venisk

Αγορά Ηχείων για μουσική!

Recommended Posts

Δύο ηχεία, ίδιων W.

Με διαφορετική ονομαστική αντίσταση και διαφορετική μέση ευαισθησία.

Θα παίξουνε στην ίδια ένταση ?

Food for thought

Και μετά το "food for thought" έχουμε data for review:

Τα Klipsch που πρότεινες:

8Ω, 85Hz-24.000Hz, 91db*, 50w RMS, 200w PEAK, 365?

Τα Electrovoice που πρότεινα:

8Ω, 62Hz-22.000Hz, 94db, 150w RMS, 600w PEAK, 420?

Συν ότι τα EV μπορούν να παίζουν κοντά στο PEAK συνεχόμενα για ώρες ολόκληρες χωρίς να κουραστούν, κάτι που τα Κ βάζω στοίχημα ότι δε θα κάνουν.

*Τα Klipsch για κάποιο λόγο δίνουν 91db αλλά μετρημένα στα 2.85ν και όχι στα 1ν που μετράνε όλοι οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω ειχα ακουσει σε εκθεση διαφορα ηχεια αναμεσα τους και τα grand utopia που επαιζαν σε ενα χωρο περιπου 20 - 30τμ:hehe: με κατι ενισχυτες τερατα και φυσικα ο ηχος δεν απεδιδε γιατι ηταν μικρος ο χωρος. 100watt δεν ειναι τιποτα για 100τμ. οπως λεει και ο φιλος [MENTION=53]Wizard![/MENTION].

τα 686 κατεβαινουν στα 5.1ohm, ενταξει ειναι καπως δυσκολα γιατι εχουν και χαμηλη ευαισθησια αλλα πολυ ποιο ευκολα απο κατι focal 705 που κατεβαινουν στα 3ohm. τα βρηκα σε καλη τιμη αλλα δε τα ανεβασα γι' αυτο τον λογο. ταιριαζουν για τον χωρο του παντως.

ισως αν μεινει στον αρχικο συνδιασμο με τα active γλιτωση χρονο και κυριως χρηματα.

απλα νομιζα οτι ακουει πολλα ελληνικα, βαλει καμια παολα και βγει κανα βατραχι ψηλα απο τα monitor.:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μα την παναγία ήθελα να γράψω ειρωνικό σχόλιο ότι ακούω πάολα κ θέλω να πιάνω τις ψηλές της..με παρακολουθείς? :hehe:

Δεν ξέρω τι λέτε ρε παιδιά αλλά μ αρέσει πολύ η ιδέα να παίζουν 3 ηχεία μουσική αντί για 2..δεν ξέρω αν αναγκαστικά πρέπει να είναι αυτά τα ηχεία αλλά το concept αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μα την παναγία ήθελα να γράψω ειρωνικό σχόλιο ότι ακούω <s>πάολα</s> [ ΠΑΟΛΑΡΑ :shifty: ] κ θέλω να πιάνω τις ψηλές της..με παρακολουθείς? :hehe:

Δεν ξέρω τι λέτε ρε παιδιά αλλά μ αρέσει πολύ η ιδέα να παίζουν 3 ηχεία μουσική αντί για 2..δεν ξέρω αν αναγκαστικά πρέπει να είναι αυτά τα ηχεία αλλά το concept αυτό.

και like στον wizard, για το παράδειγμα με τις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

οσων αφορατα την roister που αναφερε ο φιλος [MENTION=166]billpeppas[/MENTION] τα 8.2 ειναι ηχειαρες και σε τιμη χωμα. παλιοτερα ειχα τα rs100, καλα ηχεια επισης. επισης η epos βγαζει πολυ καλα ηχεια.

2,83V/1m πρεπει να ειναι η μετρηση που κανουν και 1V οι ενισχυτες.

Link to comment
Share on other sites

Σε δωμάτιο θα τα βάλει τα ηχεία το παιδί, δεν θα τα βάλει σε αίθουσα των village center :D

[MENTION=5413]conroe[/MENTION] Grande Utopia ε ? α ρε JM Lab! ηχειάρες για την εποχή τους ( βασικά ακόμα στέκοντα καλά στο high end :D ), αλλά θέλουν πραγματικά πολύ χώρο και άπλα μεταξύ τους για να ανοίξουνε το soundstage και να αποδώσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Σε δωμάτιο θα τα βάλει τα ηχεία το παιδί, δεν θα τα βάλει σε αίθουσα των village center :D

@conroe Grande Utopia ε ? α ρε JM Lab! ηχειάρες για την εποχή τους ( βασικά ακόμα στέκοντα καλά στο high end :D ), αλλά θέλουν πραγματικά πολύ χώρο και άπλα μεταξύ τους για να ανοίξουνε το soundstage και να αποδώσουνε.

