VeRxus

Νέο (πρώτο) build, δίλειμμα μεταξύ z97-x99 -future proofabillity

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από αρκετό καιρό που παρακολουθώ το site/forum σαν guest (από τα οποία έχω πάρει πολλές χρήσμες γνώσεις) αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου post καθώς μόλις μάζεψα τα τελευταία μου χρήματα για να προβώ σε αγορά εξ' ολοκήρου νέου συστήματος. Το διαθέσιμο budget είναι 1250? και με ξεζούμισμα 1300?. Θέλω να σημειώσω ότι έχω ήδη αγοράσει έναν SSD Adata pro 256GB και μια ψύκτρα CM Hyper 212 Evo στα 100 και 25 ευρώ αντίστοιχα οπότε το budget είναι χωρίς αυτά.

Επίσης αυτήν την στιγμή είμαι με ένα fujitsu laptop lifebook A series me 8gb ram kai ι5 mobile οπότε ότι και να γίνει θα έχει μεγάλη διαφορά :Ρ.

Έχωντας ψάξει καιρό το θέμα είχα ένα build στο μυαλό μου όμως σήμερα αποφάσισα να ζητήσω και λίγες παραπάνω γνώμες και καθώς θέλω ένα πολύ future proof σύστημα είπα να το σκεφτώ περισσότερο.

Τωρινή Χρήση:

Γενικότερα, η χρήση που κάνω είναι κυρίως gaming με διάφορα παιχνίδια, κυρίως RPG(+MMO), RTS, MOBA και κανα CS. Απότίτλους για να γίνω πιο σαφής παίζω: Όλα τα TES, Dragon Age, Witcher, Dota2, HotS, CS:GO, WoW, Diablo, Neverwinter (mmo με φοβερά γραφικά και gameplay) κλπ κλπ. Δεν "καίγομαι" για 60fps σε ultimate ultra super settings αλλά θέλω να παίζω τα πρόσφατα παιχνίδια σε καμια 50αρια fps se high/ultra και τα μελλοντικά σε καμια 40αρια medium/high. (H οθόνη μου είναι 1080p Full HD και δεν σκοπεύω να την αναβαθμίσω σύντομα).

Πέρα απο gaming στο pc κάνω καθημερινές εργασίες, surfarw, γράφω κώδικα, και δεν έχω πρόθεση να streamarw όμως ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με το OCing, ελαφρά στην αρχή καθώς θα είναι η πρώτη μου επαφή.

Το πρωταρχικό μου build εκτός από τα παραπάνω περιλάμβανε:

CASE: NZXT Phantom 630 (full tower): 190? ή Corsair 780T στα 200?

CPU: Intel core i5 4690K : 270? (σε 5 μέρες η τιμή ανέβηκε 30?..)

MOBO: ASrock z97 extreme 4: 125?

RAM: Kingston hyper-x beast 8gb 1866 80?

HDD: WD Caviat blue 1TB, 60?

PSU: Είτε superflower golden green hx 650W 80+gold στα 80? ή EVGA supernova G2 750W 80+gold στα 140? (ανάλογα την gpu με radeon/nvidiα -> 750/650W αντιστοιχα)

GPU: Πολλές επιλογές μεταξύ: Sapphire r9 280x/290 στα 260?/360? αντίστοιχα, gigabyte gtx 970 στα 375? η απλή και τα 420? η g1 με τα led kai to backplate...

Γενικά πρόκειται για ένα πολύ καλο solid build όμως κατάλαβα ότι με ενθουσιάζει πολύ η ιδέα του να κάνω μία custom υδρόψυξη στο μέλλον και να ασχοληθώ περισσότερο με το overclocking και επίσης θέλω κάτι πολύ future proof. Έτσι γεννήθηκαν μερικά ερωτήματα, στην απάντηση των οποίων θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη η βοήθειά σας.

1) Μήπως η custom υδρόψυξη είναι wasted στον 4690Κ; (σε 4790κ θα είναι λιγότερο);

2) Έχετε να προτείνετε κάποια από τις παραπάνω gpu ή κάποια παρόμοια;

3 και σημαντικότερο) Την δεδομένη χρονική στιγμή αξίζει να πάω σε Χ99 και DDR4 κάνωντας το **** μου παξιμάδι και βάζωντας μια r9 270x και μάλλον 8gb ram ή για την χρήση που κάνω και θέλω να κάνω είναι overkill και καλύτερα να πάω σε 4690κ ή 4790κ, να τους κάνω oc, να βάλω μάλλον 8 ή άντε και 16gb ram και να πάρω μια r9 290 ή gtx 970 και κανά περιφερειακό και να είμαι άρχοντας;

