johan

Nεος επεξεργαστης

Recommended Posts

αν θες να αλλαξεις μονο τον επεξεργαστη, θα κοιταξεις τι επεξεργαστες υποστηριζει η μητρικη σου και συγκρινεις μετα

Link to comment
Share on other sites

τοτε κοιτας σε ολη αυτη τη λιστα και οχι μονο

E-SHOP.GR: ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - Page 1

ολοι ειναι καλυτεροι απο τον δικο σου, με επιφυλαξη για τον 4300

επισης θα πρεπει να κοιταξεις στην λιστα συμβατων επεξεργαστων της μητρικης σου, απο το site του κατασκευαστη για να εισαι σιγουρος

και bios update ΠΡΙΝ την αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειμαι νεος στο χωρο. Τη λιστα αυτη και αλλες τις εχω κοιταξει. Εδω ρωταω για κατι περισσοτερο απο καποιον που γνωριζει λεπτομερειες.

Ειναι ο πιο φτηνος ο FX 4300?

Edited by johan
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως θετεις το θεμα, δεν μπορει να σου απαντησει κανεις...!!!

δωσε info... ποια μητρικη εχεις? τι κανεις που θες να αλλαξεις τον 960Τ..? εχεις δοκιμασει να τον ξεκλειδωσεις..?

Link to comment
Share on other sites

δωσε info... ποια μητρικη εχεις?

Eχει σημασια το μοντελο της μητρικης? GA 970A UD3.

τι κανεις που θες να αλλαξεις τον 960Τ..? εχεις δοκιμασει να τον ξεκλειδωσεις..?

Δεν κανω κατι ιδιαιτερο. Απλα λεω, μετα απο τοσα χρονια αν εχει βγει κατι αναλογο και καλυτερο και φτηνο, να τον αντικαταστησω.

Ο 4300 απ οτι εχω δει σε συγκριτικο ειναι σχεδον ισοδυναμος του 960Τ, οποτε γιατι να εδινα 90+ ??

Συνηθως ανοιγω πολλες εφαρμογες μαζι και δε θελω τον μετρητη cpu απο τις μικροεφαρμογες επ.εργασιας να πλησιαζει το 100%...

Προηγουμενως επαιζα ενα παιχνιδι του mame και ταυτοχρονα δουλευε ενα σκακιστικο προγραμμα. Το παιχνιδι κολλουσε. Γιαυτο χρειαζεται ενας γρηγορος επεξστης.

Ξεκλειδωμα σε 6 πυρηνες εχω δοκιμασει, αλλα δε ξεκλειδωνει.

Ενας αλλος λογος που θελω να αλλαξω τον 960T ειναι η ενεργειακη του συμπεριφορα. Το vcore δεν εχει ελαστικοτητα, παραμενει παντα στο 1.37V, σε αντιθεση με αλλους amd επεξστες που εχω ή ειχα παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

σκακιστικο προγραμμα βασισμενο σε τεχνητη νοημοσυνη

και mame στα 2D 1500fps χωρις cap πουθενα

και θες λιγοτερο απο 100%

δεν νομιζω οτι θα βρεις επεξεργαστη στο συμπαν αυτο να συμπεριφερεται οπως φανταζεσαι

μια λυση θα ητανε να παρεις ενα πιο αδυναμο cpu...

anyway γιατι αγχωνεσαι για την καταναλωση? εισαι κ εσυ απο αυτους που νομιζουν θα δουν διαφορα στο λογαριασμο της δεη απο ενα απλο pc?

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Βάλε latest bios και από FX6300 και πάνω να κοιτάζεις, αλλιώς παίζει να κάνεις και "υποβάθμιση".

Το άλλο για vcore που λες, με λίγο ψάξιμο στο BIOS (cool and quiet κτλ) πρέπει να μπορείς να το λύσεις και να ρίχνει τάσεις κανονικά. Επίσης μπορείς και να clockάρεις για κάποιο δωρεάν performance boost.

