chris2005dim

OCZ Vector 180 Review: Reliability Coupled With Performance

Recommended Posts

Πολύ καλό και πλήρες το review. Μπράβο Chris.

Το drive λυπάμαι που το λέω αλλά όχι απλά δεν με ενθουσίασε, αλλά το βρίσκω υποτιμητικό για την OCZ που εδώ και πολλά χρόνια ήταν πρωτοπόρος, να μου βγάζει SATAIII drive, την ώρα που όλοι οι μεγάλοι παρουσιάζουν M.2 υλοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε στο ότι έχει αργήσει να μπει στην αγορά των M.2. Πάντως εφόσον έφθασε εδώ που έφθασε να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να αργήσει ένα τρίμηνο και να παρουσιάσει κάτι που πραγματικά θα αξίζει με τους JetExpress παρά να ξαναζεστάνει κάποιο drive της και να αφιερώσει πόρους για να το μετατρέψει σε M.2.

Όσον αφορά το Vector 180 μπορεί να μην εισήγαγε κάτι πραγματικά καινούργιο, είναι όμως μια ανανέωση που με αυτά που προσφέρει σε σχέση με το 150 είναι σίγουρα ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε στο ότι έχει αργήσει να μπει στην αγορά των M.2. Πάντως εφόσον έφθασε εδώ που έφθασε να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να αργήσει ένα τρίμηνο και να παρουσιάσει κάτι που πραγματικά θα αξίζει με τους JetExpress παρά να ξαναζεστάνει κάποιο drive της και να αφιερώσει πόρους για να το μετατρέψει σε M.2.

Όσον αφορά το Vector 180 μπορεί να μην εισήγαγε κάτι πραγματικά καινούργιο, είναι όμως μια ανανέωση που με αυτά που προσφέρει σε σχέση με το 150 είναι σίγουρα ευπρόσδεκτη.

Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Kingston, Plextor και Sammy έχουν υλοποιήσεις καθαρά Μ.2. To να μου βγάζει η OCZ τέτοιο drive, τώρα, απλά δεν το δέχομαι όταν πάντα ήταν από τις πρώτες που είχε να δείξει κάτι το παραπάνω από τους άλλους...

Το 2012 η εταιρεία έβγαζε PCIExpress drive με RAID0 SandForce controllers όταν άλλες εταιρείες τον παρουσιάζουν τώρα και δεν μπορεί να δώσει M.2?

Γι'αυτό δεν μου κάθεται με τίποτα το ξαναζεσταμένο φαγητό SATAIII...

Just my 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

Πάει στα σίγουρα Ζάχο, η συντριπτική πλειονότητα της αγοράς (9Χ%) ακόμα γύρω από το sata κινείται και επίσης τα margins σε αυτά τα parts είναι τα καλύτερα δυνατά (έτοιμα pcb κτλ). Εγώ θα μπορούσα να το αγαπήσω το drive αρκεί να μου έλεγε κάτι το /GB κόστος του. Την στιγμή που δεν μου λέει, thanks but no thanks είναι η φάση.

:T: @ Chris :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω... απλά όπως είπα παραπάνω δεν μπορώ να το χωνέψω για τον ξεπεσμό...

Και άντε και το χώνεψα και λες πως θέλει να πάει στα σίγουρα. Που είναι οι επιδόσεις; κάθε φορά που δοκίμαζα flagship OCZ, είχα να το λέω για τις επιδόσεις.

Και εδώ ξεπεσμός;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα το Vector 180 στην ελληνική αγορά και μιας και οι τιμές μας είχαν απασχολήσει λίγο καιρό πριν, μάζεψα τόσο του 180 όσο και των ανταγωνιστών του από το skroutz. Το 240 GB πάντως είναι καλό deal!

3782-albums569-picture44332.PNG

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω... απλά όπως είπα παραπάνω δεν μπορώ να το χωνέψω για τον ξεπεσμό...

Και άντε και το χώνεψα και λες πως θέλει να πάει στα σίγουρα. Που είναι οι επιδόσεις; κάθε φορά που δοκίμαζα flagship OCZ, είχα να το λέω για τις επιδόσεις.

Και εδώ ξεπεσμός;

Μας έλεγαν το 2012 στη CeBIT Ζάχο, ότι τώρα που κατέκτησαν το consumer market (γιατί όντως τότε ήταν αν όχι η πρώτη, απ' τις καλύτερες τελοσπάντων) θα επικεντρώνονταν πια στην Server αγορά γιατί εκεί είναι τα πολλά χρήματα. Δεν ξέρω όμως τι συνέβει εν τέλη, αν τα κατάφεραν στο σερβερομάρκετ που τα drives κοστίζουν μια περιουσία. Πάντως είναι αλήθεια ότι από τα τέλη του '12 - αρχές '13, σταμάτησαν να τα πηγαίνουν τόσο καλά στο consumer market. Όντως λοιπόν δεν το είχαν πια top priority, φαινόταν εξάλλου και από τις προτάσεις τους ενάντια στον ανταγωνισμό.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now