MetallicGR

Σε τι διάταξη "γράφετε" τις περισσότερες ώρες ακρόασης;

Σε τι διάταξη "γράφετε" τις περισσότερες ώρες ακρόασης;  

81 members have voted

  1. 1. Σε τι διάταξη "γράφετε" τις περισσότερες ώρες ακρόασης;

    • Stereo ηχεία (2.0)
      20
    • Stereo ηχεία με ανεξάρτητο woofer (2.1)
      20
    • Surround σύστημα ηχείων (5.1)
      20
    • Surround σύστημα ηχείων (7.1)
      4
    • Stereo headset (δύο drivers)
      13
    • Surround headset (πολλαπλά drivers)
      2
    • Άλλο. Θα επεκταθώ σε post.
      2


Recommended Posts

Συστήματα ηχείων με πολλαπλούς δορυφόρους και τεράστια subs αποτελούν για πολλούς την ιδανική λύση, ειδικά εάν διαθέτουν και τεράστια συλλογή ταινιών και μουσικής υψηλής ποιότητας στους δίσκους τους. Από την άλλη δεν είναι μόνο οι ταινίες και οι πολυάριθμοι δίσκοι που έχουμε αγοράσει από το iTunes, αλλά και games με 5.1 ή 7.1 support και νέες τεχνολογίες τύπου TrueAudio οι οποίες προσφέρουν μια πιο "360 εμπειρία" σε κάθε κίνηση του ήρωα συναρπάζοντας ακόμη και τους πιο πιστούς του "στερεοφωνικού" ήχου.

Ωστόσο, κάτοχοι με περιορισμένο χώρο ή απλά μικρότερες απαιτήσεις συγκριτικά με τους enthusiasts, οδεύουν προς τις πιο mainstream λύσεις, όπως τα ηχεία 2.1 (Stereo ηχεία με ανεξάρτητο woofer που διαχειρίζεται τις πολύ χαμηλές συχνότητες), ενώ σημαντικό ποσοστό κατέχουν οι χρήστες "2 κόμμα μηδέν" διατάξεων (Stereo ηχεία χωρίς άλλον δορυφόρο), πολλοί από τους οποίους ασχολούνται με τη μουσική, και δε χρειάζονται περιττούς δορυφόρους να περιφέρονται στον χώρο εργασίας τους.

Με βάση τα παραπάνω αλλά και το προηγούμενο poll στο οποίο μας είχατε πει την κάρτα ήχου που χρησιμοποιείτε, σήμερα το ερώτημά μας πηγαίνει στο τελευταίο κομμάτι της αλυσίδας δηλαδή τα ηχεία. Θέλουμε να μας πείτε ανεξαρτήτως gaming, μουσικής ή ταινιών: Σε τι διάταξη "γράφετε" τις περισσότερες ώρες ακρόασης;

[img_alt=Σε τι διάταξη "γράφετε" τις περισσότερες ώρες ακρόασης;]http://www.hwbox.gr/members/3682-albums393-picture25423.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

2 studio monitors JBL 305

Θέλω και εγώ 2 τέτοια για μουσική αλλά δεν ξέρω ποια να διαλέξω! Τα yamaha hs5 ή hs7 μ αρέσουν εμφανισιακά αλλά λίγο αδύναμα? Δεν ξέρω πείτε καμιά ιδέα...

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

31CVD86445L._SL500_SL160_.jpg


Τα έχω από το 2002-3-4;Ούτε θυμάμαι από πότε.Μαζί με τον πρώτο υπολογιστή μου τα χα πάρει.Από τότε δεν αξιώθηκα να πάρω άλλα ηχεία και ας είμαι μουσικόφιλος.Τα ηχεία πρέπει να χουν δουλέψει δεκάδες χιλιάδες ώρες.Όταν κλατάρουν ελπίζω να έχω χαρτί να πάρω τίποτα σοβαρά monitor και μια σωστή κάρτα ήχου.Επειδή κάποια στιγμή ήθελα κάτι πιο ποιοτικό,όταν άρχισα να ψάχνομαι περισσότερο με τη μουσική,πήρα τα superlux 668b,όχι τίποτα τρελό αλλά θεωρώ πως μου είναι αρκετά.Καμία σχέση βέβαια οι ώρες λειτουργίας των 2.

31CVD86445L._SL500_SL160_.jpg

31CVD86445L._SL500_SL160_.jpg

31CVD86445L._SL500_SL160_.jpg.391992419b

Link to comment
Share on other sites

Στο δρόμο με ακουστικά φυσικά Xiaomi Pistons, σπίτι με τα AKG K550 και όταν θέλουμε να ακούσουμε όλοι ή βλέπουμε ταινία/σειρά, Logitech Z5500.

