Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ μετά από καιρό ☺

Επειδή το σύστημα της υπογραφής αποτελεί πλέον παρελθόν. ..είπα να φτιάξω ένα καινούργιο.

Το Χ99 δε με τρέλανε τόσο. .και αφού το encoding το παράτησα. ..πήγα σε Ζ97 και 4790Κ.

και θέλω λίγη βοήθεια σε 2 θέματα.

Πρώτον μητρική.

Πάλι asus rog θα πάω. ..και ιδού η απορία. ..αξίζει η vii formula τα 150 ευρώ παραπάνω από τη hero?

Και δεύτερον και πιο σημαντικό. ..

Οθόνη.

λόγω στρατού δουλειάς μετά κτλ έχω χάσει επαφή με τα τεκταινόμενα στο τομέα. ..

για αυτό ριχτε καμιά ιδέα. ..

24-27 ίντσες

All around χρήση. ..gaming ταινίες δουλειά κτλ

κάρτα έχω 980gtx

Thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες Μπάμπη, που 'σαι ρει; :D

Εγώ θα πήγαινα για τη Hero, δεν υπάρχει λόγος σε 24/7 μηχάνημα να σκάσεις τόσα χρήματα παραπάνω για την Formula, συν του ότι και η Hero overclockάρει μια χαρά. Σου πει ο [MENTION=14386]spider220075[/MENTION] που την έχει λιώσει τόσο καιρό :hehe:

Για οθόνη θα πήγαινα σε 24άρα Dell 1920 x 1200. Εκτός αν θες 2560, που σημαίνει ότι πας σε 27άρα.

Link to comment
Share on other sites

Hero και από μένα, μην σου πω Ranger... αυτά τα chipάκια δεν έχουν μπέσα, τερματίζουν αέρα / νερό σε όλες αυτές τις (καλές) μητρικές, οπότε δεν ρωτάω καν budget.

Για οθόνη ψωνίζεις σε υπέροχη εποχή, υπάρχει μεγάλη ποικιλία, απλά πρέπει να ξέρουμε διαστάσεις και budget...

Link to comment
Share on other sites

Χαθήκαμε φίλε Γιώργο. .. με φάγε το φανταριλικι ?

Έτσι το σκέφτομαι και εγώ για τη μητρική. ..αλλά έπιασα προχτές ένα κινο και με τρώει ο κωλος μου για τη φόρμουλα... :hehe:

Για οθόνη την είχα τη Dell 1920x1200

Αλλά τη κλαψαμε σε μια μετακόμιση.

έλεγα μήπως παίζει κάτι καλύτερο.

Δε τρελενομαι τόσο για 2560..

θα πάω μια και καλή 4Κ όταν ωριμάσει το πράμα. ..

Link to comment
Share on other sites

Για οθόνη ψωνίζεις σε υπέροχη εποχή, υπάρχει μεγάλη ποικιλία, απλά πρέπει να ξέρουμε διαστάσεις και budget...

24-27" αλλά τείνω πιο πολύ στις 24...

Budget πες μέχρι 500 (ας είναι καλά ο όπαπ ?)

Link to comment
Share on other sites

To ένα είναι το safe που σου περισσεύουν και χρήματα, και το άλλο είναι το 4Κ αυτό που θα σε χρεώσει :D

Αν έχεις το περιθώριο και έχεις λίγη υπομονή με τα windows (θέλει ψάξιμο για να φαίνονται όλα ok @ 2160p) τότε πήγαινε στην μεγάλη, γιατί έρχεσαι από καλό monitor και θα το εκτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπε ο Γιώργος. Την έχω λιώσει 6 μήνες στο benching και έμεινα έκπληκτος γιατί δεν περίμενα από μητρική αυτής της κατηγορίας τέτοια απόδοση.

Ένα μόνο θεματάκι με τα τελευταία bios είχε το PLL overvoltage. Αν το επέλεγες enabled δεν κλοκάριζε πάνω από το max turbo του cpu. Το βάζεις auto και ξενοιάζεις.

Επίσης, στα τελευταία bios έχει προστεθεί ανεπίσημα και η υποστήριξη για XP, αν για κάποιο λόγο τα θελήσεις. Δεν έχει drivers επίσημα στο support οπότε μερικές συσκευές δεν θα σου δουλέψουν, αλλά τουλάχιστον διόρθωσαν το πρόβλημα με τα acpi tables που σταματούσε την εγκατάσταση στη μέση.

Δε νομίζω ότι η Formula θα σου επιστρέψει είτε ως απόδοση είτε ως δυνατότητες τα παραπάνω 150?.

Link to comment
Share on other sites

Χαθήκαμε φίλε Γιώργο. .. με φάγε το φανταριλικι ��

Έτσι το σκέφτομαι και εγώ για τη μητρική. ..αλλά έπιασα προχτές ένα κινο και με τρώει ο κωλος μου για τη φόρμουλα... :hehe:

Μην αγχώνεσαι ρει, all good :T:

Χίλιες φορές καλύτερα να κάνεις επένδυση τα χρήματα στα 9/8 με τη παρέα :hehe: ή καβάτζα για καμιά άλλη VGA στο μέλλον, παρά να πάρεις τη Formula :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω απο τωρα 4Κ και ας την χρησιμοποιεις 1920x1080 οπου δεν σε παιρνει!

Δες μια την ASUS PB287Q, 28" (90LM00R0-B02170) Preisvergleich | Geizhals EU

Μητρικη αν θες top of the line καταστασεις δες και μια την

ASRock Z97 OC Formula (90-MXGU20-A0UAYZ) Preisvergleich | Geizhals EU

Τα 300+ της Asus ROG Formula μου φαινονται υπερβολικα ακομη και να αγοραζες X99 πλατφορμα!

Η ακομη καλυτερα, επειδη μολις το ειδα, παρε την MSI Gaming 9 που πουλαει ο [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] στις αγγελιες!

Edited by ejic
Link to comment
Share on other sites

Για μητρική μόνο rog υπάρχει κόλλημα. ..

Τώρα για οθόνη με βάλατε σε δίλημμα για το 4Κ θα το σκεφτώ λίγο...θα δω αν μπορώ να βρω καμιά να δω από κοντά. ..

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω γλιτωσε λεφτα απο την μητρικη, και δωστα οταν βγουν οι καινουριες καρτες πουλωντας την 980gtx σου η πηγαινοντας σε SLI, γιατι θα μπορεις ανετα να τα τρεξεις ολα σε 4K.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάω για hero και Dell 2415...

4k το αφήνω για αργότερα. ..

μιας και το θυμήθηκα για ψύξη τι προτείνεται? Προς AIO watercooling σκέφτομαι. ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now