venisk

D5500 vs cannon 760d

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Λέω να το πάρω λίγο σοβαρά με τη φωτογραφική αγοράζοντας πρώτα ένα από τα 2 kit....αργότερα ίσως πάρω κάποιο άλλο φακό αλλά για αρχή την θέλω όπως την δίνει το kit.

Κάνω copy paste το post μου από το offtopic

Είχα χτες 2 review στο youtube για τις nikkon d5500 και cannon

..μα είναι δυνατόν η nikkon να μην δείχνει preview τι θα βγάλεις φωτογραφία? Αυτό το κάνει η sony μου που υποτίθεται ότι είναι μια απλή compact μηχανή.. ελαφρύτερη με μεγαλύτερη μπαταρία η nikkon αλλά αυτό με απογοήτευσε..

Για μένα αν ισχύει το παραπάνω είναι τρομερό αρνητικό και δεν νομίζω ότι μπορώ να την παλέψω με αυτό.

Πείτε μου την γνώμη σας :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα το video άλλα εννοεί στο Live view ότι αν τραβάς manual mode δεν σου έχει live preview όταν αλλάζεις ρυθμίσεις . Με λίγα λογία θα βλέπεις μια ωραία photo στην οθόνη και μόλις την βγάλεις θα είναι διαφορετική. Άλλα αυτό μόνο σε manual mode που αλλάζεις εσύ shutter και aperture. Από review που είδα σε photos και iso είναι καλύτερη η 5500 άλλα σε βίντεο χάνει σε σχέση με την 760. Και σίγουρα η canon έχει ποιο μεγάλη ποικιλία σε φακούς και ποιο φτηνούς θα έλεγα . Άλλο ένα + είναι η lcd οθόνη στην κορυφή της 760 είχα cameres με και χωρίς και άπλα δεν θα ξαναπάρω πότε δίχως lcd στην κορυφή. Αν θες απλή χρίση μόνο photos και κάτι μικρο να και βολικό όντως πας 5500. Αν το δεις ποιο σοβαρά το άθλημα πας σε νικον 7100 και πάνω και από canon 70d.

Link to comment
Share on other sites

Βρες 10 δευτερόλεπτα και

είναι ακριβώς στο σημείο που το λέει. Ποιο πολύ ώρα θα κάνεις να απαντήσεις :hehe:

[MENTION=3634]Haloed[/MENTION] εννοείτε ότι θα τραβάω μόνο manual και αυτό ακριβώς το πράγμα είναι εντελώς χαζό! Μου φαίνεται οτι η 760d είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω εγώ.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα... κάτω δεξιά, εκεί στην οθόνη... έχει ένα ωραίο φωτόμετρο.

Ρυθμίζοντας την έκθεσή σου, κεντράρεις το σημάδι και είσαι οκ.

Άχρηστο πράγμα το live exposure view εκτός και αν είσαι τόσο νουμπάς και τόσο γκαζμάς ταυτόχρονα :D

Στα υπόλοιπα, δεν ξέρω ποιός το σκέφτηκε, αλλά αυτές οι 2 κάμερες δεν συγκρίνονται.

Η D5500 είναι σε άλλο πλανήτη σε σχέση με την 760D.

Για να στο κάνω ποδόσφαιρο, η D5500 είναι η Real Madrid/Barcelona, και η 760D είναι ο Παναιγιάλειος

Παρεπιπτόντως, αν δεν έχετε γνώση σε κάτι, δεν είναι απαραίτητο να γράψετε κάτι.

Το ότι η D5500 γράφει 1080p 60fps ενώ η 760D 1080p 30fps ?

Το ότι η D5500 βγάζει RAW HDMI Output ?

Το ότι η D5500 έχει flat profile που είναι σημαντικό στο video ( color grading ) ?

Το ότι σε video control έχουνε τις ίδιες ακριβώς δυνατότητες ?

Το ότι για την D5500 βρίσκεις 205 φακούς στην αγορά, στην 760D βρίσκεις 197 ?

Το ότι το 50αράκι prime της Canon είναι για το πέος σε σύγκριση με το 50αράκι της Nikon, που είναι από τους καλύτερους φακούς ?

Διάρκεια ζωής μπαταρίας ? Που με την D5500 τραβάς τα υπερ2πλάσια shots per charge ?

Που παρόλα αυτά η D5500 κοστίζει σχεδόν τα μισά από την 760D ?

Το ότι η D5500 έχει μεγαλύτερο viewfinder ?

Το ότι σε High ISO/Low Light, Noise Handling, Dynamic Range & Color Depth τρώει άγριο ξύλο η 760D ?

Καλό είναι να προσέχουμε λοιπόν τι γράφουμε.

