MetallicGR

Πόσο ήσυχο θέλετε να είναι το PC σας;

Πόσο ήσυχο θέλετε να είναι το PC σας;  

66 members have voted

  1. 1. Πόσο ήσυχο θέλετε να είναι το PC σας;

    • Δε με ενδιαφέρει ο θόρυβος
    • Λίγο, ρυθμίζω τις στροφές των ανεμιστήρων κατάλληλα
    • Αρκετά, προσέχω οι ανεμιστήρες να είναι "silent"
    • Πάρα πολύ, ηχομονωτικά υλικά στο εσωτερικό του Case
    • Θέλω την απόλυτη ησυχία, είμαι silence freak!


Recommended Posts

Ακόμη και αν διαθέτετε την παραμικρή εμπειρία στο overclocking ή γενικά στον τρόπο όπου λειτουργεί ένα PC, το μόνο σίγουρο που θα γνωρίζετε είναι πως όποιο υποσύστημα διαχέεται από ρεύμα παράγει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία, η οποία θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Συνήθως οι κατασκευαστές, τόσο των καρτών γραφικών, όσο και των επεξεργαστών συνοδεύουν τα προϊόντα τους, με δοκιμασμένες λύσεις που επαρκούν για τις εργοστασιακές συχνότητες λειτουργίας, καθώς κανένας τους δεν έχει προβλέψει το overclocking! Aπό τη στιγμή που διαβάζετε το HwBox, πιθανώς η λέξη "εργοστασιακό" ή "stock" να ζωγραφίζει μια περίεργη έκφραση στο πρόσωπό σας αφού οι περισσότεροι από εσάς χρησιμοποιείτε ένα (έστω και λίγο) υπερχρονισμένο σύστημα, όπως είχαμε δει και παλαιότερα.

Ένα πρόβλημα που δημιουργείται με ένα υπερχρονισμένο (και όχι μόνο) σύστημα, είναι ο θόρυβος που παράγεται από τους ανεμιστήρες των ψυκτρών, από τους δίσκους καθώς και από διάφορα άλλα πράγματα όπως οπτικά μέσα αποθήκευσης. Ο κάθε χρήστης έχει διαφορετικές φυσικά ανοχές στον θόρυβο, όμως σίγουρα κανείς δε μπορεί να συγκεντρωθεί σε ένα δωμάτιο με db τριψήφιων αριθμών!

Η ερώτηση του σημερινού poll είναι η εξής: Πόσο ήσυχο θέλετε να είναι το PC σας;

[img_alt=Το Android 5.1.1 ενδέχεται να αποκαλυφθεί σύντομα]http://www.hwbox.gr/members/3682-albums538-picture38372.jpg[/img_alt]

Δε με ενδιαφέρει ο θόρυβος.

Λίγο, ρυθμίζω τις στροφές των ανεμιστήρων κατάλληλα.

Αρκετά, προσέχω οι ανεμιστήρες να είναι silent με ειδική σχεδίαση.

Πάρα πολύ, ηχομονωτικά υλικά στο εσωτερικό του Case μαζί με silent ανεμιστήρες.

Θέλω την απόλυτη ησυχία, είμαι silence freak!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως!!! freak!!!

μεγαλο θεμα που σηκωνει τεραστια αναλυση!!!!

αρχιζεις με το θορυβο, μπλεκεις με την ψυξη και καταλήγεις με ερωτηματα του τυπου positive / negative air pressure?????

ΚΟΛΑΣΗ!!!

Edited by Cobretti1099
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά, προσέχω οι ανεμιστήρες να είναι "silent"

150 ευρώ έχουν φύγει μόνο για τα fans....αξίζει όμως γιατί πρέπει να δώσεις προσοχή για να καταλάβεις ότι λειτουργεί :)

Link to comment
Share on other sites

Freak δεν είμαι, αλλά με ενοχλεί η φασαρία.

Υδρόψυξη με silent ανεμιστήρες παντού και φυσικά στο κύκλωμα και η VGA, γιατί όταν φορτώνει στα παιχνίδια ακούγεται μέσα από τα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αμαρτία μου πάντα έλεγα ότι δεν με ενοχλεί ο θόρυβος (ακόμα ισχύει αυτό), αλλά όταν έβαλα AIO για πρώτη φορά και ρύθμισα τους ανεμιστήρες στο silent, το ευχαριστήθηκα :D

Για αυτό και ψήφισα το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά, προσέχω οι ανεμιστήρες να είναι "silent"

Ευτυχώς έχω καταφέρει με 9 ανεμιστήρες στο κουτί μιας και υπάρχει custom υδρόψυξη σε cpu-gpu να ακούγεται ελάχιστα.Πάντα έψαχνα να είναι ήσυχο το pc

Link to comment
Share on other sites

Freak δεν είμαι, αλλά με ενοχλεί η φασαρία.

