MetallicGR

Η GIGABYTE ξεπερνά την ASUS σε πωλήσεις μητρικών

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η GIGABYTE ξεπερνά την ASUS σε πωλήσεις μητρικών]http://www.hwbox.gr/images/news_images/gigabyte11.jpg[/NEWS_IMG] Η ASUS σύμφωνα με πληροφορίες που μας έρχονται από το DigiTimes, πέφτει στη δεύτερη θέση της κλίμακας των κατασκευαστών με τις υψηλότερες πωλήσεις, "παραχωρώντας" τη θέση της στην GIGABYTE.

Συγκεκριμένα, η ASUS το πρώτο τρίμηνο του έτους, στο οποίο άλλωστε και αναφέρεται το άρθρο, απέστειλε περίπου 4,5 εκατομμύρια μητρικές, ενώ η GIGABYTE "τερμάτισε" έχοντας στείλει στους διανομείς περίπου 4,7-4.8 εκατομμύρια τη ίδια περίοδο. Αυτό φέρνει και επίσημα την GIGABYTE στην πρώτη θέση των μεγαλύτερων σε πωλήσεις κατασκευαστών μητρικών στον κόσμο. Την τρίτη θέση καταλαμβάνει η ASRock, μιας και οι πωλήσεις της ανέβηκαν στα 3,2 εκατομμύρια για το ίδιο τρίμηνο, ενώ η Micro-Star International aka MSI τερμάτισε στην τέταρτη θέση έχοντας στείλει 2,8 εκατομμύρια μητρικές στην αγορά.

Παράλληλα, η μεγάλη απόκλιση που έχουν οι δύο τελευταίες εταιρείες από τις δύο πρώτες, οφείλεται κυρίως στο γεγονός ότι στρέφουν την προσοχή τους σε άλλα προϊόντα, όπως οι φορητοί gaming υπολογιστές στη περίπτωση της MSI αλλά και τις IPC και server μητρικές της ASRock. Τέλος, είναι δύσκολο και για τις 4 εταιρείες, να πιάσουν τους στόχους τους που αγγίζουν τα 20 εκ. μητρικές μέχρι το τέλος του έτους.

[img_alt=Η GIGABYTE ξεπερνά την ASUS σε πωλήσεις μητρικών]http://www.hwbox.gr/members/3682-albums499-picture35021.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρατησα την asus απο την εποχη της P5N32 klp...Οταν η εταιρια εβγαζε πολλα ζημιαρικα boards .

Απο τοτε ορκιστικα να μην ξαναπαρω προιον τους.

Gia mena Gigabyte kai MSI . ( kai h palia mou agapi pou den yparxei pia...Abit ( IC7 :P )

111.JPG

111.JPG

111.JPG

111.JPG.0a8f6eefc40fb4e6800780e42432931e

Edited by Greekrage
Link to comment
Share on other sites

Είχα 9 χρόνια την p5n32-sli deluxe 3 χρόνια στο σπίτι και 6 στο μαγαζί, την πούλησα πέρυσι σε φίλο μου κ ακόμα δουλεύει..είναι να μην σου κάτσει..γιατί αν σου κάτσει στην gb η στην αγαπημένη msi δεν θα ξαναπάρεις γενικά ποτέ μητρική? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είχα 9 χρόνια την p5n32-sli deluxe 3 χρόνια στο σπίτι και 6 στο μαγαζί, την πούλησα πέρυσι σε φίλο μου κ ακόμα δουλεύει..είναι να μην σου κάτσει..γιατί αν σου κάτσει στην gb η στην αγαπημένη msi δεν θα ξαναπάρεις γενικά ποτέ μητρική? :hehe:

Χτισω PC δικα μου απο την εποχη tou P1. Εχω δουλεψει με σχεδον ολες της εταιριες σε hardware οπος Intel ,Epox,Abit,Microstar (MSI today),Asus,asrock ,gigabyte και κανα 2-3 που δεν θυμαμαι (λογο ηλικιας χεχε ). Η πιο σταθερες για μενα με μηδεν προβληματα ηταν Intel,msi,Abit kai Gigabyte...Oi χειροτερες EPOX,ASUS,kai οι protes ths Nvidia ( edo xesta )....Σαν τεχνικος PC (oldschool) σε μερικα μαγαζια μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι εχω χτισει /upgraded πανω απο 500+ μηχανιματα στην καριερα μου kai θελω να πιστευω οτι εχω καποια πειρα για να λεω αυτα που λεω.

Link to comment
Share on other sites

Χτισω PC δικα μου απο την εποχη tou P1. Εχω δουλεψει με σχεδον ολες της εταιριες σε hardware οπος Intel ,Epox,Abit,Microstar (MSI today),Asus,asrock ,gigabyte και κανα 2-3 που δεν θυμαμαι (λογο ηλικιας χεχε ).

QDI, DFI. :chuncky:

Πάντως κάνα δυο Asus μου έκαναν και εμένα κόλπα ενώ μια MSI τα κακάρωσε.

Gigabyte για OC, asrock λόγω τιμής και Intel για να την έχεις χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και DFI & ABIT& QDI Kudoz 7 ! Κορυφαίες εταιρείες και πολύ κρίμα που δεν υπάρχουν πια!

