολύ τίμια , χαμηλού κόστους , αλλά αποδοτική ΑΙΟ.

Δέν είναι το απολύτως καλύτερο ΑΙΟ , δέν σαρώνει τον ανταγωνισμό ... αλλά υπεραποδίδει για τα λεφτά της και είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο των ΑΙΟ γενικώς.

Την δοκίμασα σε G3258 , σε 4670k και σε Phenom II 6core

Σε όλα τα συστήματα , κράτησε αξιοπρεπείς θερμοκρασίες σε full load benching.

Link to comment
Share on other sites

^ και ΑΨΟΓΗ επιλογή είναι, και ok τιμή. Απλά δες και τους αντίστοιχους 1850 πριν αποφασίσεις ;)

Για ποιο λόγο να παω σε χαμηλότερες στροφές; Λόγο θορύβου;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να παω σε χαμηλότερες στροφές; Λόγο θορύβου;

Ναι για λιγότερο θόρυβο, και κυρίως για να σου "έρθουν" πιο εύκολα στις σωστές RPM με το PWM τους @ μητρική. Αν τους βάλεις σε άλλο fan controller βέβαια το τελευταίο δεν σε ενδιαφέρει.

Πάντως οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες είναι πρωταθλητές στατικής πίεσης, οπότε με ένα τέτοιο λεπτό ψυγείο, από κάποια RPM και πάνω προσθέτεις άδικα θόρυβο χωρίς να παίρνεις επιπλέον performance.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για λιγότερο θόρυβο, και κυρίως για να σου "έρθουν" πιο εύκολα στις σωστές RPM με το PWM τους @ μητρική. Αν τους βάλεις σε άλλο fan controller βέβαια το τελευταίο δεν σε ενδιαφέρει.

Πάντως οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες είναι πρωταθλητές στατικής πίεσης, οπότε με ένα τέτοιο λεπτό ψυγείο, από κάποια RPM και πάνω προσθέτεις άδικα θόρυβο χωρίς να παίρνεις επιπλέον performance.

Eυχαριστώ για την απαντηση φίλε μου. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Απο την στιγμή που θα εχω 2 ανεμηστήρες πως μπορω να τους διαχειριστώ μεσω PWM απο την στιγμή που η μητρική έχει μια υποδοχή CPU_FAN;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απαντηση φίλε μου. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Απο την στιγμή που θα εχω 2 ανεμηστήρες πως μπορω να τους διαχειριστώ μεσω PWM απο την στιγμή που η μητρική έχει μια υποδοχή CPU_FAN;

Αν μιλάμε για την Extreme-Z βλέπω αρκετά fan headers, πιθανότητα κάποια δύο κοντινά να είναι "παντρεμένα" και να μπορείς να τα διαχειριστείς σαν ένα.

Αν δεν βγάζεις άκρη ή δεν είναι βολικό, στην χειρότερη αγοράζεις ένα τέτοιο

EK WATER BLOCKS EK-CABLE Y-SPLITTER 2-FAN PWM (10CM) - ΥΔΡΟΨΥΞΗ (PER.812291) (παίζει να βρεις και φθηνότερο @ ebay)

και τους βάζεις στο CPU_FAN παρέα. ~0.2A είναι ο καθένας, άνετος θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now