tasos9

Πρόβλημα με δίσκο σε λάπτοπ

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα acer netbook που τους τελευταίους μήνες κάνει απότομα shutdown με μπλε οθόνη, κυρίως όταν δεν βρίσκεται σε κάποιο γραφείο ή γενικά κάπου σταθερά.

Το θέμα είναι ότι το κάτω καπάκι του λάπτοπ, το οποίο είναι ενιαίο για όλη τη μητρική του λάπτοπ μαζί και τον δισκο, έχει σπάσει από η μία πλευρά, αυτήν του σκληρου και είναι μισάνοιχτο.

Θα μπορούσε επειδή είναι σπασμένο και λόγω της μεταφοράς ενώ είναι ανοιχτό να υπάρχει κάποια αστάθεια ή είναι αποκλειστικά ο δίσκος?

Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι 5-6 χρόνων και έχει πέσει και 2-3 φορές χωρίς να χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

1ον >Το θέμα είναι ότι το κάτω καπάκι του λάπτοπ, το οποίο είναι ενιαίο για όλη τη μητρική του λάπτοπ μαζί και τον δισκο, έχει σπάσει από η μία πλευρά, αυτήν του σκληρου και είναι μισάνοιχτο

- Πιθανών μα σου δημιουργή πρόβλημα Ναι.

2ον>>>Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι 5-6 χρόνων και έχει πέσει και 2-3 φορές χωρίς να χαλάσει

Το οτι είναι 5-6 χρονών μικρό το Κακό ............το οτι εχει πέσει 2 φορές χωρίς να χαλάσει ????? και που το ξέρεις ??...ο δίσκος χαλάει με πολλόυς τρόπους (μερικές φορές) επειδή έπεσε και συνέχισε να δουλεύει (που πιθανότατα αυτό είναι το προβλημα σου) 1χιλιοστό να κουνήθηκε η κεφαλή του φτάνει (που κουνήθηκε) οπότε να λές οτι δουλεύει εφόσων σου κάνει ShutDown (δεν είναι ορθό) εάν με καταλαβαίνεις .

Το καλύτερο πάρε καινούργιο βάλε τον να Υσυχάσεις και να δείς περαιταίρω εάν έχεις κάποιο άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1ον >Το θέμα είναι ότι το κάτω καπάκι του λάπτοπ, το οποίο είναι ενιαίο για όλη τη μητρική του λάπτοπ μαζί και τον δισκο, έχει σπάσει από η μία πλευρά, αυτήν του σκληρου και είναι μισάνοιχτο

- Πιθανών μα σου δημιουργή πρόβλημα Ναι.

2ον>>>Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι 5-6 χρόνων και έχει πέσει και 2-3 φορές χωρίς να χαλάσει

Το οτι είναι 5-6 χρονών μικρό το Κακό ............το οτι εχει πέσει 2 φορές χωρίς να χαλάσει ????? και που το ξέρεις ??...ο δίσκος χαλάει με πολλόυς τρόπους (μερικές φορές) επειδή έπεσε και συνέχισε να δουλεύει (που πιθανότατα αυτό είναι το προβλημα σου) 1χιλιοστό να κουνήθηκε η κεφαλή του φτάνει (που κουνήθηκε) οπότε να λές οτι δουλεύει εφόσων σου κάνει ShutDown (δεν είναι ορθό) εάν με καταλαβαίνεις .

Το καλύτερο πάρε καινούργιο βάλε τον να Υσυχάσεις και να δείς περαιταίρω εάν έχεις κάποιο άλλο θέμα.

Το λέω επειδή τελευταία φορά έπεσε πέρσι και τα προβλήματα εμφανίστηκαν πριν από ένα μήνα περίπου. Οπότε το θεώρησα λίγο άσχετο.

Sent from my LG-D855

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά "Ορθώ" αυτό που λές και να θεωρής οτι είσαι Τυχερός που δεν σου έμεινε αμέσως....πιθανών εάν ήταν σε θέση "park" η κεφαλή να αναπήδησε έστω και απειροελάχιστα και με το χρονικό διάστημα (με τίς περιστροφές) όπως λέμε να άρχισε να χάνει το έκεντρο της. Όπως και να έχει (άποψη μου οτι θα χρειαστής καινούργιο) δίσκο ή ψάξε για κανένα ελαφρώς used για να παρακολουθήσεις το Λάπτοπ (ανάλογα με την συχνότητα των ShutDown) που σου κάνει πως θα συμπεριφερθεί με άλλο δίσκο.

