venisk

Αγορά Ηχείων για μουσική!

Recommended Posts

Καλημέρα!!

Θέλω να πάρω 2 καλά ηχεία για μουσική και τα υπόλοιπα νομίζω θα συνεχίσω να τα κάνω με τα z5500.

Yamaha hs-7 vs m-audio bx6 τι άλλα παίζουν μέχρι 400 ευρώ?

Αισθητικά μ αρέσουν πάρα πολύ τα yamaha τώρα από specs δεν καταλαβαίνω και πολλά μιας και δεν έχω ιδέα από ήχο.

Έχω και ένα θέμα με το woofer..έχω συνηθίσει όταν ακούω μουσική να τρίζει το σύμπαν, θέλουν και έξτρα woofer αυτά?

Για πείτε καμιά ιδέα..

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Εχθές χάζευα από κοντά τα μικρότερα Yamaha HS-5. Θα πάρω τα λευκά.

Δεν έχουν και πολύ σχέση με τα Z5500, είναι ωραία για μουσική αλλά

μην περιμένεις όπως λές να τρίζει το σύμπαν.

Δεν καταλαβαίνω όμως το setup που έχεις στο μυαλό σου.

Τι εννοείς πως τα υπόλοιπα θα τα κάνεις με τα Z5500?

Θα έχεις 2 ζευγάρια ηχεία στο PC σου ή αλλού θα τα συνδέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάρω τα μαύρα μιας και έχω κόλλημα γενικά με το μαύρο αλλά τα πιό μεγάλα hs 7! Είναι πολύ μικρά τα hs 5..

Ναι θέλω και τα 2 συνδεδεμένα στο pc..μουσική από τα yamaha και ταινίες/games από τα z5500..δεν αλλάζω το surround με stereo ήχο σε αυτά με καμία δύναμη!

Αν γίνεται θα ήθελα να έχω και το woofer των z5500 στα yamaha αλλά δεν ξέρω πως και αν γίνεται αυτό φίλε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, σε τι χωρο θα μπουν;

πρεπει να υπολογισεις οτι αν παρεις 7αρια, πρεπει να εχουν αποσταση απο τον τοιχο γυρω στα 40 εκατοστα τουλαχιστον για να μην μπουμαρουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μικρότερο woofer αυτά και με ενδιαφέρει πολύ το μπασο!!

πρεπει να προσεξεις πως θα τα οδηγησεις, απο ποια πηγη. ενας φιλος ειχε παρει τα m-audio 8'' και δε επαιζαν σωστα. το μπασο μονο για 8αρι δεν ακουγοτανε. επισης προσοχη γιατι με τα nearfield monitor μπορει και να απογοητευθεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, σε τι χωρο θα μπουν;

πρεπει να υπολογισεις οτι αν παρεις 7αρια, πρεπει να εχουν αποσταση απο τον τοιχο γυρω στα 40 εκατοστα τουλαχιστον για να μην μπουμαρουν.

Στο δωμάτιο μου, πάνω στο γραφειο, πρέπει ν έχει γύρω στους 20-30 πόντους από τον τοίχο! Το ένα νομίζω πίσω του έχει το παράθυρο όποτε σίγουρα το ένα δεν θα έχει θέμα.

με τι θα τα παιξεις αυτα με την xfi?

hahaha0ha0hah0a0haha0ah0a

Ναι, έχεις λεφτά να μου πάρεις κάποια άλλη καλύτερη πηγή? Γι αυτό θέλω ηχεία με ενισχυτή μέσα..

πρεπει να προσεξεις πως θα τα οδηγησεις, απο ποια πηγη. ενας φιλος ειχε παρει τα m-audio 8'' και δε επαιζαν σωστα. το μπασο μονο για 8αρι δεν ακουγοτανε. επισης προσοχη γιατι με τα nearfield monitor μπορει και να απογοητευθεις.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός γιατί δεν σε καταλαβαίνω?

Link to comment
Share on other sites

Studio monitor για να ακους μουσικη?

Eγω ειχα τα krk 5'' αλλα ηχογραφουσα. Γνωριζεις πως χρωματιζουν το δυνατον λιγοτερο ετσι? Ειδα οτι ζητας μπασο και ισως μπερδευτικα εγω!

Aπο προσωπικη αποψη παντως τα ΚRK ειναι πιο μπασα απο τα yamaha 100%.