Γενικότερα αυτό που αναζητάω (και είναι η ουσία του post) είναι:

  • Α) κάτι που να είναι πολύ future proof (καθώς σκέφτομαι να αλλάξω pc se 6-7+ χρόνια με μια ενδιάμεση αλλαγή gpu σε καμια 3αρια χρόνια)

  • Β) κάτι που να μην είναι overkill (καθώς δεν θέλω να έχω ένα σουπερ μηχανιμα απλά για να το έχω χωρίς να χρησιμοποιώ σε κάποιο σοβαρό extent τις δυνατότητές του)

Σας ευχαριστώ όλου προκαταβολικά για την βοήθειά σας, συγνώμη για το μακροσκελέστατο κείμενο απλά ήθελα να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε :Ρ.

Στάθης.

Link to comment
Share on other sites

future proofe θεωρώ το x99 αλλά για την χρήση που κάνεις νομίζω οτι είναι υπερβολικά πολλά τα λεφτά και η δύναμη του .

η hyper είναι αρκετή για έναν 5820κ

2.PNG

2.PNG

2.PNG

2.PNG.5495b5e69eb906df41503e1868f53f79.P

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα γνώμη μου, διαβάζοντας "future proof" πας x99. Έχεις +2 πυρήνες με το καλημέρα και επιλογή για ακόμα δύο κάπου παρακάτω.

Pεαλιστικά, σήμερα σε games δεν θα δεις scalling από τους επιπλέον πυρήνες. Σε δύο χρόνια λογικά κάποιοι τίτλοι θα scallάρουν βέβαια. Αλλά αφού codάρεις παίζει και κάπου παρακάτω θα μπλέξεις με VMs και πάει λέγοντας. Εγώ θα έπαιρνα σε μια γήινη X99, δύο 8GB "pop" ddr4 (με βλέψεις για άλλα δύο ίδια) και τον μικρό 6core. Το quad channel δεν είναι να το κλαις - και με dual θα είσαι μια χαρά και έχεις τους περισσότερους πυρήνες, και την "σωστή" πλατφόρμα με κόστος που ...καταπίνεται :)

Για τα άλλα που ρωτάς:

1) define "wasted". Γιατί τα χρήματα μιας custom loop μπορεί να σε φτάσουν εύκολα στον επόμενο στην κλίμακα επεξεργαστή

2) σκρουτζαρε την Asus Radeon R9 290 4GB DirectCU II OC, κατά καιρούς παίζει σε απίστευτες τιμές και είναι καρτάρα.

Καλές αγορές :)

Link to comment
Share on other sites

future proofe θεωρώ το x99 αλλά για την χρήση που κάνεις νομίζω οτι είναι υπερβολικά πολλά τα λεφτά και η δύναμη του .

η hyper είναι αρκετή για έναν 5820κ

[ATTACH=CONFIG]44722[/ATTACH]

Ευχαριστώ για το σχόλιο φίλε, και εμένα αυτό με κρατάει απλά σκέφτομαι ότι από την στιγμή που θα δόσω τόσα λεφτά, ας πάρω το πιο πρόσφατο. Ακόμα το σκέφτομαι :/

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα γνώμη μου, διαβάζοντας "future proof" πας x99. Έχεις +2 πυρήνες με το καλημέρα και επιλογή για ακόμα δύο κάπου παρακάτω.

Pεαλιστικά, σήμερα σε games δεν θα δεις scalling από τους επιπλέον πυρήνες. Σε δύο χρόνια λογικά κάποιοι τίτλοι θα scallάρουν βέβαια. Αλλά αφού codάρεις παίζει και κάπου παρακάτω θα μπλέξεις με VMs και πάει λέγοντας. Εγώ θα έπαιρνα σε μια γήινη X99, δύο 8GB "pop" ddr4 (με βλέψεις για άλλα δύο ίδια) και τον μικρό 6core. Το quad channel δεν είναι να το κλαις - και με dual θα είσαι μια χαρά και έχεις τους περισσότερους πυρήνες, και την "σωστή" πλατφόρμα με κόστος που ...καταπίνεται :)

Για τα άλλα που ρωτάς:

1) define "wasted". Γιατί τα χρήματα μιας custom loop μπορεί να σε φτάσουν εύκολα στον επόμενο στην κλίμακα επεξεργαστή

2) σκρουτζαρε την Asus Radeon R9 290 4GB DirectCU II OC, κατά καιρούς παίζει σε απίστευτες τιμές και είναι καρτάρα.

