venisk

Αγορά Ηχείων για μουσική!

Recommended Posts

Στέκονται κάπου? Εννοώ δεν θα τα κρεμασω στο τοίχο τα θέλω στο γραφείο μου πανω.. Δεν είναι όμορφα αλλά βλέπω έχουν διπλά woofers και βλέπω ότι μπορεί να κάνω δουλειά....

Έχουν διάφορες βάσεις. Κολώνα, τοίχου, κλπ. Είναι μάλλον μεγάλα όμως για επάνω στο γραφείο, συν ότι με τα μπάσα που βγάζουν, θα τρέμει η οθόνη σου :P

Πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτα για βάσεις, έχουν πολλές.

Link to comment
Share on other sites

πάρε ρε ένα home cinema 1200watt να κανεις την δουλειά σου..εγώ έχω ένα lg 800watt και γαμώ τους ηχους..ακούς μουσική και το απολαμβάνεις(μαζί και οι γείτονες)

με τι ενισχυτη τα παιζεις ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

lol...

800watts RMS δεν είναι ούτε αν πάρεις 3 τέτοια...

Είναι "μουσικά" watts, το οποία η κάθε εταιρία τα βαφτίζει όπως θέλει...

4x260watts, σύνολο δηλαδή 1040 RMS, και η τιμή είναι λίιιιιιγο παραπάνω...

https://catalogs.bonstudio.gr/el/CROWN_CTS-4200USP-CN.ashx?ProductCatalogId=1&Category2Id=1775&SubcategoryId=1997&ProductId=5174

Edited by Wizard!
Link to comment
Share on other sites

lol...

800watts RMS δεν είναι ούτε αν πάρεις 3 τέτοια...

Είναι "μουσικά" watts, το οποία η κάθε εταιρία τα βαφτίζει όπως θέλει...

4x260watts, σύνολο δηλαδή 1040 RMS, και η τιμή είναι λίιιιιιγο παραπάνω...

https://catalogs.bonstudio.gr/el/CROWN_CTS-4200USP-CN.ashx?ProductCatalogId=1&Category2Id=1775&SubcategoryId=1997&ProductId=5174

και 10 watt rms να είναι το θέμα είναι ότι με καλύπτουν απόλυτα..πολύ ωραίος ήχος και αν έχεις και κέφια ξεσηκώνεις τι γειτονιά:))

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με τι έχει κανείς σαν βάση σύγκρισης.

Αν έχεις ηχεία υπολογιστή των 50-100? φυσικά το συνολάκι της LG σου φαίνεται τιτανοτεράστιο μηχάνημα ποιότητας.

Αν έχεις ακούσει έστω ένα σετάκι "μικρών" ηχείων παρέα με ενισχυτή ( π.χ. B&W 686 με έναν emotiva ) τα LG που λες φαντάζουνε... παιχνιδάκια για παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με τι έχει κανείς σαν βάση σύγκρισης.

Αν έχεις ηχεία υπολογιστή των 50-100? φυσικά το συνολάκι της LG σου φαίνεται τιτανοτεράστιο μηχάνημα ποιότητας.

Αν έχεις ακούσει έστω ένα σετάκι "μικρών" ηχείων παρέα με ενισχυτή ( π.χ. B&W 686 με έναν emotiva ) τα LG που λες φαντάζουνε... παιχνιδάκια για παιδιά.

ήχο να βγάζει και ότι νάνε:) εγώ ακόμα απολαμβάνω Χατζής στο γραμμόφωνο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα b&w 685, τα 686 μου φαίνονται μικρά, αλλά λιγάκι ακριβά...χμμ με έβαλες σε σκέψεις...

θες ενισχυτη για να τα παιξεις αυτα, δεν ειναι ενεργα.

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως εσύ να ξοδέψεις.

Μήπως να κοιτάξεις τίποτα σε ηλεκτροστασικά σε συνδυασμό με ένα μουσικό sub ?

( τώρα που δίνουνε και εύκολα καταναλωτικά δάνεια οι τράπεζες! )

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως εσύ να ξοδέψεις.

Yeap όταν βλέπω κάτι επικό τι να κάνω με τραβάει..:hehe:

Λέγε τώρα τι χρειάζονται μαζί αυτά τα 2 για ενισχυτή?

Link to comment
Share on other sites

ναι 50w per channel. Συναυλιες θα κανει? ηχεια για pc θελει.
Θέλω να πάρω 2 καλά ηχεία για μουσική και τα υπόλοιπα νομίζω θα συνεχίσω να τα κάνω με τα z5500.

