MetallicGR

Πως βλέπετε να εξελίσσεται η αγορά των GPUs;

Πως βλέπετε να εξελίσσεται η αγορά των GPUs;  

47 members have voted

  1. 1. Πως βλέπετε να εξελίσσεται η αγορά των GPUs;

    • Βλέπω την NVIDIA να αυξάνει κι άλλο το ποσοστό της με τη 980 Ti...
      9
    • Βλέπω την AMD να ανακάμπτει σημαντικά με τις R9 300 Series...
      30
    • Βλέπω και την Intel να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι...
      1
    • Βλέπω την AMD να "ισοφαρίζει" την NVIDIA με τις R9 300 Series...
      6
    • Άλλο.
      1


Recommended Posts

Όπως θα έχετε διαπιστώσει, η αγορά των καρτών γραφικών περιβάλλεται από αρκετό ενδιαφέρον εδώ και πολλά χρόνια, καθώς βλέπουμε τις δύο μεγάλες εταιρείες να παλεύουν για να διατηρήσουν το μερίδιο αγοράς τους ανακοινώνοντας νέα μοντέλα και προσπαθώντας να καταφέρουν τις υψηλότερες δυνατές επιδόσεις σε κάθε νέα γενιά. Τα πράγματα την τελευταία περίοδο κυλούν προς όφελος της NVIDIA η οποία μέσα από τα (μερικώς) επιτυχημένα λανσαρίσματα των GTX 980 και 970 καθώς και της σημαντικής αδράνειας από πλευράς AMD, κατάφερε να αυξήσει το μερίδιό της πάνω από 75%, αφήνοντας την AMD με το μικρότερο ποσοστό που έχει δει ποτέ στην ιστορία της (24%). Η "κόκκινη" ετοιμάζει μέσα στο τρέχων τρίμηνο νέες κάρτες που θα "ταράξουν τα νερά" σύμφωνα με τα όσα δημοσιεύονται στο διαδίκτυο οπότε το ποσοστό είναι πολύ πιθανό να αυξηθεί. Ας μη ξεχνάμε, πως και η NVIDIA προετοιμάζει τη "φθηνή TITAN X" η οποία θα φέρει την ονομασία GTX 980 Ti. Εσείς, πως πιστεύετε ότι θα εξελιχθεί η αγορά των GPUs;

1 Βλέπω την NVIDIA να αυξάνει κι άλλο το ποσοστό της με τη 980 Ti...

2 Βλέπω την AMD να ανακάμπτει σημαντικά με τις R9 300 Series...

3 Βλέπω και την Intel να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι...

4 Βλέπω την AMD να "ισοφαρίζει" την NVIDIA με τις R9 300 Series...

5 Άλλο.

[img_alt=Πως βλέπετε να εξελίσσεται η αγορά GPUs;]

http://www.hwbox.gr/members/3682-albums416-picture44616.jpg[/img_alt]

Το μερίδιο αγοράς των δύο εταιρειών από το 2003 έως το 2014!

[mag_full=Αγορά καρτών γραφικών: 3 στους 4 έχουν NVIDIA GPU]http://i.imgur.com/gCzJ3M4.png[/mag_full]

Link to comment
Share on other sites

1 Βλέπω την NVIDIA να αυξάνει κι άλλο το ποσοστό της με τη 980 Ti...

Φυσικά και το 1..η νέα χύτρα ταχύτητας στα 1500watt της happy medium δεν θα αλλάξει κάτι, άλλωστε μέχρι να βγει θα έχει κυκλοφορήσει η 980ti που θα διαλύσει τα πάντα..τι να κάνουμε τώρα, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό..κανόνες της φύσης!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το 1..η νέα χύτρα ταχύτητας στα 1500watt της happy medium δεν θα αλλάξει κάτι, άλλωστε μέχρι να βγει θα έχει κυκλοφορήσει η 980ti που θα διαλύσει τα πάντα..τι να κάνουμε τώρα, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό..κανόνες της φύσης!!