Καλές αγορές :)

Απλά σκέφτομαι μήπως έχω αυτό το θηρίο να κάθεται iddle :P. Σχετικά με τις RAM που λες, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι κακό να πάρεις κάποαι modules τώρα και κάποια αργότερα, γιατί ακόμα και το ίδιο μοντέλο από διαφορετική παρτίδα έχει διαφορές και μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα στο dual/quad channeling, μάλλον δεν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι μήπως έχω αυτό το θηρίο να κάθεται iddle :P. Σχετικά με τις RAM που λες, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι κακό να πάρεις κάποαι modules τώρα και κάποια αργότερα, γιατί ακόμα και το ίδιο μοντέλο από διαφορετική παρτίδα έχει διαφορές και μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα στο dual/quad channeling, μάλλον δεν ισχύει;

Ισχύει, αλλά καθόλου απόλυτα.

Αρχικά μπορεί έτσι απλά να μπερδέψεις διαφορετικά modules και να παίξουν μια χαρά στις ρυθμίσεις των χαμηλότερων.

Αλλά αν δεν θέλεις να υπάρχει καν περιθώριο για ασυμβατότητες και δύσκολα παντρέματα, αν προσέξεις όταν ξαναέρθει η ώρα για αγορά, μπορείς να βρεις τα ίδια chipάκια ακριβώς. Γι' αυτό είπα "pop", μην πας και πάρεις τίποτα απίθανες 3000+ που δεν θα ξαναβρίσκεις αργότερα. Πάρε καμιά από τις χαλαρότερες Kingston, καμιά Corsair κτλ και όταν είναι να ξαναγοράσεις μπορείς είτε με τα revision (corsair) είτε με διάφορες λεπτομέρειες στο part number (kingston) να ξέρεις ότι παίρνεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια modules με τα παλιά σου. Οπότε και να μην υπάρχει ούτε η μικρή πιθανότητα για στραβή.

Για το άλλο που σχολιάζεις, ναι, σε πολλές εργασίες θα βαράει idling του κερατά. Όταν όμως αρχίσεις να συνηθίζεις το multitasking που θα σηκώνει μετά δεν θα μπορείς με μικρότερο ;) Πόσο μάλλον που το θέλεις και για χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω ένα 4790k με custom υδρόψυξη, κατ'εμέ είναι πεταμένα λεφτά.

Όπως το βλέπω εγώ το πρόβλημα με τους haswell 1150 είναι ότι λόγω του ότι δεν είναι soldered,

δεν διώχνουν τη θερμότητα επαρκώς προς την ψύκτρα.

Οι 2011 έχω την εντύπωση ότι είναι soldered οπότε εκεί μάλλον μια υδρόψυξη μπορεί

να φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα .

Επίσης από ότι έχω διαβάσει είναι σχετικά εύκολο ένας 5820k να πιάσει τα 4,4G (1.1Ghz oc)

την στιγμή που ο 4790k πιάνει σχετικά εύκολα τα 4,7Ghz.

Προσωπικά έχω μετανιώσει που επέλεξα 4790k έναντι 5820k για να γλυτώσω κάποια λεφτά.

Και αφού σε ενδιαφέρει το future-proof για μένα μην κοιτάς καθόλου socket 1150

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1152]caution[/MENTION] Κατάλαβα φίλε και σε ευχαριστώ πολύ, ειδικά μετά τα λόγια του [MENTION=14245]Oikopedofagos[/MENTION] κλείνω περισσότερο προς Χ99.

Τα parts ου σκέφτομαι είναι αυτά, πως σας φένονται;

CPU: i7 5820k

MOBO: ASrock X99 Extreme 3

RAM: Kingston hyper-x fury (2x4)GB DDR4 2133-CL14

Για psu να κινηθώ σε 650 ή 750 Watt? Με μια ρ9 280Χ υλοποιήση sapphire στα 260 ευρώ που εχω βει πιστεύετε ειναι αρκετά τα 650;

Γενικότερα έχετε να προτείνεται κάποια gpu se tight budget? Btw caution είδα την 290 που λες αλλά είναι στα 300 και είναι κόκκινη :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Για μητρικές x99 δεν ξέρω, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι.

Για το dual channel εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

Όσον αφορά τα psu ένα καλό guideline είναι το εξής

http://www.silverstonetek.com/downloads/PSU/GPU-supportlist.pdf

Εκεί θα δεις ότι τα psu από 500Watt+ τα δίνει κατάλληλα για 7970 δηλαδή για την 280x που κοιτάς.

