MetallicGR

Τι form factor προτιμάτε συνήθως σε μια μητρική;

Τι form factor προτιμάτε συνήθως σε μια μητρική;  

85 members have voted

  1. 1. Τι form factor προτιμάτε συνήθως σε μια μητρική;

    • micro ATX
      15
    • ATX
      47
    • mini ITX
      11
    • E-ATX
      7
    • Nano ITX
      1
    • Pico ATX (embedded)
      1
    • Custom (barebone)
      2
    • Άλλο;
      1


Recommended Posts

Οι επιδόσεις μιας μητρικής ενδιαφέρουν τελικά... αρκετό κόσμο, με το ενδιαφέρον του να είναι ίσως παρόμοιο με τα χαρακτηριστικά που διαθέτει, όπως μας είπατε σε αυτό το poll. Οι μητρικές όμως δεν έρχονται μόνο με τα ίδια χαρακτηριστικά ανά chipset (θύρες, slot καρτών επέκτασης) αλλά και σε πολλά μεγέθη που αντιπροσωπεύουν διαφορετικό κοινό χρηστών. Πριν μερικά χρόνια ήταν... αδιανόητο κάποια high end μητρική να έρχεται σε mini-ITX form factor καθώς ο "premium χαρακτήρας" της βασιζόταν ακριβώς σε αυτό, δηλαδή τα πολυάριθμα features και τις πολλές θύρες επέκτασης για RAM και για κάρτες γραφικών που τα έβρισκαν σε micro ATX, ATX και μεγαλύτερες υλοποιήσεις.

Τώρα βλέπουμε το ATX να δέχεται συστηματικά "επίθεση" από τα μικρότερα form factors όπως τα micro ATX και τα mini ITX, αφού πολλές φορές διαθέτουν όλες τις θύρες που μπορεί να ζητήσει κάποιος απλός χρήστης ή και gamer, overclocker χωρίς να θυσιάζονται οι επιδόσεις. (Αντιθέτως, πολλές ITX μητρικές αποδίδουν καλύτερα λόγω των κοντύτερων traces που συνδέουν CPU-RAM και PCIe slots, διαφορές όμως που δεν παρατηρούνται με "γυμνό μάτι" και φαίνονται μόνο με μετροπρογράμματα aka benchmarks)

Τα τελευταία χρόνια όμως, με την επέλαση του gaming σε συστήματα μικρότερων διαστάσεων, βρίσκουμε αρκετές προτάσεις με high end chipsets σε ITX περιτύλιγμα που μπορούν να αποτελέσουν την καλύτερη βάση για ένα ισχυρό gaming σύστημα. Με βάση λοιπόν τα τελευταία trends, εσείς ποιο form factor μητρικών προτιμάτε σε ένα build; (Ανεξάρτητα από τον προορισμό του, gaming/multimedia/work PC)

Μια τυπική μητρική E-ATX form factor.

[img_ALT=Τι form factor προτιμάτε συνήθως σε μια μητρική;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums517-picture43057.gif[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

ATX/E-ATX

Πάντα είχα full tower ή και μεγαλύτερο (λέγε με Motzart-TX).

Δεν υπάρχει λόγος για στρίμωγμα ούτε στέρηση από καλούδια.

Αν στήσω ποτέ κάποιο htpc, ή mini-PC, τότε θα δω τι επιλογές έχω.

Link to comment
Share on other sites

ATX/E-ATX

Πάντα είχα full tower ή και μεγαλύτερο (λέγε με Motzart-TX).

Δεν υπάρχει λόγος για στρίμωγμα ούτε στέρηση από καλούδια.

Αν στήσω ποτέ κάποιο htpc, ή mini-PC, τότε θα δω τι επιλογές έχω.

Σαν το δικο μου ας πουμε ??...Screenshot by Lightshot

Εγω παντα μεγαλα κουτια ειχα συνεπως η μικρο μητρικες δεν μου χρειζονται.

Υποψιν..

Το ανω κουτι ειναι το παλίο μου...

Σημερα ειμαι με corsair 540air (+ gtx970 poy den einai sthn photo ) Screenshot by Lightshot

Edited by Greekrage
Link to comment
Share on other sites

mATX και E-ATX.

Του υψους και του βαθους εισαι ρε ανθρωπε !! :)

ATX απο μενα, δεν υπαρχει λογος για στριγμωμα...

Οταν θα φτασω στο σημειο να χρειαστει να φτιαξω mATX συστημα τοτε θα ειναι και ο χρονος

που δε θα μπορω να εχω σπιτι ενα desktop pc. Εκει θα "παιξει" φορητος...

Link to comment
Share on other sites

Micro ATX παντα γιατι ποτε δεν χρειαστηκα κατι περισσοτερο απο αυτα που προσφερουν

1) Crossfire και Sli δεν λειτουργουν παντα

2) 6 sata ειναι μια χαρα

3) Δεν χρειαστηκα ποτε παραπανω απο 2 x PCI Express 1.0 θυρες

4) 6 θυρες usb ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

o στόλος μου αποτελείται από mini-ITX αποκλειστικά (και μερικά embedded π.χ. raspberry, συν τα λάπτοπ που όμως δεν τα αφορά το θέμα) .... 3 mini-ITX M/B σε χρήση σε ολοκληρωμένα συστήματα, συν άλλα 2-3 στο πατάρι που έχουν ξεμείνει ή τα έχω για δοκιμές...

Link to comment
Share on other sites

ATX rules. Οι micro-ATX μου φαίνονται περίεργες αλλά παλεύονται. Mini-ITX με τίποτα, είχα την H55N-USB3 και με είχε τρελάνει ο περιορισμένος χώρος :P

4614c5dafb0ee68a.jpg

Το μονοβάθμιο ήταν καλά, με την Scythe Ninja 2 ήταν χειρότερα τα πράγματα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ATX rules. Οι micro-ATX μου φαίνονται περίεργες αλλά παλεύονται. Mini-ITX με τίποτα, είχα την H55N-USB3 και με είχε τρελάνει ο περιορισμένος χώρος :P

Το μονοβάθμιο ήταν καλά, με την Scythe Ninja 2 ήταν χειρότερα τα πράγματα :hehe:

Τότε το ζούσες, τώρα κοιμάσαι από τις 9 για να ξυπνήσεις στις 5 να ετοιμαστείς για τα σεμινάρια.. :call:..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now