-Βέβαια......δεν μας εξηγής εάν έπεσε Σκέτος ο Δίσκος και για ποιόν λόγο τον είχες "εκτός" ή εάν ηταν στο Λάπτοπ οπότε έπεσε ΟΛΟ το Λάπτοπ και μετά πάμε σε ένα σωρό άλλες επιλογές !!! :beaten:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά "Ορθώ" αυτό που λές και να θεωρής οτι είσαι Τυχερός που δεν σου έμεινε αμέσως....πιθανών εάν ήταν σε θέση "park" η κεφαλή να αναπήδησε έστω και απειροελάχιστα και με το χρονικό διάστημα (με τίς περιστροφές) όπως λέμε να άρχισε να χάνει το έκεντρο της. Όπως και να έχει (άποψη μου οτι θα χρειαστής καινούργιο) δίσκο ή ψάξε για κανένα ελαφρώς used για να παρακολουθήσεις το Λάπτοπ (ανάλογα με την συχνότητα των ShutDown) που σου κάνει πως θα συμπεριφερθεί με άλλο δίσκο.

-Βέβαια......δεν μας εξηγής εάν έπεσε Σκέτος ο Δίσκος και για ποιόν λόγο τον είχες "εκτός" ή εάν ηταν στο Λάπτοπ οπότε έπεσε ΟΛΟ το Λάπτοπ και μετά πάμε σε ένα σωρό άλλες επιλογές !!! :beaten:

Είχε πέσει μια φορά όλο το λάπτοπ χωρίς να έχει τον συγκεκριμένο δίσκο μέσα. Είχε έναν ssd και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Μετά που έπεσε με αυτόν το δίσκο (πριν ένα χρόνο) πάλι δεν παρουσίασε άμεσα πρόβλημα.

Το ότι ο σκληρός μπορεί να είναι ελαφρώς πιο χοντρός και να μην χωράει το σκέφτηκα, και πιστεύω θα το καταλάβαινα αν δεν ήταν σπασμένο το καπάκι γιατί πιθανό να μην έκλεινε καν. Πάντως είναι αρκετά σταθερός. Κάθεται σαν να σφηνωνει στη θέση του.

Sent from my LG-D855

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλά όλα αυτά αλλά είναι απλά αντίληψη.

Προφανός ο δίσκος που έβαλες δεν κουμπώνει σωστά στο Λάπτοπ (με ότι αυτο μπορεί γενικά να συνεπάγεται .....ελάχιστο κουνημα διακοπή τροφοδοσίας στιγμιαία= shutdown κτλπ).

Software θέμα (windows ftw)=shutdown και άλλα πολλά αλλά αυτά είναι απλά θεωρία εάν δεν κάνεις κάποια αλλαγή - δοκιμή δεν θα βγάλεις άκρη

Εγω θα ξεκινούσα βάζοντας έστω και απο κάποιο γνωστό ενα used δίσκο να δω συμπεριφορά (είπαμε ανάλογα την συχνότητα των shutdown δηλαδή εάν είναι 1ια φορά την εβδομάδα ....εεε δυσκολα να καταλάβεις. Εάν είναι 1ια 2υο φορές την ημέρα θα το καταλάβεις<<παραδειγμα).

Μπορεί ακόμα να έχει κάποιο πρόβλημα το Λάπτοπ (κάτι να κουνήθηκε ...κάτι να έχει ψιλο ραγίσει και μετά απο κάποιο χρόνο λειτουργίας να στο έβγαλε...απο τα πρώιν πεσίματα)...πχ τροφοδοσίας θέμα να κουνιέται κάτι στην motherboard.....κτλπ άπειρες είναι οι περιπτώσεις...ακόμα και Εντελώς άσχετο μπορεί να είναι με αυτά που λέμε πχ να είναι (μπουκομένο ...σκονες σε Fan κτλπ) και να ανεβάζει θερμοκρασία ή να έχει χαλάσει το ανεμιστιράκι του και να κάνει shutdown για προστασία .

