MetallicGR

Η GIGABYTE ξεπερνά την ASUS σε πωλήσεις μητρικών

Recommended Posts

Ολες οι εταιριες εχουν βγαλει καλα και κακα μοντελα, άλλα λογω chipset, άλλα λογω σχεδιασμου/bios κλπ. Παντα κοιταω να μην ειμαι fanboy της μιας εταιριας η της αλλης. Εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα αξιολογα μοντελα οπως Abit NF7-S v2.0, Msi K8N Neo Platinum, Abit IC7-Max3, Dfi Lanparty DF4 Ultra-D, Dfi lanparty p45-t2rs, Biostar Tpower I45, Asus X58 Rampage extreme 2, Asrock Z87M Oc formula. Ολες τους εξαιρετικα μοντελα, με εξαιρεση καποιες απο τις παλιοτερες που χρειαζονταν καποια vmods για να αποδοσουν οπως επρεπε. Οι μονες που θυμαμαι να μου εχουν κανει πολυ αρνητικη εντυπωση ηταν μια Gigabyte P35C-DS3R και 2x Asus P5B-E plus. Η μεν gigabyte για λογους overclocking και οι 2 asus γιατι ηταν και οι 2 dead on arrival.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό επιχείρημα ?

Έστω κάποιο επιχείρημα ?

Διευκρίνισέ μας αυτό που δεν βλέπουμε εμείς οι άσχετοι.

( άσχετο ότι τα περισσότερα overclocking records αυτή την στιγμή έχουν επιτευχθεί με την X99-SOC Champion... )

ειναι οι top μητρικες τις ASUS και τις gigabyte δες και μονος σου τις διαφορες , και ειμαι σιγουρος ποτε δεν επιασες μια ASUS για να δεις πιοτιτα και μιλαω για για τα καλυτερα μοντελα που εβγαλε οχι για μητρικές τον 50-100euro γιατι εκει ειναι ολες ιδιες

Link to comment
Share on other sites

ειναι οι top μητρικες τις ASUS και τις gigabyte δες και μονος σου τις διαφορες , και ειμαι σιγουρος ποτε δεν επιασες μια ASUS για να δεις πιοτιτα και μιλαω για για τα καλυτερα μοντελα που εβγαλε οχι για μητρικές τον 50-100euro γιατι εκει ειναι ολες ιδιες

7wT4N43.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι οι top μητρικες τις ASUS και τις gigabyte δες και μονος σου τις διαφορες , και ειμαι σιγουρος ποτε δεν επιασες μια ASUS για να δεις πιοτιτα και μιλαω για για τα καλυτερα μοντελα που εβγαλε οχι για μητρικές τον 50-100euro γιατι εκει ειναι ολες ιδιες

Να κλάψω τώρα ή να πλαντάξω από τα γέλια ?

Σοβαρά τώρα, ξέρεις σε ποιόν τα λες αυτά για ακριβές μητρικές, διαφορές μεταξύ τους, κλπ ? :D

Η πλάκα είναι ότι είσαι και σίγουρος ότι ποτέ δεν έπιασα μια Asus να δω ποιότητα, ειδικά τις ακριβές :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε τοτε που εγραψε τα SPEC του ( εγγραφη το 2007 ) ολοι ειχαμε μια ASUS μεσα στης τοσες που δοκιμαζαμε.... και ο Bill δοκιμαζε ΠΟΛΛΕΣ!!!

ωωωωωωωωωω τι του είπε...τα μισά να μου λεγέ [MENTION=2145]Yoshi[/MENTION]..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ότι έχω πιάσει από giga latelty είναι χειρότερο από τα αντίστοιχα Asus parts. Που;

Στο BIOS.

Στον ρυθμό update του BIOS.

Σε ευκολίες που έρχονται από τα καλύτερα utilities της Asus.

Και εφόσον δεν είναι σημαντικά πιο φθηνές οι Giga, κάτι κάνει λάθος στο resale κομμάτι η Asus και την έπαθε. Πάντως Asus > Giga in my book, εκτός αν θέλεις να στήσεις Hackintosh.

Link to comment
Share on other sites

Οι Gigabyte για 'μένα είναι οι κορυφαίες. Ποτέ δεν είχα προβλήματα με δαύτες, αντιθέτως με Asus πάντα είχα.

Μπορεί στον 8350 να έχω την Crosshair V Formula, αλλά δεν έβρισκα πουθενά την GA-990FXA-UD7 εκείνη την περίοδο που πήρα την Asus.

Με Gigabyte ποτέ δεν είχα RMA...

Η πρώτη Gigabyte που έβαλα ήταν η GA-7DXR+...

Link to comment
Share on other sites

Κράζεις asus? ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ ASUS... :hehe:

Δηλαδή εσύ που μόνιμα κράζεις την AMD πάει να πει οτι την θαυμάζεις λαμόγιο ε?....:hehe:

Το μεγάλο σου όνειρο είναι να δεις μια μέρα Galaxy S με το λογότυπο ¨AMD inside".

Link to comment
Share on other sites

Όλες έχουν τα κουσούρια τους, που θα πέσεις είναι το θέμα. Προσωπικά πιστεύω πως όσο ποιο απλή είναι μια μητρική τόσο ποιο αξιόπιστη είναι. Και μην ξεχνάμε ένα πράγμα: Αν την πολυσκαλίζεις θα την καπνίσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now