Υπάρχει και στο πατάρι ένας 2x500RMS ΑΑΑ Class μαζί με δύο custom made ηχεία, από τον καιρό που ήμουν DJ. Αυτά κατεβαίνουν μόνο για πάρτυ, σπίτι μας ή σε φίλους.

Πάντως τα ακουστικά που έχουν περισσότερους drivers από δύο, είναι λύση μόνο για όσους δεν έχουν σοβαρή κάρτα ήχου, καθώς γίνεται σημαντικός συμβιβασμός στην ποιότητα σε σχέση με ένα καλό ζευγάρι Stereo.

Link to comment
Share on other sites

Logitech Z5500 Σπίτι αλλά πιάνουν πολύ χώρο και τα καλώδια έχουν αρχίσει και μου την δίνουν

που κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να τα καθαρίζω (και επειδή είμαι και ψυχαναγκαστικός

τα τυλίγω και τα ξετυλίγω κάθε φορά) και που είναι μεγάλα και γεμίζουν τα πόδια μου.

Σύντομα θα πάρουν πόδι και θα θα αγοράσω 2x Yamaha HS5 White.

Γραφείο είχα 2 μικρά Trust σε USB αλλά κάηκε το ένα στο τρίμηνο και το άλλο στο εξάμηνο

και πήρα ότι φτηνότερο 2.1 βρήκα αλλά η μουσική παίζει σιγά εκεί τις περισσότερες φορές

και τα 2.1 είναι υπερβολή.

Έχω επίσης Coolermaster Ceres 300, Ceres 500, Sonuz, Pulse-R και Sirus 5.1 αλλά δεν μου άρεσε

ποτέ να ακούω μουσική από HeadSet και το καλύτερο το κράτησα δίπλα από την οθόνη μου για

5 ημέρες...οπότε είναι όλα στις συσκευασίες τους (οι οποίες δεν ξέρω καν που είναι πλέον) :hehe:

Τα Yamaha τα επέλεξα επειδή μου αρέσει το χρώμα και επειδή θα κάνω Mini-ITX Build με

CM Elite 110 το οποίο θα είναι επίσης λευκό.

Link to comment
Share on other sites

Από Ζ5500 σε HS5 είναι μεγάλο το σοκ και πρόσεξε μην απογοητευτείς.

Τα monitor ηχεία (όπως και τα reference ακουστικά) είναι "ξερά" και δε χρωματίζουν καθόλου τον ήχο. Αυτό που θα ακούσεις είναι πολύ διαφορετικό από ότι έχεις συνηθίσει και μπορεί να μη σου αρέσει. Επίσης, μην τα κρίνεις επειδή πήγες στον Νάκα και τα άκουσες, εκεί είναι διαλεγμένα τα κομμάτια που παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Από Ζ5500 σε HS5 είναι μεγάλο το σοκ και πρόσεξε μην απογοητευτείς.

Τα monitor ηχεία (όπως και τα reference ακουστικά) είναι "ξερά" και δε χρωματίζουν καθόλου τον ήχο. Αυτό που θα ακούσεις είναι πολύ διαφορετικό από ότι έχεις συνηθίσει και μπορεί να μη σου αρέσει. Επίσης, μην τα κρίνεις επειδή πήγες στον Νάκα και τα άκουσες, εκεί είναι διαλεγμένα τα κομμάτια που παίζουν.

Πως το εννοείς τα "διαλεγμένα" Γιώργη?

Ήξερα για διαλεγμένα CPU, διαλεγμένες μητρικές, διαλεγμένες μνήμες....για διαλεγμένα ηχεία πρώτη φορά άκουσα!

Link to comment
Share on other sites

Πως το εννοείς τα "διαλεγμένα" Γιώργη?

Ήξερα για διαλεγμένα CPU, διαλεγμένες μητρικές, διαλεγμένες μνήμες....για διαλεγμένα ηχεία πρώτη φορά άκουσα!

Διαλεγμένα μουσικά κομμάτια :)

Όταν σου κάνουν demos, σου έχουν μερικά κομμάτια να ακούσεις. Αυτά είναι τέτοια που δίνουν στα ηχεία περισσότερο από όσο πρέπει, ίσως να περνάνε κι από EQ.

Link to comment
Share on other sites

2.1 Labtec εδώ και 6 χρόνια, still going strong :hehe: Πριν κάνα μήνα άρχισε πότε πότε να μην παίζει το ένα ηχείο βέβαια, αλλά θα κάνω υπομονή λίγο καιρό ακόμα πριν τα πετάξω :P

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα Edifier S530. Ταϊβάν σπίτι κάτι του κιλού χειρότερα και από Trust και γραφείο ένα TDK Trex Max.

s730 εχεις χοντρε, τα ιδια εχουμε.

RgfmJ19.jpg

και στο δρομο τα pitch της CM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now