venisk

Αγορά Ηχείων για μουσική!

Recommended Posts

Ευχαριστώ για το μάθημα φίλε Μπιλ αλήθεια το εκτιμώ αλλά είναι πρακτικα αδύνατον.... Μέχρι να έχω το κατάλληλο δικο μου χώρο δεν νομίζω ότι γίνεται..

Εκτός..αν μπαίνουν σε δωμάτιο... Χαχα

εννοειται οτι μπαινουν σε δωματιο και θα παιζουν καλυτερα εκει απ' οτι σε μεγαλο χωρο σαλονι πχ. οπου θα χαθει ο ηχος ειδικα αν καθεσαι σε μεγαλη αποσταση.

για να βγαλεις πολυ μπασο - που δε σημαινει οτι θα ειναι και σωστο - θες ηχεια με μεγαλο γουφερ ή μεγαλη διαδρομη και φυσικα κουτι. αν ειναι και κλειστου τυπου ακομη καλυτερα στυλ atc csm 11-19. οποτε τα b&w μια χαρα θα ειναι στο δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα 5.1 που λέει ο Μπιλ μιλάω όχι για τα 685 φίλε.. Θα δω δεν έχω αποφασίσει ακόμα.. Άλλωστε δεν βιάζομαι ήθελα να ακούσω επιλογες!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις έναν συνδυασμό.

Τα 2 μπροστινά ( Front Left & Front Right ) να είναι αμιγώς μουσικά ηχεία, κατά προτίμηση δαπέδου, αν δεν έχεις χώρο, it's ok, έχει και καλά βάσης/bookshelf που να είναι αντίστοιχα καλά μουσικά.

Και τα υπόλοιπα ηχεία να είναι αμιγώς κινηματογραφικά.

Μπορώ να σου βγάλω μερικές συνθέσεις αργότερα αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 ηχεία θα είναι στο γραφείο πάνω όπως είναι και τώρα, δεν υπάρχει άλλος χώρος στο δωμάτιο δυστυχώς.

Φτιάξε μου κάτι όταν έχεις χρόνο να καταλάβω τι ακριβώς σκέφτεσαι.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Από τι φαίνεται το πήρα λίγο πιο ζεστά το να ανέβω επίπεδο στο ήχο και με την βοήθεια του billpeppas για την ώρα έχουμε τα παρακάτω!

Κεντρικό Klipsch RC-10

Δεξιά αριστερά Klipsch RB-41 ii

Και ενισχυτής Devon AVR-X500

Θα μπουν και τα 2 πίσω των z5500 και το woofer τους και αργότερα σιγά σιγά θα αλλάξουν κ αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Από τι φαίνεται το πήρα λίγο πιο ζεστά το να ανέβω επίπεδο στο ήχο και με την βοήθεια του billpeppas για την ώρα έχουμε τα παρακάτω!

Κεντρικό Klipsch RC-10

Δεξιά αριστερά Klipsch RB-41 ii

Και ενισχυτής Devon AVR-X500

Θα μπουν και τα 2 πίσω των z5500 και το woofer τους και αργότερα σιγά σιγά θα αλλάξουν κ αυτά!

σε καμια περιπτωση δε παιρνεις klipsch για μουσικη. τωρα για deep house και hip hop κλαιν μαιν θα μου πεις αλλα συνηθως οι κορνες δεν παιζουν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα παραπάνω λεφτά δεν παίζουν με καμιά δύναμη οπότε πιστεύω ότι από τα z5500 θα παίζουν καλύτερα.. Τι έχουν αυτά κ δεν είναι για μουσική?

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα παραπάνω λεφτά δεν παίζουν με καμιά δύναμη οπότε πιστεύω ότι από τα z5500 θα παίζουν καλύτερα.. Τι έχουν αυτά κ δεν είναι για μουσική?

Sent from my SM-N910C

καλα σιγουρα θα παιζουν καλυτερα. ομως τονιζουν πολυ υψηλες συχνοτητες, απο την αλλη παιζουν ευκολα με λιγα βατ γιατι συνηθως εχουν υψηλη ευαισθησια πανω απο 90db συνηθως. καλυτερα να παρεις τα b&w αν και δεν θυμαμαι τιμη τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα b&w χωρίς κεντρικό ηχείο με ενισχυτή θέλω πάλι 800 ευρώ γιατί τα μικρά μετά δεν λένε..δεν παίρνω μικρά χωρίς κεντρικό! Δεν ξέρω τι σκέφτεσαι ρε..2χ 685 δλδ όχι 686..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζουνε techno, d&b, house, trance τα Klipsch.

