vaggm

Αναβάθμιση Συστήματος

Recommended Posts

Καλημέρα Σας! Είμαι κάτοχος του παρακάτω συστήματος και σκέφτομαι να κάνω μια μερική αναβάθμιση τώρα στα κοντά.

AMD Phenom 1090T (stock ψύξη)

Gigabyte 990XA-UD3

Sapphire HD5750

Samsung 840 pro

8 gb RAM corsair

Coolermaster HAF 912

Θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές και θέλω την γνώμη σας.

1) έχω μια υδρόψυξη SEIDON 240m η οποία κάθεται και θα μπεί στο σύστημα έτσι και αλλιώς

2) να κάνω overclock τον υπάρχοντα επεξεργαστή ή να τον πουλήσω και να πάρω έναν FX-8350? (πάνω στην ίδια μητρική)

3) Η κάρτα γραφικών θα αλλαχτεί όπως και να έχει. Θέλω να πάω σε μια R9 280 υλοποίηση της Sapphire

4) Θα προσθέσω άλλα 8 gb RAM που μου περισσεύουν γιατί τα είχα αγοράσει για ένα άλλο σύστημα.

Το σύστημα είναι κυρίως για gaming χρήση. Χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω από GPU θα ξεκινούσα πρώτα για να δω αν είμαι ικανοποιημένος. Και εάν κουμπώσεις και την 240m θα έχεις ένα headroom να ανεβάσεις και λίγο τον επεξεργαστή, αν και δε πιστεύω να χρειαστεί..

Οι RAM ποιες ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω από GPU θα ξεκινούσα πρώτα για να δω αν είμαι ικανοποιημένος. Και εάν κουμπώσεις και την 240m θα έχεις ένα headroom να ανεβάσεις και λίγο τον επεξεργαστή, αν και δε πιστεύω να χρειαστεί..

Οι RAM ποιες ακριβώς είναι;

MEMORY :: Corsair Vengeance 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ8GX3M1A1600C9) - Visionstudio.gr

Αυτές εδώ είναι. Αυτή την στιγμή έχω ένα Dim επάνω. Και θα κουμπώσω και την 2η.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα corsair gs600. Νομίζω είμαι αρκετά καλυμμένος από θέμα τροφοδοτικού. Πιστεύετε πως αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω σε μια r9 280x?

Edited by vaggm
Link to comment
Share on other sites

280x καινούργια η 290 μεταχειρισμένη με εγγύηση (ότι νιώθεις πιο άνετα) και μία ψύκτρα για να πιάσεις τα πανεύκολα 3.8GHz στον Thuban σου.

Μην αλλάξεις cpu αυτός που έχεις είναι μια χαρά τέρας, η διαφορά που θα δεις σε σχέση με την HD5750 θα είναι τ ε ρ ά σ τ ι α και στις δύο περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

280x καινούργια η 290 μεταχειρισμένη με εγγύηση (ότι νιώθεις πιο άνετα) και μία ψύκτρα για να πιάσεις τα πανεύκολα 3.8GHz στον Thuban σου.

Μην αλλάξεις cpu αυτός που έχεις είναι μια χαρά τέρας, η διαφορά που θα δεις σε σχέση με την HD5750 θα είναι τ ε ρ ά σ τ ι α και στις δύο περιπτώσεις.

Nαι και εγώ που ψάχτηκα λίγο σήμερα με τον cpu μου είδα οτι μπορεί να κάνει θαύματα. Οπότε δεν θα επενδύσω σε cpu. Το μόνο που θα αλλάξω είναι η stock ψύκτρα για να βάλω την seidon.

Οσο για την κάρτα γραφικών έλεγα ή εδώ ----> Sapphire Radeon R9 280X 3GB OC Vapor-X (11221-12-40G) | Skroutz.gr

ή εδώ ----> Sapphire Radeon R9 280 3GB Dual-X Boost OC (11230-00-20G) | Skroutz.gr

Αξίζουν τα 70 ευρώ παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα καλύτερη υλοποίηση και Χ σε σύγκριση με non-x. Προσωπικά το έδινα το 70άρι στο εύκολο.

Aλλά πρώτα θα κοιτούσα για used 290 με εγγύηση στα ίδια χρήματα. But that's me :)

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα καλύτερη υλοποίηση και Χ σε σύγκριση με non-x. Προσωπικά το έδινα το 70άρι στο εύκολο.

Aλλά πρώτα θα κοιτούσα για used 290 με εγγύηση στα ίδια χρήματα. But that's me :)

Χμμμμμ.. με προβλημάτισες για να δώ τι παίζει στα μεταχειρισμένα!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now