kjtzemis

Αγορα νεας GPU

Recommended Posts

Για να δουμε τι θα δουμε φιλε μου.Ας ελπισω αυτα τα θεματα να ητανε μονο για τις 280χ και οχι για τις απλες 280 θα δειξει μολις μου ερθει, προς το παρον την περιμενω πως και πως εκει ελεγε απο 2-7 εργασιμες θελω να πιστευω μεχρι την παρασκευη να μου εχει ερθει και να μην με πανε για την αλλη βδομαδα γτ δεν την πολυ παλευω χωρις καθολου καρτα γραφικων στο pc, ουτε football manager δεν θα μπορω να τρεχω ετσι οπως ειμαι τωρα. :S

Τεσπα αυτα ειναι μικροπροβληματα, σευχαριστω για τα καλα σου λογια και για τις απαντησεις σου σε ολο το θεμα.

Υ.Γ.παλικαρια μια τελευταια ερωτηση, το διαβασα στο ινσομνια και κουφαθηκα, υπαρχει περιπτωση η συγκεκριμενη καρτα που πηρα να μην υποστηριζει το dx12?εκει μου ειπαν οτι δεν ειναι σιγουρο κατα ποσο θα το υποστιριζει η συγκεκριμενη καρτα το dx12 σε σχεση με την 960 που θα το υποστηριζει πληρως.

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα δουμε φιλε μου.Ας ελπισω αυτα τα θεματα να ητανε μονο για τις 280χ και οχι για τις απλες 280 θα δειξει μολις μου ερθει, προς το παρον την περιμενω πως και πως εκει ελεγε απο 2-7 εργασιμες θελω να πιστευω μεχρι την παρασκευη να μου εχει ερθει και να μην με πανε για την αλλη βδομαδα γτ δεν την πολυ παλευω χωρις καθολου καρτα γραφικων στο pc, ουτε football manager δεν θα μπορω να τρεχω ετσι οπως ειμαι τωρα. :S

Τεσπα αυτα ειναι μικροπροβληματα, σευχαριστω για τα καλα σου λογια και για τις απαντησεις σου σε ολο το θεμα.

Υ.Γ.παλικαρια μια τελευταια ερωτηση, το διαβασα στο ινσομνια και κουφαθηκα, υπαρχει περιπτωση η συγκεκριμενη καρτα που πηρα να μην υποστηριζει το dx12?εκει μου ειπαν οτι δεν ειναι σιγουρο κατα ποσο θα το υποστιριζει η συγκεκριμενη καρτα το dx12 σε σχεση με την 960 που θα το υποστηριζει πληρως.

μονο π ειπες manager σε καταλαβαινω απολυτα :hehe:

ολες οι καρτες HD7XXX - R200 series η γενικοτερα ολες οι καρτες π ειναι αρχιτεκτονικης GCN θα υποστηριζουν DX12

στην προκειμενη περιπτωση η δικια σου 280 ειναι μια 7950 rebranded αρα δν θα εχεις θεμα

AMD Demonstrates Full Support for New DirectX 12 at Game Developer Conference

Edited by FarmaS
Link to comment
Share on other sites

Είσαι και εσύ καμενος μς manager φιλέ μου;(δόξα σι το δοκιμασία χθες και επαιζε απροβληματιστα μονο που η κάμερα του αγώνα είναι 2d classic γτ αλλιώς κολλαγε).

Ωραία νέα που θα υποστηρίζει το dx12.τι χρονολογίας είναι η κάρτα που πήρα;

Και κάτι τελευταιο που ήθελα να ρωτησω χθες βλεπω καινούρια παιχνίδια που λένε στα recommemded οτι θέλουν i7 επεξεργαστή εγώ που έχω τον i5 2500 μαζί μς την κάρτα που πήρα θα έχω θέματα να τρεξω τα νέα παιχνίδια σε φουλ γραφικά μονο και μόνο λογο του cpu;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το μοντελο ειναι Μαρτιο 2014

πια παιχνιδια θελουν i7 ? γτ προς στιγμη δεν εχω δει πουθενα τετοιο recommended

το περισσοτερο που εχω δει ειναι i5

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γτ ένας στο ινσομνια μου είπε οτι η κάρτα είναι του 2012?

