MetallicGR

Διαθέσιμο το Magician 4.6, υπερφόρτωση στους servers της Samsung

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Διαθέσιμο το Magician 4.6, υπερφόρτωση στους servers της Samsung]http://www.hwbox.gr/images/news_images/samsung.jpg[/NEWS_IMG] Τελικά, δεν είναι και λίγοι οι κάτοχοι των 840 EVO, που έσπευσαν να κατεβάσουν τον νέο Magician 4.6 αφού οι servers της Samsung ψιλο-κατέρρευσαν!

Οι πονοκέφαλοι πολλών κατόχων του 840 EVO SSD θα φύγουν με το νέο Firmware που ανάρτησε χθες στο επίσημο site της η Samsung. Αν και σήμερα οι servers της Samsung έχουν επανέλθει πλήρως από το downtime, χθες η κατάσταση έγινε αρκετά δύσκολη για όσους ήθελαν να κατεβάσουν το Magician 4.6 το οποίο είναι απαραίτητο για να κατεβάσετε και να flash-άρετε το drive σας.

Προς το παρόν, το εν λόγω update είναι διαθέσιμο μόνο για τους κατόχους Windows, ενώ οι χρήστες Linux και Mac θα πρέπει να περιμένουν το σχετικό ISO αργότερα και συνιστάται η σύνδεση του drive σε κάποιο Windows PC για την πραγματοποίηση του update.

[img_alt=Διαθέσιμο το Magician 4.6, υπερφόρτωση στους servers της Samsung]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture44769.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει εμένα...@@ρια.

Έβαλα τους 14.0.0.1095 RST και θα περιμένω να δω τι παίζει με το άλλο firmware. Καλά τι servers εχουν εκεί στην ανατολή, έλεος δηλαδή.

Σε αυτή την κατάσταση είναι τώρα ο πύραυλος. :hehe:

RST_14_0_0_1095_HI_PERFORMANCE2.jpg

RST_14_0_0_1095_HI_PERFORMANCE2.jpg

RST_14_0_0_1095_HI_PERFORMANCE2.jpg

RST_14_0_0_1095_HI_PERFORMANCE2.jpg.4ec9

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, με το 4.5, μου λέει δεν υπάρχει νεότερη έκδοση...

Edit: Θα μπορούσαν πολύ απλά να το βάλουν επίσημα σε torrent, αλλά ξέχασα, τζικ κακά, αυτά είναι πράματα του διαόλου...

Edited by Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η οριστικη λυση, αγγελιες στα μεταχειρισμενα και αγορα ενος OCZ Arc 100 οπως επραξα και δεν το μετανιωσα. Μετα απο καιρο καταλαβα οτι η Samsung ειναι η νο.1 μαιμουδιαρα εταιρεια παγκοσμιως, χρησιμοποιει πανεξυπνα engineering τρικς και εξυπνο μαρκετιν για να σου πουλησει ουσιαστικα μετριοτητα στα προιοντα της. Ο Evo ειναι ουσιαστικα το 3GB "Turbowrite" SLC και "καλα" cache του το οποιο συνδιαστικε με χαμηλης ποιοτητας και αξιοπιστιας nand που δεν μπορουσε να μπει στην σειρα Pro, διχως να δοκιμαστει αρκετα με αποτελεσμα τα γνωστα προβληματα. Πλεον μονο SSD με καλες επιδοσεις σε ΟΛΑ τα workloads, ειδικα σε heavy multitasking αλλα και σε βαθος χρονου χρησης, εννοειται με MLC nand επανω και σοβαρη εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

..οχι ρε man εννοούσα οτι δεν βρίσκει το νεο firmware για να κάνει update, οχι οτι δεν βρίσκω το magician 4.6.

To ίδιο θεμα ειχα και εγώ, απεγκατάσταση και κατεβασε το νεο 4,6 και θα σου πει οτι βρηκε νεο φιρμ

Link to comment
Share on other sites

Με το 4.6 δεν μου βρίσκει τίποτα, δεν ξέρω βεβαία αν παίζει ρόλο από που το κατεβάζεις... αλλά προφανώς έχει να κάνει με τους servers της samsung, μιας εταιρείας τόσο μικρής που δεν έχει τα αποθεματικά για να αγοράσει servers η να ενοικιάσει, άρα θα περιμένουμε κάνα μήνα. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η οριστικη λυση, αγγελιες στα μεταχειρισμενα και αγορα ενος OCZ Arc 100 οπως επραξα και δεν το μετανιωσα. Μετα απο καιρο καταλαβα οτι η Samsung ειναι η νο.1 μαιμουδιαρα εταιρεια παγκοσμιως, χρησιμοποιει πανεξυπνα engineering τρικς και εξυπνο μαρκετιν για να σου πουλησει ουσιαστικα μετριοτητα στα προιοντα της. Ο Evo ειναι ουσιαστικα το 3GB "Turbowrite" SLC και "καλα" cache του το οποιο συνδιαστικε με χαμηλης ποιοτητας και αξιοπιστιας nand που δεν μπορουσε να μπει στην σειρα Pro, διχως να δοκιμαστει αρκετα με αποτελεσμα τα γνωστα προβληματα. Πλεον μονο SSD με καλες επιδοσεις σε ΟΛΑ τα workloads, ειδικα σε heavy multitasking αλλα και σε βαθος χρονου χρησης, εννοειται με MLC nand επανω και σοβαρη εγγυηση.

Δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ, ας σου απαντήσει ο [MENTION=730]jax7480[/MENTION] καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρη. Ο 840 EVO είναι καλό drive αλλά για καθημερινή χρήση μόνο. Όταν ζοριστεί και γεμίσει η cache του (Turbowrite) τότε οι επιδόσεις πέφτουν κάτω από το μισό.

Στην ουσία είναι ένας απλός 840 με 3GB SLC cache (η cache αλλάζει ανάλογα με τη χωρητικότητα του μοντέλου).

Δεν λέω πως είναι κακό drive, αλλά αν ήταν ίδιος με τον 840 PRO ή αντίστοιχων επιδόσεων drives (SanDisk Extreme PRO, OCZ Vector 150-180, Plextor M6P) δεν θα είχε αυτή την τιμή.

Δεν ξέρω αν κάνουν διαλογή στις NAND (δύσκολο μου φαίνεται) απλά πιστεύω πως βρήκαν τρόπο για φθηνές NAND και το υλοποίησαν.

Η σειρά 850 είναι άλλη κατηγορία, αφού χρησιμοποιεί 3D NAND, κάτι που θα ξεκινήσουν να εφαρμόζουν και άλλοι κατασκευαστές (Intel-Micron, Toshiba).

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα σήμερα το firmware update....ιδου τα αποτελέσματα....:hehe: κοινώς @@ρια μπλε.... καμία διαφορά το -1-2% να υποθέσω είναι στο όριο του στατιστικού λάθους...

Είχες θέμα εσύ; Φαντάζομαι όχι αφού λες ότι οι επιδόσεις είναι ίδιες με πρίν. :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now