Υδρόψυξη με silent ανεμιστήρες παντού και φυσικά στο κύκλωμα και η VGA, γιατί όταν φορτώνει στα παιχνίδια ακούγεται μέσα από τα ακουστικά.

Η 970 από ποτε ακούγεται??? Μήπως μιλάς για την σάπια την ατι??

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Αν ένας από τους βασικούς λόγους που κάνεις υδρόψυξη είναι για την ησυχία και ξοδεύεις αρκετά σε καλούς αθόρυβους ανεμιστήρες, νομίζω αυτόματα πηγαίνεις στην κατηγορία freak. Έβαλα freak γιατί το μόνο που δεν έχω κάνει ακόμα είναι να πάρω PSU που να σταματάει ο ανεμιστήρας του σε low load. Εγώ ο ίδιος με θεωρώ στην μέση, αλλά επειδή βλέπω πολλούς που μένουν με stock cpu cooler και βλέπω τι έχω κάνει εγώ.... συγκριτικά ανεβαίνω κατηγορία νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Η 970 από ποτε ακούγεται??? Μήπως μιλάς για την σάπια την ατι??

Μπορεί η 970 να ακούγεται λιγότερο, αλλά είχα και nVidia που ακουγόντουσαν μια χαρά. Την υδρόψυξη την έστησα εδώ και 4-5 χρόνια και έκτοτε όποια κάρτα και να έχω, μπαίνει απάνω.

Αν ένας από τους βασικούς λόγους που κάνεις υδρόψυξη είναι για την ησυχία και ξοδεύεις αρκετά σε καλούς αθόρυβους ανεμιστήρες, νομίζω αυτόματα πηγαίνεις στην κατηγορία freak.

Freak θα ήμουν αν έψαχνα να βρω τον τέλειο ανεμιστήρα, που είναι ήσυχος, αλλά και δυνατός κι έκανε 30? ο ένας... Δεν έφτασα εκεί. 5 καλά ανεμιστήρια έχω κι αυτό είναι όλο. Απλά είναι αυτά, έχουν σταθερή στάθμη θορύβου και για τα δικά μου αφτιά είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το φτάνω στο σημείο πριν τις ηχομονώσεις. Ok semi-passive τροφοδοτικά, ok τερατοNoctua ρυθιμσμένη στις 300RPM αλλά να αρχίσω να απλώνω ρικοφον στο case δεν το κάνω πλέον με τίποτα. Βαριέμαι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

2 pc, ένα εκ δεξιών, ένα εξ αριστερών..

το δεξί για εφαρμογές γραφείου, πρέπει να βάλεις πάνω το αυτί σου αφού το πληκτρολόγιο το υπερεπισκιάζει..

το αριστερό για επεξ εικόνας, 2 vga, ένα σκασμό ανεμιστήρες και δίσκους, ακούγεται περισσότερο από το aircondition (που δουλεύει χειμώνα-καλοκαίρι) όταν ανάβει αυτό με τις 4 του οθόνες..

αν και κουκουες παλιός, ψηφίζω την νουδούλα των pc μου :P

(ναι.. και τώρα κοιτάτε τα specs της υπογραφής, και ναι.. έχω μείνει λίγο πίσω, και ναι.. μόνο 4 forum-posts :P :P )

Edited by JBT
το πάτησα κατά λάθος :P
Link to comment
Share on other sites

Freak θα ήμουν αν έψαχνα να βρω τον τέλειο ανεμιστήρα, που είναι ήσυχος, αλλά και δυνατός κι έκανε 30? ο ένας... Δεν έφτασα εκεί. 5 καλά ανεμιστήρια έχω κι αυτό είναι όλο. Απλά είναι αυτά, έχουν σταθερή στάθμη θορύβου και για τα δικά μου αφτιά είναι οκ.