Link to comment
Share on other sites

σκακιστικο προγραμμα βασισμενο σε τεχνητη νοημοσυνη

και mame στα 2D 1500fps χωρις cap πουθενα

και θες λιγοτερο απο 100%

δεν νομιζω οτι θα βρεις επεξεργαστη στο συμπαν αυτο να συμπεριφερεται οπως φανταζεσαι

Φιλε μου δεν ακουγεσαι και πολυ εξοικειωμενος με το mame.

Η συντριπτικη πλειοψηφια των mame games δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις, μιας και ειναι παλια και 2D. Υπαρχουν ομως καποια ελαχιστα που θελουν πολυ επεξεργαστικη ισχυ.

Δε ξερω τωρα το συγκεκριμενο ποσα GHz θα χρειαζοταν για να παιζει ακολλητα.

anyway γιατι αγχωνεσαι για την καταναλωση? εισαι κ εσυ απο αυτους που νομιζουν θα δουν διαφορα στο λογαριασμο της δεη απο ενα απλο pc?

Δε θα επρεπε στο idle να τρεχει με 1.0V? Oπως δηλ. κανουν αλλοι amd επεξστες.

Eκτος απο τη καταναλωση της 24ωρης λειτουργιας ειναι και το θεμα της θερμοτητας.

Βάλε latest bios και από FX6300 και πάνω να κοιτάζεις, αλλιώς παίζει να κάνεις και "υποβάθμιση".

FX6300 μου προτεινεις ε? Δηλ. να πουλησω τον 960Τ για καμμια 50ρα και να δωσω αλλα 70 να τον παρω. Αξιζει ομως το κοπο αυτο το κοστος?

Θελω να πω, η διαφορα ταχυτητας θα ειναι σημαντικη?

Το άλλο για vcore που λες, με λίγο ψάξιμο στο BIOS (cool and quiet κτλ) πρέπει να μπορείς να το λύσεις και να ρίχνει τάσεις κανονικά. Επίσης μπορείς και να clockάρεις για κάποιο δωρεάν performance boost.

Δε λειτουργει το cool&quiet σε αυτον τον επεξστη, εχει ιδιαιτεροτητα.

Δε θελω να κλοκαρω.

Edited by johan
Link to comment
Share on other sites

FX6300 μου προτεινεις ε? Δηλ. να πουλησω τον 960Τ για καμμια 50ρα και να δωσω αλλα 70 να τον παρω. Αξιζει ομως το κοπο αυτο το κοστος?

Θελω να πω, η διαφορα ταχυτητας θα ειναι σημαντικη?

Σε single thread δεν θα είναι μέρα με την νύχτα αλλά σε multithread ναι, οι διαφορές θα είναι καλές και θα γίνουν ακόμα καλύτερες αν το ψάξεις/ψύξεις* για τα εύκολα 4.4GHz-4.6GHz που μπορεί να κάνει αυτό το chipάκι.

Δε λειτουργει το cool&quiet σε αυτον τον επεξστη, εχει ιδιαιτεροτητα.

Δε θελω να κλοκαρω.

Φαντάζομαι ότι η ιδιαιτερότητα έχει να κάνει με το BIOS και όχι με το chipάκι οπότε αν δεν το έχεις κάνει, ριξ' του ένα BIOS update. Επίσης για το o/c, όπως και παραπάνω, ένα 3.6-3.8GHz είναι σχεδόν πάντα εύκολη υπόθεση με αυτά τα chipάκια.

*δεν μιλάμε για φοβερές ψύκτρες, μία ψύκτρα των 25 ευρώ σε καλύπτει με το παραπάνω και κερδίζεις και από την πιο αθόρυβη λειτουργία τόσο σε idle όσο και σε load. Χώρια που δεν "πετάς" αυτά τα χρήματα, μιας και πιθανότατα να πάρεις την ψύκτρα και στο επόμενο setup σου.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ακουγεσαι και πολυ εξοικειωμενος με το mame.

Η συντριπτικη πλειοψηφια των mame games δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις, μιας και ειναι παλια και 2D. Υπαρχουν ομως καποια ελαχιστα που θελουν πολυ επεξεργαστικη ισχυ.

