MetallicGR

Οι Desktop Broadwell & Skylake εμφανίζονται σε χρονοδιάγραμμα

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Οι Desktop Broadwell & Skylake εμφανίζονται σε χρονοδιάγραμμα]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel3.jpg[/NEWS_IMG] Το PCOnline δημοσίευσε πληροφορίες για τις δύο νέες σειρές επεξεργαστών που ετοιμάζει η Intel.

Το slide που πάρθηκε από το επίσημο roadmap αναφέρεται στους Core i7-5775C Broadwell επεξεργαστές οι οποίοι θα εφοδιάζονται με γραφικά Iris Pro 6200 με την αποκάλυψή του να έχει οριστεί μέσα στο Q2 του τρέχοντος έτους. Οι εν λόγω CPUs έρχονται για να τονώσουμε την mainstream αγορά, ενώ οι Iris Pro έρχονται για πρώτη φορά στα socketed συστήματα με το ενδιαφέρον να στρέφεται στις επιδόσεις τους.

Παράλληλα, στο roadmap επισημαίνονται και οι Skylake-S επεξεργαστές με κορυφαίο τον Core i7-6700K και τον Core i5-6600K οι οποίοι θα εμφανιστούν μέσα στο Q3 και θα διατηρούν τους κλασικούς 4 cores με τα 8 threads, ενώ οι χρονισμοί θα ανέρχονται σε 4.0GHz/4.20GHz για base και turbo αντίστοιχα, ενώ το TDP τους θα είναι 95W. Βέβαια και η High performance αγορά θα αναβαθμιστεί στις αρχές του 2016, με την εμφάνιση των Broadwell-E CPUs οι οποίοι θα αντικαταστήσουν τους τωρινούς Haswell-E.

Επιπλέον, επιβεβαιώθηκαν και οι "R" Broadwell επεξεργαστές οι οποίοι θα διαθέτουν μνήμη eDRAM 128MB L4 cache για τις Iris Pro 6200 GPUs αλλά όπως και οι αντίστοιχοι Haswell, θα έρχονται σε BGA form factor (BGA1364).

[img_alt=Οι Desktop Broadwell & Skylake εμφανίζονται σε χρονοδιάγραμμα]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture45318.jpg[/img_alt]

[img_alt=Οι Desktop Broadwell & Skylake εμφανίζονται σε χρονοδιάγραμμα]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture45325.jpg[/img_alt]

[img_alt=Οι Desktop Broadwell & Skylake εμφανίζονται σε χρονοδιάγραμμα]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture45324.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

ΕπειδήΣ εγώ έχω μπερδευτεί με τα ονόματα και τα μοντέλα... Τον Σεπτέμβριο θα πάω σε 2011-3. Παίρνω i7-5930K ή περιμένω κάποιο άλλο...;

Link to comment
Share on other sites

ΕπειδήΣ εγώ έχω μπερδευτεί με τα ονόματα και τα μοντέλα... Τον Σεπτέμβριο θα πάω σε 2011-3. Παίρνω i7-5930K ή περιμένω κάποιο άλλο...;

Στο πρώτο τρίμηνο του 16 θα βγούν οι Broadwell-E αλλά δεν έχει νόημα να περιμένεις μιας και οι επιδόσεις θα είναι ήδη υπεραρκετές.

Link to comment
Share on other sites

απο Q3 2015 το mainstream socket θα εχει Skylake και το 2016 θα δει το high end X99 τους broadwell?

Μας τρολαρει η Intel? Οριζει highend την προηγουμενη γενιά με εξτρα πυρηνες?

Α ρε AMD ξυπνα λιγο στα CPU γιατι δεν μας σωζει τπτ :(

Link to comment
Share on other sites

ΕπειδήΣ εγώ έχω μπερδευτεί με τα ονόματα και τα μοντέλα... Τον Σεπτέμβριο θα πάω σε 2011-3. Παίρνω i7-5930K ή περιμένω κάποιο άλλο...;

5930k με κλειστα ματια!οι brodwell δεν εχουν να προσφερουν τιποτα καινουργιο που ερχονται σε 2 μηνες και οι skylake εκτος απο το ddr4(που θα το εχεις με την τουρμπινα 5930κ)θα προσφερουν ενα απλο τιποτα της ταξης του 10% επανω σε επιδοσεις σε σχεση με τους haswell και devils canyon(4790k).Η παιρνεις 5930κ και αραζεις 2 χρονακια στην κορυφη η περιμενεις cannolake to 2017 και τα σκας τοτε!Υ.Γ ειμαι με 4790κ και περιμενα skylake και το τρομερο αλμακαι καλα... στις επιδοσεις που ολοι περιμεναν.Μολις εμαθα οτι προκειται για μπαρουφες ειμαι για 5930κ μεχρι τον ιουλιο και δεν ξαναακουμπαω cpu για 2 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια πάντα το Xκάτι ήταν μια γενιά πίσω σε σχέση με το mainstream.