αφου λενε οτι θα ειναι ιδια η titan x απλα με 6gb λιγοτερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα αυτό που ελπίζω να γίνει περισσότερο. Να ανακάμψει η AMD. Μόνο και μόνο για να υπάρχει ανταγωνισμός και να βγούμε εμείς οι καταναλωτές κερδισμένοι.

Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι είναι σε άσχημη φάση η αγορά των GPUs. Επειδή η AMD έχει αργήσει να βγάλει κάτι καινοτόμο ή ανταγωνιστικό, η nvidia δεν πιέζεται να βγάλει κάτι επίσης καλό που να είναι σημαντική αναβάθμιση. Έτσι έχουμε επικέντρωση στις καταναλώσεις ρεύματος και όχι στις επιδόσεις και η nvidia να έχει κάτι σαν free pass ή free pardon from the president όταν γίνονται πατάτες τύπου 970GTX 3.5/4GB. Θέλουμε επαναστάσεις στα graphics, αλλά χωρίς ανταγωνισμό θα βλέπουμε ένα απλό +10% κάθε 6 ή 12 μήνες.

Ίσως ανακάμψει και λόγω DX12 και άλλων APIs επίσης.

Έτσι ίσως παίξουν σοβαρές αλλαγές στις αρχιτεκτονικές και στις μηχανές γραφικών και ίσως δούμε καινοτομίες.

Έχω διαβάσει ότι πολλά παιχνίδια είναι broken, αλλά λόγω καλών graphics driver teams φτιάχνονται τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πως να ανακάμψει ρε παιδιά όταν το "κοπάδι" ενώ βλέπει οτι του πιάνουν τον ποπό κανονικά και το κοροϊδεύουν με false spects και κάρτες του 1000αρικου και 3000ρου αντί να ρίξει μαύρο στον Μαυρογιαλούρο κάνουν δηλώσεις του τύπου... "νταξ μωρε ομως η κάρτα αποδίδει καλα τι να μας κάνουν τα x-tra 0.6 gb vram" "τα νεα games δεν χρησιμοποιούν πολύ vram εκτός απο 4k" κτλ κτλ...

Δυστυχώς δεν υπάρχει σωτηρία με την νέα γενιά σεμπαστιανών καταναλωτών...

:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

την 295Χ2 δεν την κερδισε xD

ποσο σκοπευεις να δωσεις την 980?

Ωραία να βάλουμε 2 Τιτάν x να είναι σ sli να δούμε ποιος κερδίζει ποιον... Καμία 350αρα κάπου εκεί..

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να βάλουμε 2 Τιτάν x να είναι σ sli να δούμε ποιος κερδίζει ποιον... Καμία 350αρα κάπου εκεί..

Sent from my SM-N910C

ειπαμε να αγορασουμε μια καρτα

με το συνολο των χρηματων π θα δωσεις εγω παιρνω 2 295Χ2 κ θα ξεφυγω παλι :hehe:

παντως δν ειναι κ λιγοι αυτοι π ζητανε gtx 990 οπως ηταν η 690

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να βάλουμε 2 Τιτάν x να είναι σ sli να δούμε ποιος κερδίζει ποιον... Καμία 350αρα κάπου εκεί..

Sent from my SM-N910C

Νομίζω σε λίγα games τύπου COH 2 η titan x ήταν καλύτερη ή ίδια με 295x2, αλλά μην ξεχνάμε ότι μιλάμε και για διαφορές στην τιμή!

295x2 800 euro, titan x 1230 euro per skroutz search. Titan X sli δεν μπορεί να περάσει καν από το μυαλό για σύγκριση. Αλλά γενικά νομίζω δεν έχει τόσο νόημα η σύγκριση. Παίζουν και οι καταναλώσεις ρόλο και το scaling των drivers και το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Ο καθένας ανάλογα τι ψάχνει και τι σύστημα έχει. ITX, custom watercooled, PSU, resolution, cuda, bitcoin mining κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είστε πολύ αισιόδοξοι.Μου φαίνεται απίθανο να ανακάμψει η AMD αν οι φήμες για τη νέα σειρά είναι αληθινές.

Ψήφισα άλλο.Δε ξέρω τι αλλά δύσκολα θα είναι καλό για εμάς :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now