Μπορεί να εκανα εγώ λάθος και να μην ηταν τα recommended και να ήτανε τα καλύτερα αν θυμάμαι καλά και στο mortal kombat x έλεγε i7 και στο gta v.

Το witcher 3 λες να τα καταφέρω να το απολαυσω στα φουλ;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γτ ένας στο ινσομνια μου είπε οτι η κάρτα είναι του 2012?

Μπορεί να εκανα εγώ λάθος και να μην ηταν τα recommended και να ήτανε τα καλύτερα αν θυμάμαι καλά και στο mortal kombat x έλεγε i7 και στο gta v.

Το witcher 3 λες να τα καταφέρω να το απολαυσω στα φουλ;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σωστα σου ειπε 2012 απλα δες πως εχει το θεμα

ο πυρηνας της καρτας ειναι Tahiti Pro που βγηκε στην αγορα το 2012 με το μοντελο 7950

το 2014 η AMD επανεκδοσε τον ιδιο πυρηνα με το μοντελο R9 280 απλα με λιγο μικροτερη καταναλωση κ καλυτερη αποδοση

απο τα παιχνιδια που αναφερεις μονο το witcher 3 θελει πολυ δυνατη καρτα κ επεξεργαστη 3η γενιας κ πανω για να παιξει σε ultra

Link to comment
Share on other sites

Αχα καταλαβα οσων αφορα για το μοντελο.

Τουλαχιστον θελω να πιστευω να μπορω να το παιξω αξιοπρεπες με high.

Τωρα σε αυτο που σε ρωτησα παραπανω στο θεμα του cpu θα εχω θεματα?

Link to comment
Share on other sites

οχι γενικοτερα θα εισαι αρκετα καλα

αν ομως θες να ψαξεις το απολυτο τοτε θα πρεπει να κανεις αναβαθμιση με αρκετο κοστος

ποση ραμ εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη οι νεες "αναβαθμισεις" θα ειναι σε psu και ssd (μιας και πολυ τον εχω αργησει τον ssd) για τα υπολλοιπα θα το κοιταξω κατα το καλοκαιρακι δλδ cpu και οτι αλλο χρειαστει, να δω πρωτα πως παει και η καρτα αν θα ειμαι ευχαριστημενος με το ολο συνολο και αναλογως θα πραξω.

8 gb ram εχω φιλε μου (δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα δεν εχουν ψυκτρες επανω ειναι απλες και δεν θυμαμαι και τι μαρκα ειναι, μπορω να κοιταξω πουθενα μεσα απτο pc την εταιρια των ram?).

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη οι νεες "αναβαθμισεις" θα ειναι σε psu και ssd (μιας και πολυ τον εχω αργησει τον ssd) για τα υπολλοιπα θα το κοιταξω κατα το καλοκαιρακι δλδ cpu και οτι αλλο χρειαστει, να δω πρωτα πως παει και η καρτα αν θα ειμαι ευχαριστημενος με το ολο συνολο και αναλογως θα πραξω.

8 gb ram εχω φιλε μου (δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα δεν εχουν ψυκτρες επανω ειναι απλες και δεν θυμαμαι και τι μαρκα ειναι, μπορω να κοιταξω πουθενα μεσα απτο pc την εταιρια των ram?).

οχι δεν εχει θεμα π ειναι χωρις ψυκτρες

οπως κ να εχει εισαι καλυμενος με 8gb ram

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σευχαριστω και παλι για τις απαντησεις.

οσο για το τροφοδοτικο κρατα μια πισινη γτ βλεπω στα 12v ειναι 20A

http://imagizer.imageshack.us/a/img901/9680/t1wWCb.jpg

στο λεω γτ φιλος μου με i3 αλλαξε καρτα σε 270Χ κ σχεδον με τετοιο απλο τροφοδοτικο δν την σηκωνε

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ σε λίγο καιρό θα αλλάξω κάρτα και είμαι περίπου στο ίδιο budget. Έλεγα να πάρω την 960 σε έκδοση με 4GB.

Αξιζει ή να πάω σε amd?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ σε λίγο καιρό θα αλλάξω κάρτα και είμαι περίπου στο ίδιο budget. Έλεγα να πάρω την 960 σε έκδοση με 4GB.

Αξιζει ή να πάω σε amd?