Εάν δείς και δεν βγάζεις άκρη θέλει τεχνικό (μια και είναι και η δουλειά μου :) ) για αυτό και εάν κάποιος δεν το δεί έτσι με τα λόγια δύσκολα θα βγάλεις άκρη εάν έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα είτε Hardware είτε Software.

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλά όλα αυτά αλλά είναι απλά αντίληψη.

Προφανός ο δίσκος που έβαλες δεν κουμπώνει σωστά στο Λάπτοπ (με ότι αυτο μπορεί γενικά να συνεπάγεται .....ελάχιστο κουνημα διακοπή τροφοδοσίας στιγμιαία= shutdown κτλπ).

Software θέμα (windows ftw)=shutdown και άλλα πολλά αλλά αυτά είναι απλά θεωρία εάν δεν κάνεις κάποια αλλαγή - δοκιμή δεν θα βγάλεις άκρη

Εγω θα ξεκινούσα βάζοντας έστω και απο κάποιο γνωστό ενα used δίσκο να δω συμπεριφορά (είπαμε ανάλογα την συχνότητα των shutdown δηλαδή εάν είναι 1ια φορά την εβδομάδα ....εεε δυσκολα να καταλάβεις. Εάν είναι 1ια 2υο φορές την ημέρα θα το καταλάβεις<<παραδειγμα).

Μπορεί ακόμα να έχει κάποιο πρόβλημα το Λάπτοπ (κάτι να κουνήθηκε ...κάτι να έχει ψιλο ραγίσει και μετά απο κάποιο χρόνο λειτουργίας να στο έβγαλε...απο τα πρώιν πεσίματα)...πχ τροφοδοσίας θέμα να κουνιέται κάτι στην motherboard.....κτλπ άπειρες είναι οι περιπτώσεις...ακόμα και Εντελώς άσχετο μπορεί να είναι με αυτά που λέμε πχ να είναι (μπουκομένο ...σκονες σε Fan κτλπ) και να ανεβάζει θερμοκρασία ή να έχει χαλάσει το ανεμιστιράκι του και να κάνει shutdown για προστασία .

Εάν δείς και δεν βγάζεις άκρη θέλει τεχνικό (μια και είναι και η δουλειά μου :) ).

Μάλιστα.

Θα του βάλω έναν άλλο 2.5" που έχω και θα βάλω τον συγκεκριμένο δισκο στον δεύτερο υπολογιστή που έχω να δω αν δουλεύει με φρέσκα Windows.

Εφόσον το θέμα είναι στη μετακίνηση είναι κάτι από αυτά που λες. Δεν ζεσταίνεται το λάπτοπ, γιατί παρακολουθώ συνεχώς τις θερμοκρασίες και ειναισε κανονικά επίπεδα.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι σε περίπτωση που βάλω Windows 8 στο netbook μπορώ να πω πραγματικά ότι σβήνει με το παραμικρό. Μπορεί να έσβηνε εάν το έσυρα πάνω σε ένα θρανίο και σίγουρα έσβηνε αν το σήκωνα. Με Windows 7 σβήνει σχεδόν τυχαία και μόνο όπως είχα πει αν δεν βρίσκεται σε γραφείο κλπ.

Sent from my LG-D855

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογόντας Πάντα πιστεύω κατά 90% οτι έχεις κάποιο θέμα (επαφής ή διακοπής τροφοδοσίας) είτε σχετικό με τον δισκο έιτε σχετικό με τίς απολήξεις προς την motherboard (δηλαδή Hardware Πρόβλημα και όχι Software)

Απλά το θέμα που αναφέρεις με τα Windows θέλω να πιστεύω οτί δεν έχει σχέση (απλά και μόνο συνεπάγεται στίς ανάγκες λειτουργίας του εκάστοτε software 7αρια ή 8άρια), που βέβαια είναι άμεσα συνδεδεμένο με το μέσο το οποίο είναι εγκατεστημένα (εάν με αντιλαμβάνεσαι ....κοινός ο δίσκος).