Το μειονέκτημα στην 280x είναι ότι είναι GCN 1.0 και ήδη η amd δείχνει να μην

την υποστηρίζει όπως θα έπρεπε.

Το VSR ακόμα δεν υποστηρίζεται από την GCN 1.0, επίσης το mantle σε κάτι 7850 επίσης GCN 1.0 που δοκίμασα έτρεχε χειρότερα

από το directx.

Πολύ πιο καινούρια (GCN 1.2) είναι η 285 αλλά έχει 2Gb ram που μάλλον είναι λίγα.

https://www.skroutz.gr/s/5535936/Sapphire-Radeon-R9-285-2GB-Dual-X-11235-00-20G.html

Τέλος η 290 που σου λένε είναι πραγματικά κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

με 650watt εισαι υπερ-καλυμενος CoolerMaster V650 Semi-Modular | Skroutz.gr

στην καρτα γραφικων ελπιζω να μην κολλας για τα εξτρα 30ευρω.. γτ η 290 ειναι μακραν καλυτερη!! η asus που σου προτεινε ο @caution ειναι πολυ καλη κ αθορυβη

Edited by FarmaS
Link to comment
Share on other sites

Για μητρικές x99 δεν ξέρω, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι.

Για το dual channel εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

Όσον αφορά τα psu ένα καλό guideline είναι το εξής

http://www.silverstonetek.com/downloads/PSU/GPU-supportlist.pdf

Εκεί θα δεις ότι τα psu από 500Watt+ τα δίνει κατάλληλα για 7970 δηλαδή για την 280x που κοιτάς.

Το μειονέκτημα στην 280x είναι ότι είναι GCN 1.0 και ήδη η amd δείχνει να μην

την υποστηρίζει όπως θα έπρεπε.

Το VSR ακόμα δεν υποστηρίζεται από την GCN 1.0, επίσης το mantle σε κάτι 7850 επίσης GCN 1.0 που δοκίμασα έτρεχε χειρότερα

από το directx.

Πολύ πιο καινούρια (GCN 1.2) είναι η 285 αλλά έχει 2Gb ram που μάλλον είναι λίγα.

https://www.skroutz.gr/s/5535936/Sapphire-Radeon-R9-285-2GB-Dual-X-11235-00-20G.html

Τέλος η 290 που σου λένε είναι πραγματικά κάτι άλλο.

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ. θα προσανατολιστώ προς 290 καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

με 650watt εισαι υπερ-καλυμενος CoolerMaster V650 Semi-Modular | Skroutz.gr

στην καρτα γραφικων ελπιζω να μην κολλας για τα εξτρα 30ευρω... γτ η 290 ειναι μακραν καλυτερη!! η asus που σου προτεινε ο @caution ειναι πολυ καλη κ αθορυβη

Για 650W σκεφτόμουν το συγκεκριμένο, μπορεί να μην είναι γνωστή αλλά η superflower είναι πολύ αξιόπιστη εταιρία. Για την gigabyte 290 τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Για 650W σκεφτόμουν το συγκεκριμένο, μπορεί να μην είναι γνωστή αλλά η superflower είναι πολύ αξιόπιστη εταιρία. Για την gigabyte 290 τι λέτε;

ναι γνωριζω την εταιρια απλα εγω ειμαι λιγο coolermasterakias

κοιτα το καλο με την gigabyte εναντι της asus ειναι οτι ψυχει τα vrm... αλλα εχω την εντυπωση οτι σαν γενικο συστημα ψυξης (windforce) ειναι πιο θορυβωδες απο της asus

απο επιδοσεις παντως κυμαινονται στα ιδια

Link to comment
Share on other sites

το Ζ97 - 1150 ειναι με το ενα ποδι στο ταφο.. μπορει εχει ψωμι ακομα αλλα θεωρειται 2 χρονων πλατφορμα + οτι παει για 3ο κλπ κλπ

αν ομως οντως θελεις να καταληξεις με i5 η i7 (1150) τοτε καλυτερα παρε AMD FX 8320(AM3+) (π ειναι 200ευρω φθηνοτερος), κλοκαρε τον στο Θεο κ εισαι ετοιμος για gaming.. ετσι κ αλλιως στα παιχνιδια δεν θα δεις μεγαλες διαφορες

γιαυτο παρε Χ99 με 5820Κ π ειναι οντως πιο future proof για να τα παιζεις τωρα κ για αργοτερα ολα στο τερμα χωρις καμια εννοια.. ασε που θα εχεις κ DDR4 (με οτι κ αν συνεπαγεται αυτο..)