Αν παραείναι τσιριχτά για το γούστο σου, parametric equalizer και χαμηλώνεις τις υψηλές.

Τα B&W καλύτερα, αλλά και σχεδόν 30% ακριβότερα και πιο δυσκολοενίσχυτα.

Link to comment
Share on other sites

Για κανέναν ήχο στο κόσμο δεν ξεπερνάω τα 800+ κάτι ευρώ εντάξει είπαμε διπλασίασα το αρχικό μπάτζετ δεν θα το μαμήσω...

Σε αυτά τα λεφτά η καλύτερη λύση για hip hop house και τέτοια κυρίως μουσική που τρίζει το σύμπαν..ακούω και λίγο μεταλ αλλά σπάνια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είναι 3 ηχεία! Υπάρχει και το κεντρικό σε αυτά τα λεφτά.

δε ξερω ακριβως πως λειτουργει το κεντρικο αλλα νομιζω οτι ειναι για διαλογους κλπ. οχι για μπασα.

Link to comment
Share on other sites

Το Klipsch RC-10 είναι κεντρικό ηχείο, όχι sub. Μην το μπερδεύετε. Έχει απλά bass reflex, αλλά δεν είναι sub.

Χώρια που είναι 75RMS....

Ποιος είπε ότι είναι sub? Κακά είναι τα 75rms επιπλέον?

Τόσα χρόνια με τα z5500 το κεντρικό μια χαρά μουσική και τα πάντα παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Τα 685 που λέτε, είναι πολύ δυσκολ-οδήγητα ( ήτη 80db sensitivity ), πέραν της τιμής που ξεφεύγει αρκετά για το budget του Νίκου.

Τα 686 επίσης δύσκολα οδηγούνται, όχι το ίδιο, αλλά πάλι δύσκολα σε σύγκριση με αντίστοιχα Klipsch, Roister, Mission, κλπ.

Το ότι η διάμετρος του γούφερ των Klipsch είναι μικρότερη ( λίγο ) από αυτή των B&W 685 δεν λέει κάτι για το μπάσο που αποδίδει το ηχείο ( άσχετα πως κανένα από τα 2, είτε τα 685 είτε το 686 είτε το RB-41 II δεν έχει μπάσο που να λες "κλείνω το subwoofer" ).

Το ότι κατεβαίνουνε στα ~90-95Hz με απόκλιση +/- 4-5db δείχνει πόσο καλά τα πάνε στο θέμα, παρά το μικρό τους μέγεθος.

Τσιρίδες δεν είναι, ασχέτως του horned tweeter.

Αν συγκρίνετε με βάση αυτά που έχετε ακούσει από τα RF-62 π.χ., καμμία σχέση, τα RF-62 τσιρίζουν σαν στρίγκλα που την σφάζουν σε σχέση με αυτά εδώ.

Για τις εντάσεις, καλό θα ήταν να σταματάτε να δίνετε σημασία σε W ( είτε αυτά είναι RMS, είτε μουσικά, είτε marketing computations ).

Τι ενισχυτή έχετε, τι ευαισθησία έχουν τα ηχεία είναι το πράγμα που πρέπει να κοιτάτε πρώτο αν όχι αποκλειστικά.

Στον ίδιο ενισχυτή, τα RB-41 II θα δώσουνε αρκετά μεγαλύτερες εντάσεις ( volume, spl ) από τα 685 & 686 ( λόγω ότι ο ενισχυτής μπορεί να τα οδηγήσει καλύτερα ).

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, εφόσον ο Νίκος θέλει να "νοιώθει" το μπάσο, αναγκαστικά ότι ηχεία και να έπαιρνε ( ακόμα και τα Nautilus των 60.000? θέλουνε subwoofer ) θα χρειαστεί να βάλει πάνω subwoofer.

Το κεντρικό μπορεί να παίξει ήχο σε μουσική stereo, μέσω του ενισχυτή ( λειτουργία all ch stereo, stereo expand, neo6: music, thx: orchestra, etc ).

Τον ήχο τον φέρνεις όσο μπορείς/θες πιο κοντά στα μέτρα σου έπειτα με το REW και ένα usb pre-calibrated reference microphone ( ~99$ ) αν θες να το πας "επιστημονικά" και όχι με graphic/parametric equalizer και με την δική σου ακοή.

Link to comment
Share on other sites

Για τις εντάσεις, καλό θα ήταν να σταματάτε να δίνετε σημασία σε W ( είτε αυτά είναι RMS, είτε μουσικά, είτε marketing computations ).

Τι ενισχυτή έχετε, τι ευαισθησία έχουν τα ηχεία είναι το πράγμα που πρέπει να κοιτάτε πρώτο αν όχι αποκλειστικά.