Αλλά είπαμε μπορεί να είναι 100 διαφορετικά άλλα πράγματα .....μην παίρνεις της μετρητής ότι αναφέρω γιατί δεν είμαι και Μάντης (πλάκα κάνω) απλά εάν κάποιος δεν το δεί που να ξέρει πρέπει να έχεις και λίγο τύχη για να λύσεις τοι πρόβλημα σου :).

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρεις τίποτα, κοίταξε την υγεία του δίσκου σου με το CrystalDiskInfo ή το Trial του HD Sentinel και τρέξε κάποιο διαγνωστικό self test (όπως αυτό του Sentinel).

Εφόσον περάσει τα τέστ και έχει υγεία 98-100% τότε κοιτάς αλλού για το πρόβλημα. Ένα memtest είναι αναγκαίο νομίζω για να αποκλείσεις και τη RAM. Επίσης κάνε και ένα render τεστ με το GPU-Z παρακολουθώντας τις θερμοκρασίες της GPU (άσχετα αν τις κοίταξες) να δεις μήπως "σβήνει" λόγω αυτής.

Λεπτομέρειες εδώ:

http://www.hwbox.gr/hwbox-guides/37715-hwbox-guide-odigos-statherotitas-sistimatos.html

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα τα 2 προγράμματα.

Και πήρα τα εξής:

16iuydh.png

jsfyh0.png

Αν προσέξετε και δεξιά θα δείτε ότι οι θερμοκρασίες που σε γενικές γραμμές κυμαίνονται σε αυτά τα επίπεδα, οπότε εκεί δεν υπάρχει κάποια πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από τα εικονίδια, το 7ο λέει hard disk test. Επέλεξέ το και κάνε extended test. Εάν το περάσει ο δίσκος είναι καλά. (Το 98% στην υγεία δεν είναι κάτι ανησυχητικό γενικά να ξέρεις).

Μετά στρέφεσαι στις RAM σου με το bootable memtest. ;)

Link to comment
Share on other sites

Από τα εικονίδια, το 7ο λέει hard disk test. Επέλεξέ το και κάνε extended test. Εάν το περάσει ο δίσκος είναι καλά. (Το 98% στην υγεία δεν είναι κάτι ανησυχητικό γενικά να ξέρεις).

Μετά στρέφεσαι στις RAM σου με το bootable memtest. ;)

Έτρεξα το simple (ή όπως το έλεγε) και μου έβγαλε αυτά που είδες. Το βράδυ θα τρέξω και το extended.

Η μνήμη είναι μεγάλη ιστορία. Είχα ένα Dell το οποίο μετά από ένα ταξίδι απλά σταμάτησε να δουλεύει (έβγαζε "χιόνια" στην οθόνη), πρώτη κίνηση ήταν να αλλάξω τα 4GB που είχε το acer με τα 6GB του Dell. Το Dell συνέχισε το ίδιο πρόβλημα και το acer δουλεύει κανονικά με εξαίρεση αυτά τα τυχαία shutdowns. Οι συγκεκριμένες μνήμες παρ'όλα αυτά δεν περνούσαν το τεστ memtest στα διαγνωστικά της Dell, ούτε όμως και η άλλη 4αρα. Οπότε πιστεύω ότι το πρόβλημα του Dell είναι στην μητρική και ότι όλες οι μνήμες είναι λειτουργικές. Θα τρέξω memtest πάντως.

Sent from my LG-D855

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τον δίσκο σήμερα. Έβαλα έναν πιο καινούριο που είχα στον σταθερό. ο Hellfire τελικά είχε δίκιο. Ο δίσκος ήταν λίγο πιο παχύς και δεν έκλεινε το καπάκι. Δεν είναι σπασμένο σε εκείνο το σημείο. Ο 500GB που του έβαλα είναι 7mm και κλείνει μια χαρά. Με τα 8.1 που πετούσαν μπλε οθόνη με το παραμικρό, πλέον δουλεύουν κανονικά. Και ο δίσκος που υποτίθεται ήταν χαλασμένος, επίσης δουλέυει μια χαρά στον 2ο σταθερό μου που τον έβαλα με βάση και του πέρασα φρέσκα Windows. Μάλλον επειδή δεν καθόταν καλά στο netbook υπήρχε πρόβλημα. Όλα καλά λοιπόν. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now