MetallicGR

Πείτε αντίο στον Internet Explorer

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Πείτε αντίο στον Internet Explorer]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft.jpg[/NEWS_IMG] Στο Microsoft Convergence, η εταιρεία αναζητά όνομα για τον νέο browser της που μέχρι στιγμής φέρει το όνομα project Spartan.

Ο νέος περιηγητής που θα περιλαμβάνεται στα επερχόμενα Windows 10 φέρει μέχρι στιγμής την ονομασία project Spartan και η Microsoft σύμφωνα με τον διευθυντή μάρκετινγκ Chris Capossela αναζητά το όνομά του. Σύμφωνα με την εταιρεία το όνομα του Internet Explorer θα φύγει από το προσκήνιο άσχετα αν οι φήμες και τα σχόλια για αυτόν ήταν πολλές φορές αρνητικά, με μεγάλες δόσεις ειρωνείας και αστείου ταυτόχρονα.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι το όνομα του browser μπορεί απλά να παραμείνει "Spartan" ως μέρος του "Microsoft Spartan" και έχει δηλωθεί αρκετά στα κοινωνικά δίκτυα.

[img_alt=Πείτε αντίο στον Internet Explorer]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture43477.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

δεν τα πηγαινε και ασχημα στην τελευταια εκδοση που δοκιμασα.

τουλαχιστον, ειναι ο μονος που μπορει να παιξει βιντεο στο γιουτιουμπι χωρις σπασιματα σε νετμπουκ(φυσικα!) που τον δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι έστω και "κρυμμένος" ο ie θα παραμείνει, μιας και μεγάλα bussiness πακέτα πατάνε πάνω του για interfaces;

Αυτό ισχύει 100%.

Καταρχάς η ίδια η MS έχει δηλώσει ότι ο IE θα συνεχίσει να υπάρχει για τις εταιρείες και τους μεγάλους πελάτες για λόγους συμβατότητας.

Επίσης βλέπουμε εκδόσεις Windows 10 χωρίς spartan, οπότε ο spartan δεν είναι βασικό μέρος του συστήματος, όπως με τον ΙΕ που δε μπόρεσε ποτέ να ξηλωθεί από οποιαδήποτε έκδοση Windows.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει 100%.

Καταρχάς η ίδια η MS έχει δηλώσει ότι ο IE θα συνεχίσει να υπάρχει για τις εταιρείες και τους μεγάλους πελάτες για λόγους συμβατότητας.

Επίσης βλέπουμε εκδόσεις Windows 10 χωρίς spartan, οπότε ο spartan δεν είναι βασικό μέρος του συστήματος, όπως με τον ΙΕ που δε μπόρεσε ποτέ να ξηλωθεί από οποιαδήποτε έκδοση Windows.

Απο τα 7 και μετα μια χαρα βγαινει ειναι το δευτερο πραγμα που βγαζω μετα το windows media player!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει τελείως - βασικά ο ie είναι ένα από τα πιο intergrated πράγματα στο λειτουργικό. Απλώς έτσι τον απενεργοποιείς.

Btw σε κάποια πράγματα δεν ήταν κακός ο explorer, και εύχομαι ο Spartan να κινηθεί ακόμα περισσότερο σε αυτήν την λογική. Έκανα μια μικρή έρευνα, ένα από αυτά ήταν το accelleration, η διαφορά τα λέει όλα νομίζω.

Internet Explorer

3682-albums85-picture43537.jpg

Google Chrome

3682-albums85-picture43536.jpg

Mozilla Firefox

3682-albums85-picture43535.jpg

Srly Google Chrome?

Link to comment
Share on other sites

ο chrome εμενα στο zenbook Μου τρωει την μπαταρια αισθητα πιο γρηγορα σε σχεση με IE/FF.

Δεν ξερω αν ειναι καμια ρυυμιση απτο πανελ του αλλα βαριομουν να το ψαξω οποτε ξαναπηγα πισω στον ff και στο pc και στο laptop

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει τελείως - βασικά ο ie είναι ένα από τα πιο intergrated πράγματα στο λειτουργικό. Απλώς έτσι τον απενεργοποιείς.

Btw σε κάποια πράγματα δεν ήταν κακός ο explorer, και εύχομαι ο Spartan να κινηθεί ακόμα περισσότερο σε αυτήν την λογική. Έκανα μια μικρή έρευνα, ένα από αυτά ήταν το accelleration, η διαφορά τα λέει όλα νομίζω.

Srly Google Chrome?

το πρωτο πραγμα που παρατηρησα οταν εκανα τις δοκιμες μου με διαφορους browsers σε atom based netbook:)

συν τοις αλλοις, ο chrome μπορει να ειναι ο ταχυτερος ολων στην φορτωση των σελιδων και οσοι ειναι βασισμενοι σε αυτον, οπως ο οπερα που εχω σαν main browser, αλλα σε αξιοποιηση πορων ειναι χειροτερος απο ολες τις πλευρες, τοσο στην αλογιστη χρηση ραμ οσο και στην ανικανοτητα να συνεργαστει με την gpu στο 100%..

το μονο θετικο του, ειναι πως ειναι σε θεση να αξιοποιησει πληρως τους πολυπηρυνους επεξεργαστες, αλλα οταν τρεχεις vm και αλλα intensive προγραμματα στο background(οπως πχ source server aka srcds) δεν ειναι παντα καλο....

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη κινηση που εκανα σε μια νέα εγκατάσταση των windows ηταν add remove proggrams/windows proggrams/ uninstall internet explorer eg, για να καθαρίσει η σαβουρα απο μέσα! Adios του χω πει εδώ και κάποια χρόνια moutsatos!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now