Edited by billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι είναι σημαντικό αυτό άλλα είναι και βλακεία να μην το έχει. Εγώ σχεδόν πότε δεν το έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε Macro photos. τι θέλω να σου πω. Live view δεν θα τραβήξεις σχεδόν πότε γιατί άπλα η camera σέρνεται στο να κάνει focus μόνο για βίντεο κοιτάς οθόνη. Μέτα manual τραβάω πάντα νύχτα μόνο με τρίποδο και εφόσον είναι νύχτα δεν θα φαίνεται τίποτα στην οθόνη έτσι και αλλιώς. Δηλαδή αν πας να βγάλεις photo manual σε live view όταν αλλάζεις ρυθμίσεις δεν θα βλέπεις να αλλάξει τίποτα στην οθόνη εκείνη την ώρα πάρα μόνο όταν τραβήξεις την photo ενώ σε άλλες cameres ότι βλέπεις έτσι θα είναι και μόλις βγει η photo. και πάλι λέει ότι αν αλλάξεις μια ρύθμιση μπορείς να το κάνεις και στην 5500 άπλα έχει κάποιο Limit.

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις περισσότερο καλύτερα :D

Το live view είναι η καλύτερη μέθοδος να τραβήξεις φωτογραφία οποιοδήποτε static subject.

Με το viewfinder χρησιμοποιείς την μέθοδο Phase Detect για autofocus, το οποίο είναι ανακριβές, και αρκετές φορές γίνεται και misfocus ( και μέσα σε όλα αυτά, είσαι ανοιχτός και σε παραπάνω misfocus λόγω όποιου front/back focus του φακού ).

Με το live view έχεις το καλύτερο δυνατό focus γιατί χρησιμοποιείς το πιο αργό ναι μεν Contrast Detect autofocus, αλλά είναι υπέρ-ακριβές.

Σε video αν θες να κάνεις οτιδήποτε πέραν του εντελώς αρχάριου-noob παίζεις με manual focus με την χρήση focus pull mechanism και κατά προτίμηση με prime φακούς ή zoom που είναι parfocal.

Αν βαράς manual αλλά για να κρίνεις τι κάνεις κοιτάς την οθόνη... είσαι σε πολύ λάθος δρόμο.

Αν θες να ασχοληθείς έστω απόλυτα ερασιτεχνικά με την ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, όχι το snapshot του τουρίστα δηλαδή, πιάσε διάβασε κανά βιβλίο, έχεις ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ ΚΕΝΑ.

Έτσι όπως σε βλέπω πας να χτίσεις πολυκατοικία στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την ενημέρωση ρε αλλά που την είδες στα μισά λεφτά, τα ίδια έχουν.

Το ότι η D5500 γράφει 1080p 60fps ενώ η 760D 1080p 30fps ?

Για 10 λεπτά maximum αλλά anyway.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την ενημέρωση ρε αλλά που την είδες στα μισά λεφτά, τα ίδια έχουν.

Για 10 λεπτά maximum αλλά anyway.

Τώρα είδα πως η Canon συνήλθε, γύρισε κοντά στην πραγματικότητα και έριξε την τιμή από αυτή που είχε ανακοινώσει.

Και πάλι, η διαφορά μεταξύ των 2 είναι χαώδης.

Ειδικά στον τομέα της φωτογραφίας, δεν τα βγάζει πέρα ούτε με την D3200... ( ακόμα και αυτή έχει καλύτερα, αρκετά μάλιστα χαχα, Dynamic Range, Color Depth, ISO που είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα όσον αφορά την ποιότητα εικόνας που θα πάρεις, και τις δυνατότητες να τραβάς εύκολα photos σε σκηνές με έντονο contrast ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Nikon έχω και δεν την αλλάζω με τπτ αλλά ο 50άρης της canon όπως και οι τηλεφακοί της είναι καλύτεροι από τους αντίστοιχους nikon.

Τώρα για ποιότητα φωτογραφίας η nikon είναι σαφώς ανώτερη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Nikon έχω και δεν την αλλάζω με τπτ αλλά ο 50άρης της canon όπως και οι τηλεφακοί της είναι καλύτεροι από τους αντίστοιχους nikon.

Τώρα για ποιότητα φωτογραφίας η nikon είναι σαφώς ανώτερη...

Ο 50άρης της Canon είναι σκουπιδάκι σε αρκετούς τομείς bro. ( μιλάμε για τον f/1.8 φαντάζομαι )

Πού τον είδες καλύτερο ?

Στους τηλεφακούς... πάλι meh.

Απλά η Canon έχει λίγο καλύτερο 70-200 ( δεν έχει τόσο focus breathing ), και έχει "φθηνό" 400άρη ( τον f/5.6 ).

Σε 400mm f/2.8 ο Nikonας AF-S FL είναι καλύτερος του Canon EF 400 IS f/2.8

Edited by billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το Ελλάντα να επικοινωνεί με τις τιμές που βάζει, οπότε κοιτάζω από ebay για δείτε. 660 με τον 18-55 είναι πολύ καλά πιστεύω :)

Βλακείες δεν είναι εντελώς καινούρια από τι γράφει..

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now