MetallicGR

AMD Zen: 8 Core CPU στο νέο FM3 Socket

Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD Zen: 8 Core CPU στο νέο FM3 Socket]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd5.jpg[/NEWS_IMG] Τα slides έρχονται με το σταγονόμετρο από το στρατόπεδο της AMD.

Πριν μερικές ώρες αποκαλύφθηκαν νέα στοιχεία για το τι θα περιλαμβάνει το νέο Socket FM3 της AMD για την consumer (performance) αγορά προϊόντων που φέρει τη κωδική ονομασία Summit Ridge. Η σχεδίαση Zen έχει αρκετά κοινά στοιχεία με τον Phenom και κατ' επέκταση με ότι κυκλοφόρησε από την Intel την περίοδο εκείνη μέχρι και σήμερα. Δύο νέα slides έκαναν την εμφάνισή τους στο διαδίκτυο και το ένα από αυτά αναφέρεται στην desktop πλατφόρμα με το FM3 socket και τα chips των 14nm, με 8 πυρήνες, 512KB L2 cache ανά πυρήνα και 16 MB L3 cache η οποία θα χωρίζεται σε δύο clusters των 8MB.

Στην ουσία η AMD "μετονομάζει" τα modules σε clusters και προσθέτει δύο ακόμη πυρήνες ανά cluster σε αντίθεση με τους Bulldozer, ενώ στο εσωτερικό θα υπάρχει και μια GCN based IGP (Bristol Ridge οι οποίοι θα είναι οι νέοι APUs της εταιρείας που θα αντικαταστήσουν τους Godavari). Οι νέοι επεξεργαστές θα υποστηρίζουν τόσο DDR4 όσο και DDR3 μνήμες RAM και PCI-Express 3.0 δίαυλο.

[img_alt=AMD Zen: 8 Core CPU στο νέο FM3 Socket]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture45112.png[/img_alt]

[img_alt=AMD Zen: 8 Core CPU στο νέο FM3 Socket]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture45113.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

cpu: fx8320, mobo: asrock 990fx extreme 6, ram: 16gb kingston hyperx fury 1600, case: nzxt phantom 820, ssd: 256gb adata pro, hdd: WD caviar blue, psu: superflower golden green hx 750W :). Από ψύξη θα κάνω custom loop ;)

Edited by VeRxus
ψύξη
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ :). Χαχαχα, η gpu είναι σε διαπραγμάτευση, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μια ρ9 290χ ;). Ανυπομονώ και εγώ να το στήσω και μετά να θα υπάρξει και φωτογραφικό υλικό :Ρ. Μετά από αυτά τα νέα πάντως σκέφτομαι να πάω σε ι5-4690Κ και Ζ97. Ξενέρωσα που πρόκειται να πάρω τα συγκεκριμένα, με 160ευρώ mb όταν σε 8 μήνες βγαίνει καινούργιο socket που και φένεται κλάσης ανώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε ακύρωσε τα, βάλε τα μαρούλια στην άκρη και πάρε τα νέα όταν βγουν τότε! Είναι κάπως όπως τα λες αλλά αν το σκεφτείς αν το κάνουμε αυτό τότε δεν θα παίρναμε ποτέ τίποτα μιας και συνεχώς βγαίνουν νέα πράγματα.

2 τινά βλέπω, ή 1) Τα παίρνεις και τα ευχαριστιέσαι και δεν περιμένεις τίποτα, ή 2) Περιμένεις να βγουν οι ΖΕΝ και τότε αποφασίζεις τι και πως!

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε ακύρωσε τα, βάλε τα μαρούλια στην άκρη και πάρε τα νέα όταν βγουν τότε! Είναι κάπως όπως τα λες αλλά αν το σκεφτείς αν το κάνουμε αυτό τότε δεν θα παίρναμε ποτέ τίποτα μιας και συνεχώς βγαίνουν νέα πράγματα.

2 τινά βλέπω, ή 1) Τα παίρνεις και τα ευχαριστιέσαι και δεν περιμένεις τίποτα, ή 2) Περιμένεις να βγουν οι ΖΕΝ και τότε αποφασίζεις τι και πως!

Έχεις δίκιο όπως το λες φίλε μου, απλά πιστεύω πως μετά απο αυτά τα νέα δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για να πας στο am3+ socket. Να μου πεις μέχρι πριν μια μέρα ήτανε; Δεν ξέρω ίσως είναι ψυχολογικό το θέμα :Ρ. Επειδή όμως το desktop που έχω τώρα είναι από το 2006 :Ρ. Δεν μπορώ να περιμένω άλλο ένα 6μηνο+ γι αυτό λέω να πάω στο Ζ97 που δυστυχώς η ευτυχώς είναι πιο solid :).

Τέλος πάντων, Μην σας ζαλίζω με τις βλακείες μου και χαλάω και το τόπικ. Ότι και να γίνει στην τελική θα είναι ένα πολύ καλο build και ένα πολύ όμορφο rig. Η τεχνολογ΄΄ια όντως έτσι είναι να εξελίσσεται και να μας τρώει τα λεφτά :Ρ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο όπως το λες φίλε μου, απλά πιστεύω πως μετά απο αυτά τα νέα δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για να πας στο am3+ socket. Να μου πεις μέχρι πριν μια μέρα ήτανε; Δεν ξέρω ίσως είναι ψυχολογικό το θέμα :Ρ. Επειδή όμως το desktop που έχω τώρα είναι από το 2006 :Ρ. Δεν μπορώ να περιμένω άλλο ένα 6μηνο+ γι αυτό λέω να πάω στο Ζ97 που δυστυχώς η ευτυχώς είναι πιο solid :).

Τέλος πάντων, Μην σας ζαλίζω με τις βλακείες μου και χαλάω και το τόπικ. Ότι και να γίνει στην τελική θα είναι ένα πολύ καλο build και ένα πολύ όμορφο rig. Η τεχνολογ΄΄ια όντως έτσι είναι να εξελίσσεται και να μας τρώει τα λεφτά :Ρ.

Πόσο πιο solid είναι το Z97; Πιο καινούργιο, με υποστήριξη για πιο νέες τεχνολογίες, ναι, αλλά και αυτό μέχρι το φθινόπωρο θα ξεπεραστεί.

Link to comment
Share on other sites

Heh, :P

https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.planet3dnow.de%2Fcms%2F14846-angebliche-amd-folie-zeigt-erste-details-von-zen%2F&edit-text=

Update 1 May 2015. We have been contacted by AMD with the request to remove the foil. According to AMD, the information presented thereon were completely wrong and AMD would misrepresent.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο solid είναι το Z97; Πιο καινούργιο, με υποστήριξη για πιο νέες τεχνολογίες, ναι, αλλά και αυτό μέχρι το φθινόπωρο θα ξεπεραστεί.

Όπως το είπες, πιο καινούργιο και με υποστήριξη για νέες τεχνολογιες. Ισχύει οτι θα ξεπεραστεί απλά το ΑΜ3+ είναι ήδη "κάπως" ξεπερασμένο και τώρα και official :P.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, καλό κι αυτό :Ρ. Πιστεύω όμως ότι και μετά το "conference" της επόμενη εβδομάδας κάτι παρόμοιο θα ανακοινωθεί. Οι λεπτομέριες ίσως αλλάξουν αλλά η ουσία (καινούργιο amd stuff) παραμένει ίδια imno. (in my noob opinion :P)

Link to comment
Share on other sites

Ε, διάφορες.

--------------

M.2, sata express, usb3 στο chipset, pcie 3.0 (λέμε τώρα), κάρτες ήχου με led, αυτά σκέφτομαι τώρα..

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now