Ίσως πρέπει να εξηγήσω καλύτερα το σκεπτικό μου που ανέφερα και στο τέλος του post μου. Είμαστε μεσαία κατηγορία για enthusiast συστήματα, αλλά silence enthusiasts-freaks σε σχέση με mainstream συστήματα. 30 ευρώ ο ανεμιστήρας είναι overkill για enthusiast σύστημα. 40 ευρώ για καλύτερη-πιο ήσυχη ψύξη από την stock είναι normal σε mainstream σύστημα. 200 ευρώ υδρόψυξη για silence είναι overkill για mainstream. Άρα για enthusiast συστήματα είμαι ένας ακόμα ήσυχος φτωχός υδρόψυκτος ανθρωπάκος. Για mainstream σύστημα είμαι ένας ανώμαλος που ξοδεύει τα λεφτά του από εδώ και εκεί. Makes sence? Όπως λέγαμε και στο πρώτο έτος στο ΕΜΠ "Ως προς ποιόν παρατηρητή;"

Link to comment
Share on other sites

παντα επαιζα με πολλους ανεμηστηρες οσους χωρουσαν στα διαφορα κουτια που εχω αλλαξει

και ρυθμιζα οσο μπορουσα φυσικα μεσω βιος ολα τα φαν ενταξει δε τρελαινομαι και με τη απολυτη ησυχια

επισης με φαν controler εχω παιξει αλλα οχι αρκετα τα πολλα καλωδια ειταν ενα θεμα για μενα

Link to comment
Share on other sites

Λίγο, ρυθμίζω τις στροφές των ανεμιστήρων κατάλληλα

Επιλεγω το δευτερο και αυτο γιατι τωρα με την 980 δεν υπαρχει λογος να απογειωνεται το κουτι με το fan τερμα ...Στο 4αρι ψυγειο που εχω δεν ακουγονται τα fans καθολου.

ΑΛΛΑ ποτε δεν ειχα θεμα με τον θορυβο και με πιο παλιες καρτες 480 580 680 γιατι παντα στα κεφαλι υπαρχουν τα sennheiser HD448 με τα οποια χανεις επαφη με τον γυρο κοσμο μπαινει η μανα στο δωματιο μιλαει μνιε μνιε μνιε :o.. και βλεπεις απλα ενα στομα να κουνιεται και τιποτα αλλο :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Από όταν χάλασε ο ανεμιστήρας του "Λάπτοπ" και κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα στο 3, κατάλαβα ότι θέλω ησυχία. Για αυτό στο επερχόμενο Build μου θα το κάνω όσο πιο αθόρυβο μπορώ να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ειμαι των ακρων... εξηγουμε στο Enthusiast Rig που εχω κυριως για παιχνιδια και τρεχουν ολα overclocked δεν με πειραζει ο θορυβος και ολοι οι ανεμηστηρες δουλουν full κυριως επειδη ο θορυβος υπερκαλυπτετε απο τον ηχο του παιχνιδιου που τρεχει την περισσοτερη ωρα και δεν με ενοχλει. Στο PC ομως που κανω τις καθημερινες εργασιες Browsing,κατεβασμα αρχειων, διαβασμα, επεξεργασια κειμενου, mails κτλ θελω να μη το ακουω καθολου (και το εχω πετυχει και μαλιστα με εχει και ελαχιστη καταναλωση). Επελεξα την δευτερη επιλογη ως συμβιβασμο σε αυτο που κανω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω, να διευκρινίσω ότι δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, οπότε τα περισσότερα μηχανάκια μου δεν έχουν καν κάρτα γραφικών πλην της iGPU του επεξεργαστή.

Επίσης το βασικό μου είναι το htpc/24x7 κατεβαστήρι, και τα υπόλοιπα λίγο πολύ είναι για δουλειές γραφείου, surfing κλπ πράγματα, αλλά σχετικά απλά (χωρίς ιδιαίτερο CPU load δηλαδή)

Από αυτά λοιπόν θέλω την μέγιστη δυνατή ησυχία. Προσεκτικά επιλεγμένα components που να είναι ήσυχα και χαμηλής κατανάλωσης και να μην χρειάζονται ιδιαίτερη ψύξη(*) οπότε και κατ'επέκταση ελαχιστοι ανεμιστήρες, με ελάχιστες στροφές. Βάση όλων των παραπάνω, έχω επιτύχει να έχω ουσιαστικά αθόρυβα μηχανήματα, χωρίς όμως ακραίες και ακριβές λύσεις για ψύξη. Το συγκεκριμένο 24x7 μπορεί να κάτσει κάποιος δίπλα, χωρίς να καταλάβει ότι έχει υπολογιστή ανοιχτό.

(*)αυτό ισχύει και για τους δίσκους, ssd για λειτουργικό παντού, και για τις "αποθήκες" μου, REDs (ψυχροί και ήσυχοι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω πως με απαοσχολεί πολύ το θέμα της ησυχίας του PC.

Στο γραφείο δεν με απασχολεί γιατί όλοι οι άλλοι θόρυβοι το καλύπτουν.

Στο σπίτι με ενοχλεί ο Raptorας αλλά θα τον αλλάξω να ησυχάσω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now