Υποθέτοντας οτι η εικόνα είναι αληθινή και Broadwell-E θα δούμε το 2016, μάλλον προς Haswell-E Refresh πάει η δουλειά μετά το καλοκαίρι.

Επίσης φαίνεται (?) οτι οι broadwell C θα έχουν και L4 cache (eDRAM), οπότε είναι ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε περισσότερο...

Αναφέρομαι αποκλειστικά σε πλατφόρμα 2011-3, όχι σε mainstream. Αυτό, δεν αλλάζει σαν επιλογή.

Το θέμα είναι ο επεξεργαστής. Παίρνω 5930Κ ή θα τον πάρω Σεπτέμβρη και Οκτώβρη θα βγάλει νέα φουρνιά και η τιμή του θα πάει πάτο;

Γιατί μπορεί να μην τον δώσω άμεσα, προφανώς, αλλά είναι βλακεία να δώσεις 600? και σε ένα μήνα να έχει 450? πχ. Εντάξει, σε 6 θα πέσει και σε 12 θα κοστίζει τα μισά σχεδόν, αλλά αν αλλάξει κάτι σημαντικά σε 1-2 μήνες, τσούζει...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θα βγάλει refresh, δεν θα αλλάξει η τιμή του παλιού, το πιο πιθανό να καταργηθεί, ή να μειωθεί ελάχιστα, όπως έγινε και με τους Haswell που οι νέοι βγήκαν στις τιμές των παλιών.

Link to comment
Share on other sites

Η intel όταν αλλάζει μοντέλα δεν ρίχνει τις τιμές τον παλιότερων, απλά τους καταργεί.

Στο 1150 Broadwell Κ δεν θα δούμε δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Στο 1150 Broadwell Κ δεν θα δούμε δλδ..

Φαντάσου τώρα να είχε διαρρεύσει καμιά εικόνα και να είχε τους broadwell i5/i7 και γύρω από το όνομα τους να είχε ένα γκρί πλαίσιο, που στο υπόμνημα από κάτω να έλεγε unlocked. Δεν θα ήταν καλή φάση; :afro:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τώρα να είχε διαρρεύσει καμιά εικόνα και να είχε τους broadwell i5/i7 και γύρω από το όνομα τους να είχε ένα γκρί πλαίσιο, που στο υπόμνημα από κάτω να έλεγε unlocked. Δεν θα ήταν καλή φάση; :afro:

Οπα τωρα σας εχασα για τα καλα.... τωρα μου κανατε Zero fill format με 24 passes στον εγκεφαλο :hehe:

Δεν θα βγουνε Κ broadwell?

Link to comment
Share on other sites

Στο 1150 Broadwell Κ δεν θα δούμε δλδ..

Που το είδες αυτό; Οι Broadwell είναι ξεκλείδωτοι και θα "μπουν" σε LGA1150 μητρικές με τα 9 Series Chipsets και ίσως unofficialy με BIOS από κρυφές γωνιές του σύμπαντος σε 8 Series. :hehe:

http://www.hwbox.gr/news-cpu-apu/40620-oi-broadwell-desktop-cpus-tha-exoun-rithmizomeno-tdp.html

Link to comment
Share on other sites

Διάολε, :evil:

i7-5775C, i5-5675C, unlocked, με όσα ξέρουμε ως τώρα. Χαμηλότερες συχνότητητες από το αναμενόμενο, λιγότερη L3, αλλά θα έχουν και L4 cache μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να το διαβάσω κάπου, το βλέπω και το αισθάνομαι. :hehe: :hehe:

Όχι, δε θα έχουν όλοι L4 cache, μόνο οι BGA. (Όπως και ο Haswell 4770R πούχού)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τους Broadwell θα χάσουμε σε επιδόσεις λόγω μειωμένης συχνότητας και λιγότερης cache ,

ΑΛΛΑ θα κερδίσουμε σε μειωμένα Watt TDP και σε καλύτερα γραφικά.

Τώρα αν την ίδια πορεία ακολουθήσουν και οι Broadwell-Ε τότε κλάφ΄τα.

Edited by ninios
Link to comment
Share on other sites

σκατα τα εκανε φετος η intel θα ριξει στην αγορα 2 mainstream cpu με διαφορα 2-3 μηνων οι οποιοι μαλιστα οι μεν broadwell θσ εχουν πολυ χαμηλοτερους default χρονισμους απο τους αντιστοιχους haswell και οι δε skylake θελουν αλλη motherboard (νεο socket) για να προσφερουν ενα 5-7% στις ιδιες συχνοτητες με τους αντιστοιχους haswell. Μαλλον θα παω πάσο αυτη την φορα εκτος και αν μου δωθει ευκαιρια για φθηνη αναβαθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now