Δε ξερω τωρα το συγκεκριμενο ποσα GHz θα χρειαζοταν για να παιζει ακολλητα.

Δε θα επρεπε στο idle να τρεχει με 1.0V? Oπως δηλ. κανουν αλλοι amd επεξστες.

Eκτος απο τη καταναλωση της 24ωρης λειτουργιας ειναι και το θεμα της θερμοτητας.

FX6300 μου προτεινεις ε? Δηλ. να πουλησω τον 960Τ για καμμια 50ρα και να δωσω αλλα 70 να τον παρω. Αξιζει ομως το κοπο αυτο το κοστος?

Θελω να πω, η διαφορα ταχυτητας θα ειναι σημαντικη?

Δε λειτουργει το cool&quiet σε αυτον τον επεξστη, εχει ιδιαιτεροτητα.

Δε θελω να κλοκαρω.

1.Δεν ειμαι εξοικειωμενος τα εχω σβησει εδω και 10 χρονια απο το pc μου. Δεν εχουν πολλες απαιτησεις, γιατι οι απαιτησεις σαν ενοια δεν υπηρχαν καν τοτε. Αυτα τα μαμε εχουν σχεδιαστει να παιζουν στα 0.2ghz το πολυ για να παιζουν "ακολλητα". Οπως σου ειπα μαλλον χρειαζεσαι κατι πολυ παλιοτερο.

2.Θα επρεπε, η λογικη τουλαχιστον ετσι λεει. Εχω λιγο παλιοτερο cpu (810 x4) και το v core παιζει απο 0.9 ως 1.1. Καποια ρυθμιση στο bios σου θα ειναι. Και ενοειται idle σημαινει 0-4 % cpu usage η τουλαχιστον εκει βλεπω εγω το 0.9v 900mhz x4multiplier

H Τ επεξεργαστες για αυτο βγηκαν, για να κλοκαρονται. Στα 50 ειναι πολυ καλη τιμη να τον δωσεις και θα φυγει αμεσα διοτι παρομοια κομματια τα δινουνε πιο ακριβα ψαξτο λιγο.

Στα μαμε και το σκακιστικο δεν θα δεις καμια απολυτως διαφορα.

μια πολυ καλη λυση θα ηταν να παρεις μια ψυκτρα γιατι η εργοστασιακη κανει πολυ θορυβο και καθολου δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε single thread δεν θα είναι μέρα με την νύχτα αλλά σε multithread ναι, οι διαφορές θα είναι καλές και θα γίνουν ακόμα καλύτερες αν το ψάξεις/ψύξεις* για τα εύκολα 4.4GHz-4.6GHz που μπορεί να κάνει αυτό το chipάκι......

Επίσης για το o/c, όπως και παραπάνω, ένα 3.6-3.8GHz είναι σχεδόν πάντα εύκολη υπόθεση με αυτά τα chipάκια

Xμμ, θα το σκεφτω για να το παρω. Η τιμη(125) μου φαινεται υπερβολικη.

Εχουν ανεβει οι τιμες των επεξεργαστων? Απορω γιατι ειναι τοσο ακριβες.

Το o/c δε με ενδιαφερει, οπως ειπα. Ο 960Τ εχει το tourbo core boost με το οποιο μπορεις να εχεις 3,4GHz αντι του default 3, αλλα το εχω απενεργοποιημενο.

To o/c στον 960Τ ειναι πραγματι ευκολη υποθεση.

Φαντάζομαι ότι η ιδιαιτερότητα έχει να κάνει με το BIOS και όχι με το chipάκι οπότε αν δεν το έχεις κάνει, ριξ' του ένα BIOS update.

Oxι, ειναι γνωστη ιδιαιτεροτητα του 960Τ. Οπως βλεπεις εδω στα specs, υποτιθεται οτι θα επρεπε να εναλλασσεται αυτοματα μεταξυ 0.82-1.4V, παρολ αυτα μου ειναι παντα στο 1.37

Απο το bios μπορεις βεβαια να το βαλεις οσο θες, σκοπος ομως ειναι να γινεται απο μονο του και αναλογα το φορτο.