...

Έχω και ένα θέμα με το woofer..έχω συνηθίσει όταν ακούω μουσική να τρίζει το σύμπαν, θέλουν και έξτρα woofer αυτά?

Εγώ λέω να πάρω τα μαύρα μιας και έχω κόλλημα γενικά με το μαύρο αλλά τα πιό μεγάλα hs 7! Είναι πολύ μικρά τα hs 5..

.....

Έχουν μικρότερο woofer αυτά και με ενδιαφέρει πολύ το μπασο!!

:coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

ναι, γραψε λαθος, δεν ειχα δει ολα τα ποστς λογω κινητου

αλλα εγω θεωρω οτι τα 100w για νορμαλ απαιτησεις σε μουσικη (youtube/mp3/flacs κλπ) ειναι παραπανω απο ΟΚ.

πχ εγω με τα 730 πανω απτο 20/50 volume δεν το παω σε νορμαλ καταστασεις και ακουει ολο το σπιτι σχεδον. μετα το 30 αρχιζουν τριζουν παραθυρα κλπ.

Εχω ακουσει και τα evid, τα ειχα παλιοτερα και τωρα ειναι στο χωριο γιατι φυγαν καταλαθως σε μια μετακομιση :P

εγω θα πουλουσα τα 5500 και θα εβαζα τα 400+ οτι εξτρα προκυψει για ενα καλο στερεο αλλα γουστα ειναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μείνω με stereo ηχεία..καμία όμως! Δεν θα βλέπω ταινία 35gb remux και θα ακούω stereo που να γυρίσει ο κόσμος τούμπα! :hehe:

Αν τρίζουν τα 730 τι πρέπει να πω εγώ με τα z5500? Ακούω δυνατά μουσική, όχι συνέχεια άλλα όταν με πιάνει δεν θέλω να ακούω όπως το sony hifi που έχω πίσω στη πλάτη μου..αυτή η ένταση με κάλυπτε το 2006 σήμερα θα ξενερώσω τι ζωή μου.

Η θα πάω στα hs-7 ή θα περιμένω να πάω αργότερα σε κάτι σαν αυτό που με κόλλησε ο peppas ο καταστροφέας...γιατί έγραψες γι αυτά τα ηχεία πες μου γιατί? :hehe:

Πάντως επιλογές υπάρχουν πάρα πολλές και δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά νομίζετε ότι με τα sub των Logitech & Edifier ακούτε "τρελλό" μπάσο ?

( πιο πιθανό να τρίζει ο κώνος από over-excursion ώπου χτυπάει στο πηνίο παρά από το "μπάσο" )

Το πιο δυνατό PC speaker-set subwoofer έπιανε τα 35Hz με το ζόρι στα 90dbC ( μετρώντας φυσικά και το room gain, δίχως αυτό ζήτημα να βαράγε 85db ).

Ένα ημι-σόβαρο subwoofer στα 35Hz βαράει 100dbC με φυσικά πολύ μικρότερη παραμόρφωση από τα 20%+ των PC speaker sets.

20Hz που παίζει στα 95db ένα καλό sub δεν πιάνουνε τα PC subs ούτε στον ύπνο τους.

[MENTION=1118]venisk[/MENTION]

Μήπως να σκεφτείς να αφήσεις τις κάρτες γραφικών και αφού γουστάρεις ταινίες και σειρές να στήσεις σιγά σιγά ένα 5.1/7.1/5.1.2 συστηματάκι με AV receiver και ηχεία ?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά νομίζετε ότι με τα sub των Logitech & Edifier ακούτε "τρελλό" μπάσο ?

( πιο πιθανό να τρίζει ο κώνος από over-excursion ώπου χτυπάει στο πηνίο παρά από το "μπάσο" )

Το πιο δυνατό PC speaker-set subwoofer έπιανε τα 35Hz με το ζόρι στα 90dbC ( μετρώντας φυσικά και το room gain, δίχως αυτό ζήτημα να βαράγε 85db ).

Ένα ημι-σόβαρο subwoofer στα 35Hz βαράει 100dbC με φυσικά πολύ μικρότερη παραμόρφωση από τα 20%+ των PC speaker sets.

20Hz που παίζει στα 95db ένα καλό sub δεν πιάνουνε τα PC subs ούτε στον ύπνο τους.

