Nomad

ΑΓΟΡΑ LAPTOP

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!!

Θέλει η κοπέλα μου να προχωρήσει σε αγορά λάπτοπ έως και 350?... (300-350)

Τι έχετε να μου προτείνετε?

Μιλάμε για απλή χρήση (simple net surfing, απλές εφαρμογές, office και τα σχετικα, άντε και κανένα παιχνιδάκι τύπου sims)

Ξεκινήστε ωρέ τις προτάσεις!!!!!!

:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Το lenovo που έχει στο crazy Sundays το κίτρινο μαγαζάκι το έχω 2 μήνες και το χαίρομαι.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Είμαι με κινητό και δεν μπορώ να βάλω link, αναφέρομαι στο lenovo g50-70 που κοστίζει 339Ε.

Edited by Peter Pan
Link to comment
Share on other sites

Περίπου σε αυτά είσαι για μέχρι 350 ευρώ.

Στην τιμή αυτή βρίσκεις i3 cpu με 4gb ram και περίπου 1gb hdd από όλες τις εταιρείες, απλά από ότι βλέπω η lenovo είναι η φθηνότερη.

Αν μπορείς να πας στα περίπου 380 που θέλει η Dell για τα παραπάνω τότε εννοείται ότι είναι μονόδρομος, αλλιώς κοιτάς τις άλλες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον peter pan δες εδώ..απο εκεί και κάτω δεν λέγονται laptop λέγονται σκουπίδια :)

Έχω ένα τέτοιο στο μαγαζί με έναν ssd για διαγνωστικό και είναι μια χαρά..μην περιμένεις όμως θαύματα..φαντάσου από εκεί και κάτω το χάος..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πιστεύω το dell..περισσότερη ποιότητα παντού, αν μπορεί να δώσει τα παραπάνω λεφτά! Και βγάζοντας 2 βίδες του περνάς ssd στον hp δεν ξέρω αν είναι το ίδιο εύκολο..

Link to comment
Share on other sites

LAPTOP LENOVO G50-70 59-440786 15.6'' INTEL CORE I3-4005U 4GB 1TB AMD R5 M230 2GB NO OS - ΦΟΡΗΤΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ (PER.910420)

Παίδες αυτό τελικά πήραμε!!! Μια απορία:

Αυτό έχει κάρτα γραφικών και στον επεξεργαστή αλλά και dedicated (AMD Radeon R5 M230). Το θέμα είναι ότι μέσα στα BIOS σου δίνεται η δυνατότητα να απενεργοποιήσεις την κάρτα της AMD και να δουλεύεις με την into cpu κάρτα ή να δούλευεις και με τις δύο ταυτόχρονα. Δεν δίνεται δηλαδή η επιλογή να απενεργοποιηθεί η κάρτα της CPU και να τρέχεις μόνο με την R5 M230. Εκεί τι παίζει? Γιατί τρέχοντας το GPU-Z βλέπω και τις δύο κάρτες αλλά η R5 είναι "νεκρή".. Μήπως ενεργοποιείται μόνο σε συνθήκες full load? Και αν ναι πως είναι δυνατόν να γίνεται αυτό από τη στιγμή που δεν έχουμε να κάνουμε με crossfire ή SLI?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στα windows (αλλά φαντάζομαι και στα linux) μέσα από το CCC (συγκεκριμένα power-switchable graphica application settings)

ρυθμίζεις ποια εφαρμογή θες να χρησιμοποιεί την igpu και ποια την dedicated.

Τουλάχιστον σε ένα laptop που έχω εγώ με amd apu και dedicated gpu έτσι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Βασικα παιδια υπαρχει θεμα μολις μπηκα διαχειριση συσκευων και την dedicated GPU (AMD) την έχει με κιτρινο τριγωνακι και στις λεπτομερεις λεει πως δεν αναγνωριζεται κωδικος σφαλματος 43!! Απο μια προχειρη αναζητηση στο διαδικτυο βλεπω πως εχουν και αλλοι το προβλημα με το lenovo G50-70 κα μαλιστα καποιος επειτα απο RMA αντιμετωπισε παλι το ιδιο προβλημα. Τι λετε? Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα παιδια υπαρχει θεμα μολις μπηκα διαχειριση συσκευων και την dedicated GPU (AMD) την έχει με κιτρινο τριγωνακι και στις λεπτομερεις λεει πως δεν αναγνωριζεται κωδικος σφαλματος 43!! Απο μια προχειρη αναζητηση στο διαδικτυο βλεπω πως εχουν και αλλοι το προβλημα με το lenovo G50-70 κα μαλιστα καποιος επειτα απο RMA αντιμετωπισε παλι το ιδιο προβλημα. Τι λετε? Γνωμες?

μπορείς να δώσεις ένα pic με το device manager?..επίσης έκανες windows update μήπως έχει καινούργιο drivers?

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά λύθηκε! Λάθος δικό μου δεν είχα περάσει όλους τους drivers που είχε η Lenovo στο site της για την integrated και την decicated κάρτα. Όλα κομπλε τις αναγνωρίζει και τις 2 και σε full load (furmark test) ανεβάζει ρολόγια η AMD κανονικά! Thks για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now