Σχετικα με την εκδοση bios εχω την F7, oπως βλεπεις στη σελιδα της gb εχει βγει κι αλλο(F8f), που ομως λεει οτι ειναι beta.

Nα το περασω, λες?

Δεν εχουν πολλες απαιτησεις, γιατι οι απαιτησεις σαν ενοια δεν υπηρχαν καν τοτε. Αυτα τα μαμε εχουν σχεδιαστει να παιζουν στα 0.2ghz το πολυ για να παιζουν "ακολλητα". Οπως σου ειπα μαλλον χρειαζεσαι κατι πολυ παλιοτερο.

Δε σε καταλαβαινω φιλε μου, δηλαδη αν ζοριζεται ενας επεξεργαστης στα 3.0GHz σε καποιο game σε multi φαση, δεν θα ζοριζεται στα 0.2GHz?....

Το mame εχει games απο τη δεκαετια του '70, εχει και απο το 2005. Ορισμενα απο αυτα εχουν μεγαλες απαιτησεις σε υπολογιστικη ισχυ, ισως εχει να κανει με την εξομοιωση τους, οποτε δε πρεπει να τρεχεις ταυτοχρονα αλλες βαρειες εφαρμογες.

μια πολυ καλη λυση θα ηταν να παρεις μια ψυκτρα γιατι η εργοστασιακη κανει πολυ θορυβο και καθολου δουλεια.

δεν μιλάμε για φοβερές ψύκτρες, μία ψύκτρα των 25 ευρώ σε καλύπτει με το παραπάνω και κερδίζεις και από την πιο αθόρυβη λειτουργία τόσο σε idle όσο και σε load. Χώρια που δεν "πετάς" αυτά τα χρήματα, μιας και πιθανότατα να πάρεις την ψύκτρα και στο επόμενο setup σου.

Τις εργοστασιακες ψυκτρες τις εχω καταργησει εδω και πολλα χρονια.

Στον 960Τ εχω βαλει μια Scythe Ninja 3 και ενα αθορυβο fan σε χαμηλες στροφες. Συνολικα το συστημα εχει 3 επιλεγμενα αθορυβα fans, το κουτι ειναι "σφραγισμενο" και δεν ακουγεται απολυτως τιποτα.

Edited by johan
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον βλέπω να έχει cool and quiet τον επεξεργαστή σου (ελπίζω να το έχεις enabled και στο BIOS) οπότε γι' αυτό λέω να πας σε latest BIOS μπας και δουλέψει το "kick down" του.

Για τις τιμές που σχολιάζεις, το ευρώ/$ έχει πιάσει ιστορικά χαμηλά atm, οπότε όλες οι ευρωπαϊκές τιμές είναι για κλάματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον βλέπω να έχει cool and quiet τον επεξεργαστή σου (ελπίζω να το έχεις enabled και στο BIOS) οπότε γι' αυτό λέω να πας σε latest BIOS μπας και δουλέψει το "kick down" του.

Δεν ειπα οτι δεν εχει, αλλα οτι δε δουλευει. Παω να το βαλω λοιπον το bios, αν και beta.

Σε ενα φορουμ του εξωτερικου που ειχα ρωτησε καποιος μου ειχε πει να χρησιμοποιησω offset voltage, χωρις αλλη διευκρινηση. Τι ειναι αυτο το offset voltage?

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση είναι.

Συνήθως αυτές οι μητρικές δίνουν vcore τάση σε δύο modes: είτε ένα ρητό "manual" vcore που μπορείς να το αφήνεις auto ή να το ορίζεις (π.χ. 1.375, 1.4 κτλ κτλ) είτε με ένα offset voltage που και πάλι μπορείς να το αφήσεις auto ή να του δώσεις τιμές (-0.025,+0.025 κλτ) και υπολογίζεται με βάση το VID του επεξεργαστή.

Αν βάλεις latest BIOS, βάλεις την μητρική σε offset vcore, ενεργοποιήσεις το C'n'Q και παίξεις με τα energy settings των windows λογικά θα παίξει μια χαρά το cool 'n' quiet στον επεξεργαστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Πως λοιπον θα βαλω τη μητρικη σε offset voltage?