Διαφωνώ. Παίζουν και τα watt ρόλο και σχετίζονται με το πόσο γεμίζει ο χώρος. Φέρε μου ότι ηχεία θέλεις κάτω των 100RMS κι έλα να τα ακούσουμε σε ένα χώρο 100τμ². Θα είναι σα να έχεις αφήσει τα ακουστικά στο τέρμα κι ακούς από εκεί.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, εφόσον ο Νίκος θέλει να "νοιώθει" το μπάσο, αναγκαστικά ότι ηχεία και να έπαιρνε ( ακόμα και τα Nautilus των 60.000? θέλουνε subwoofer ) θα χρειαστεί να βάλει πάνω subwoofer.

Διαφωνώ ξανά. Έλα σπίτι να ακούσεις τα δικά μου και αν δε σου πέσει η πέτρα από το νεφρό, έλα να μου πεις να πάρω sub woofer.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ηχεία, ίδιων W.

Με διαφορετική ονομαστική αντίσταση και διαφορετική μέση ευαισθησία.

Θα παίξουνε στην ίδια ένταση ?

Food for thought :)

Για να γεμίσεις τον χώρο, πάλι τα W δεν λένε από μόνα τους τίποτα.

Για να γράψει χρόνο στην πίστα ένα αμάξι θέλει λάστιχα, κινητήρα, ροπή, κρατήματα, οδηγό, βενζίνη, κλπ.

Το ίδιο και τα ηχεία.

Δεν είναι ένας ο παράγοντας και τέλος.

Πάρε ένα καλό ψηφιακό ντεσιμπελόμετρο ή ένα reference microphone και αναπαρήγαγέ μου σε παρακαλώ ένα raw αρχείο ( pcm/wav/flac ) που να έχει sweep από τα 20Hz μέχρι τα 100Hz.

Τι db ζωγραφίζει στις συχνότητες 31.5Hz, 40Hz, 50Hz, 60Hz, 80Hz ?

Πλησιάζεις έστω τα 85db δίχως η παραμόρφωση να πιάνει το 20% ?

Τι απόκλιση έχει από το ref. level στις χαμηλές και αντίστοιχα στις μεσσαίες ?

( πέραν του ότι με ένα subwoofer "ελαφρώνεις" το έργο των ηχείων και "ανοίγουνε" καλύτερα τις μεσσαίες τους )

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα καλό ψηφιακό ντεσιμπελόμετρο ή ένα reference microphone και αναπαρήγαγέ μου σε παρακαλώ ένα raw αρχείο ( pcm/wav/flac ) που να έχει sweep από τα 20Hz μέχρι τα 100Hz.

Τι db ζωγραφίζει στις συχνότητες 31.5Hz, 40Hz, 50Hz, 60Hz, 80Hz ?

Πλησιάζεις έστω τα 85db δίχως η παραμόρφωση να πιάνει το 20% ?

Τι απόκλιση έχει από το ref. level στις χαμηλές και αντίστοιχα στις μεσσαίες ?

( πέραν του ότι με ένα subwoofer "ελαφρώνεις" το έργο των ηχείων και "ανοίγουνε" καλύτερα τις μεσσαίες τους )

Κι αυτά για να ακούσει House, HipHop, Techno, κλπ;

Πλάκα κάνεις έτσι...

Την έχετε δει πολύ high οι Hi-Fidelίστες και νομίζετε πως όλος ο κόσμος πιάνει τις διαφορές αυτές στα αφτιά τους.

Εδώ τους βάζω την Eizo δίπλα σε LG των 100? και με ρωτάνε "τι πρέπει να δω...;"

Αν χρειάζομαι εξοπλισμό των 1000? για να καταλάβω τη διαφορά των ηχείων μου, κάτι κάνω λάθος.

Φύκια για μεταξωτές κορδέλες πουλάνε οι περισσότεροι.

Κι επειδή αναφέρθηκες σε αυτοκίνητα, εδώ σου ζητάει αυτοκίνητο για κόντρες στη Βούτα και εσύ τον βάζεις να αγοράσει Rolls Royce και Bendley γιατί έχουν δερμάτινα καθίσματα και ψυγειάκι...

Χαλαρώστε.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε ένα παράδειγμα τι ακούω τώρα για παράδειγμα ..δεν είπα ότι ακούω μόνο τέτοια. Δεν ακούω jazz και γενικά ότι έχει να κάνει με χαλαρή μουσική ΕΚΤΟΣ κλασικής μουσικής και κάποιων παραδειγμάτων σαν

.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now