Από εμένα Asrock πλέον για τα δικά μου και για καλά φιλαράκια και Gigabyte/Asrock ανάλογα, αν είναι για κάποια μικρά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

H Abit είχε τις καλύτερες μητρικές και το καλύτερο support όλων. Είχα και την IC7-Max3 όπως γράφτηκε παραπάνω και πετούσε.

Επίσης κορυφαίες, αλλά συνήθως με 2x 3x στην τιμή, ήταν της Micronics. Μέχρι 486 όμως. Δε θυμάμαι αν είχε βγάλει για Pentium.

Τις χειρότερες τις έχω δει από QDI. Παίρναμε σε μια εταιρία που εργαζόμουν. Και πολλά προβλήματα και αργές πολύ. Κάναμε benchmarks με Asus/Abit και ήταν 20-30% κάτω.

Τελευταία παίζω με Gigabyte. Οι 3 τελευταίες Asus που είχα πριν, μου έκαναν διάφορα κι έτσι άλλαξα. Με τις GB, δεν έχω την τέλεια σχέση, αλλά βολεύομαι.

Γενικά πιστεύω ότι ενσωματώνουν τεχνολογίες που δεν είναι επαρκώς δοκιμασμένες και βγάζουν προβλήματα ή ασυμβατότητες.

Link to comment
Share on other sites

QDI, DFI. :chuncky:

Πάντως κάνα δυο Asus μου έκαναν και εμένα κόλπα ενώ μια MSI τα κακάρωσε.

Gigabyte για OC, asrock λόγω τιμής και Intel για να την έχεις χρόνια.

ΑΧΧΑΧΑΧΑΑ!!!... DFI lanparty !!!! ειρωνια....εχω μια στην ντουλαπα κομπλε με cpu kai ram.....

Oso gia qdi...δεν θελω ουτε να την βλεπω.... :P

Link to comment
Share on other sites

MSI and the saga of the dead CPU syndrome... no thank you.

DFI θα πλήρωνα για να επέστρεφε η εταιρία με την ίδια επιτυχία όπως τότε με την LP nF2 & nF4.

REEEEE pou xathikes esu re file ???

Ti mou thimises re....The good old days...:P

Greekrage A.ka. Spartiatis :P

Link to comment
Share on other sites

Χτισω PC δικα μου απο την εποχη tou P1. Εχω δουλεψει με σχεδον ολες της εταιριες σε hardware οπος Intel ,Epox,Abit,Microstar (MSI today),Asus,asrock ,gigabyte και κανα 2-3 που δεν θυμαμαι (λογο ηλικιας χεχε ). Η πιο σταθερες για μενα με μηδεν προβληματα ηταν Intel,msi,Abit kai Gigabyte...Oi χειροτερες EPOX,ASUS,kai οι protes ths Nvidia ( edo xesta )....Σαν τεχνικος PC (oldschool) σε μερικα μαγαζια μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι εχω χτισει /upgraded πανω απο 500+ μηχανιματα στην καριερα μου kai θελω να πιστευω οτι εχω καποια πειρα για να λεω αυτα που λεω.

Παιδες πραγματικα και για εμενα στις τοτε εποχες οι πιο σταθερες με διαφορα Abit και Gigabyte τελευταια επιλογη η Asus, δεν μιλαω καθολου για msi γιατι 8 στις 10 συνθεσεις ειχαν "καποιο" θεμα...δεν με πανε καθολου.Με τα σημερινα δεδομενα για εμενα προσωπικα πρωτα η Gigabyte μετα η Asrock και τριτη η Asus απο εκει και περα "κενο.."

Link to comment
Share on other sites

Στα φθηνά αν εξαιρέσεις κάτι θέματα που έχει η 970 Extreme 3 ή Pro πως στο καλό λέγεται δεν θυμάμαι τώρα, η AsRock την ακουμπάει σε όλες :D

Στις "μικρές" με κάμποσα λεφτά οι Asus Gene απλά δεν παίζονται ( Intel platform, z6/7/8 series chipsets )

Βελτιωμένες πολύ οι Gigabyte, αλλά πάλι είναι πίσω όσον αφορά το memory compatibility ( σε δεδομένο αριθμό διαφορετικών κιτ, ειδικά σε "περίεργες μάρκες/μοντέλα" εξακολουθεί να έχει θέματα η Gigabyte ).

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό επιχείρημα ?

Έστω κάποιο επιχείρημα ?

Διευκρίνισέ μας αυτό που δεν βλέπουμε εμείς οι άσχετοι.

( άσχετο ότι τα περισσότερα overclocking records αυτή την στιγμή έχουν επιτευχθεί με την X99-SOC Champion... )

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν έχει δοκιμάσει τα boards της Intel αλλά τα es δεν ξέρει τι πάει να πει δυσκολία χαχα. Το Χ99 κάνει κάπου στα 55 secs να bootάρει lol

Κάνει 55 secs boot με τι setup ρε αρχηγέ...λίγο αόριστο το ακούω...( πχ.. είναι raid,έχει ένα καρο δίσκους,είναι multi boot klp ? )

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now