Tα yamaha σιγουρα θα τα βρεις σε καταστηματα Nakas. Eχουν ετοιμα στημενα για ακροαση 100%.

Eπισης αν παρεις ηχεια με την τρουπα μπροστα γλυτωνεις την αποσταση απο τη πισω πλευρα και αν ειναι να πατησουνε πανω σε γραφειο παρε pads για βαση!

Edited by Rage
Link to comment
Share on other sites

ορισμενα απο αυτα τα ηχεια εχουν τονισμενες(επιτηδες) περισσοτερο καποιες περιοχες μεσες - υψηλες γιατι χρησιμοποιουνται σε μιξεις. καποια αλλα μπορει να παιζουν περισσοτερο φλατ οπως τα midfield. γι' αυτο σου λεω να τ' ακουσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απλά να ακούω μουσική σε καλύτερη ποιότητα θέλω, δεν ζητάω τίποτα το τρομερό! Αυτό για τις βάσεις το έχω δει αλλά δεν καταλαβαίνω τι κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ αρέσουν ρε..για τα hs-8 υπερβολή για ένα δωμάτιο..κόλλησα στα yamaha τώρα...δεν θέλω να περάσω τα 400 ευρώ το θεωρώ υπερβολή! Απλά το μόνο που με νοιάζει είναι το τι θα γίνει με τα μπάσα :hehe:...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένεις μακρυά είναι δύσκολο να τα ακούσεις, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι αν παρατηρήσεις, θα τα δεις σε κάποια καφετέρια να παίζουν.

Αν μπορούσες να έρθεις Αθήνα, στην Omicron (αντιπροσωπεία), να τα ακούσεις, θα έβαζες στοίχημα ότι παίζει και Sub μαζί τους και σε κοροϊδεύουν.

Electro-Voice Evid 6.2B - AthensProAudio GR

Εκπληκτικός ήχος, για μουσική, όχι monitor. 209? είναι τιμή για το ένα, όχι ζευγάρι.

Φυσικά θέλεις ανάλογο ενισχυτή, αυτό ισχύει για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ αρέσουν ρε..για τα hs-8 υπερβολή για ένα δωμάτιο..κόλλησα στα yamaha τώρα...δεν θέλω να περάσω τα 400 ευρώ το θεωρώ υπερβολή! Απλά το μόνο που με νοιάζει είναι το τι θα γίνει με τα μπάσα :hehe:...

τι μουσικη θα ακους περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Hip hop, deep house και γενικά ότι έχει μπάσα.. Που θα τ βάλω αυτά ρε μάγε χαχα..

Δεν είναι και τόσο μεγάλα :P

Height 419 mm

Width 228 mm

Depth 298 mm

Edit: Επειδή καταλαβαίνω τι χρήση θέλεις να κάνεις και τι μουσική ακούς, το σημαντικό με αυτά είναι ότι δε χρειάζεται να τα σέβεσαι.

Τα σκίζεις, τα ταλαιπωρείς, τα παίζεις τέρμα για 10 ώρες και δε θα παρουσιάσουν καμία κόπωση.

Edited by Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Στέκονται κάπου? Εννοώ δεν θα τα κρεμασω στο τοίχο τα θέλω στο γραφείο μου πανω.. Δεν είναι όμορφα αλλά βλέπω έχουν διπλά woofers και βλέπω ότι μπορεί να κάνω δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απλά να ακούω μουσική σε καλύτερη ποιότητα θέλω, δεν ζητάω τίποτα το τρομερό! Αυτό για τις βάσεις το έχω δει αλλά δεν καταλαβαίνω τι κάνει..

πάρε ρε ένα home cinema 1200watt να κανεις την δουλειά σου..εγώ έχω ένα lg 800watt και γαμώ τους ηχους..ακούς μουσική και το απολαμβάνεις(μαζί και οι γείτονες)

Link to comment
Share on other sites

πάρε ρε ένα home cinema 1200watt να κανεις την δουλειά σου..εγώ έχω ένα lg 800watt και γαμώ τους ηχους..ακούς μουσική και το απολαμβάνεις(μαζί και οι γείτονες)

Δεν υπαρχει αυτο που λες φιλε μου, ουτε τα watt, ουτε η μουσικη σε home cinema του κιλου ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now