μπα δεν αξιζει η 960 εχει 128bit memory bus

παρε καλυτερα μια R9 280

Link to comment
Share on other sites

ναι πασα

αυτα τα χυμα στο κυμα τροφοδοτικα ειναι παντα λιγο περιεργα

Τι να πω ας ελπισω μονο να με κρατησει οπως ειπα και στα αρχικα ποστ εστω μεχρι μεσα Μαιου και να μην μου κανεις ιστοριες και σιγουρα τον Μαιο θα αλλαχτει με κανα τοφοδοτικο της προκοπης.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι ΑΝ θα σου κρατησει αλλα αν θα μπορεσει να σηκωσει την καρτα

γτ αν δν μπορεσει τοτε ισως ο υπολογιστης να παγωνει ακομα κ σε απλη χρηση (facebook, youtube etc)

στην χειροτερη μπορει να μην σε αφησει καν να μπεις στα windows

+ αυτα π σου ειπε ο Τασος με τις αποδοσεις στοιχηματος :P

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο psu λες να είναι εντάξει με την καινούρια κάρτα και με το συστημα μου;

Είπα να ρωτησω εδώ για να μην γράφω τα πάντα για το σύστημα μου απο την αρχή.το Στέλνω απο public γτ μου έκατσε μια έκπτωση εκεί και γιαυτό.θα κάνουν τα 650w ή παλι είναι λιγα;

http://www.public.gr/product/computers-and-software/anabathmisi/trofodotika/psu-coolermaster-gm-650w-rs650-amaab1-eu-trofodotiko-ypologisti/prod6120168pp/

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τα watt που κανουν την διαφορα αλλα η αποδοση στα watt

π.χ ενα 500αρι τροφοδοτικο καλης ποιοτητας φτανει κ περισσευει

στην προκειμενη περιπτωση το τροφοδοτικο π λες ειναι πολυ καλο κ θα εισαι πληρως καλυμενος

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα πως επαιζαν ρολο και τα watt στην προκειμενη περιπτωση γτ σε καποιες καρτες που ειδα εγραφε προτεινομενη ισχυς κατι τετοιο τελος παντων τα 600W και λεω κατσε να ρωτησω πρωτα μπας και δεν κανει και πανε τζαμπα τα χρηματα.

Χαιρομαι που ακου πως ειναι πολυ καλο και πως με αυτο δεν θα εχω κανενα προβλημα.

Εχει γινει ειδη η παραγγελια (αν και δεν ηταν διαθεσιμο, ελεγε κατοπιν παραγγελιας) θελω να πιστευω μεχρι παρασκευη να το εχουν φερει.

Οσο για την καρτα ηθελα να σε ρωτησω μιας και μου ειπες πως εχεις παρει αρκετες φορες απο visionstudio ποσο χρονο περιπου κανουν να σου στειλουν τα πραγματα?σε ρωταω διοτι αποτι ειδα σε ολα τα πραγματα (προφανος που εχουν διαθεσιμα) γραφουν 2-7 ή 2-10 εργασιμες, στην δικια μου περιπτωση εγραφε 2-7 και χθες αλλαξε η κατασταση της παραγγελιας σε αποδεκτη και σημερα παρεμεινε ετσι δλδ δεν ειχα κατι νεοτερο, θελω να πιστευω να την εχω και αυτη μεχρι παρασκευη...αν δεν την ειχαν διαθεσιμη δεν θα το εγραφαν?

Link to comment
Share on other sites

τα προτεινομενα watt π γραφει καθε καρτα γραφικων ειναι για το συνολο του υπολογιστη κ οχι ΜΟΝΟ για την καρτα

γιαυτο σ ειπα πιο πανω οτι ενα καλο τροφοδοτικο 500watt μπορει να καλυψει ενα ολοκληρο συστημα μαζι με καρτες π εχουν recommended 600++watt

τωρα οσον αφορα το visionstudio οταν λεει 2-7 μερες κλπ αυτο σημαινει πως δεν υπαρχει στην αποθηκη τους κ περιμενουν να τους το στειλει ο προμηθευτης..

αν ελεγε αμεσα διαθεσιμο τοτε πιθανοτατα θα το ειχες παραλαβει

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι 2-7 ημερες αποταν θα κάνω εγώ την παραγγελία ή αποταν θα το παραδώσει το καταστημα στην κούριερ; Τουλαχιστον να μην μου το αργήσουν πανω απο 7 μέρες που λένε.

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now