ναι σιγουρα. υπηρχαν ομως και τα 4.2 ή οπως λεγονται τα νεα τους μοντελα. τα 8.2 ειναι υπερβολη.

ακριβως ετσι ειναι για την θρυλικη jm lab.

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα. υπηρχαν ομως και τα 4.2 ή οπως λεγονται τα νεα τους μοντελα. τα 8.2 ειναι υπερβολη.

ακριβως ετσι ειναι για την θρυλικη jm lab.

Τα electro-voice εννοείς φαντάζομαι.

Δεν έχω πλήρη εικόνα για αυτά ( ούτε και κανείς άλλος βλέπω, review γενικότερα δεν παίζει, review της προκοπής ούτε υποψία ), έχω "ακούσει" τα 8.2 σε... καφετέρεια :D

Θα ήθελα να δω σωστό review σε σωστό χώρο, με σωστές μετρήσεις ( ειδικά όσον αφορά το frequency response ).

Link to comment
Share on other sites

Τα electro-voice εννοείς φαντάζομαι.

Δεν έχω πλήρη εικόνα για αυτά ( ούτε και κανείς άλλος βλέπω, review γενικότερα δεν παίζει, review της προκοπής ούτε υποψία ), έχω "ακούσει" τα 8.2 σε... καφετέρεια :D

Θα ήθελα να δω σωστό review σε σωστό χώρο, με σωστές μετρήσεις ( ειδικά όσον αφορά το frequency response ).

για τα ροιστερ 8.2 και 4.2 λεω. καλα ηχεια και εχουν παρει πολυ καλες κριτικες, χωρις αυτο να ειναι το παν βεβαια. δε νομιζω οτι τα electrovoice κανουν για δωματια, τα εχω ακουσει σε μαγαζια και παιζουν ωραια αλλα σε σπιτι ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Τα electro-voice εννοείς φαντάζομαι.

Δεν έχω πλήρη εικόνα για αυτά ( ούτε και κανείς άλλος βλέπω, review γενικότερα δεν παίζει, review της προκοπής ούτε υποψία ), έχω "ακούσει" τα 8.2 σε... καφετέρεια

Θα ήθελα να δω σωστό review σε σωστό χώρο, με σωστές μετρήσεις ( ειδικά όσον αφορά το frequency response ).

Τώρα που το λες, ψηνόμουν να αγοράσω το περσινό Honda HRC που κέρδισε ο Marquez το MotoGP, αλλά δε βρίσκω πουθενά review.

Θα μείνω με το scooter...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, ψηνόμουν να αγοράσω το περσινό Honda HRC που κέρδισε ο Marquez το MotoGP, αλλά δε βρίσκω πουθενά review.

Θα μείνω με το scooter...

Κάτσε γιατί τώρα μας τα ανέβασες πολλά επίπεδα τα ηχεία αυτά... μήπως να αρχίσουμε να κρύβουμε τα Martin Logan, Magnepan, B&W, JM Lab, Kef, etc ? :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί τώρα μας τα ανέβασες πολλά επίπεδα τα ηχεία αυτά... μήπως να αρχίσουμε να κρύβουμε τα Martin Logan, Magnepan, B&W, JM Lab, Kef, etc ?

Δεν τα ανέβασα. Απλά σου εξηγώ πως το να βρεις review και καλό, δεν είναι πανάκεια. Απευθύνονται σε επαγγελματίες που δε χρειάζονται να διαβάζουν πινακάκια για να αποφασίσουν.

Αυτό που σας λέω τόσες μέρες είναι πως προωθείτε κάτι που δε γνωρίζεται αν ο άλλος το θέλει, ή θα το εκτιμήσει.

Εμένα μου λες να τα δοκιμάσω με flac/wav, αλλά δεν μπήκε κανείς στον κόπο να ρωτήσει τον @vesink από τι πηγή θα παίξει, πόσα τετραγωνικά είναι το δωμάτιο, τι έπιπλα έχει μέσα, σε τι βάσεις θα τα βάλει, κλπ. Και μη μου πείτε υπερβολές, γιατί για να ακούσεις τις διαφορές ανάλογων ηχείων παίζουν ΟΛΑ αυτά ρόλο.

Όπως είπα ξανά, τα EV μπορεί να μην έχουν τον τέλειο ήχο, αλλά έχουν σωστό και δυνατό ήχο, δεν παραμορφώνουν, αντέχουν απίστευτες εντάσεις για ώρες ολόκληρες, έχουν πολύ δυνατό μπάσο και είναι φθηνά για αυτά που προσφέρουν. Αν είναι μεγάλα τα 6.2, υπάρχουν και τα 4.2 & 3.2 αντίστοιχα και φυσικά με πολύ λιγότερα χρήματα.

Καταλήγοντας λοιπόν, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κάποιος μια Asus X99-Deluxe με την προοπτική ότι έχει εξαιρετικές δυνατότητες O/C, αφού το μόνο που θα κάνει είναι να παίζει SIMS και να μπαίνει Facebook...

