MetallicGR

Mainstream QHD οθόνη 24 ιντσών λανσάρει η Dell

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Mainstream QHD οθόνη 24 ιντσών λανσάρει η Dell]http://www.hwbox.gr/images/news_images/dell.jpg[/NEWS_IMG] Όσοι μένουν πιστοί στις 24 ίντσες των monitor τους θα πρέπει να ρίξουν μια ματιά στη νέα πρόταση της Dell η οποία έρχεται με ανάλυση 2560x1440!

H P2416D είναι η πρόταση της Dell για την mainstream αγορά των 24 ιντσών και εφοδιάζεται με την αρκετά υψηλή ανάλυση των 2560x1440 pixels. Έχει IPS panel σύμφωνα με τις πληροφορίες μας και καλύπτει το 99% του sRGB color space. Οι παρεχόμενες θύρες είναι μια DisplayPort 1.2 η οποία μπορεί να οδηγήσει τα 2560x1440 στα 60 Hz, HDMI 1.4 στην ίδια ανάλυση αλλά με το μισό ρυθμό ανανέωσης καθώς και μια VGA για όποιον τη χρειάζεται.

Επιπρόσθετα, διαθέτει USB 2.0 hub με τέσσερις θύρες, ενώ η σχεδίασή της είναι λιτή, με δυνατότητα ρύθμισης του ύψους, της περιστροφής. Παράλληλα η Dell δίνει 3 χρόνια εγγύηση, με προτεινόμενη τιμή τα $369.99 και διαθεσιμότητα μέσα στον μήνα.

[img_alt=Mainstream QHD οθόνη 24 ιντσών λανσάρει η Dell]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture44058.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα οθόνη αυτή, από άποψη διαστάσεων/ανάλυσης.

Για να δούμε αν θα προλάβει να γίνει νόρμα @ 24"...

Σε photoshop θα δίνει πόνο η συγκεκριμένη με τέτοια ανάλυση. Σκεφτόμουν όμως κατά πόσο βολικό θα είναι το browsing στα 2560. Πιστεύεις αξίζει πιο πολύ αυτή από την 27άρα 2560 της Dell Τάσο;

Link to comment
Share on other sites

Σε photoshop θα δίνει πόνο η συγκεκριμένη με τέτοια ανάλυση. Σκεφτόμουν όμως κατά πόσο βολικό θα είναι το browsing στα 2560. Πιστεύεις αξίζει πιο πολύ αυτή από την 27άρα 2560 της Dell Τάσο;

Nope, 27αρα δαγκωτό πιστεύω. Στις 27 είσαι ακόμα σε βολικά "μικρό" μέγεθος, όπως και να κάθεσαι στο γραφείο σου imo.

Link to comment
Share on other sites

30άρες να κοιτάς 1600p και πάνω. Αλλά βεβαιώσου ότι σε βολεύουν πρώτα, γιατί αν κάθεσαι up straight πρέπει να κουνάς τον λαιμό σου για τις γωνίες.

Εγώ εκεί στις 27-28 τερματίζω εργονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Dell απο τις καλυτερες εταιρειες σε ποιοτητα και service απλα σεβασμος!!!

Αλλα οπως εγινε mainstream το 1080p 60hz με τις οθονες να κοστιζουν περιπου 200 ευρω και οι αναλογες καρτες γραφικων τα αντιστοιχα χρηματα ετσι για ακομη μια φορα θα περιμενω για αυτες τις οθονες και καρτες γραφικων να εχουν μεσο ορο 200 ευρω τοτε για εμενα ειναι η σωστη αγορα.Τωρα αν καποιοι γουσταρουν να αγοραζουν τα αντιστοιχα προϊοντα με μεσο ορο 350+ ευρω καλα κανουν.Απλα για εμενα ειναι "too much"...!!!

Link to comment
Share on other sites

Dell απο τις καλυτερες εταιρειες σε ποιοτητα και service απλα σεβασμος!!!

Σε service είναι καλή πράγματι. Αλλά σε ποιότητα και quality control, πλέον, όχι. Πάρα πολύ σκαρταδούρα, crosshatch, bleeding απανωτά RMA κτλ κτλ ακόμα και στα ακριβά της μοντέλα.

Χαλαρά από τις μεγαλύτερες βουτιές σε quality control των τελευταίων 10 χρόνων, in my book. Και δεν είμαι hater, από 2713 σου γράφω :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως στις 27 και 1440p έχει ένα πολύ καλό sweet spot. Δεν μετανιώνω στιγμή για την δική μου Dell. Οι 34 3440x1440p 21:9 ultrawide ίσως είναι ένα ακόμα καλό καινούργιο sweetspot. Γενικά πολύ PPI σε PC monitor προς το παρόν με ξενερώνει γιατί τα windows έχουν άθλιο scaling τώρα. Τα windows 10 άλλη ιστορία ευτυχώς.

Εγώ όμως έχω μια μικρή ερώτηση να κάνω σχετικά με οθόνες.

**Πότε θα δούμε OLED για PC?** FFS!

Μόνο εγώ εκνευρίζομαι όταν βλέπω ότι οι OLED έχουν τόσα καλά χαρακτηριστικά για gaming και media και δεν έχουν βγάλει ούτε μία για PC;

Είναι τόσο σοβαρό αυτό το burn-in πρόβλημα-ρίσκο;

Link to comment
Share on other sites

OLED όταν δεήσουν.

Στην ουσία η βιομηχανία είναι δύο εταιρίες: LG & Samsung. Αυτές φτιάχνουν τα panel, αυτές ξέρουν που είναι τα καλά margins, αυτές ορίζουν τον ρυθμό :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now