Πως παιζω με τα energy settings των windows? Ποιων windows, των 7 που εχω?

Το c&q ειναι ενεργοποιημενο, ενω το bios που εχω ηταν το latest μεχρι το Δεκ. του 2013.

Link to comment
Share on other sites

Για να την βάλεις σε offset voltage λογικά υπάρχει σχετική επιλογή @ BIOS που θα είναι normal/auto/offset ή κάπως έτσι. Αν θέλεις ανέβασε μια φώτο από το BIOS στις επιλογές των τάσεων να ρίξω μια ματιά.

Για το άλλο, ναι στα 7 πηγαίνεις στο Control Panel\Hardware and Sound\Power Options και αν ορίσεις (έστω προσωρινά) την κατάσταση σε power saver, το λειτουργικό θα συναινεί στο να κάνει το kick down ο επεξεργαστής σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να την βάλεις σε offset voltage λογικά υπάρχει σχετική επιλογή @ BIOS που θα είναι normal/auto/offset ή κάπως έτσι. Αν θέλεις ανέβασε μια φώτο από το BIOS στις επιλογές των τάσεων να ρίξω μια ματιά.

Για το άλλο, ναι στα 7 πηγαίνεις στο Control Panel\Hardware and Sound\Power Options και αν ορίσεις (έστω προσωρινά) την κατάσταση σε power saver, το λειτουργικό θα συναινεί στο να κάνει το kick down ο επεξεργαστής σου.

Προκειται για επιλογη του bios? Παω να κοιταξω.

Οσο για τις "Επιλογες Παροχης Ενεργεας" τις εχω παντα σε κατασταση "Εξισσοροπηση (προτεινεται)".

Πρεπει να το βαλω σε "Εξοικονομηση Ενεργειας"? Το συστημα ομως μετα θα ξερει ποτε θα πρεπει να βγαινει αυτοματα απο αυτη τη κατασταση?...

Σε αλλους επεξστες στους οποιους το c&q μου λειτουργουσε κανονικα, παντα σε εξισορροπηση ειχα ρυθμισμενη τη παροχη ενεργειας.

Edited by johan
Link to comment
Share on other sites

Προκειται για επιλογη του bios? Παω να κοιταξω.

Οσο για τις "Επιλογες Παροχης Ενεργεας" τις εχω παντα σε κατασταση "Εξισσοροπηση (προτεινεται)".

Πρεπει να το βαλω σε "Εξοικονομηση Ενεργειας"? Το συστημα ομως μετα θα ξερει ποτε θα πρεπει να βγαινει αυτοματα απο αυτη τη κατασταση?...

Σε αλλους επεξστες στους οποιους το c&q μου λειτουργουσε κανονικα, παντα σε εξισορροπηση ειχα ρυθμισμενη τη παροχη ενεργειας.

Ναι, στο BIOS στην καρτέλα με τις τάσεις να κοιτάξεις.

Το "εξοικονόμηση ενέργειας" δοκίμασε το, για να δεις (@cpuz) αν θα ρίξει τα clocks. Μετά, αν δουλεύει, μπορεί να το φτιάξεις και με τα advanced settings στο ίδιο μενού αλλά και με κάποια εφαρμογή τύπου PhenomMsrTweaker / p-states κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο BIOS στην καρτέλα με τις τάσεις να κοιτάξεις.

Το "εξοικονόμηση ενέργειας" δοκίμασε το, για να δεις (@cpuz) αν θα ρίξει τα clocks. Μετά, αν δουλεύει, μπορεί να το φτιάξεις και με τα advanced settings στο ίδιο μενού αλλά και με κάποια εφαρμογή τύπου PhenomMsrTweaker / p-states κτλ.

Koιταξα στο bios, αλλα δεν υπαρχει κατι.

Ουτε η εξοικονομηση ενεργειας κανει τιποτα.

Υπαρχει καμμια εφαρμογη που να κατεβαζει auto τη ταση, οταν ο φορτος ειναι μικρος?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now