@venisk

Μήπως να σκεφτείς να αφήσεις τις κάρτες γραφικών και αφού γουστάρεις ταινίες και σειρές να στήσεις σιγά σιγά ένα 5.1/7.1/5.1.2 συστηματάκι με AV receiver και ηχεία ?

ειπα εγω οτι ακουω τρελο μπασο? ειπα οτι απο μια ενταση και μετα τριζει στο σπιτι (παραθυρα κλπ) και σχεδον ποτε δεν το κανω αυτο γιατι δε μαρεσει να ακουω τραγικα δυνατα μουσικη και επισης εχω διαμερισματα γυρω μου :P

Οταν πηρα τα 730 ηθελα να παρω η τα Klipsch η τα t3 που ειναι αντιστοιχα pc ηχεια κυριως για μουσικη αλλα δεν βρηκα κανενα απτα 2 εκεινα τοτε και πηρα τα edifier.

(ηθελα να ακουω λιγο καλυτερο ηχο απτα random ηχεια που ειχα κατα καιρους+δεν ηθελα ακουστικα καθως δεν ενοχλω κανεναν αλλο στο σπιτι+δεν ηθελα να μπλεξω με τα "audiophile" εκεινη την εποχη+δεν ηθελα 5.1 για λογους χωρου και καλωδιων+δε μου αρεσει το boom που κανει το woofer των 5500+δεν βρηκα πουθενα τοτε τα klipsch που ειναι 1-2 σκαλια πανω αλλα κλαιν :P)

βεβαια μετα ακουσα τα soundsticks II παρολο που μου φανηκαν γελοια σαν εμφανιση ειχαν ωραιο ηχο!

edit: Μετα ανακαλυψα οτι στα ιδια λεφτα επαιρνα ηχεια με καλυτερη ποιοτητα (swans m200/airmotiv 4s-5s) αλλα Overall ειμαι ευχαριστημενος

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το μάθημα φίλε Μπιλ αλήθεια το εκτιμώ αλλά είναι πρακτικα αδύνατον.... Μέχρι να έχω το κατάλληλο δικο μου χώρο δεν νομίζω ότι γίνεται..

Εκτός..αν μπαίνουν σε δωμάτιο... Χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το μάθημα φίλε Μπιλ αλήθεια το εκτιμώ αλλά είναι πρακτικα αδύνατον.... Μέχρι να έχω το κατάλληλο δικο μου χώρο δεν νομίζω ότι γίνεται..

Εκτός..αν μπαίνουν σε δωμάτιο... Χαχα

Μια χαρά μπαίνουν και σε δωμάτιο.

Φτιάχνεις ένα 5.1 ή 7.1 ή 5.1.2 με bookshelf ηχεία ( "ηχεία βιβλιοθήκης" που λέμε, μικρά, μικρότερα από τα ηχεία monitor που κοίταγες ), και τα κρεμάς στον τοίχο ή αν θες πιο industrial look, σε τρίποδα τα πίσω/πλάγια, στο γραφείο τα FL,C,FR ( Front Left, Center, Front Right ).

Στο δωμάτιο έχεις και το καλό ότι με ένα μικρό και φθηνό sub μπορείς να ικανοποιήσεις τις ανάγκες σου, δίχως να πας σε 1000άρικα και 12ιντσα sub κλπ.

Εγω έχω και στο δωμάτιο ένα μικρό σέταπ ( το μεγάλο στο σαλόνι ανάβει μόνο με παρέα, αν είναι να δω κάτι μόνος πάω στο δωμάτιο που έχω για γραφείο & entertainment ) με Dali Fazon Sat για ηχεία ( FL, FR, SL, SR, TML, TMR ), ένα Dali Zensor Vokal για Center, και ένα Velodyne Impact 10 για subwoofer ( δεν πέφτει χαμηλά πολύ, μετά βίας το κρίνεις ΟΚ στα 31.5Hz, αλλά για το δωμάτιο είναι παραπάνω από καλό... αν θέλω σεισμούς πάω στο μεγάλο μέσα :D ).

Για οδήγηση έχω βάλει έναν Onkyo TX-NR737.

Παρότι είμαι γενικά της έντασης, και το μεγάλο μέσα το τερματίζω σχεδόν ( μέχρι να μου σπάσουνε τα νεύρα οι γειτόνοι ), στου δωματίου η ένταση στο 40 ( με max 80 ) είναι το ψηλότερο που πάω, παραγεμίζει ήχο το δωμάτιο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now