Link to comment
Share on other sites

Mp3 320 και κάποια flac ακούω τώρα, προφανώς όταν έχω το σωστό ηχοσύστημα θα ακούω πιο πολλά flac απ ότι σήμερα. Στο δωμάτιο μου θα τα βάλω πάνω στο γραφείο που είναι ένα κοινό δωμάτιο με ντουλάπες κρεβάτι και 2 μικρά σύνθετα.

Όμως θα παίζουν ταινίες με dts και τα όλα τους και games σε αυτά!

Λέω να μην έχω 7.2 στο δωμάτιό μου :hehe: δλδ να αντικαταστήσω για αρχή τα 3 από τα 5 ηχεία των z5500..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.

FLAC έχει, και δόξα το Θεό βρίσκει όσα θέλει ( και αν δεν έχει του δίνουμε εμείς πηγή καλή ), ο χώρος του είναι μια χαρά defined ( δωμάτιο σπιτιού, όχι αίθουσα του village center, δεν χρειάζεσαι ηχεία 1000W για να το γεμίσεις ήχο ).

Ταινίες βλέπει σε surround sound με καλή ποιότητα ( BD25/BD50 με TrueHD/DTS-HD MA ήχο... lossless δηλαδή, flac... ).

Το πού θα τα στηρίξει, πως θα τα βάλει, πού ακούει ( το έχει γράψει κι εδώ αυτό ), κλπ τα έχω ρωτήσει προσωπικά σε συζήτησή μας, δεν κάνω τυφλές προτάσεις.

Έχουμε κάνει εκτενέστατη συζήτηση επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο παλιό το post άλλα δεν πειράζει επειδη σκέφτομαι και εγώ για ηχεία monitor 120-130 Ευρω είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία έχει κάποιος εμπειρία από μόνιτορ γιατί δεν ξέρω τίποτα από ηχεία

Mackie CR4 | Skroutz.gr

Alesis Elevate 5 | Skroutz.gr

M-Audio Studiophile AV42 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Από monitor έχω εμπειρία στα BX5. Τα χρησιμοποιώ στο στούντιο φίλου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από κάθε άποψη. :)

είναι λίγο ακριβά τα bx5 δεν τα θέλω για στούντιο άπλα έχω βαρεθεί με τα logitech που μου έχουν χαλάσει 2 φορές

και θέλω κάτι πιο ποιοτικό

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα μεταχειρισμένα καλύτερα.. Τόσο χαμηλά δεν ξέρω αν αξιζουν και τα υπόλοιπα. Επαθα πλάκα με τα ταννου τα 4αρια, είναι πολύ πάνω από τον προϋπολογισμό σου (200?) αλλά παίζουν φοβερά για γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2015 at 0:09 PM, billpeppas said:

 

Εγω έχω και στο δωμάτιο ένα μικρό σέταπ ( το μεγάλο στο σαλόνι ανάβει μόνο με παρέα, αν είναι να δω κάτι μόνος πάω στο δωμάτιο που έχω για γραφείο & entertainment ) με Dali Fazon Sat για ηχεία ( FL, FR, SL, SR, TML, TMR ), ένα Dali Zensor Vokal για Center, και ένα Velodyne Impact 10 για subwoofer ( δεν πέφτει χαμηλά πολύ, μετά βίας το κρίνεις ΟΚ στα 31.5Hz, αλλά για το δωμάτιο είναι παραπάνω από καλό... αν θέλω σεισμούς πάω στο μεγάλο μέσα :D ).

Να σε ρωτησω για μουσικη σκεφτομαι να βαλω τα Fazon 2.1 σε υπολογιστη αξιζει λες ?

για τοσο κοντα κανουν με βαση την εμπειρία σου, αξιζουν τα λεφτα τους δλδ το μπατζετ θα ειναι 300 το sub 1 και 460ευρο τα ηχεια. ενισχυτή εχω εναν της denon.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα λεφτά τους είναι καλά.
Αλλά αν μπούμε σε συγκρίσεις και υποθέσεις ( που όλοι μπαίνουμε, σε φάση, αν αντί για 300 δώσω 400 έχει καλύτερη λύση ? μετά λες πάλι, αν αντί για 400 δώσω 450 παίρνω κάτι καλύτερο ? κλπ ).

 

Εξαρτάται και το τι ζητάς, τι μουσική ακούς και πως προτιμάς να την ακούς.

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτρονική ακουω , θα καληψουν το φασμα του ηχου σωστα με το γουφερ φανταζομαι, για το pc κανουν επισης να υποθεσω

 

επισης σε αυτο το μπατζετ θα μπορουσε να μου πρωτινει καποιος αλλα για pc και για χρηση χωρις sub ισως ?

για ηχεια 400-450

Edited by mantpse
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now