ναι μεν ξεχνας την φθηνη αναβαθμιση (γτ το ολο project κοστιζει παραπανω) αλλα παιρνεις το καλυτερο οπου θα κρατησεις ενα pc 5ετιας χωρις να κανεις καποια σημαντικη αλλαγη στο μελλον (ισως χρειαστει αργοτερα μια καρτα γραφικων αλλα αυτο ειναι αναλογως με την ποιοτητα των παιχνιδιων κ την αναλυση οθονης π θα εχεις)

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα βγεις χαμενος

με budget 1300euro

μητρικη - http://www.skroutz.gr/s/5447668/Gigabyte-X99-UD3-Rev-1-0.html

επεξεργαστης - Intel Core i7-5820K Box | Skroutz.gr

ραμ - Kingston HyperX Fury 8GB DDR4-2133MHz (HX421C14FB/8) | Skroutz.gr

καρτα γραφικων - Gigabyte Radeon R9 290 4GB OC (GV-R929OC-4GD) | Skroutz.gr

τροφοδοτικο - Super Flower Golden Green HX 80Plus Gold 650 Watt ( SF-650P14XE (HX) ), 650 Watt, Τροφοδοτικά, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας

Edited by FarmaS
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι για τις απαιτησεις σου το X99 ειναι overkill, το ποσο future proof ειναι ενα συστημα εξαρταται ΚΑΙ απο την χρηση που το προοριζεις.

Με 200 ευρω παιρνεις high end Z97 μητρικη ενω με 230 παιρνεις οτι πιο base υπαρχει σε X99

Cpu i5 4690κ 250ευρώ ο οποιος σε καλυπτει και τωρα και στο μελλον, ενω ο 5820κ κοστιζει 170 παραπανω

Τις διαφορες αναμεσα σε DDR3 και DDR4 δεν θα τις καταλαβεις συν οτι στα ιδια χρηματα αγορασεις DDR3>2000mhz και CL9/10/11

Αγοραζεις High end Z97 cpu/mobo/ram με 550Ε ενω για Base level Χ99 θες 200Ε παραπάνω για δυναμη που δεν θα αξιοποιεις και με μεγαλυτερη καταναλωση......

Having said that εγω στην θεση σου θα περιμενα Skylake οπου θα μπορεσεις να υιοθετησεις την νεα τεχνολογια(ddr4, 14nm, nvme κτλ.) με το ιδιο κοστος της Ζ97 πλατφορμας σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Future proof σύστημα δεν υπάρχει στο κόσμο μας κ ούτε θα υπάρξει...εχει να κάνει καθαρά με τις απαιτήσεις σου! Το αργότερο για να σαι μέσα στη τεχνολογία ειναι μια 4 ετία με αλλαγή κάρτας γραφικών ανα 2 χρόνια αν παίζεις παιχνίδια κ έχεις κάποιες απαιτήσεις.

Μην φτιάξεις pc δεκαετίας δλδ θα απογοητευτείς με το πέρασμα των χρώνων!

Στα λεφτά που δίνεις z97 με καλά πράγματα ώστε να αλλάξεις πλατφορμα σε μια 3-4ετία!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14182]FarmaS[/MENTION], σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε αλλά όντως το Χ99 μάλλον είναι υπερβολή και αν το πάρω δεν θα έχω να βγάλω τον μήνα μου :Ρ. Ούτως ή άλλως από το λαπτοπ που είμαι τώρα, το οποίο για τις καθημερινές μου εργασίες και για το backtrack που τρέχω με VM είναι μια χαρά πόσο μάλλον ένα desktop με καλά πράγματα :).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14377]Antisocial[/MENTION] + [MENTION=1118]venisk[/MENTION] σας ευχαριστώ και εσάς παιδιά που με προσγειώσατε γιατί είχα μπει αρκετά στο τριπάκι του future-proofability. Λέω τότε να stickarw με το πρωταρχικό build αλλάζωντας ίσως σε 4790κ? Ή βάζωντας 16gb ram?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπω eshop να σου πω τι θα έπαιρνα εγώ με 1300 ευρώ στο z97 και θα ποστάρω μια φώτο σε λίγο.

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ φίλε :). Αφού θα πάω σε z97 κάντα 1200 (έχω ήδη ssd + cpu cooler) τα 1300 ήταν με ξεζούμισμα, χωρίς εξόδους και φαγητό κάθε μέρα λέσχη :Ρ. Αν περισσεύει κάτι θα ήθελα να έπαιρνα ένα μηχανικό kb :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now